Subota, 11.05.2024 | 08:49
IZVOR: MediaBiro

FOTO: Prvi dan Sajma knjiga protekao u znaku regionalne saradnje i prijateljstva sa Francuskom

Prvi dan 18. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, koji se ove godine organizuje od 10. do 17. maja u sajamskom prostoru Tržnog centra Big Fashion, protekao je u najboljem redu uz dobru posjećenost, kvalitetnu ponudu knjiga i bogat program.




Foto: MediaBiro

Kao prijatelj ovogodišnjeg Sajma prisutnima se predstavila Gimnazija “Slobodan Škerović”, a prvi jučerašnji književi  razgovor upriličen je sa čuvenim akademikom i književnikom, Mirom Vuksanovićem koji je sa glumicom Vjerom Mujović govorio o svojim Sabranim djelima.

Pjesnik i organizator Međunarodnog festivala Sarajevska zima, ali i dugogodišnji prijatelj izdavačke kuće “Nova knjiga” i Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, Ibrahim Spahić je zatim prezentovao projekat „Olimpijada kulture - Sarajevo 2025.”

“Želio bih da pozovem umjetnike iz Crne Gore, sa kojima imam divne odnose - od vaše prve opere, vaših sjajnih galerija, brilijantnih udruženja, savremene umjetnosti, Univerziteta. Jako je važno da imamo neprekidno, kontinuirano konekciju, dijalog i da je to nešto što je garancija sigurnosti i slobode, a to je otvorenost. Od 40 godina otkako vodim festival Sarajevska zima nema godine da nisu najbolji crnogorski umjetnici učestvovali, od promocije djela Voja Stanića, do najboljih imena koja imate u literaturi. Toliko je lijepa ova priroda u Crnoj Gori i u Bosni i Hercegovini da je prirodno da iz nje izađe dobra, značajna riječ, da se formira i oblikuje djelo kao što je knjiga,” ispričao je Spahić.

Kako je Francuska zemlja počasni gost ovogodišnjeg Sajma knjiga, posjetioci će imati priliku da se u trajanju manifestacije upoznaju sa likom i djelom mnogih istaknutih francuskih književnika. Juče su imali priliku da čuju nešto više o izuzetnim Žan Fransoa Galtuom, koji je promovisao knjigu “Putešestvija po zemlji koja više ne postoji” koja iz ugla putopisa donosi priču o našim prostorima.

“Zahvalio bih organizatorima Sajma što su me pozvali da učestvujm, Francuskom institutu i primarnom organizatoru Sajma knjiga – izdavačkoj kući Nova knjiga. Veoma sam srećan što sam u Podgorici zbog Sajma knjiga i oduševljen sam ponudom i činjenicom da knjige u Crnoj Gori imaju toliku publiku. Pozivam ljude da istraže moju knjigu, ali i mnoge druge knjige vaših lokalnih, regionalnih pisaca, ali i stranih pisaca koji se prevode na vaš jezik. Književna scena u Crnoj Gori je jako bogata, imajući u vidu veličinu vaše države. To je jako impresivno. Posjetite Sajam,” poručio je Galtu.

Foto: MediaBiro

Svojim talentom, šarmom i posebnim smislom za humor prisutne je zatim oduševio Branko Gradišnik, slovenački pisac i prevodilac.

Za kraj prvog sajamskog dana, na veliko oduševljenje crnogorske čitalačke publike, svoju novu knjigu “Slučaj vlastite pogibelji” prezentovao je hrvatski književnik, Kristian Novak.

“Ja sam se već odomaćio u Podgorici, jako mi je lijepo i prijatno ovdje. Na Sajmu sam prvi put i dobar je povod, zato što je izdavačka kuća Nova knjiga izdala moj novi roman Slučaj vlastite pogibelji i ovo je bila idealna prilika da ga predstavim crnogorskoj publici i da se malo podružimo. Ja sam se začudio koliko je ljudi u Crnoj Gori već čitalo moje knjige iako prije nisu bile ovdje dostupne, što se sada mijenja i što me jako veseli. Osim zajedničke prošlosti, povezuju nas i neke zajedničke neuralgične tačke. U ovom zadnjem romanu je to odnos čovjeka prema sistemu – bio to sistem zdravstva, školstva, policije - u kojem mali čovjek pokušava napraviti pravu stvar, ali često ga sprječavaju oni koji su moćni. Mislim da se sa tim svi na ovim prostorima možemo povezati,” kazao je Novak.

Foto: MediaBiro

Bogat program i značajna gostovanja i danas očekuju posjetioce 18. Međunarodnog podgoričkog sajma knjige i obrazovanja.

Radno vrijeme Sajma knjiga je od 10.30 do 21.30h.

Ulaznice koštaju 2€, odnosno 1 € za studente i đake, a za djecu sa roditeljima ulaz je besplatan.

Foto: MediaBiro

Foto: MediaBiro

Foto: MediaBiro

Foto: MediaBiro

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ima 108 kilograma, a kognitivni test je "savršen": Šta je sve otkrio najnoviji ljekarski pregled Trampa

Subota, 30.05.2026 | 17:08

Ljekar Donalda Trumpa izjavio je da je predsjednik u "odličnom zdravstvenom stanju" i "potpuno sposoban" da obavlja dužnost vrhovnog komandanta, nakon ljekarskog pregleda obavljenog u utorak u Nacionalnom vojnom medicinskom centru Walter Reed.

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Upravni sud poništio odluku ASK-a, usvojena žalba Mila Đukanovića

Petak, 10.07.2026 | 15:31

Upravni sud Crne Gore poništio je odluku Agencije za sprečavanje korupcije kojom je utvrđeno da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović dostavljao izvještaje o prihodima i imovini sa netačnim i nepotpunim podacima zbog neprijavljivanja skupocjenih ručnih satova. Sud je zaključio da je ASK napravio bitne povrede upravnog postupka i pogrešno primijenio zakon.

KCCG: U Crnoj Gori prvi put uspješno izvedena radiofrekventna ablacija štitaste žlijezde

Petak, 10.07.2026 | 08:29

U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) prvi put je uspješno izvedena radiofrekventna ablacija (RFA) benignih čvorova štitaste žlijezde, čime je napravljen značajan iskorak u razvoju savremene minimalno invazivne medicine u našoj zemlji, saopšteno je iz te zdravstvene ustanove.

Uništeno 20 tona banana, vraćene 22 tone pirinča: Fitosanitarna inspekcija naplatila više od 72.000 eura kazni

Petak, 10.07.2026 | 08:48

Fitosanitarni inspektori naložili su u junu uništenje 20 tona banana, 156 kilograma malina i 1.964 kilograma grožđa zbog nekvaliteta i prekomjerne količine pesticida.

Ovo su dobitnici Trinaestojulske nagrade

Petak, 10.07.2026 | 12:19

Trinaestojulska nagrada za 2026. godinu dodijeljena je profesorici dr Sonji Tomović Šundić, doktorkama bioloških nauka Snežani Dragićević i Snežani Vuksanović, te filmskom reditelju i profesoru dr Nikoli Vukčeviću. Odluku je na sjednici održanoj danas na Cetinju, nakon tajnog glasanja, donio Žiri za dodjelu najvećeg državnog priznanja.

Crna Gora i EBRD otvaraju novu eru investicija: U fokusu infrastruktura, energetika i digitalizacija

Petak, 10.07.2026 | 08:31

Crna Gora i EBRD ulaze u novu fazu partnerstva, obilježenu rekordnim investicijama, snažnim reformama i realizacijom najvećih infrastrukturnih projekata u susret članstvu u Evropskoj uniji – ključna je poruka sa sastanka ministra finansija, Novice Vukovića i njegovog tima sa rukovodstvom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Siner dominantno do finala Vimbldona: Đoković bez rješenja za raspoloženog Italijana

Petak, 10.07.2026 | 20:04

Janik Siner preskočio je i pretposljednju prepreku na putu ka odbrani trofeja na Vimbldonu,pošto je u polufinalnom okršaju maksimalnim rezultatom, po setovima 6:4, 6:4 i 6:4 savladao Novaka Đokovića.  

Spajić: Blizu smo dogovora o ustavnim promjenama i izboru sudija Ustavnog suda

Petak, 10.07.2026 | 19:43

Premijer Milojko Spajić je ponovio danas da su ustavne promjene jako bitne i da očekuje dogovor opozicije i vlasti kojima bi se pokazalo da je vladavina prava svima bitna.

Benites glavni kandidat za selektora Škotske

Petak, 10.07.2026 | 21:32

Škotska i Stiv Klark su završili saradnju poslije Mundijala, a prema navodima medija na Ostrvu prvi kandidat za njegovog nasljednika je Rafael Benites.

Nimanbegu održao prvi sastanak sa Savjetodavnim tijelom za zaštitu prirode

Petak, 10.07.2026 | 20:34

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu sazvao je danas prvi sastanak sa predstavnicima nedavno formiranog Savjetodavnog tijela civilnog društva, sa ciljem definisanja narednih koraka u unapređenju zaštite prirode i očuvanja najvrijednijih prirodnih područja na teritoriji opštine, saopštili su iz Opštine Ulcinj.

Crna Gora 14. jula zatvara još dva poglavlja u pregovorima sa EU

Petak, 10.07.2026 | 20:10

Ambasadori zemalja članica EU dali su zeleno svjetlo za zatvaranje dva dodatna poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. Riječ je o poglavljima 8 (Konkurencija) i 29 (Carinska unija).

Skupština Glavnog grada 29. jula, na dnevnom redu izvještaj o radu gradonačelnika

Petak, 10.07.2026 | 19:58

Skupština Glavnog grada održaće se 29. jula, a odbornici će razmatrati izvještaje o radu gradonačelnika, organa uprave i gradskih preduzeća, kao i završni račun budžeta za 2025. godinu. Sjednica će biti održana u zgradi Skupštine Glavnog grada, sa početkom u 10 sati.

Adžović: U toku veliki infrastrukturni projekti, raspisani novi tenderi u Kolašinu

Petak, 10.07.2026 | 16:49

Nastavljajući aktivnosti na realizaciji infrastrukturnih projekata širom Crne Gore, ministarka javnih radova Majda Adžović boravila je danas u radnoj posjeti Kolašinu, gdje je sa rukovodstvom Opštine razgovarala o daljim razvojnim prioritetima i dinamici realizacije kapitalnih investicija, saopštili su iz Ministarstva javnih radova.

Ibrahimović u Rimu: Više država članica prepoznalo napredak Crne Gore

Petak, 10.07.2026 | 17:08

Potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović učestvovao je u Rimu na sastanku grupe „Prijatelja Zapadnog Balkana“, na poziv potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Italije Antonija Tajanija, na kome se razgovaralo o budućnosti politike proširenja Evropske unije i novom modelu pristupnih ugovora, uz jasno zajedničko opredjeljenje da proces proširenja mora ostati zasnovan na individualnim zaslugama i ostvarenim reformama.

Krapović: Ljudi su najveća vrijednost Crne Gore, znanje najbolja investicija u budućnost

Petak, 10.07.2026 | 18:57

Ministar odbrane Dragan Krapović i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Miodrag Vuksanović, primili su danas potporučnika Vojske Crne Gore Strahinju Janjušića, povodom njegovih izuzetnih akademskih dostignuća i usavršavanja na jednom od najuglednijih svjetskih univerziteta.  

Velika pobjeda za Mađara i novi šamar za Orbana: Milijarde eura stižu u Mađarsku, otopljeni odnosi s Briselom

Petak, 10.07.2026 | 20:46

Mađarski premijer Peter Mađar saopćio je kako je država odblokirala milijarde eura sredstava iz EU fondova čime su i službeno otopljeni odnosi na relaciji Brisel - Budimpešta.