Ponedjeljak, 22.04.2024 | 08:21
IZVOR: index.hr

Doktorka tvrdi - Ovo je NAJBOLJI DORUČAK za zdravlje crijeva

Ako želimo živjeti zdravo i dugo, ishrana korisna za zdravlje crijeva je ključna. Mikrobiom bogat dobrim bakterijama važan je ne samo za pravilnu probavu, već i za imunološko zdravlje, regulaciju raspoloženja i čak bi mogao igrati ulogu u sprječavanju kognitivnog pada.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Jednostavan početak kada se radi o davanju prioriteta zdravlju crijeva jeste doručak koji podržava taj cilj. Ali, ako nismo sigurni što bi takav doručak trebao sadržati, gastroenterološkinja dr. Caroline Soyka podijelila je svoj omiljeni koji jede više puta nedjeljno.

Postoje dvije namirnice koje dr. Soyka kaže da jede za doručak: jaja i kefir.

"Jaja i kefir izvrstan su način da dobijete zaštitne proteine, kao i zdrave probiotike koji su izvrsni za diverzifikaciju crijevnog mikrobioma", rekla je za Parade.

Kefir i jaja značajno doprinose zdravlju crijeva

Dr. Soyka ističe da obje ove namirnice podržavaju zdravlje crijeva. Kefir se fermentira prirodnim bakterijama i kvascima, pružajući prirodni izvor probiotika.

"Ljudi bi trebali dobiti dovoljno prebiotika i probiotika iz ishrane, bez potrebe za dodacima. Ključ je konzumiranje prirodne, neprerađene hrane i uključivanje fermentisane hrane", objasnila je.

Što se tiče jaja, ova je namirnica prepuna nutritivnih dobrobiti, uključujući proteine, omega-3 masne kiseline, vitamin B i vitamin D. Priprema ih na različite načine, te zaključuje:

"Ujutro se opskrbim izvorom bogatim proteinima kao što su jaja, jer mi to osigurava stalni izvor energije i pomaže da dobro započnem dan."

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Milatović u novogodišnjoj poruci: „U 2026. godini završavamo posao”

Srijeda, 31.12.2025 | 20:15

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je novogodišnju video poruku građankama i građanima u zemlji i dijaspori:

PRVI DAN januara u znaku hladnog vremena - Pročitajte prognozu

Srijeda, 31.12.2025 | 16:13

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

Šćekić: Moja smjena uslijedila zbog političkih ucjena, pritisaka i straha od izvjesnog uspjeha Pokreta narodnog povjerenja

Srijeda, 31.12.2025 | 15:27

Kao doskorašnji ministar sporta i mladih zahvaljujem se predsjedniku Vlade, Milojku Spajiću i velikom broju  kolega na korektnoj saradnji koja je rezultirala brojnim uspjesima i vidljivim rezultatima u oblasti sporta i unapređenja položaja mladih u Crnoj Gori, saopštio je Dragoslav Šćekić nakon smjene sa pozicije ministra.

MUP - Objavljen javni poziv za zapošljavanje 514 novih policijskih službenika

Srijeda, 31.12.2025 | 14:57

U cilju nastavka reformi i dodatnog osnaživanja policijske službe, danas je raspisan novi javni poziv za zapošljavanje 514 novih policijskih službenika, koji će trajati 20 dana, u periodu od 31. decembra do 20. januara, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Novi repertoar bioskopa Cineplexx Big Fashion

Srijeda, 31.12.2025 | 13:51

Od 2. januara na repertoaru bioskopa Cineplexx Big Fashion naći će se novi filmovi:

Asanović: Rok sjutra do 12 sati da se oslobodi prolaz kroz Botun ili dolazimo sa mehanizacijom

Srijeda, 31.12.2025 | 13:30

Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović kazao je da je do sjutra do 12 sati rok da se oslobodi prolaz kroz Botun...

Šćekić RAZRIJEŠEN sa funkcije ministra

Srijeda, 31.12.2025 | 13:14

Skupština Crne Gore razriješila je Dragoslava Šćekića sa funkcije ministra sporta i mladih.

Proslava NOVE GODINE - Kiribati prvi zakoračili u 2026.

Srijeda, 31.12.2025 | 12:37

Širom svijeta dočekuje se Nova godina. Prvi će u 2026. zakoračiti stanovnici pacifičkih država Samoe i Kiribata, a posljednji će Novu godinu dočekati stanovnici Američke Samoe, Havaja i ostrva Hauland.

FOTO: Građani Zete krenuli ka Botunu

Srijeda, 31.12.2025 | 12:11

Ne postoji razlika između Veselina Veljovića i Lazara Šćepanovića zvanog Bukva, ocijenio je danas lider DNP-a Milan Knežević. On se nalazi na na blokadi kružnog toka koji vodi ka aerodromu sa velikim brojem građana Zete koji se protive gradnji kolektora u njihovom naselju.

DPS Bijelo Polje: Neusvajanje budžeta usporava rad opštine i zahtijeva hitan institucionalni dijalog

Srijeda, 31.12.2025 | 11:44

Neusvajanje budžeta usporava rad opštine i zahtijeva hitan institucionalni dijalog, saopštio je Opštinski odbor DPS Bijelo Polje.