Srijeda, 29.05.2024 | 08:51
IZVOR: kolektiv.me

UCG: Na Metalurško-tehnološkom fakultetu 100 mjesta za upis

Na Metalurško-tehnološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore za novu studijsku 2024/25. godinu predviđeno je 100 mjesta za upis.




Foto: arhiva, Kolektiv.me

Studiranje na Metalurško-tehnološkom fakultetu je organizovano na tri obrazovna nivoa: osnovne studije (180 ECTS kredita), master (120 ECTS kredita) i doktorske studije (180 ECTS kredita) na dva akademska studijska programa: Hemijska tehnologija i Metalurgija i materijali,  dok se na primijenjenom programu Zaštita životne sredine organizuju osnovne i master studije.

"Fakultet je posvećen obrazovanju visokoškolskog kadra i naučnoistraživačkom radu u oblasti hemijske tehnologije, metalurgije i materijala i zaštite životne sredine. Praktična nastava je ključan aspekt obrazovanja na Metalurško-tehnološkom fakultetu kao poseban predmet na trećoj godini studija u okviru kojeg studenti obavljaju stručnu praksu na brojnim institucijama i u privrednim organizacijama sa kojima Fakultet ima sklopljene ugovore o saradnji. Studenti Metalurško-tehnološkog fakulteta učestvuju u nacionalnim, bilateralnim i međunarodnim projektima u okviru kojih imaju mogućnost da se upoznaju sa najboljim praksama i usavrše svoje znanje na renomiranim međunarodnim institucijama. Tokom studija, studentima je omogućeno da se usavršavaju kroz studijske boravke u inostranstvu, zahvaljujući programima međunarodne saradnje", saopšteno je iz Univerziteta Crne Gore.

Za upis na Metalurško-tehnološki fakultet se ne polaže prijemni ispit. Rang lista prijavljenih kandidata formira se na osnovu uspjeha i rezultata postignutih u srednjoj školi.

Kako se navodi u saopštenju, svršeni studenti Metalurško-tehnološkog fakulteta su osposobljeni da prepoznaju, formulišu i riješe kompleksne inženjerske probleme, kao i da osmisle i modifikuju različite tehnološke procese koji odgovaraju specifičnim potrebama, pridržavajući se savremenih načela održivog razvoja i zaštite životne sredine.  

"Znanja stečena na Fakultetu omogućavaju im uspješan rad  u oblastima  prerade sirovina radi dobijanja željene supstance, odnosno korisnog proizvoda, na djelotvoran, siguran, ekonomičan i ekološki prihvatljiv način, projektovanja i vođenja procesa od molekularnog nivoa, preko dizajniranja novih materijala, njihove zaštite, do projektovanja uređaja i industrijskih postrojenja, u laboratorijama za kontrolu različitih proizvoda ili u različitim inspekcijskim službama.  Studenti primijenjenog studijskog programa Zaštita životne sredine su obučeni za izradu elaborata, akcionih planova, te studija uticaja na životnu sredinu i održivi razvoj. Veoma uspješno, nakon završenih studija, obavljaju poslove u oblastima prečišćavanja i iskorišćavanja otpadnih tokova (otpadnih gasova, voda i čvrstog otpada), reciklaže, razvoja alternativnih izvora energije i sl.    Mnogi studenti se odlučuju za rad u prosveti kao profesori stručnih predmeta u srednjim školama ili za nauku i istraživanje, zapošljavajući se na univerzitetima i u istraživačkim centrima. Više informacija o ovom fakultetu dostupno je u Studentskom informatoru", zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pregovori o povećanju zarada 17. aprila

Utorak, 14.04.2026 | 08:23

Predstavnici poslodavaca i sindikata razgovaraće 17. aprila s premijerom o povećanju zarada u javnom i privatnom sektoru i usaglašavanju Opšteg kolektivnog ugovora. Pregovara se o povećanju obračunske vrijednosti koeficijenata zarada, tako da su očekivanja sindikata da bi trebalo doći do povećanja zarada za sve zaposlene već od maja, do kada bi se usaglasio Opšti kolektivni ugovor, navodi se u prilogu Radija Crne Gore.

Požar u kasarni Masline: Izgorjelo deset vozila na parkingu Uprave za imovinu, pričinjena velika materijalna šteta

Utorak, 14.04.2026 | 08:30

U požaru koji je jutros izbio na parkingu Uprave za imovinu u krugu kasarne Masline u Podgorici pričinjena je velika materijalna šteta, a prema prvim informacijama izgorjelo je deset vozila.

U Crnoj Gori godišnje skoro 100 samoubistava

Utorak, 14.04.2026 | 08:25

U Crnoj Gori iz godine u godinu bilježi se zabrinjavajući broj samoubistava. Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je tokom prethodne tri godine život oduzelo više desetina građana. Stručnjaci upozoravaju da je riječ o kompleksnom problemu, ali i da je prevencija moguća, piše RTV Podgorica.

Instagram uvodi promjenu koju su korisnici dugo čekali

Utorak, 14.04.2026 | 08:41

Instagram uvodi novu opciju koju su korisnici dugo tražili - mogućnost uređivanja komentara. Korisnici će moći ispraviti pogreške u pisanju ili izmijeniti svoje komentare unutar 15 minuta od objave, a uz izmijenjeni komentar stajaće posebna oznaka.

Dugogodišnja saobraćajna prepreka kod Stočne pijace uklonjena, protok vozila poboljšan

Utorak, 14.04.2026 | 11:07

Predstavnici Društva „Tržnice i pijace“ Podgorica uspješno su riješili dugogodišnji problem na saobraćajnici u neposrednoj blizini ulaza u Stočnu pijacu, koja je u vlasništvu ovog preduzeća.

Vremenska prognoza - SRIJEDA donosi OVE temperature

Utorak, 14.04.2026 | 21:24

Umjereno do pretežno oblačno, mjestimično sa kišom, ponegdje je moguć i kratkotrajan pljusak i grmljavina.

Osjećate umor bez razloga? Evo šta vam tijelo pokušava reći

Utorak, 14.04.2026 | 21:56

Koliko puta vam se desilo da se probudite umorni, iako ste prespavali cijelu noć? Možda ste proveli dan bez većih obaveza, a ipak osjećali iscrpljenost kao da ste nosili teret satima.  

Vujović: Antifašizam i zaštita resursa su temelj politike Evropskog saveza

Utorak, 14.04.2026 | 21:41

Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) i jedan od lidera Evropskog saveza (ES) Ivan Vujović, kazao je da je Evropski savez u samo jednom danu pokazao kako se štiti javni interes.  

Barselona: Muškarac teško ranjen u pucnjavi, sumnja se na još jedan obračun balkanskih klanova

Utorak, 14.04.2026 | 21:21

Španska policija istražuje još jedan kriminalni obračun za koji se utvrđuje i da li ima veze sa sukobom klanova sa Balkana.  

Turska: Pucnjava u srednjoj školi, povrijeđeno 16 osoba

Utorak, 14.04.2026 | 20:56

U pucnjavi koja se dogodila u srednjoj školi “Ahmet Kojundžu” na jugoistoku Turske povrijeđeno je 16 osoba, saopštili su zvaničnici.

Alkaras bez problema do osmine finala u Barseloni

Utorak, 14.04.2026 | 20:45

Španski teniser Karlos Alkaras plasirao se u osminu finala ATP turnira u Barseloni nakon ubjedljive pobjede nad Fincem Otom Virtanenom rezultatom 6:4, 6:2.     

Evropskoj uniji prijeti nestašica goriva za avione

Utorak, 14.04.2026 | 21:11

Zasad nema nestašica goriva u Evropskoj uniji, ali bi se uskoro mogao pojaviti problem sa snabdjevanjem mlaznim gorivom, rekla je danas portparolka Evropske komisije Ana Kaisa Itkonen.

Španija odobrila plan za legalizaciju oko 500.000 migranata bez papira

Utorak, 14.04.2026 | 20:33

Španska vlada je odobrila planove za legalizaciju statusa oko 500.000 migranata bez papira, omogućavajući im da se formalno pridruže tržištu rada. Premijer Pedro Sančez je opisao odluku svoje vlade kao „čin pravde“ i neophodnost za Španiju, izvještava BBC.  

Real spreman za revanš: Arbeloa odlučio ko putuje za Minhen

Utorak, 14.04.2026 | 20:06

Strateg ”kraljevskog kluba” Alvaro Arbeloa odredio je spisak igrača za revanš četvrtfinala Lige šampiona protiv Bajerna iz Minhena.  

Danijela Vukčević na čelu Apelacionog suda

Utorak, 14.04.2026 | 19:46

Danijela Vukčević imenovana je za vršiteljku dužnosti predsjednice Apelacionog suda Crne Gore, odlučio je Sudski savjet. Ona će na toj poziciji ostati do izbora novog predsjednika suda, a najduže šest mjeseci.