Četvrtak, 30.05.2024 | 10:05
IZVOR: analitika.me/pobjeda

Šaranović o VIDEO NADZORU u gradovima: Jedan odsto kamera ima sistem prepoznavanja lica, ali do sada NIJE KORIŠĆEN

Jedan odsto kamera sa video nadzora javnih površina ima mogućnost prepoznavanja lica, ali taj sistem do sad nije korišćen - saopštio je ministar unutrašnjih poslova (MUP) Danilo Šaranović.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đorđe Cmiljanić 

On je, gostujući na Jutarnjem programu TV Vijesti, kazao da je važno da građani znaju šta znači video nadzor javnih površina i da on ne uključuje stanove i balkone.

"Netačno je nešto što ste mogli čuti u nekim medijima da MUP nekome gleda u stan. Možete misliti kakav nelagodan osjećaj to može izazvati kod građana.Ukoliko se na nekim lokacijama vidi nečiji privatni posjed, on je automatski blurovan", rekao je Šaranović.

Podsjećamo, Agencija za zaštitu ličnih podataka (AZLP) privremeno je zabranila Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore obradu podataka o ličnosti putem sistema video nadzora javnih površina na teritoriji Podgorice, Bara i Budve. Podaci koje je BIRN-u ranije dostavila AZLP pokazali su da je crnogorski MUP nabavio softver za prepoznavanje lica Better Tomorrow koji proizvodi izraelska kompanija Any Vision.

Tvrdi da nije registrovana nijedna zloupotreba od strane MUP-a te da je Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) tri puta vršila nadzor u MUP-u.

"Otvoreni smo za sve preporuke i unaprjeđenja, ali ni u jednom trenutku nije registrovana nijedna zloupotreba od stane MUP-a. Sve preporuke su implementirane, poslJednja se odnosila na uklanjanje kamera sa tri lokacije, i po tim preporukama smo postupili. Ponavljam, jedan posto sistema ima mogućnost biometrijskog nadzora ali on do sada nije korišćen, što je kod nas konstatovano od strane AZLP. Ovaj sistem je generalno u testnoj fazi, radi se o klasičnom video nadzoru. Nijedan građanin ne treba da ima bilo kakvu bojazan da li se u MUP-u manipuliše podacima građana", naglašava ministar.

Podsjeća da sistem video nadzora javnih površina nije nešto što ima samo Crna Gora, već da to ima većina zemalja članica EU (Francuska, Njemačka..) te da je to jedan od najsnažnijih alata za prevenciju kriminala.

"Jedan posto znači da jedan posto kamera ima mogućnost prepoznavanja lica. Radi se o 570 lokacija, a Agencija je imala uvid u sve lokacije. Saglasnost AZLP je bila data za sistem prepoznavanja lica. Nakon obavljanja nadzora Agencije u MUP-u postavljena su određena pitanja, međutim određeni dio tehničke specifikacije su označene stepenom tajnosti. Moramo da razumijemo da živimo u eri visoko-tehnološkog kriminala. Tvrdim da smo mi na strani bezbjednosti i građana i najljući protivnici kriminala. Hajde da prestanemo zemlja apsurda. Mi smo zemlja gdje su dva kotorska klana snimala javne površine, imate 10.000 kamera u privatnom posjedu, i tu veliki broj bezbjednosno-interesantih lica",  naveo je on.

Dodaje da zahvaljući ovom sistemu, bilježi se rast stope rasvijetljenosti krivičnih djela, sa fokusom na ubistva i teška ubistva.

"Šaljem poruku građanima da se njihovi lični podaci ne zloupotrebljavaju na bilo koji način. MUP i ja pozivamo AZLP da dođe i obavi kontrolu, ukoliko bude bilo kakvih propusta spremni smo da odgovorimo na to",  podvukao je Šaranović.

Rekao je i da je korisnik ovog sistema MUP i Uprava policije.

"Koristi se kao sistem za nadzor javnih površina i saobraćajnica. Podsjetio bih da je nabavka sistema pokrenuta 2019, a implementiran je 2020. godine. Nije prethodno rađena analiza, u samu nabavki je bio uključen tadašnji menadžement MUP-a",  kazao je on.

Na upit na osnovu čega tvrdi da je zahvaljujući sistemu video nadzora javnih površina došlo do pada kriminaliteta, Šaranović kaže da to govore baze izvještaja i da je vršenje krivičnih djela smanjeno.

"Otvoreni smo za sve sugestije i preporuke Agencije. Dio dokumentacije koji je označen stepenom tajnosti je označen iz razloga bezbjednosne prirode, kako oni koji se bave visokotehnološkim kriminalom ne bi znali specifikacije. Sam proces nabavke ovog sistema nosi sa sobom određene kontroverze zbog čega je formiran predmet prije dvije godine, ali ova oprema služi samo za dobro građana. Došlo je do nedovoljno precizne komunikacije između službenika ALZP i službenika MUP-a. Napominjem da ako bi se ovaj sistem ugasio, pitanje je da li bio on mogao da se stavi ponovo u funkciju. Očekujem da ćemo pokazati odgovornost",  poručuje ministar.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Potpredsjednik Aleksić primio delegaciju United Kids International School iz Podgorice

Utorak, 28.04.2026 | 21:06

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimir Aleksić primio je danas delegaciju United Kids International School iz Podgorice, na čelu sa rukovoditeljkom Tijanom Đurović Azar i profesorkom Ketrin Stogner.  

Napadnut tehničar bjelopoljske bolnice, nanesene mu teške tjelesne povrede, osumnjičeni na saslušanju

Utorak, 28.04.2026 | 21:00

Iz bjelopoljske bolnice "Vijestima" je potvrđeno da je Milićević zadobio povrede u vidu preloma nosa.

Ivanović: Radovi na sanaciji krova SC “Morača“ počinju ove sedmice, koštaće 940.000 eura

Utorak, 28.04.2026 | 20:37

Nakon višegodišnjeg zanemarivanja i brojnih najava – krov Sportskog centra “Morača” uskoro će biti rekonstruisan. Nadležni su za RTV Podgorica istakli da radovi počinju ove sedmice, koštaće oko 940 hiljada eura i neće remetiti održavanje utakmica. Najavljeni su i radovi na Stadionu malih sportova.

Ulcinjanin vozio drogiran, bez važeće dozvole i prekoračio brzinu

Utorak, 28.04.2026 | 20:00

J.C. (26) iz Ulcinja osuđen je 26. aprila na kaznu zatvora u trajanju od 60 dana i novčanu kaznu u iznosu od 720 eura zbog tri prekršaja.  

Kotoranin osumnjičen da je pijan prijetio policajcima i lakše ih povrijedio

Utorak, 28.04.2026 | 20:10

 Uhapšen je Kotoranin D.B. (22), koji je osumnjičen da je prijetio policajcima i lakše ih povrijedio, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

Potpredsjednik Aleksić primio delegaciju United Kids International School iz Podgorice

Utorak, 28.04.2026 | 21:06

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimir Aleksić primio je danas delegaciju United Kids International School iz Podgorice, na čelu sa rukovoditeljkom Tijanom Đurović Azar i profesorkom Ketrin Stogner.  

Napadnut tehničar bjelopoljske bolnice, nanesene mu teške tjelesne povrede, osumnjičeni na saslušanju

Utorak, 28.04.2026 | 21:00

Iz bjelopoljske bolnice "Vijestima" je potvrđeno da je Milićević zadobio povrede u vidu preloma nosa.

Ivanović: Radovi na sanaciji krova SC “Morača“ počinju ove sedmice, koštaće 940.000 eura

Utorak, 28.04.2026 | 20:37

Nakon višegodišnjeg zanemarivanja i brojnih najava – krov Sportskog centra “Morača” uskoro će biti rekonstruisan. Nadležni su za RTV Podgorica istakli da radovi počinju ove sedmice, koštaće oko 940 hiljada eura i neće remetiti održavanje utakmica. Najavljeni su i radovi na Stadionu malih sportova.

Ulcinjanin vozio drogiran, bez važeće dozvole i prekoračio brzinu

Utorak, 28.04.2026 | 20:00

J.C. (26) iz Ulcinja osuđen je 26. aprila na kaznu zatvora u trajanju od 60 dana i novčanu kaznu u iznosu od 720 eura zbog tri prekršaja.  

Šahmanović: Crna Gora spremna za investicije i kapitalne energetske projekte

Utorak, 28.04.2026 | 20:45

Crna Gora je spremna za investicije i kapitalne energetske projekte, saopštio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović, u Dubrovniku, gdje je otvoren prvi dan Foruma Tri mora, jednog od najznačajnijih regionalnih skupova posvećenih infrastrukturnoj, energetskoj i ekonomskoj integraciji Centralne i Jugoistočne Evrope.

Kotoranin osumnjičen da je pijan prijetio policajcima i lakše ih povrijedio

Utorak, 28.04.2026 | 20:10

 Uhapšen je Kotoranin D.B. (22), koji je osumnjičen da je prijetio policajcima i lakše ih povrijedio, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

MKM Fejziću: Obnova džamije u Radulićima nije zabranjena, poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost

Utorak, 28.04.2026 | 20:24

Ministarstvo kulture i medija (MKM) reagovalo je na navode reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića, i saopštilo da obnova Hajdar-pašine džamije u Radulićima nije zabranjena, već je poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost.  

Pekić: Drakonskim kaznama za roditelje riješiti problem lažnih dojava o bombama

Utorak, 28.04.2026 | 19:40

Nakon hapšenja državljanina BiH zbog lažne dojave o bombi u školi “Vasa Pavić”, ali i otkrivanja više maloljetnika koji su prethodno slali mejlove prijeteće sadržine, situacija se ne poboljšava – juče je nakratko prekinuto prvo državno takmičenje u Medicinskoj školi, takođe zbog lažne dojave o bombi. Eksperti za bezbjednost upozoravaju da je neophodno promijeniti zakon koji bi omogućio drakonske kazne za roditelje, prenosi RTV Podgorica.  

Budućnost Voli rutinski do finala nakon ubjedljive pobjede u Baru

Utorak, 28.04.2026 | 19:03

Košarkaši Budućnosti savladali su Mornar u Baru 103:76 i bez problema završili polufinalnu seriju, uz kontrolu utakmice od samog početka.  

Vlada: Zaposleni u javnom sektoru ne smiju biti povlašćeni, potrebna održiva rješenja za bolji standard svih zaposlenih

Utorak, 28.04.2026 | 18:56

Vlada Crne Gore saopštila je da nakon opsežne analize svih parametara u ovom trenutku nije u mogućnosti da prihvati model koji predlaže Unija slobodnih sindikata Crne Gore, a tiče se povećanja obračunske vrijednosti koeficijenata za zarade sa 90 na 100 eura. Ističu da zaposleni u javnom sektoru ne smiju biti povlašćeni, kao i da su potrebna održiva rješenja za bolji standard svih zaposlenih.