Utorak, 14.05.2024 | 09:32
IZVOR: zadovoljna.rs

Tri stvari koje morate znati ako ste pod pritiskom da IZGUBITE KILOGRAME do ljeta

U onom smo dijelu godine kada kod mnogih žena raste zabrinutost da neće dobro izgledati u ljetnim mjesecima. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Odbrojavaju se dani do ljeta, pazi se na ishranu, razmišlja o dijetama, fizičku aktivnost... sve s ciljem da naše tijelo u ljetnim mjesecima izgleda "savršeno" u kupaćem kostimu.

Jer iako u teoriji svi znamo da je svako tijelo lijepo i stvoreno za plažu, u praksi se često mučimo s nametnutim očekivanjima.

Svjestan pritisaka s kojim se suočavaju žene, magazin Glamour obratio se psihologinji Alexis Conason, terapeutkinji koja se bavi poremećajima u ishrani kako bi ženama udijelila savjet kako spriječiti da nam san o "savršenom" ljetnom tijelu uništi samopouzdanje i zabavu.

Ovo su tri stvari koje prema njoj morate raditi ako osjećate pritisak da morate doći u formu za ljeto:

1. Prepoznajte odakle dolazi pritisak i zapamtite da vaše tijelo nije problem

Conason objašnjava da je u trenucima kada priče o dijetama postanu sveprisutne dobro podsjetiti se da je industrija mršavljenja, koja nas uvjerava da nešto nije u redu s našim tijelom, vrijedna više milijardi eura.

S dolaskom proljeća, kada se pojavi i pritisak da je vrijeme za pripremu za bikini, postajemo okruženi lukavim, često suptilnim porukama koje nam sugerišu da naše tijelo nije prihvatljivo.

To je ono čega, prema riječima dr. Conason, morate biti svjesni. Svaki put kad primijeti takve poruke, odnosno pojavu negativnih misli o tijelu, ona sama zastane i zapita se: "Ko profitira od toga što ja vjerujem u takve stvari o svom tijelu?" To savjetuje i svima nama, uz dodatak da krivicu trebamo tražiti tamo gdje ona jeste, u kulturi dijete, a ne na našim tijelima.

2. Uredite feed na društvenim mrežama

Svakodnevno nam se nameću ideali ljepote i sugeriše nam se da im se moramo prilagoditi kako bismo živjeli srećan i ispunjen život.

To, naravno, nije istina, ali istina je da živimo u društvu koje je opsjednuto mršavošću, zbog čega je bitno, savjetuje Conason, okružiti se dokazima koji govore suprotno.

Zato svoje društveni mreže ispunite ljudima svi oblika i veličina, ljudima koji se zabavljaju s modom, sa svojim  oorodicom,, prijateljima, koji žive svoje živote i ljude ne mjere po izgledu tijela i kilogramima.

Takvo okruženje može pomoći u suprotstavljanju štetnoj poruci da mršavije znači i srećnije.

Takođe, ako osjetite da se zbog nekih profila na društvenim mrežama osjećate loše, prestanite ih pratiti što prije.

3. Pokažite svom tijelu malo zahvalnosti

Istraživanja sugeririše da podsticanje zahvalnosti prema našim tijelima provođenjem vremena fokusirajući se na stvari koje cijenimo kod njih može pomoći u poboljšanju slike o tijelu, objasnila je psihološkinja.

Ponudila je i vježbu kojom se možete poslužiti.

Razmislite o tri stvari koje vam se sviđaju na vašem tijelu i zapišite ih u bilježnicu, na papir ili u dnevnik. Možete i uključiti i načine na koje neki dio vašeg tijela funkcionira. Na primjer, volite li način na koji vam se oči pomjeraju dok se smijete ili to što imate noge zahvaljujući kojima ste dobri u trčanju...

Naravno, to što ćete na ovaj način pokazati tijelu da ga cijenite neće izbrisati činjenicu da živimo u kulturi koja je opsjednuta mršavošću. Međutim, tako barem donekle možete izgraditi zid koji će vas štititi od spoljnih uticaja, na koji ćete se moći osloniti kada počnete sumnjati u sebe i svoje vrijednosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Želite poboljšati pamćenje? Evo kako vam vježbanje može pomoći

Srijeda, 08.04.2026 | 18:57

Ako želite poboljšati svoje pamćenje, nije dovoljno samo više se kretati - važna je i vrsta fizičke aktivnosti koju birate. Sve više istraživanja pokazuje da određene vježbe imaju snažniji uticaj na mozak od drugih, posebno one koje uz fizički napor uključuju i mentalni angažman.  

Ove vježbe u stojećem položaju vam mogu pomoći da se riješite masnih naslaga na stomaku

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:58

Redovna fizička aktivnost i disciplinovan način života mogu značajno uticati na smanjenje masnih naslaga, uključujući i tzv. "trbušni pojas" koji se često javlja u starijoj životnoj dobi.

Šta se dešava sa tijelom ako svakog dana uradite 30 iskoraka?

Četvrtak, 12.03.2026 | 14:21

Iskoraci su jednostavna, ali veoma efektna vježba za donji dio tijela. Možete ih raditi bilo gde – kod kuće, u parku ili u teretani, a za njih nije potrebna nikakva oprema. Zbog toga su često dio kratkih treninga koji se lako uklapaju u svakodnevicu.

Novo istraživanje: Ovaj tip vježbanja "podmlađuje" mozak

Utorak, 27.01.2026 | 09:08

Redovno aerobno vježbanje, oko 150 minuta nedeljno, moglo bi pomoći da mozak duže ostane "mlad", pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Sport and Health Science.

Studija koja je trajala 30 godina otkrila koja kombinacija treninga produžava život

Četvrtak, 22.01.2026 | 19:06

Umjesto fokusiranja na samo jednu vrstu fizičke aktivnosti, kombinovanje različitih treninga tokom sedmice ključno je za bolje zdravlje i duži život, pokazuje nova dugoročna studija.

Saobraćajna nesreća u Baošićima, poginuo motociklista

Četvrtak, 09.04.2026 | 08:20

U saobraćajnoj nesreći u Baošićima juče je poginuo motociklista S.V.

Đukanović: Vujošević po svom životnom stilu kao da je izašao iz literature Marka Miljanova

Četvrtak, 09.04.2026 | 11:23

Sa iskrenim žaljenjem primio sam vijest o smrti Duška Vujoševića, prvog selektora Košarkaške reprezentacije Crne Gore, jednog od najoriginalnijih velikana čuvene jugoslovenske košarkaške škole, ikone KK Partizan i uspješnog trenera niza drugih timova i selekcija, a prije svega velikog čovjeka i prijatelja, saopštiuo je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

ES protiv koncesija za Aerodrome: Država ne smije izgubiti kontrolu nad ključnim resursom

Srijeda, 08.04.2026 | 20:06

Evropski savez oštro je reagovao na odluku Vlade da nastavi proces davanja aerodroma u koncesiju, ocjenjujući ga kompromitovanim i štetnim po interese države.

Pametna ušteda uz Voli cijene

Četvrtak, 09.04.2026 | 09:16

U svim Voli i Naš diskont marketima, svakog četvrtka vas očekuje novi krug vaših omiljenih Voli cijena.

Perović: Moramo stajati uz istinu, i govoriti istinu

Četvrtak, 09.04.2026 | 11:02

Protojerej stavrofor Gojko Perović u emisiji Link na RCG govorio je o predstojećem prazniku Vaskrsnuća Gospodnjeg, uz poruku ljudima da vrijeme ne prolazi uzaludno, već prolazi da bismo ga iskoristili da bi od nas nešto nastalo i postalo. Kazao je da, uprkos stalnim udarima na crkvu, ona mora veslati na krilima istine i ljubavi.

Uhapšena inspektorka Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:35

Policija je saopštila da su po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapsili inspektorku Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta M.V. (35).

Vuković: Jasno je da dinamika zatvaranja poglavlja nije zadovoljavajuća u odnosu na projektovano

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:30

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković kazao je da dinamika procesa zatvaranja poglavlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji nije zadovoljavajuća u odnosu na projektovane ciljeve.    

Najubjedljivija pobjeda u istoriji: "Ajkule" deklasirale Veliku Britaniju

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:12

Vaterpolo utakmice sa reprezentacijom Velike Britanije predstavljaju pravi raritet, prva je bila 2008. godine u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope (18:3), druga prije skoro 14 godina na Olimpijskim igrama u Londonu (13:4), a i u trećoj, na turniru druge divizije Svjetskog kupa na Malti, naravno, ubjedljiva pobjeda Crne Gore - 34:4.

EXIT poziva umjetnike i kreativce iz Crne Gore i povezuje ih sa globalnom kreativnom zajednicom

Četvrtak, 09.04.2026 | 17:48

EXIT 2 Montenegro otvorio je poziv za umjetnike i kreativce iz Crne Gore koji žele da postanu dio realizacije predstojećih događaja, ali i da kroz ovu platformu ostvare vidljivost, umrežavanje i profesionalno povezivanje sa regionalnom i globalnom kreativnom zajednicom.

Vušurović: Radimo na tome da Cetinje bude domaćin finala Kupa

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:17

Direktor firme “Stadioni i sportski objekti” Igor Vušurović kazao je da vjeruje da će novi stadion na Cetinju biti domaćin finalne utakmice Kupa Crne Gore.

Otvoren testament Čaka Norisa, poznato kome ide 70 miliona dolara

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:06

Legendarni Čak Noris preminuo je 20. marta u 86. godini nakon iznenadne zdravstvene komplikacije, a njegova porodica je ovu tužnu vijest potvrdila samo dan kasnije.

Zirojević: Ako Ministarstvo odbrane poziv da se kliče Crnoj Gori vidi kao poziv na puč, to je njihova ozbiljna dijagnoza

Četvrtak, 09.04.2026 | 17:09

"Šta očekivati kad ministarstvom rukovodi kadar partije čiji je jedan od osnivača nekadašnji regruter Sedmog bataljona", kazao je poslanik SD-a

ŽRK Budućnost: Nakon detaljne analize odlučili smo da ne igramo Regionalnu ligu

Četvrtak, 09.04.2026 | 17:37

Ženski rukometni klub Budućnost saopštio je da snažno podržava ideju formiranja Regionalne lige, kao važan korak ka jačanju ženskog rukometa u regionu i većem broju kvalitetnih utakmica, ali da nakon detaljne analize ipak neće učestvovati u tom takmičenju naredne sezone.

Živković: Državna vlast će biti smijenjena i zbog nemarnog odnosa prema sjeveru Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 16:30

Predsjednik Demokratske partije socijalista Danijel Živković je boravio u radnoj posjeti Petnjici, gdje se sreo sa brojnim građanima, članovima i lokalnim rukovodstvom,saopštili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).  

Radunović : Na ski centar Hajla-Štedim pucano iz kuće Ramuša Haradinaja

Četvrtak, 09.04.2026 | 16:15

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović kazao je da imaju informacije da su prošle godine na skijalištu u izgradnji na Štedimu, kada je pucano sa kosovske strane, hici došli iz kuće bivšeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja i bivšeg vođe tzv. Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).