Petak, 10.05.2024 | 18:08
IZVOR: Mediabiro

Svečano OTVOREN 18. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja: Čitaj, budi klasik!

18. Međunarodni podgorički sajam knjiga, jedna od najvažnijih kulturnih manifestacija u Crnoj Gori, svečano je otvoren u Muzičkom centru Crne Gore. Prisutnima se na samom početku obratio Predrag Uljarević, direktor izdavačke kuće Nova knjiga i osnivač Sajma knjiga, koji je posjetio na velike uspjehe koje su ostvarili u prethodnim godinama toko 18. velikih sajamskih događaja.




Foto: MediaBiro 

“Najradosnije se sjećamo hiljada i hiljada čitalaca koji iz godine u godinu ispunjavaju sajamske prostore i programe, kao i hiljade knjiga koje su čitaoci mogli da vide po prvi put u sajamskoj atmosferi. Neke od tih knjiga su obilježile godine izdanja sajma i čitave kulturne sezone. Neke od njih su, što je mnogo važnije obilježile, prosvijetlile i promijenile nečije živote. Zato smo i Međunarodni podgorički sajam knjiga i osnovali,” naveo je Uljarević.

Sajam knjiga svoje punoljetstvo proslavlja pod sloganom “Čitaj, budi klasik!” i poziva na veliku književnu avanturu koja će se od 10. do 17. maja održavati u sajamskom prostoru u TC Big fashion.

“Svi kojima je stalo do knjige naći će se i na ovom Sajmu knjiga i naći knjigu koja im je baš potrebna ili naći knjigu koja će im tek biti potrebna ili više takvih knjiga. Bili smo uporni i strpljivi jer je vrijedilo svakog truda. Sa ovog sajma pokretane su nove inicijative i oblasti izdavaštva, kulturne i obrazovne politike. Jedna od njih, Podgorička inicijativa regionalnih izdavača biće formalizovana na 18. Sajmu knjiga kao najvažnija inicijativa saradnje regionalnih izdavača u oblasti izdavačkih standarda, uređenja tržišta, autorskih prava, u novim društvenim, medijskim i tehnološkim okolnostima,” naveo je UIjarević.

Novo izdanje Sajma posebnim čini i što je zemlja počasni gost ove godine Republika Francuska. Počasni gost je u prilici da na Sajmu predstavi autore iz svoje zemlje, prevodioce, izdavače, distributere, kao i sve one koji su na različite načine povezani sa knjigom.

Foto: MediaBiro 

“Ovim pozivom nam je ukazana čast i njime se ističe jačanje naših odnosa sa Crnom Gorom i naša podrška Crnoj Gori na putu ka evropskim integracijama. Uz Francusku kao počasnog gosta, na Sajmu knjiga će se predstaviti francuski autori koji su prevedeni i objavljeni na vašem jeziku. Tokom Sajma knjiga u okviru prostora pod nazivom Francuska imaćete priliku da ispratite sjajan program u okviru koga je dobar dio posvećen vašoj zemlji i regionu. Ostaje mi da poželim da posjećenost ovog sajma ispuni vaša očekivanja i bude na visini kvaliteta koji nudite,” poručila je ambasadorka Republike Francuske u Crnoj Gori, Nj.E. En Mari Maske.

Otvaranje su podržali i prijatelji sajma koji dolaze iz Francuske.

“Drago mi je da sam opet ovdje s obzirom na to da sam boravio u Crnoj Gori i da sam ovdje stvarao jednu knjigu. Knjiga je ipak nešto živo u Crnoj Gori i čitavom regionu,” istakao je u svom govoru francuski književnik Žan Fransoa Galtu.

Veliku podršku organizaciji sajma pružilo je Ministarstvo prosvjete nauke i inovacija, te se prisutnima obratila resorna ministarka, Anđela Jakšić-Stojanović.

Foto: MediaBiro 

“Želim od srca da se zahvalim organizatorima i svima onima koji su doprinijeli realizaciji ovog sajma. Vaš trud i predanost omogućavaju da uživamo u širokom sprektru književnih djela sa više o 100.000 naslova koji će biti izloženi,” poručila je ministarka.

Sajam je svojim govorom zvanično otvorila ministarka kulture i medija, Tamara Vujović koja je istakla važnost čitanja i uputila na posebno značenje slogana “Čitaj, budi klasik!”.

“Međunarodni sajam knjiga pruža izdavačima, autorima i knjižarama priliku da promovišu svoje knjige i nove naslove što je važno za širenje svijesti o knjigama među čitaocima i privlačenje pažnje na nove radove i autore omogućavajući izdavačima i autorima da direktno komuniciraju sa potrošačima i ostvare prodaju knjiga. Hvala svima koji su dali doprinos da se i ove godine održi Međunarodni sajam knjiga i obrazovanja i da bude sadržajan, bogat i inspirativan. Budi klasik znači – budi čovjek znanja, prosvećenosti, posvećen vrlinama, imaj dobru osnovu. Budi klasik da ne zavlada neznanje koje se često maskira u novost i avangardu,” podvukla je Vujović.

Program Sajma knjiga nastavljen je u sajamskom prostoru TC Big Fashion gdje je svečano otvoren štand zemlje počasnog gosta – Francuske.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ima 108 kilograma, a kognitivni test je "savršen": Šta je sve otkrio najnoviji ljekarski pregled Trampa

Subota, 30.05.2026 | 17:08

Ljekar Donalda Trumpa izjavio je da je predsjednik u "odličnom zdravstvenom stanju" i "potpuno sposoban" da obavlja dužnost vrhovnog komandanta, nakon ljekarskog pregleda obavljenog u utorak u Nacionalnom vojnom medicinskom centru Walter Reed.

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Žestoka polemika Pejovića i Kneževića

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 17:13

Sjednicu parlamenta danas obilježila je žestoka polemika Milana Kneževića (DNP) i Borisa Pejovića (PES).

Mujović obišao kolektor u Botunu: Slijedi montaža opreme krajem ili početkom naredne godine

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 17:28

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović obišao je danas lokaciju na kojoj se gradi Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i poručio da je zadovoljan dosadašnjom dinamikom izvođenja radova.

Ronaldo: Anćeloti i Vinisijus najveći krivci za neuspjeh Brazila na Mundijalu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 15:30

Legendarni brazilski fudbaler Ronaldo Nazario oštro je kritikovao selektora Karla Anćelotija i Vinisijusa Žuniora nakon šokantne eliminacije Brazila od Norveške u osmini finala Svjetskog prvenstva, ocijenivši da su njihove greške bile ključni razlog neuspjeha "karioka".

Gorčević: Uspjeh Crne Gore potvrda politike proširenja zasnovane na zaslugama

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 17:01

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević primila je danas delegaciju Odbora za evropske poslove Parlamenta Kraljevine Nizozemske kojima je predstavila ostvarene rezultate Crne Gore u pregovaračkom procesu, podsjetivši da je Crna Gora jedina država kandidat koja ima 16 privremeno zatvorenih pregovaračkih poglavlja i planira zatvaranje svih preostalih do kraja ove godine.

Marković demantovao Spajića: Bio sam jedini poslanik DPS-a koji nije glasao za Abazovićevu Vladu

Ponedjeljak, 06.07.2026 | 17:10

Predsjednik Stranke evropskog progresa SEP, Duško Marković kazao je da je jedini tadašnji poslanik DPS-a koji nije glasao za Vladu Dritana Abazovića, niti je prisustvao sjednici za izbor te Vlade.

Sporazum vlasti i opozicije: Do 31. jula izmjene zakona o policiji i ANB-u, Ustav da se promijeni do 4. septembra

Utorak, 07.07.2026 | 15:02

Vlast i opozicija će najkasnije do 31. jula obezbijediti usvajanje izmjena i dopuna zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), u skladu s usaglašenim rješenjima, a do istog datuma će se formirati posebno radno tijelo koja će pratiti primjenu tih propisa.

Ibrahimović – Anand: Dvije decenije diplomatskih odnosa temelj za novo snaženje partnerstva

Utorak, 07.07.2026 | 14:47

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se, na marginama NATO samita u Ankari, sa ministarkom vanjskih poslova Kanade Anitom Anand.

Katnić: Polovina voćnjaka nastala iz mog uzgoja, borove i jele sadio sam 2017. i 2018.

Utorak, 07.07.2026 | 14:40

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić izjavio je danas pred Višim sudom u Podgorici da je oko polovine voćnjaka na porodičnom imanju nastalo iz njegovog uzgoja, navodeći da je borove i jele sadio tokom 2017. i 2018. godine.

Satler: Dobar dan za Crnu Goru i njene ambicije ka EU

Utorak, 07.07.2026 | 14:07

Dobar dan za Crnu Goru i njene ambicije ka Evropskoj uniji, poručio je ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johan Satler, komentarišući današnje usvajanje Predloga za promjenu Ustava. Poslanici Skupštine Crne Gore su danas usvojili predlog za promjenu Ustava kojima se uređuje sastav, izbor, mandat Sudskog i Tužilačkog savjeta. 

Raspisan konkurs za prijem studenata u domove

Utorak, 07.07.2026 | 14:04

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) objavilo je konkurs za prijem studenata u domove učenika i studenata u Crnoj Gori za studijsku 2026/2027. godinu, saopšteno je iz tog resora.

Mandić: Većina poslanika potvrdila da će Crna Gora biti sljedeća članica EU

Utorak, 07.07.2026 | 14:02

Danas je apsolutna većina predstavnika građana Crne Gore nedvosmisleno potvrdila zašto će naša zemlja 2028. godine biti sljedeća članica Evropske unije, saopštio je predsjednik Skupštine Crne Gore.

Retrogradni Neptun donosi priliku koja mijenja život ovim horoskopskim znakovima

Utorak, 07.07.2026 | 13:54

Četiri horoskopska znaka privlače obilje i sreću 7. jula 2026. godine. Prvog dana Neptunovog retrogradnog hoda, kreativna energija se okreće ka unutra i rađa se nova ideja.

Pejović reizabrana za potpredsjednicu Odbora za politička pitanja i bezbjednost Parlamentarne skupštine OEBS-a

Utorak, 07.07.2026 | 13:29

Poslanica u Skupštini Crne Gore Jevrosima Pejović reizabrana je za potpredsjednicu Odbora za politička pitanja i bezbjednost Parlamentarne skupštine OEBS-a. Kongresmen Džo Vilson iz Sjedinjenih Američkih Država izabran je za predsjednika Odbora, dok Tobijas Vinkler iz Njemačkog Bundestaga nastavlja rad na poziciji izvjestioca, saopšteno je iz Skupštine.

Knežević: Mi smo jedina opozicija u parlamentu

Utorak, 07.07.2026 | 13:24

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, kazao je da je ta partija jedina opozicija u parlamentu.

Naučnici otkrili 73 vulkanske kaldere skrivene na dnu okeana

Utorak, 07.07.2026 | 12:52

Duboko ispod površine okeana kriju se opasnosti. Ne mitska čudovišta poput krakena, već moćne sile koje neprestano oblikuju morsko dno.