Nedjelja, 05.05.2024 | 14:39
IZVOR: Kolektiv.me

Koliko vremena trebamo provoditi na telefonu svaki dan?

U današnjem digitalnom dobu, mobilni telefoni su postali neizostavan dio naših života. Od društvenih mreža do e-pošte, telefoni su postali naša glavna veza s vanjskim svijetom. Međutim, pitanje koje se sve češće postavlja jeste - koliko vremena trebamo provoditi svakodnevno koristeći telefon.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Uticaj tehnologije na mentalno zdravlje

Istraživanja pokazuju da prekomjerna upotreba mobilnih telefona može imati negativan uticaj na naše mentalno zdravlje. Previše vremena provedenog na telefonu može dovesti do osjećaja izolacije, depresije, anksioznosti i problema sa spavanjem. Često pretraživanje društvenih medija može takođe podstaknuti poremećaje tjelesne slike i nisko samopoštovanje.

Preporučene smjernice

Iako ne postoji univerzalna preporuka o tome koliko vremena je "previše" kada je u pitanju korištenje mobilnog telefona, stručnjaci ističu važnost postizanja ravnoteže. Preporučuje se ograničavanje vremena provedenog na telefonu na razumnu količinu, uzimajući u obzir individualne potrebe i okolnosti.

Praktični savjeti za upravljanje vremenom

Postoje različiti načini kako možemo upravljati vremenom provedenim na telefonu kako bismo smanjili negativne efekte prekomjerne upotrebe. Evo nekoliko praktičnih savjeta:

Postavite granice: Postavite određeno vrijeme u danu kada ćete koristiti telefon i pokušajte se pridržavati tog rasporeda.

Isključite obaviještenja: Isključite obavještenja s društvenih mreža i aplikacija kako biste smanjili iskušenje da provjeravate telefon često.

Aktivnosti bez telefona: Pronađite hobije i aktivnosti koje vas ispunjavaju i koje možete raditi bez korištenja telefona, poput šetnje, čitanja ili vježbanja.

Praktikujte svjesnost: Budite svjesni svoje upotrebe telefona i postavite ciljeve za smanjenje vremena provedenog na njemu.

Zaključak

Iako su mobilni telefoni korisni alati za komunikaciju i povezivanje s vanjskim svijetom, važno je osvijestiti koliko vremena provodimo na njima i kako to može uticati na naše mentalno zdravlje. Pronalaženje ravnoteže između korištenja tehnologije i vremena za odmor i druge aktivnosti ključno je za očuvanje našeg blagostanja u digitalnom dobu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Još jedna osoba poginula u stravičnoj tramvajskoj nesreći u Milanu, u pitanju je beskućnik

Petak, 27.02.2026 | 21:33

Još jedan muškarac je poginuo u tramvajskoj nesreći koja se danas dogodila u Milanu.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 27.02.2026 | 21:18

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme. U nižim predjelima na sjeveru u jutarnjim časovima tek ponegdje moguća magla.

Spajić došao u Skupštinu, čeka se glasanje o zakonima o unutrašnjim poslovima i ANB-u

Petak, 27.02.2026 | 21:17

Crnogorski poslanici večeras bi trebalo da glasaju o predlozima zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost.

Lakovićeve amandmane nije podržao niko iz većine, čak ni njegove kolege iz PES-a

Petak, 27.02.2026 | 21:42

Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu večeras nije podržao pet amandmana koje je podnio poslanik Evrope sad Miodrag Laković. Oni su se odnosili na Prijedlog zakona o unutrašnjim poslovima. Amandmane, mimo Lakovića, nije podržao niti jedan član iz redova parlamentarne većine.

Žakelj: Momci su vjerovali u pobjedu, presudio je skok i igra u odbrani

Petak, 27.02.2026 | 21:00

Košarkaši Crne Gore upisali su jednu od najvećih pobjeda u istoriji, poštu su srušili bronzanu ekipu sa Evropskog prvenstva - Grčku. Selekor "crvenih" Andrej Žakelj kazao je da je ponosan na ekipu i ocijenio da je skok i igra u odbrani presudila u večerašnjem meču.

UP: Zabilježen phishing napad putem SMS poruka usmjeren na klijente banaka

Petak, 27.02.2026 | 20:16

Uprava policije (UP) obavještava građane da je danas, u popodnevnim časovima, zabilježen phishing napad usmjeren na klijente banaka putem SMS poruka, a u kojim porukama je sadržan URL link ka lažnoj stranici za online plaćanje, sa ciljem krađe osjetljivih ličnih i finansijskih podataka.

Radulović: Pitanje Luke Bar među prioritetima

Petak, 27.02.2026 | 20:11

Ministar pomorstva Filip Radulović pozdravio je potpisivanje ugovora za drugu dionicu auto-puta Bar–Boljare, ističući značaj projekta. Saopštio da je upućen zahtjev za novu procjenu vrijednosti aerodroma, kao i da je pitanje budućnosti Luke Bar među prioritetima.

Anđušić: Vlast pokušava da usvoji zakone na brzinu i bez rasprave

Petak, 27.02.2026 | 19:36

Poslanik DPS Mihailo Anđušić ističe da se prijedlozima izmjena zakona o unutrašnjim poslovima i ANB Crna Gora se želi pretvoriti u policijsku državu uz brutalnu zloupotrebu sektora bezbjednosti od strane političkih partija.

Smjena Amorima mogla bi da košta Junajted 15,9 miliona funti

Petak, 27.02.2026 | 20:35

Troškovi Mančester junajteda zbog toga što je uručio otkaz Rubenu Amorimu mogli bi da dostignu 15,9 miliona funti, saopštio je danas klub.

Nikšićaninu zabrana pristupa djevojčici: Osumnjičen da je presreo i namamio u vozilo obećanjem da će joj dati novac

Petak, 27.02.2026 | 19:21

Nikšićanin G.K. (56) koji je uhapšen zbog sumnje da je seksualno uznemiravao desetogodišnju djevojčicu pušten je iz pritvora, potvrđeno je Portalu RTNK.