U srcu grada Nikšića, zid zgrade stare "Desetke" postaje platno koje oslikava priče o snazi, otpornosti i inkluziji.
Foto: Kolektiv.me
Novi mural na kojem su oslikane Frida Kalo i Džudi Hjuman, oplemenio je grad pod Trebjesom i nosi duboku poruku o jednakosti i pravima osoba s invaliditetom, stavljajući poseban akcenat na ženama, čije priče često ostaju nepriznate i marginalizovane.
PREPOZNATI SNAGU OSI
Ovakvim projektima i sličnim aktivnostima podršku pruža nevladina organizacija (NVO) "Mozaik", a za portal Kolektiv.me objašnjavaju kako se javila zamisao da oslikuju baš pomenuti mural.
“Ideja se javila kada smo krenuli u osmišljavanje aktivnosti za projekat, kako bi povećali nivo vidljivosti osoba sa invaliditetom, a posebno žena sa invaliditetom u našem gradu. Kako se naša organizacija bavi osnaživanjem OSI kroz kreativni program, odlučili smo se baš za izradu murala, kako bi prikazali naš kreativni potencijal i mogućnosti”, kazali su iz NVO Mozaika.
NIJE SAMO ESTETSKI DOPRINOS GRADSKOM PEJZAŽU
Foto: Kolektiv.me
Kroz ovaj umjetnički izraz, želja je da se razbiju stereotipi i predrasude, te da se pruži podrška inkluzivnosti u svim sferama društva. A da li postoji baš poseban razlog zašto za oslikavanje pomenutog murala izabrana stara zgrada “Desetke”, sagovornici Kolektiva.me objašnjavaju:
“Odabrali smo ovo mjesto, jer se nalazi u samom srcu grada, na najprometnijem mjestu. Iako je zgrada u centru grada, fasada je oronula, prekrivaju je grafiti i natpisi pa smo se odlučili da zgradu na ovako urbanom mjestu obogatimo muralom, kako zbog estetske prirode tako i zbog borbe za veću vidljivost i prava OSI”.
VRIJEDNE POŠTOVANJA
Mural je izrađen u okviru projekta "OsnaŽENE – vidljive" koji sprovodi pomenuta NVO . Inicijativa lokalne organizacije, posvećene osnaživanju osoba s invaliditetom kroz kreativne projekte, donosi novi sjaj urbanom pejzažu, istovremeno podižući svijest o važnosti vidljivosti žena s invaliditetom.
“Mural je tu da prenese poruku da su žene sa invaliditetom uprkos višestrukoj diskriminaciji, nepriznavanju u društvu, marginalizaciji ipak tu, da su jake, sposobne i da su vrijedne poštovanja. Mural je usmjeren na sve građane, ali posebno na žene sa invaliditetom, kao oblik motivacije i poruke da nijesu same i da zaslužuju ista prava kao i svi ostali građani i građanke”, ističu iz ove NVO.
ZA OSNAŽIVANJE OSI U NIKŠIĆU
Foto: Koletkiv.me
Osim što će ovaj mural postati simbol borbe, iz NVO “Mozaika” planiraju i niz drugih aktivnosti u gradu pod Trebjesom.
“Kroz navedeni projekat imamo planiranu prvu modnu reviju za OSI na našim prostorima, koja će se održati krajem maja, na gradskom trgu u Nikšiću. Cilj aktivnosti jeste razbijanje stereotipa i predrasuda o OSI, koje sa punim pravom mogu biti dio i modne industrije i kulturne scene. Projekcija filma je planirana za mjesec jun, takođe u Nikšiću, a radnja filma prati živote pet mladih žena sa invaliditetom”, naglašavaju za naš portal.
PODRŠKA GRAĐANA I LOKALNE UPRAVE
Reakcije građana i građanki su veoma pozitivne, a podršku projektu daje i lokalna uprava. Ovaj odjek potvrđuje da gradovi kao što je Nikšić, imaju potencijal da postanu centri kulturne raznolikosti i šanse za sve.
“Moramo reći da smo od samog starta izrade murala dobijali samo pozitivne komentare, najviše od građana i građanki koji posebno poručuju da je bilo vrijeme da Nikšić malo oživi i u tom kulturnom smislu, da naše zgrade napokon krase neka poznata lica koja nijesu iz dnevno-političkih priča. Ovo nam daje podsticaj za dalji rad i širenje čitave priče, pa smo pozitivan odgovor dobili i od lokalne uprave upravo na temu daljeg rada i oslikavanja grada”, zaključuju za portal Kolektiv.me.
KOMENTARI (0)