Nedjelja, 14.04.2024 | 11:24
IZVOR: grand.nova.rs

Zašto je vitamin D "TAJNO ORUŽJE" za BLISTAVU KOŽU? Otkrivamo šta kažu istraživanja

Svi znamo da vitamin D, ili “vitamin sunca” kako je poznatiji, igra ključnu ulogu u održavanju jakih kostiju.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ali da li znate da ovaj vitamin igra ključnu ulogu i za zdravlje vaše kože? Šta je vitamin D i zašto je važan? Za početak, da objasnimo šta je vitamin D.

Vitamin D postoji u dva najvažnija oblika – vitamin D2 (ili ergokalciferol) i vitamin D3 (ili holekarciferol). Prvi je biljnog porekla i unosi se putem hrane ili suplemenata, dok se drugi sintetizuje u organizmu kao posljedica izlaganja suncu zbog čega je i dobio nadimak “vitamin sunca”.

Vitamin D pomaže organizmu da apsorbuje kalcijum, jedan od najrasprostranjenijih minerala u ljudskom tijelu koji je od ključne važnosti za jake kosti. Zajedno sa kalcijumom, vitamin D pomaže u zaštiti od razvoja osteoporoze, bolesti koja proređuje i slabi kosti i čini ih sklonijim lomovima. Našem tijelu je potreban vitamin D i za druge funkcije.

Mišićima je potreban za kretanje, anervima da prenose poruke između mozga i ostatka organizma. Takođe, vitamin D je potrebanimunološkom sistemu da bi se borio protiv bakterija i virusa. Kako vitamin D utiče na kožu? Ovaj vitamin ima uticaj i na kožu i može vam pomoći da je učinite zdravom i blistavom.

Funkcija barijere kože Vitamin D reguliše stvaranje keratinocita, ćelija prisutnih u epidermisu koji je krajnji sloj vaše kože. Ove ćelije su kritične za održavanje funkcije vaše kožne barijere. Barijera kože ne samo da spriječava štetne klice i hemikalije da prodru u vašu kožu, već pomažu da se zadrži vlaga kako bi se spriječila dehidracija kože.

Jačanje imuniteta kože Koža je najveći zaštitni organ i jedna je od ključnih komponenti prve linije odbrane vašeg tijela. Vitamin D je neophodan za aktivaciju imunih ćelija kao što su makrofagi i monociti. Ove ćelije urođenog imunog sistema igraju ključnu ulogu u identifikaciji i borbi protiv bilo koje strane supstance koja uđe kroz vašu kožu. Vitamin D je takođe potreban za regulaciju B ćelija i T ćelija, dvije primarne komponente adaptivnog imunog sistema. Prekomjerna aktivacija ovih ćelija može dovesti do autoimunih poremećaja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Maša Vukićević u trci za Top 40 na Miss World: Glasajte za predstavnicu Crne Gore

Srijeda, 19.08.2026 | 15:29

Predstavnica Crne Gore na ovogodišnjem izboru Miss World, Maša Vukićević, trenutno boravi u Vijetnamu, gdje se održava ovo svjetsko takmičenje u ljepoti, a mogućnost da osvoji jednu od lenti zavisi i od glasova putem interneta.

Maša Vukićević ponosno predstavila Crnu Goru: Moj dom, djetinjstvo, naš jezik, tradicija

Petak, 14.08.2026 | 13:55

Crnogorska predstavnica Maša Vukićević boravi u Vijetnamu, gdje učestvuje na izboru za Miss World 2026, a nakon što je već privukla pažnju zajedničkim fotografijama sa predstavnicama zemalja regiona, sada se oglasila emotivnom porukom posvećenom Crnoj Gori.

Maša Vukićević zablistala na otvaranju Miss Worlda: U Vijetnamu odala počast tradiciji domaćina

Četvrtak, 13.08.2026 | 11:45

Maša Vukićević je otputovala u Vijetnam, gdje predstavlja Crnu Goru na 73. izboru za Miss World.

Mis Crne Gore otputovala u Vijetnam

Ponedjeljak, 10.08.2026 | 12:36

Cetinjanka Masa Vukićević, koja je krajem aprila izabrana za mis Crne Gore, otputovala je juče u Vijetnam, gdje će predstavljati našu zemlju na 73. izboru za mis svijeta.

VIDEO: Maša spremna za takmičenje: Pogledajte spot kojim će Crnu Goru predstaviti na izboru za MIS SVIJETA

Subota, 08.08.2026 | 17:55

Aktuelna mis Crne Gore, Maša Vukićević, danas je premijerno objavila spot kojim će našu zemlju predstaviti na međunarodnom izboru za mis svijeta u Vijetnamu.

Uspješna akcija Vojske Crne Gore: Povrijeđeni planinar helikopterom evakuisan sa Maganika

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:26

Uprkos neprekidnom angažovanju pripadnika Vojske Crne Gore na zadacima podrške u borbi protiv požara širom zemlje, pripadnici Vazduhoplovstva i helikopterski spasioci realizovali su uspješnu operaciju pretrage i spašavanja na reonu Maganika.

Uz nekoliko sastojaka do neodoljivih keksića sa komadićima čokolade

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:22

Ako vam se jede nešto slatko, a nemate mnogo vremena za pripremu, ovi keksići s komadićima čokolade mogli bi biti pravi izbor.

Zemljotres u Hrvatskoj

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:11

Zemljotres magnitude 3,1 stepen po Rihterovoj skali registrovan je kod Splita, saopšteno je iz hrvatske Seizmološke službe.

Nije do godina ni sporog metabolizma: Evo zašto se lakše gojimo nego što mršavimo

Nedjelja, 23.08.2026 | 15:03

Godinama se vjerovalo da metabolizam počinje da se usporava već posle tridesete godine i da zbog toga tijelo iz godine u godinu sagorijeva sve manje kalorija.    

Žestok udar na džep; Ovaj evropski grad uvodi paprene turističke takse

Nedjelja, 23.08.2026 | 14:57

Amsterdam će, prema planu vlasti, 2031. godine imati turističku taksu od 20 odsto, što je među najvišim u svetu, javili su danas holandski mediji.

Zeković: Mjesta stradanja i patnje ideoloških žrtava proglasiti kulturnim dobrom

Nedjelja, 23.08.2026 | 14:33

Upravi za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore upućena je inicijativa da se jame na teritorijama Prijestonice Cetinje i Opštine Nikšić kao mjesta masovnog stradanja i patnje civila evidentiraju kao kulturno dobro od nacionalnog značaja, saopštio je aktivista za ljudska prava i politike sjećanja Aleksandar Saša Zeković.

Ulcinj: Kontrolisano više od 300 osoba, devet uhapšeno, oduzet automobil

Nedjelja, 23.08.2026 | 14:23

Ulcinjska policija, u saradnji sa graničnom policijom, tokom noći između 22. i 23. avgusta kontrolisala je više od 300 lica, a devet osoba uhapšeno je zbog prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja.

Autobus se zapalio na putu Cetinje–Budva, u vozilu nije bilo putnika

Nedjelja, 23.08.2026 | 14:14

Na magistralnom putu Cetinje–Budva, u mjestu Vrela, oko 13 sati zapalio se autobus stranih registarskih oznaka.

Pomorska nezgoda: Sudar kod Prčanja, šest osoba dobilo pomoć Hitne

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:58

U akvatorujumu Kotorskog zaliva u blizini Markovog rta na Prčanju sinoć oko 22 sata desila se najozbiljnija pomorska nezgoda ove sezone u Boki. Iz za sada još neutvrđenih razloga došlo je do sudara dva plovila – velikog RHIB-a i glisera iz Risna.

Na graničnim prelazima u Herceg Novom juče kontrolisano više od 38 000 putnika

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:43

Na graničnim prelazima u nadležnosti Stanice granične policije Herceg Novi, tokom jučerašnjeg dana , kontrolisano je ukupno 38 181 lice, 10 758 motornih vozila i 29 plovila.