Reklamiraju se kao obrok u pokretu, a neki su čak označeni kao „dokazano da pomažu u suzbijanju apetita“. Ali mnogi tvrde da se osjećaju gladnije nakon što pojedu proteinsku pločicu. Zašto?
Foto: Ilustracija, Pexels
Mnogi treneri i nutricionisti će savjetovati klijente da jedu proteinske pločice jer su proteini zasitniji od masti i ugljenih hidrata. Ali dijetetičari vjeruju da je problem u sukralozi. To je zaslađivač koji se često koristi u proizvodnji proteinskih pločica.
„Lično, ne jedem sukralozu i minimalno konzumiram aditive, upakovane i prerađenu hranu. To su krivci za prejedanje“, kaže dijetetičarka Kejti Lopez za „Daily Mail“.
Njen predlog su pločice sa najmanje deset grama proteina i cijelih sastojaka koji ne sadrže sukralozu. Konzumiranje vještački zaslađene hrane može zapravo da poveća apetit, čak i ako zaslađeni proizvod sadrži veliku količinu proteina.
Nedostatak kalorija u sukralozi, zajedno sa izuzetnom slatkoćom, dodatno podstiče apetit i osjećaj da treba više da jedemo, objašnjavaju stručnjaci.
Istraživači sa Jejla rekli su da proteinske pločice sukraloze, uprkos njihovoj popularnosti i obećanju da će pobijediti glad, zapravo mogu povećati želju za slatkom hranom.
„Nekoliko studija je pokazalo da životinje koje konzumiraju hranu sa visokim sadržajem sukraloze kasnije pojedu više hrane, uprkos tome što unose dovoljno kalorija da bi bile site“, napisali su.
Sukraloza je oko 600 puta slađa od konzumnog šećera i ne sadrži kalorije. U upotrebi je od 1999. godine, a omiljen je među pojedincima koji žele da smanje unos šećera. Nalazi se svuda: u pecivima, pićima i žvakaćim gumama, prenosi Index.hr.
KOMENTARI (0)