Srijeda, 15.05.2024 | 17:54
IZVOR: rts.rs/Science Alert

Nije bilo ovako TOPLO još od Rimskog carstva – LJETO 2023. NAJTOPLIJE u posljednja dva milenijuma

Godovi na drveću potvrđuju da je prošlo 2.000 godina od kada je sjeverna hemisfera imala ljeto toplije nego prošle godine.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Još od vremena Rimskog carstva ljudi na sjevernoj polulopti nisu iskusili tako ekstremne temperature.

Nove analize ukazuju da je prošlog ljeta granica porasta temperature od 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski nivo, dogovorena 2015. na Pariskom klimatskom samitu, značajno premašena na sjevernoj hemisferi.

Iako se radi o kratkoročnom probijanju zacrtane granice, meteorolozi i klimatolozi upozoravaju da prošlogodišnje ljeto treba da služi kao upozorenje na opasan trend rapidnog rasta prosječne temperature na planeti.

„Kada pogledate dugačke periode istorije, tek tada zaista možete vidjeti koliko je dramatično globalno zagrijevanje proteklih godina“, navodi naučnik Ulf Buntgen sa Univerziteta Kembridž, koji je i koautor nove studije.

Prošla godina je, kako kaže, bila izuzetno topla, a ovaj trend će se nastaviti ukoliko drastično ne smanjimo emisije štetnih gasova sa efektom staklene bašte.

Buntgen, zajedno sa svojim kolegama klimatolozima Janom Esperom i Maksom Torbensonom sa njemačkog Univerziteta „Johan Gutenberg“, sastavio je rane istorijske temperaturne izvještaje koristeći ogromne setove podataka godova sa drveća u sjevernoj hemisferi.

Sastavljanje takvih temperaturnih izvještaja je od izuzetne važnosti jer prije više hiljada godina temperaturna mjerenja su bila rijetka i nisu sistematski praćena.

„Tek kada napravimo klimatsku rekonstrukciju možemo bolje da razumijemo prirodnu varijabilnost i stavimo u kontekst klimatske promjene uzrokovane čovjekovim djelovanjem“, objašnjava Buntgen.

Njihovi rezultati ukazuju da je severna hemisfera prošle godine tokom leta bila za 2.07 stepeni Celzijusa toplija nego tokom istih perioda između 1850. i 1900. godine.

U skladu sa njihovim nalazima je još jedna nedavna analiza, koju je u februaru objavila klimatska služba Evropske unije, koja je zaključila da je globalno zagrevanje premašilo granicu od 1,5 stepeni Celzijusa za čitavu prošlu godinu.

„Tačno je da se klima konstantno mijenja, ali zagrijevanje 2023. godine uzrokovano gasovima sa efektom staklene bašte je dodatno pojačano El Ninjom, pa je došlo do pojačanih toplotnih talasa, dužih perioda suše u jednom dijelu svijeta, a u drugom do ekstremnih padavina i poplava“, dodaje Jan Esper.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kako je Haland od svoje frizure napravio biznis: Gumice za kosu "planule" čim su stigle u prodaju

Srijeda, 15.07.2026 | 21:12

Erling Haland privlači pažnju na Svjetskom prvenstvu ne samo svojim talentom za fudbal nego i prepoznatljivom frizurom, koju je pretvorio u uspješan poslovni proizvod.

Kako su boce šampanjca preživjele potonuće Titanika? MISTERIJA sa dna okeana

Utorak, 14.07.2026 | 13:06

Na dubini od 3.800 metara, pod pritiskom koji bi smrvio i najsavremeniju tehnologiju, leže netaknute staklene boce šampanjca "Heidsieck & Co. Monopole 1907", koji se služio na Titaniku. Njihovo očuvanje tokom više od jednog vijeka nije sreća, već lekcija iz fizike.

Dan će se pretvoriti u noć: Evropu čeka istorijski spektakl kakav nismo vidjeli od 1999. godine

Nedjelja, 12.07.2026 | 15:07

Sljedećeg mjeseca, dijelovi Evrope će doživjeti prvo potpuno pomračenje Sunca poslije 1999. godine.

Kako zadržati psa mirnim i opuštenim kada ga ostavite samog kod kuće

Subota, 11.07.2026 | 14:46

Trenerica pasa Sarah Hodgson izdvojila je tri najbolja savjeta kroz koje vaš ljubimac može ostati miran i opušten kada ga ostavite samog kod kuće, navodeći da postoje neke važne stvari koje treba uzeti u obzir.

Kina privremeno blokirala izvoz helijuma, ključnog elementa za proizvodnju čipova

Subota, 11.07.2026 | 08:49

Kina je danas saopštila da je privremeno blokirala izvoz helijuma, ključnog elementa za proizvodnju čipova, jer eskalacija rata u Iranu doprinosi poremećajima u snabdijevanju širom svijeta.

Medojević izabran za predsjednika Sudskog savjeta

Četvrtak, 16.07.2026 | 16:10

U dva kruga glasanja napravila se pat pozicija jer su Medojević i Iličković imali po četiri glasa, nakon čega je Iličković odustao od kandidature   

Gorčević: Izbor novih sudija potvrda demokratske zrelosti i evropskog puta Crne Gore

Četvrtak, 16.07.2026 | 15:47

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević ocijenila je da izbor dvoje novih sudija Ustavnog suda predstavlja važan korak u jačanju institucija i potvrdu demokratske zrelosti Crne Gore.  

Roma sprema rekordni transfer za Samervila

Četvrtak, 16.07.2026 | 16:34

Roma je krenula u završnu fazu pregovora za dovođenje holandskog krilnog fudbalera Krisensija Samervila, koji bi mogao da postane najskuplje pojačanje u istoriji rimskog kluba.  

Milović: Građani plaćaju bahatost vlasti, umjesto štednje novi nameti

Četvrtak, 16.07.2026 | 16:21

Poslanik DPS-a Nikola Milović poručio je da građani ovoj Vladi moraju biti na prvom mjestu, te da umjesto odgovornosti i štednje, građani dobijaju novu bahatost vlasti koju moraju da plaćaju.     

Šarif Osman treće pojačanje Budućnosti

Četvrtak, 16.07.2026 | 16:48

Vezista iz Gane Šarif Osman potpisao je jednogodišnji ugovor sa ekipom Budućnosti.     

Krstonijević i Ružičić sudije Ustavnog suda

Četvrtak, 16.07.2026 | 15:02

Sutkinja Vrhovnog suda Jelena Ružičić i sudija Višeg suda u Podgorici Predrag Krstonijević dobili su podršku u parlamentu i biće sudije Ustavnog suda. Poslanici su se na današnjoj sjednici izjasnili o kandidatima za sudije Ustavnog suda – Krstonijeviću i Ružičić, koje je za tu funkciju predložio predsjednik države Jakov Milatović.

Nikolić: Ustavni sud mora biti institucija autoriteta, a ne političkih kvota

Četvrtak, 16.07.2026 | 14:47

Kompletiranje Ustavnog suda nije pitanje evropskih integracija niti političke raspodjele funkcija, već pitanje vraćanja autoriteta i povjerenja u jednu od najvažnijih državnih institucija, poručio je šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić tokom rasprave na plenumu Skupštine Crne Gore.

Dukaj u radnoj posjeti Kosovu: Potpisaće sporazum o međusobnom priznavanju kvalifikovanih elektronskih usluga

Četvrtak, 16.07.2026 | 14:39

Ministar javne uprave Maraš Dukaj boraviće u radnoj posjeti Prištini, povodom potpisivanja Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Kosovo o međusobnom priznavanju kvalifikovanih elektronskih usluga povjerenja i šema elektronske identifikacije koje se pružaju u Crnoj Gori i Republici Kosovo, saopšteno je iz ministarstva.

Katnić tražio novo vještačenje objekata u Bajramovici

Četvrtak, 16.07.2026 | 15:15

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić na današnjem ročištu u podgoričkom Višem sudu tražio je novo vještačenje od strane vještaka građevinske struke, jer je, kako je rekao, u sadašnjem nalazu i mišljenju prikazana uvećana vrijednost objekata u Bajramovici.

Uprava carina: Nema višednevnih zadržavanja kamiona zbog carinskih procedura

Četvrtak, 16.07.2026 | 13:53

Uprava carina saopštila je da službene evidencije ne potvrđuju navode o višednevnim zadržavanjima teretnih vozila koja bi bila posljedica rada carinske službe ili sprovođenja carinskih procedura, reagujući na tvrdnje predsjednika Udruženja prevoznika Crne Gore Đorđija Lješnjaka o višednevnim zadržavanjima kamiona na granicama.