Utorak, 28.05.2024 | 09:57
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Evo koju HRANU PROBATI u ovim zemljama Evrope

Kako Stari kontinent obiluje dobrim mjestima za klopu, dobro je poznato. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Britanski Gardijan tako je odlučio uključiti i svoje čitatelje iz raznih zemalja u izbor "IT" mjesta, a ovo su, ako je vjerovati njima, neka od jela i restorana gdje vam ne gine uživanje na najjače.

Svježi plodovi mora, Atina

Na  pijaci Varvakios Agora u Ateni skriveni su morski plodovi toliko svježi da vazduh  miriše na more, piše punkufer.

U restoranu Hasapika možete odabrati ribu i odrediti kako je želite pripremljenu, a između ostalog nude se pečena hobotnica,  prženi škampi – izbor je beskrajno ukusan.

No vrhunac je jelo naziva Tava Hasapika – u njemu se nalazi ručno rađena tjestenina u umaku od rajčice prepuna rakova, dagnji i škampa.

Iako se neki kunu da u njoj mogu uživati i tri osobe, za potpuni užitak, ipak neka budu dvije. Cijena je takođe prihvatljiva – 28 eura.

Mesne rolice, Bukurešt

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

U Obor, nekoliko milja sjeverozapadno od starog grada Bukurešta, restoran Terasa Obor je mjesto za uživanje u specijalitetima s roštilja.

Poznat je po svom jelu mici, a riječ je o malim mesnim rolicama od govedine ili jangjetine, slične koftama.

U središtu užurbane tržnice, ovo je glavno mjesto za promatranje i omiljeno mjesto među lokalnim stanovništvom. Mici koštaju po pet leja (oko jednog eura), a obavezno se poslužuju sa senfom.

Pierogi, Krakov

Krakov je prekrasan grad. Slobodno zalutajte u uličicu u p srcu grada i prošećite do restorana No Bones, udaljenog tri minute hoda od glavnog trga.

Za malo više od 7 eura, dobićete popularne pierogija, koji vam dugo neće izići iz glave. Nakon toga možete nastaviti istraživati grad.

Pečena tuna, Madeira

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ušuškan ispod zidina srednjovjekovne tvrđave, iznad stjenovite morske obale, Santiago Beach Bar u Funchalu (rodnom mjestu Kristijana Ronalda) mjesto je koje će vas teško privući na prvu.

Ali, naručite li tanko rezani, pečeni odrezak tune, doslovno ćete osjetiti miris i divljinu okeana iz kojeg je taj dan ulovljena.

Zagoreni špageti, Bari

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Špageti all’assassina, takođe poznati kao (zagoreni špageti), jedna je od čudesnijih tjestenina na jugu Italije; možete je naručiti u većini restorana, a izrađuje se posebno po narudžbi.

Ovo je možda najpoznatije tradicionalno jelo Apulije i u brojnim je putopisnim TV emisijama. Tajna je u umaku od rajčice, ali i u načinu pripreme.

Kuvaju se na laganoj vatri dok ne budu hrskavi, odnosno djelimično zagoreni.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Saslušano devet svjedoka zbog silovanja zatvorenika

Srijeda, 19.08.2026 | 08:18

Više državno tužilaštvo u Podgorici saslušalo je devet svjedoka i preduzima sve radnje u cilju rasvjetljavanja slučaja u kojem je, kako se sumnja, osuđenik V. B. (23) silovao pedeset trogodišnjeg zatvorenika sa kojim je dijelio ćeliju u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) u Spužu, objavila je današnja Pobjeda.

Saobraćajna nezgoda u Tivtu, povrijeđena oba vozača

Srijeda, 19.08.2026 | 08:08

U saobraćajnoj nezgodi koja se jutros dogodila u tivatskom naselju Seljanovo povrijeđena su oba vozača, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Vlada nagrađuje srebrne kadetkinje: Rukometašicama i stručnom štabu po 3.000 eura

Srijeda, 19.08.2026 | 08:37

Članice Ženske kadetske rukometne reprezentacije Crne Gore i članovi stručnog štaba biće nagrađeni sa po 3.000 eura za osvajanje srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu U18. Za jednokratnu finansijsku podršku biće izdvojeno ukupno 63.000 eura iz tekuće budžetske rezerve.

Dragović: Ne može DNP sa servilnošću prema Vučiću da ima političku snagu u Crnoj Gori, PES će biti i dalje stožer vlasti

Srijeda, 19.08.2026 | 09:09

Ne smatram da Demokratska narodna partija (DNP) sa agresivnom i nekorektnom kampanjom, uvredama na račun političkih neistomišljenika i sa servilnošću prema predsjedniku Srbuje Aleksandru Vučiću može da ima političku snagu u Crnoj Gori, smatra poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Darko Dragović.

Znate li da postoji idealna količina kafe za smanjenje stresa? Evo šta kaže istraživanje

Srijeda, 19.08.2026 | 09:52

Dvije do tri šoljice kafe dnevno mogu smanjiti rizik od depresije i anksioznosti, ali prekoračenje te doze donosi suprotan efekat, tvrdi novo istraživanje.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 19.08.2026 | 18:33

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Maša Vukićević u trci za Top 40 na Miss World: Glasajte za predstavnicu Crne Gore

Srijeda, 19.08.2026 | 15:29

Predstavnica Crne Gore na ovogodišnjem izboru Miss World, Maša Vukićević, trenutno boravi u Vijetnamu, gdje se održava ovo svjetsko takmičenje u ljepoti, a mogućnost da osvoji jednu od lenti zavisi i od glasova putem interneta.

EPCG obilježava 116 godina: Od prvog svjetla do novih megavata

Srijeda, 19.08.2026 | 15:18

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) danas obilježava 116 godina od trenutka kada je električna energija prvi put osvijetlila Crnu Goru.

Božović: Podrška inicijativi da provjera integriteta mandatara i članova Vlade bude uređena Ustavom

Srijeda, 19.08.2026 | 14:44

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdan Božović saopštio je da podržava inicijativu da provjera integriteta mandatara i članova Vlade bude uređena Ustavom.

Direktor i firma iz Herceg Novog osumnjičeni da su oštetili budžet za skoro 40.000 eura

Srijeda, 19.08.2026 | 14:40

Hercegnovska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv firme D.O.O. „C.“ iz Herceg Novog i njenog osnivača i izvršnog direktora B.B. (54) zbog sumnje da su počinili krivično djelo utaja poreza i doprinosa u produženom trajanju i time oštetili crnogorski budžet za 39.194,07 eura, saopštila je Uprava policije (UP).

Vuksanović: Crnoj Gori pripada mjesto na Zapadu

Srijeda, 19.08.2026 | 14:13

Predsjednik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović boravi u višednevnom parlamentarnom posjetu Argentini, tijekom kojeg će održati niz susreta s predstavnicima političkog, akademskog i kulturnog života, kao i s predstavnicima crnogorske i hrvatske zajednice, saopštili su iz Hrvatske građanske inicijative.

Koprivica: Stega temelj crnogorske državnopravne tradicije i poruka o važnosti zajedništva

Srijeda, 19.08.2026 | 13:56

Potpredsjednik Vlade Momo Koprivica, povodom 230 godina od donošenja Stege crnogorske i brdske, kazao je da ovaj istorijski akt i danas nosi snažnu poruku o odgovornosti prema državi i opštem interesu, ističući da savremena Crna Gora svoje nasljeđe treba da potvrdi kroz vladavinu prava, snažne institucije i modernizaciju pravnog sistema

Policija u Ulcinju: Maloljetniku oduzeta marihuana, od stranca kokain, zaplijenjeno i osam vodenih skutera

Srijeda, 19.08.2026 | 13:48

Policija je u Ulcinju sprovela pojačane aktivnosti na suzbijanju ulične prodaje droge i kontroli operativno interesantnih lica, tokom kojih je na Maloj plaži 15-godišnjem Podgoričaninu pronađeno i oduzeto sedam pakovanja marihuane, dok je državljanin Kosova uhapšen zbog posjedovanja kokaina. 

Spajić: Vjerujemo da ćemo dobiti organizaciju Evropskog prvenstva u vaterpolu 2028.

Srijeda, 19.08.2026 | 13:39

Premijer Milojko Spajić kazao je kako u Vladi vjeruju da će Crna Gora dobiti organizaciju Evropskog prvenstva u vaterpolu 2028. godine.

Herceg Novi: Opet gori iznad Đenovića

Srijeda, 19.08.2026 | 13:34

Nakon relativno mirnog jučerašnjeg dana, ponovo se aktivirao požar u Đenovićima u hercegnovskoj opštini.