Petak, 19.04.2024 | 10:26
IZVOR: Klix.ba

Ove vrste doručka će vam poboljšati raspoloženje

Doručak, kao prvi obrok u danu, ujedno je i prvi izvor energije.




Foto: Ilustracija, Pixabay

To je gorivo za mozak koje nam pomaže da funkcionišemo optimalno tokom dana.

Dr Uma Naido, direktorka nutricionističke i metaboličke psihijatrije u Opštoj bolnici u Masačusetsu, već 20 godina istražuje efekte hrane na mozak. Rekla je za CNBC da je njen glavni savjet za početak dana čaša vode kada se probudite da biste se borili protiv dehidracije i anksioznosti.

Prema dr Naido, šarene žitarice, šejkovi itd. postali su popularan izbor, ali možda nisu tako zdravi kao što mislite. Ona je navela da su ove opcije često pune šećera i ugljenih hidrata koji mogu izazvati skok šećera u krvi. Stoga je navela pet najboljih ideja za doručak koje će vam dati energiju i istovremeno poboljšati vaše mentalno zdravlje:

Čia puding: Doktorka kaže da sadrži tone vlakana, koja hrane zdrave bakterije u crijevima i rezultiraju manje zapaljenim mikrobiomom, optimizovanom komunikacijom između crijeva i mozga i proizvodnjom neurotransmitera koji podržavaju raspoloženje. U intervjuu za CNBC, ona je naglasila da zbog sadržaja omega-3 masnih kiselina može da pojača i da djeluje protivupalno.

Omlet: Jaja su odličan izvor proteina i smatraju se veoma zdravim. Ima dobru količinu masti, vitamina i proteina za zdrav mozak. Žumance sadrži vitamin D, koji jača mentalno zdravlje.

Tofu: "Tofu je odličan, svestran protein koji je bogat triptofanom i sojinim izoflavonima, za koje se pokazalo da su povezani sa smanjenim simptomima depresije", rekla je doktorka za CNBC.

Mlijeko sa kurkumom: "Iako nije nužno obrok sam po sebi, mlijeko od kurkume je hranljiv napitak i nevjerovatan način da započnete jutro. Pomiješajte šolju svog omiljenog nezaslađenog biljnog mlijeka sa kurkumom i prstohvatom crnog bibera, jer  je moćno antiinflamatorno sredstvo koje pomaže u smanjenju anksioznosti, podiže energiju i pomaže u održavanju fokusa tokom dana.

Zeleni smutiji: Zeleno povrće je puno hranljivih materija, a zeleni smutiji sa kontrolom šećera mogu biti dobar način da započnete dan. Pomiješajte svoje omiljeno lisnato povrće poput spanaća sa nekoliko komada bobica, omiljenim čistim proteinskim prahom i malo masti od bademovog putera. Dr Naido je takođe napomenula da se pažnja mora obratiti i na potrebu tela za folatima. Folat pomaže u proizvodnji neurotransmitera u mozgu. Povišeni nivoi folata ukazuju na povišeno raspoloženje, a nedostatak može dovesti do psihijatrijskih stanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Jovanović zadovoljan saradnjom sa DPS-om: Griješili su, ali hoće da se mijenjaju

Srijeda, 21.01.2026 | 09:05

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović kazao je da je zadovoljan saradnjom sa Demokratskom partijom socijalista, strankom koja je, kako je rekao, imala greške, ali koja želi da se mijenja.

Huter: Cetinje je trn u oku onima koji slave kolaboracioniste i zločince

Srijeda, 21.01.2026 | 09:08

Poslanik Demokratske partije socijalista i predsjednik Opštinskog odbora DPS-a u Prijestonici Oskar Huter poručio je da je Cetinje „viševjekovni simbol crnogorske državnosti, nezavisnosti i otpora okupatorima“, ali i „trn u oku političarima koji baštine poražene ideologije i slave saradnike okupatora, kolaboracioniste i zločince“.

Kraj jedne ere – Mirko Radović u suzama se oprostio od dresa Crne Gore: „Uvijek sam davao maksimum“

Srijeda, 21.01.2026 | 09:48

Utakmica protiv Švajcarske ostala je upisana kao posebno emotivan trenutak u istoriji crnogorskog rukometa. Kapiten „lavova“ Mirko Radović odigrao je svoj posljednji meč u dresu sa državnim grbom i nakon završetka susreta, vidno emotivan, oprostio se od reprezentacije Crne Gore.

Todorović: Jovanović nije neobaviješten, već umiješan

Srijeda, 21.01.2026 | 09:51

Portparolka DNP i odbornica u SO Budva, Jovana Todorović, reagovala je na izjave predsjednika Opštine Budva Nikole Jovanovića u emisiji „Klub Aplus“. Ona je Jovanovićev nastup u emisiji ocijenila kao jasno potvrđivanje njegovih veza sa DPS-om, što svaku njegovu priču o principijelnosti i dosljednosti čini zabavnom i ironičnom.

Uklanjanje reflektora sa stadiona FK Podgorica počeće danas

Srijeda, 21.01.2026 | 09:12

Uklanjanje reflektora sa stadiona FK Podgorica počeće danas. Do kompromisa sa nadležnima nije došlo, a iz Glavnog grada poručuju da kanal Morača mora biti prohodan cijelom dužinom te da država postupa na ispravan način.

Naučnici upozoravaju na sve masovnije cvjetanje morskih algi i trava zbog zagađenja voda

Srijeda, 21.01.2026 | 21:41

Naučnici upozoravaju na potencijalnu „promjenu režima“ u okeanima, jer brzi rast ogromnih slojeva morskih algi izgleda da je pokrenut globalnim zagrijavanjem i prekomjernim obogaćivanjem voda otpadnim vodama iz poljoprivrede i drugim zagađivačima.  

Direktor Rajanera pozvao Maska da obaraju ruke i tako riješe sukob oko Starlinka

Srijeda, 21.01.2026 | 21:34

Generalni direktor avio-kompanije Rajaner Majkl O‘Liri izazvao je milijardera i vlasnika kompanije SpejsEks i mreže Starlink Ilona Maska na obaranje ruku, kako bi, kako je naveo, riješili spor između Rajanera i Starlinka.

Ko su najveći favoriti za Oskara: Ovo su predviđanja na osnovu analize statističara

Srijeda, 21.01.2026 | 21:23

Najbolji reditelj bi prema matematičkom modelu Bena Zauzmera trebao biti Paul Thomas Anderson koji je režirao upravo "One Battle After Another".  

Vakcina Astra Zeneka ostala u upotrebi uprkos hiljadama prijava srčanih oboljenja

Srijeda, 21.01.2026 | 20:52

Vakcina protiv kovida-19 britansko-švedske farmaceutske i biotehnološke kompanije AstraZeneka ostala je u upotrebi u Velikoj Britaniji uprkos hiljadama prijavljenih slučajeva srčanih oboljenja regulatoru za lijekove, pokazuju do sada neobjavljeni povjerljivi dokumenti u koje je imao uvid GB News.

Trampov „Odbor za mir“ — pozivi, odgovori i kontroveze

Srijeda, 21.01.2026 | 20:14

Američki predsjednik Donald Tramp pozvao je svjetske lidere da se pridruže njegovom novom “Odboru za mir” (Board of Peace), inicijativi koja je prvobitno zamišljena da pomogne u okončanju sukoba u pojasu Gaze, ali ju je Trump proširio na rješavanje konflikata širom svijeta.

Potpuna nemoć Budućnosti u Istanbulu

Srijeda, 21.01.2026 | 20:06

Tim Andreja Žakelja je "nestao" u Istanbulu i izgubio 96:76, a izabranici Dušana Alimpijevića iskoristili kiks Burga u Kemnicu da se domognu 1. mjesta u grupi B.

Državna nagrada ,,Oktoih“ za 2025. dodijeljena nastavnici Biljani Rovčanin

Srijeda, 21.01.2026 | 20:00

Na svečanosti povodom dodjele Državne nagrade Oktoih za 2025. godinu, koja je održana u Vili Gorica u Podgorici, ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, uručila je nagradu za izuzetne rezultate u oblasti obrazovanja i vaspitanja, nastavnici fizike u JU OŠ “Vuk Karadžić” u Podgorici, Biljani Rovčanin, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.

Konkurs za predsjednika i članove CIK-a otvoren do 27. januara

Srijeda, 21.01.2026 | 19:54

Javni konkurs za izbor predsjednika i članova Centralne izborne komisije trajaće do 27. januara. Predsjednik Komisije, ministar pravde Bojan Božović nije želio da otkrije da li je i koliko prijava do sada stiglo ali kaže da očekuje da će se CIK kompletirati nakon ovog konkursa.

VIDEO: Vandal zapalio kip Kristijana Ronalda u njegovom rodnom gradu pa zaplesao

Srijeda, 21.01.2026 | 19:50

Policija u Funčalu, rodnom gradu Kristiana Ronalda, traga za muškarcem koji je zapalio kip legendarnog portugalskog fudbalera i time se pohvalio na društvenim mrežama.

Italija u direktnom obračunu izbacila Hrvatsku i izborila polufinale sa Srbijom

Srijeda, 21.01.2026 | 19:32

Ništa od vatrenog komšijskog obračuna, posljednji učesnik nokaut faze 37. Evroprskog prvenstva u vaterpolu je Italija - "setebelo" je u duelu odluke za 2. mjesto u grupi F savladao Hrvatsku 13:10 i izborio duel sa Srbijom u polufinalu u "Beogradskoj areni".