Četvrtak, 16.05.2024 | 17:30
IZVOR: Mediabiro

Na Sajmu knjiga predstavljena inicijativa “Nikšić 2030 Evropska prestonica kulture”

Na 18. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja danas je pred velikim brojem zvaničnika predstavljena inicijativa Nikšić 2030 Evropska prestonica kulture. Prisutnima se na početku obratio predsjednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević koji je istakao benefite ove prestižne titule.




Foto: MediaBiro

“Ova titula se dobija i zaslužuje za viziju budućnosti koju budemo imala kada je u pitanju kultura i razvoj kulture u našem gradu i našoj državi i upravo zbog te budućnosti mi smo se odlučili da damo priliku Nikšićanima i drugim ljudima u Crnoj Gori da kroz ove ideje stvorimo budućnost kulturnog razvoja i Nikšića i Crne Gore. Ovo je titula koja ne bi značila samo nama, nego i cijeloj državi pogotovo u procesu pristupanja EU i putu na kojem se nalazimo, a na kojem smo u posljednje vrijeme napravili mnogo značajnih koraka u svim sferama", naveo je Kovačević.

Kovačević je istakao zadovoljstvo zbog velikog interesovanja za ovu priču za koju je naglasio da nadilazi dnevnu politiku.

“U ovu priču smo krenuli sa mladim ljudima, ljudima koji imaju ideje, koje ne treba puno tjerati da nešto rade, već im samo dati onaj dašak u jedra, a oni će uspjeti da dovedu i naš grad i čitavu našu zemlju tamo gdje ona oduvjek i pripada. Ovo je jedna priča koju treba da guramo svi zajedno i zaista mislim da će Nikšić imati šta da ponudi, kao što je u prethodnom periodu na kulturnom planu umio dosta toga da ponudi i sazda", naveo je Kovačević.

Foto: MediaBiro

Ispred mladog tima koji radi na ovoj inicijativi prisutnima se prvo obratio Predstavnik Kancelarije za Evropsku prestonicu kulture Nikšić 2030, Nemanja Popović.

“Svaka titularna godina donosi mnogo benefita. Poenta je da do te 2030. dosegnemo neki maksimum naših kapaciteta, da bi nakon toga u određenom procentu podigli kvalitet kulturnog života u Nikšiću, te da se odvajanja za kulturu podignu za nekih deset posto. Bitno je da se svi uključimo da vidimo šta realno treba Nikšiću da bi doživio taj preporod i šta to treba da vratimo u novom obliku, šta je to što ljudi Nikšića žele, šta je to što će vratiti ljude da ponovo stvaraju u Nikšiću i šta je to što će Nikšić mapirati kao kulturnu destinaciju na evropskom nivou, ,naveo je Popović.

Nikšiću je za ovu prestižnu titulu konkurencija u okviru Belgije i Kipra, te je važno što su ušli u proces saradnje sa njima na zajedničkim projektima.

“Najvažniji benefit ove priče je promjena imidža grada, istraživanja pokazuju da gradovi koji ulaze u ovaj proces imaju ozbiljne promjene nivoa vidljivosti kako na državnom planu tako i na evropskom.  Kulturni benefiti su ono što je prioritet ove priče, a to je razvoj kapaciteta, razvoj kulturne infrastrukture. Kada se govori o kapacitetu, prije svega govorimo o usvajanju novih principa rada, povezivanju sa međunarodnim partnerima od kojih mi učimo kako se na savremene načine pristupa kulturnim događajima", istakao je koordinator inicijative Nikšić 2030, Mato Uljarević.

Foto: MediaBiro

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Joanikije: Treba dodatno UNAPRIJEDITI i PROŠIRITI divnu manifestaciju kakva je Međunarodni podgorički sajam knjiga

Petak, 09.05.2025 | 15:49

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije posjetio je danas 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja koji se od 7. do 13. maja održava u sajamskom prostoru TC Big Fashion. Tom prilikom je ukazao na značaj ove kulturne manifestacije.

Vučić: Moguće je da ću uskoro podnijeti ostavku

Nedjelja, 24.05.2026 | 10:57

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da mu uskoro istiće mandat i da će možda podneijti ostavku, navodeći da neće da skraćuje mandat kako je svojevremeno učinio predsjednik Boris Tadić "sa besmilsenom formulacijom, jer ili podneseš ostavku ili si predsjednik do kraja mandata".

U Crnoj Gori kvadrat novogradnje za dvije godine poskupio 40 odsto

Nedjelja, 24.05.2026 | 11:26

Prosiječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u Crnoj Gori u prvom kvartalu ove godine iznosila je 2.445 eura. To pokazuju preliminarni podaci Monstata. U odnosu na posljednji kvartal 2025. cijene su porasle 11 odsto, dok je u odnosu na isti period prošle godine zabilježen rast od 13 procenata.  

MVP Crne Gore: Rusija da prekine sa terorom nad civilima u Ukrajini

Nedjelja, 24.05.2026 | 11:46

Crna Gora oštro osuđuje brutalne ruske napade na Kijev i druge ukrajinske gradove izvedene sinoć.

Bečić: Pokrenuto oko 350 disciplinskih postupaka, suspendovano oko 150 policajaca

Nedjelja, 24.05.2026 | 13:49

Predsjednik Demokrata Aleksa Bečić kazao je da je do sada pokrenuto oko 350 disciplinskih postupaka protiv policijskih službenika za teže povrede radne dužnosti, suspendovano oko 150, a da je veliki broj uhapšen u predmetima za teška krivična djela.

Ušik jedva odbranio titule nakon kontroverzne pobjede u Egiptu

Nedjelja, 24.05.2026 | 12:19

U trenutku prekida Verhoven je imao prednost kod jednog sudije, dok su druga dvojica bodovala borbu kao izjednačenu

Tokom vikenda uhapšena 82 vozača, 56 upravljalo vozilom pod dejstvom alkohola i droga

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 10:30

Tokom prethodnog vikenda na crnogorskim putevima evidentirano je 46 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedno lice smrtno stradalo na području opštine Kotor, pet lica je zadobilo teške tjelesne povrede, dok je 28 lica lakše povrijeđeno.   

Kratki igrani film „Lavež“ na festivalu u Krakovu

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 10:26

Kratkometražni igrani film „Lavež“, u režiji Branislava Milatovića, biće prikazan na 66. izdanju Krakov Film Festivala, u okviru selekcije „The Balkan in Focus“. Festival će biti održan od 31. maja do 7. juna.

Budućnost igra utakmicu sezone!

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 10:19

Budućnost u ponedjeljak, 25. maja od 19 časova, u “Morači” dočekuje Dubai u drugom meču polufinala ABA lige, nakon poraza u prvoj utakmici i drugog poluvremena koje je pokazalo da ova serija još ima života, ritma i razloga za vjeru.

Privredna komora obezbijedila finansijsku podršku Fondu za dualno obrazovanje

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 10:09

Privredna komora Crne Gore obezbijedila je 20.000 eura za Fond za dualno obrazovanje, potvrđujući na taj način posvećenost jačanju saradnje između obrazovnog sistema i privrede, kao i unapređenju uslova za učenike koji se obrazuju po dualnom modelu, saopštilo je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacij.  

Privremena zabrana i ograničenje saobraćaja na pojedinim putnim pravcima

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 09:41

Obavještavamo javnost da je direktor Uprave policije, na osnovu člana 130 Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima („Službeni list CG“, br. 33/12, 58/14, 14/17 i 66/19), usljed očekivane pojačane frekvencije saobraćaja tokom ljetnje turističke sezone i potrebe obezbjeđenja bezbjednog i nesmetanog odvijanja saobraćaja, donio Naredbu o privremenoj zabrani saobraćaja teretnih motornih vozila i ograničavanju saobraćaja svih kategorija vozila na određenim putnim pravcima u Crnoj Gori, piše u saopštenju iz Uprave policije koje prenosimo integralno:

Ministarstvo: Državnim službenicima radni odnos prestaje sa 67, a ne sa 66 godina

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 09:54

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga ocijenilo je da državnim službenicima i namještenicima radni odnos po sili zakona treba da prestaje sa navršenih 67 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, uprkos tome što Zakon o državnim službenicima i namještenicima propisuje granicu od 66 godina.

Kućni pritvor za sedmoricu osumnjičenih: Tuča u Kolašinu, korišćene metalne palice, nož, ima povrijeđenih

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 09:33

Nakon saslušanja sedam osoba osumnjičenih za krivično djelo nasilničko ponašanje, sudija za istragu Osnovnog suda u Kolašinu odredio je mjeru nadzora zabrane napuštanja stana.

Danas o kreditnom zaduženju EPCG

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 09:26

Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet održaće danas kontrolno saslušanje na temu poslovanje Elektroprivrede (EPCG) u kontekstu najavljenog kreditnog zaduženja od 70 miliona eura.

Teheran: Ne težimo ka nuklearnom oružju, spremni da uvjerimo svijet; Tramp: Ja ne pravim loše dogovore

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 09:19

Zvaničnih informacija o tome da li je nešto do sada i konačno dogovoreno nema, ali i iz Vašingtona i Teherana stižu signali da je napredak u pregovorima ostvaren.  

Evropski lideri osudili upotrebu “orešnika”

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 09:10

U jučerašnjim ruskim vazdušnim udarima na Kijev i Kijevsku oblast poginule su dvije osobe, a najmanje 81 je povrijeđena, među njima su i djeca, saopštili su ukrajinski zvaničnici.