Utorak, 07.05.2024 | 09:18
IZVOR: rtcg.me

Radović: Slučajevi policijske torture ZABILJEŽENI i ove i prošle godine

I prošle i ove godine zabilježeni su slučajevi policijske torture, kazala je zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore Mirjana Radović.




Foto: arhiva, Kolektiv.me

“To je našto, ne mogu da kažem očekivano, ali niko od nas nema iluziju da ćemo mi uspostaviti sistem u kojem se nikada neće desiti nijedno kršenje zakona i nijedno zlostavljanje”, kazala je Radović.

Ona je navela i da institucija Ombudsmana bilježi određeni napredak u odnosu na prethodne godine u smislu što se, kako je kazala, navodi brže procesuiraju.

“Ipak primjećujemo polako da sazrijeva ona svijest da se svako nezakonito postupanje odnosno prekoračenje ovlašćenja mora prijaviti i ne smije prikrivati i to možemo da pohvalimo, imali smo nekoliko primjera gdje je Uprava policije bez odlaganja pristupila procesuiranju tih navoda. To je veliki korak naprijed”, kazala je zamjenica Ombudsmana.

I ove godine kao i prethodne, kaže Radović, u toj instituciji bavili su se pitanjem djelotvornosti istraga.

“Da se prijavi navod, dobro, da se obezbijede dokazi, ali onda je na tužilaštvu fokus, da li će tužilaštvo sprovesti djelotvornu istragu. Tu je važno reći da ne znači da će svaka istraga da dovede do otkrivanja počinioca ali moramo da budemo uvjereni da će u svakom konkretnom slučaju tužilac uraditi sve što je do njega da se utvrdi istina”, kazala je Radović.

Napitanjej o kakvoj vrsti torture je najčešće riječ i u kom Odjeljenju bezbjednosti ih je najviše bilo Radović kaže da pravila u smislu Odjeljenja bezbjednosti, nema. Bilježi se kaže u svim većim gradovima.

“Ranije je bilo pravilo da policijski službenici koji primjenjuju najviše policijskih ovlašćenja u većim gradovima Podgorica, Bar pa redom, da je tu registrovano najviše kršenja. Međutim sada nema zakonitosti da bismo to tako mogli da zaključimo i bilježimo u svim većim gradovima”, navela je.

 To što se većina slučajeva policijske torture dokumentuje tako što se snimi je, kaže Radović, velika olakšavajuća okolnost.

“To je element koji nam je pomogao da shvatimo i da precizno dokumentujemo tu negativnu policijsku solidarnost"

Olakšavajuća okolnost je, kada je naš poslao u pitanju, što bez odlaganja ispitamo sve navode o zlostavljanju.

"Hoću da kažem da je ta hitnost, kada je u pitanju procesuiranje navoda o zlostavljanju, po našem mišljenju važno i za tužilaštvo i našu instituciju”, kazala je Radović.

Aleksandra Vukčević iz Građanske alijanse (GA) dodala je da su postupci jako spori od prijave torture pa do formiranja predmeta.

“Onda čekamo prvo ročište pa su duga čekanja između ročišta. Jedan takav proces traje i više godina”, kazala je Vukčević.

Ističe da je najveći broj postupaka koji je vođen protiv policijskih službenika završen uslovim osudama što je, kako navodi, protivno međunarodnim standardima da se ona ne može izricati za postupke policijske brutalnosti odnosno mučenja.

Radović je kazala i da institucija Ombudsmana prati i slučajeve štrajkova glađu i žeđu u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS). Trenutno u UIKS-u glađu a po pisanju medija i žeđu štrajkuje bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.

Ti postupci se, kaže Radović, posebno prate.

“Naravno da se prate i to je onaj dio kada kažemo prevencija. Tu smo postupali po sopstvenoj inicijativi. Prati se i taj slučaj, imamo još jedan slučaj štrajka glađu u zatvoru, pratimo ono što je u mandatu naše institucije a to je postupanje UIKS-a sa posebnim akcentom na praćenje zdravstvenog stanja. Nama je važno da u svakom trenutku budemo uvjereni da se licima koja se odluče za to svoje pravo, da im bude dostupna zdravstvena zaštita i odgovarajuća medicinska njega”, kazala je Radović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

“Putevi” kupili savremeno drobilično postrojenje za 1,14 miliona, uštede će biti značajne

Utorak, 10.03.2026 | 19:35

Preduzeće “Putevi” kupilo je savremeno, mobilno, drobilično postrojenje i sijačicu – to će omogućiti sopstvenu proizvodnju kamenih agregata za asfaltiranje i izgradnju saobraćajnica. Uštede će biti značajne, a efikasnost veća, prenosi RTV Podgorica.  

Osumnjičenoj za nedozvoljene polne radnje nad djetetom zadržavanje do 72 sata

Utorak, 10.03.2026 | 17:48

Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Nikšiću odredio zadržavanje do 72 sata M.O., zbog sumnje da je izvršila krivična djela nedozvoljene polne radnje i zapuštanje i zlostavljanje djeteta.

MVP: Evakuisano 210 osoba sa Bliskog istoka, prijavljeno još 215 za povratak

Utorak, 10.03.2026 | 16:03

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopštilo je da je od početka eskalacije sukoba na Bliskom istoku organizovalo evakuaciju ukupno 210 osoba, dok je za povratak u Crnu Goru trenutno prijavljeno još 215 ljudi.

Vukčević: Više od hiljadu mladih u posljednje dvije godine našlo zaposlenje zahvaljujući sajmu Summer Job

Utorak, 10.03.2026 | 17:31

Sajam sezonskog zapošljavanja 11. marta u Podgorici i dan kasnije Kotoru

Budvanski Dom zdravlja na pragu nove ere: Od istorijske rekonstrukcije do uvođenja telemedicine

Utorak, 10.03.2026 | 15:58

Dom zdravlja Budva prolazi kroz jedan od najznačajnijih ciklusa modernizacije od svog osnivanja. Uz investicije vrijedne više od milion eura, uvođenje novih medicinskih tehnologija i jačanje kadrovskih kapaciteta, ova ustanova transformiše se u regionalni centar primarne zdravstvene zaštite.

“Putevi” kupili savremeno drobilično postrojenje za 1,14 miliona, uštede će biti značajne

Utorak, 10.03.2026 | 19:35

Preduzeće “Putevi” kupilo je savremeno, mobilno, drobilično postrojenje i sijačicu – to će omogućiti sopstvenu proizvodnju kamenih agregata za asfaltiranje i izgradnju saobraćajnica. Uštede će biti značajne, a efikasnost veća, prenosi RTV Podgorica.  

Primorac zablistao u bokeljskom derbiju i goleadom obezbijedio fajnl-for Regionalne lige

Utorak, 10.03.2026 | 19:18

Prvi crnogorski tim koji je i zvanično na fajnl-foru Regionalne lige u vaterpolu je Primorac - Kotorani su drugi put ove sezone u takmičenju klubova iz Crne Gore i Srbije bili bolji od najvećeg rivala, poigravali se sa Jadranom - 20:12 (3:4, 5:3, 7:3, 5:2) i kolo prije kraja obezbijedili mjesto među četiri najbolja.

NSD: Pozivamo na poštovanje dogovora od 26. februara i usvajanje inoviranog budžeta u Pljevljima

Utorak, 10.03.2026 | 19:27

Nova srpska demokratija želi da ovim putem, shodno zajedničkom saopštenju koje je usvojeno 26. februara ove godine i iza kojeg su stali svi odbornici naše stranke u Pljevljima, još jednom pozove na usvajanje, sada već inoviranog budžeta, saopštili su iz Nove srpske demokratije (NSD).  

DPS Pljevlja: Strunjaš da bude smijenjen zbog sramotne objave, tužilaštvo da pokrene postupak

Utorak, 10.03.2026 | 18:51

Iz opštinskog Odbora Demokratske partije socijalista u Pljevljima zatražili su od ministarke prosvjete, nauke i inovacija, Anđele Jakšić Stojanović da smijeni direktora Srednje stručne škole u tom gradu, Bojana Strunjaša, zbog kako su kazali, izazivanja mržnje na vjerskoj, nacionalnoj i političkoj osnovi.

Iran udario na EU: Pokazali ste najveće licemjerje

Utorak, 10.03.2026 | 18:36

Iran je optužio Evropsku uniju za "najveće licemerje i dvostruke standarde" nakon što je šefica evropske diplomatije Kaja Kalas kritikovala napade Hezbolaha na Izrael.

Leković: Nikolićeva ostavka pred saslušanje Đukanovića na Odboru teško može biti slučajnost

Utorak, 10.03.2026 | 18:25

Najava ostavke predsjednika Anketnog odbora, poslanika DPS-a Andrije Nikolića, neposredno uoči saslušanja bivšeg predsjednika i premijera Mila Đukanovića, teško može biti shvaćena kao slučajnost. Naprotiv, sve više liči na pažljivo osmišljen pokušaj da se kroz proceduralni manevar spriječi saslušanje koje je zakazano za petak - saopštio je poslanik Demokrata Momčilo Leković.

Katar: Doći će do humanitarne katastrofe ukoliko se nastave napadi na energetska postrojenja

Utorak, 10.03.2026 | 18:45

Katar upozorava da bi napadi na civilne objekte i energetsku infrastrukturu u ratu koji Izrael i Sjedinjene Američke Države (SAD) vode protiv Irana mogli rezultirati humanitarnom katastrofom.

FIFA reže budžet Mundijala za više od 100 miliona dolara

Utorak, 10.03.2026 | 19:07

Dok se svijet polako priprema za Svjetsko prvenstvo 2026, koje će se igrati u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku, iz FIFA stižu informacije o značajnim promjenama u finansijskoj strukturi turnira. Krovna kuća svjetskog fudbala smanjila je operativni budžet turnira za više od 100 miliona dolara, a brojnim odjeljenjima u američkom sjedištu organizacije u Majamiju naloženo je da pronađu dodatne načine za uštede.

Jokić srušio rekord star 65 godina!

Utorak, 10.03.2026 | 18:09

Srpski košarkaš Nikola Jokić je postavio novi rekord u poslednjih 65 godina i prestigao Karima Abdul-Džabara.

Osumnjičenoj za nedozvoljene polne radnje nad djetetom zadržavanje do 72 sata

Utorak, 10.03.2026 | 17:48

Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Nikšiću odredio zadržavanje do 72 sata M.O., zbog sumnje da je izvršila krivična djela nedozvoljene polne radnje i zapuštanje i zlostavljanje djeteta.