Srijeda, 15.05.2024 | 17:17
IZVOR: kolektiv.me/Mediabiro

Na Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga PROMOVISAN roman "Kofer misli" i književni portret Dragana Lakićevića

Šestog dana Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja održana je promocija izdanja JU “Zahumlje” Nikšić na kojoj su govorili Goran Radojičić i Ilija Bajović. Potom je publici predstavljen književni portret  Dragana Lakićevića srpskog pjesnika, pripovjedača, romansijera, tumača i priređivača književnosti.




Foto: MediaBiro 

Prve pjesmu objavio je 1970. godine u sarajevskim “Malim novinama” i u “Politici za decu” u Beogradu, a prve pjesničke knjige 1976: Između nas zima, u izdanju Matice srpske (Novi Sad) i Drugo lice, u izdanju Književne omladine Srbije (Beograd).

Uredio i priredio veliki broj knjiga, izdanja i edicija, među kojima i kolekciju “Srpska književnost za decu” u gotovo 100 knjiga.

Pohvalivši sajam i njegovu raznolikost Dragan se prisjetio svojih početaka i kazao da je svoju prvu pjesmu napisao kao dječak i da je to jedna od rijetkih pjesama koju zna i dan danas napamet.

“Početak gimnazije je bio ključan za moje pisanje, i u tom periodu sam najviše pisao ali i najviše čitao, i to je ono što me je kasnije oblikovalo”, rekao je on.

Dragan Lakičević je bio urednik Srpske književne zadruge koja se bavi izdavanjem odabranih djela iz oblasti kutlturnog stvaralaštva.

“Ja sam se povukao i otišao u penziju a ona ove godine ima svoje 117 plavo kolo. Riječ je o knjiga od 750 broj pa na dalje. Radi se i nastavak Istorije srpskog Naroda, riječ je o istroji od 18 -pa do perioda raspada stare Jugoslavije. To je nastavak one stare Istorije srpskog Naroda koja je urađena krajem 20 – og vijeka”, kazao je Lakićević.

Nakon književnog portreta, Dragan je govorio na Omažu Ranku Radoviću. Potom je publici nakon Beograda i Zagreba Dragana Martinović predstavila  svoj roman “Kofer misli”.

Kako je kazala ideja da napiše knjigu začela se u djetinjstvu, kada je počela da mašta o dalekim mjestima i avanturama.

“Dok sam putovala svijetom, ideja o knjizi putovala je sa mnom. Sa svakog putovanja dolazila sam bogatija za novo životno iskustvo koje sam bilježila. Trenuci su se nizali kao perle na ogrlici, a taj đerdan uspomena utkala sam u “Kofer misli”, rekla je Dragana.

Foto: MediaBiro 

Kako je istakla pisanje za nju predstavlja zadovoljstvo, a pemenuti roman nastao je kroz 44 putopisa.

“Kofer misli je zapravo spoj mojih misli kroz jednu cijelu životnu fazu. To je svojevrsna “gužba u glavi”, kao gužva u koferu kada putujete. „Kofer misli“nas uči da pogledamo u sebe i pronađemo ono najbolje u sebi”, poručila je ona.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vujović: Uspjeh filma “Planina“ dodatno osnažuje poziciju Crne Gore na mapi savremenog dokumentarnog filma

Subota, 31.01.2026 | 18:35

Ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović uputila je čestitku povodom osvajanja Velike nagrade žirija za najbolji međunarodni dokumentarni film na Filmskom festivalu Sandens, za ostvarenje „Planina“ (To Hold a Mountain).

Nikšićko pozorište domaćin Beo Art revije od 31. januara

Srijeda, 28.01.2026 | 12:38

U Nikšićkom pozorištu će od 31. januara do 3. februara, u okviru Beo Art revije, biti izvedene četiri pozorišne predstave, a cijena ulaznice iznosiće pet eura.

„Djeca uličnih prolaza“: Zbirka poezije Marka Stanojkovskog pred podgoričkom publikom

Utorak, 20.01.2026 | 13:25

U srijedu u sali DODEST. 

Glumica Zoja Bećović ovogodišnja dobitnica nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin"

Subota, 27.12.2025 | 16:48

Dan Gradskog pozorišta Podgorica, 27. decembar, obilježen je svečanom dodjelom nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin" i uručenjem godišnjih priznanja zaposlenima, za poseban umjetnički doprinos, kao i za visoke rezultate ostvarene u tehničkom i administrativnom sektoru u 2025. godini.

Vujović: Pavićević je bio autor snažnog i prepoznatljivog izraza, njegovo stvaralaštvo ostavilo je djela trajne vrijednosti

Utorak, 23.12.2025 | 12:19

Ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, uputila je telegram saučešća povodom smrti Tomislava Toma Pavićevića, istaknutog kulturnog stvaraoca.

Knežević “pozvao” Šćepanovića: Šaljite policiju da se Miloš Medenica ne sakrije u bazen crvenog mulja

Nedjelja, 01.02.2026 | 21:37

Lider DNP-a, Milan Knežević, poručio je u objavi na društvenim mrežama da se odbjegli Miloš Medenica javio iz Botuna. "Zato je zapečaćeno gradilište”, kazao je Knežević povodom snimka Medenice koji se dijeli društvenim mrežama.

Džoni Dep se vraća velikim produkcijama: Na snimanju novog filma djeluje neprepoznatljivo (FOTO)

Nedjelja, 01.02.2026 | 21:36

Džoni Dep privukao je pažnju novom ulogom u adaptaciji Dikensovog klasika „A Christmas Carol“. Na snimanju u Velikoj Britaniji pojavio se gotovo neprepoznatljiv, a njegov povratak velikoj studijskoj produkciji već izaziva interesovanje publike.

Medžlis Islamske zajednice: Hitno riješiti status Hadžidanušine džamije

Nedjelja, 01.02.2026 | 21:28

"Ako se danas tvrdi da džamija stvara podjele, sjutra se, istom logikom, može tvrditi da i samo prisustvo muslimana u Bijelom Polju predstavlja izvor podjela"

Večerašnji Gladni puni Mjesec mogao se vidjeti širom svijeta, evo kako je dobio ime

Nedjelja, 01.02.2026 | 21:14

Večeras je na noćnom nebu zasjao Snježni, odnosno Gladni Mjesec, naziv koji se tradicionalno koristi za puni Mjesec u februaru.

Rekordna cijena za Đokovićev reket iz Melburna

Nedjelja, 01.02.2026 | 21:03

Đoković je tokom godina ispisao brojne istorijske stranice u Melburnu, gdje je osvojio čak deset titula, ali jedan od najupečatljivijih mečeva ostaje finale iz 2012. godine protiv Rafaela Nadala – najduže grend slem finale ikada, koje je trajalo pet sati i 53 minuta.

Bogdanović tvrdi da je Miloš Medenica znao da će biti osuđen na dužu kaznu i da se zbog toga opredijelio na bijeg

Nedjelja, 01.02.2026 | 20:36

Predsjednik Kluba poslanika Demokrata pitao zašto nije podržan dvogodišnji vapaj sektora bezbjednosti, tužilaštva i mnogih drugih da se usvoje izmjene Zakona o krivičnom postupku u dijelu povećanja pritvora sa tri na pet godina

UP: Snimak odbjeglog Medenice koji kruži društvenim mrežama je lažan, nećemo dozvoliti pokušaje destabilizacije (VIDEO)

Nedjelja, 01.02.2026 | 20:29

Povodom video snimka koji je večeras objavljen na društvenim mrežama, a koji su prenijeli i pojedini mediji, obavještavamo javnost da je riječ o manipulativnom sadržaju koji sadrži obmanjujuće informacije, usmjerene na narušavanje profesionalnog kredibiliteta i ugleda menadžmenta Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije, saopšteno je iz te institucije.

Arsenal slavi nestvarni povratak Totenhema, ovakav Siti nije kalibar za titulu!

Nedjelja, 01.02.2026 | 20:17

Totenhem stigao 0:2 i odigrao za Arsenal!

Totalna dominacija: Danci za istoriju

Nedjelja, 01.02.2026 | 19:47

Treći put u istoriji, jedna muška rukometna reprezentacija objedinila je naslove evropskog, svjetskog i olimpijskog prvaka. Do sada je to dva puta polazilo za rukom Francuskoj, a večeras je u tome uspjela i Danska.

Povratak Ulcinjske solane: 5 do 10 godina do nove proizvodnje soli

Nedjelja, 01.02.2026 | 19:42

Krajem sedmice obradovala nas je vijest da su opština Ulcinj i Vlada formirali kompaniju koja će upravljati parkom prirode ulcinjska solana. No, sagovornici TVCG tvrde da će za ponovno pokretanje proizvodnje soli biti potrebno najmanje 5 do 10 godina. Od posljednje berbe u Solani do danas uvezli smo so u vrijednosti oko 17 miliona eura .