Četvrtak, 30.05.2024 | 10:27
IZVOR: kolektiv.me

Edukativna radionica Žarka Vučinića u Multimedijalnoj sali KIC-a

Edukativnu radionicu „Učimo o šumama uz puha Đorđa i djevojčicu Taru” održaće poznati i višestruko nagrađivani crnogorski pisac za djecu Žarko Vučinić.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Radionica će biti organizovana u ponedjeljak, 3. juna, u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović”, od 18 sati.

Cilj edukativne radionice je povećanje svijesti djece i mladih o važnosti i zaštiti šuma kroz promovisanje ekoloških vrijednosti odgovornog društva.

Koncept radionice je da se mladima od III do VI razreda osnovnih škola u Crnoj Gori, na savremen i originalan način, predstave prirodne vrijednosti šuma, kao i da im se ukaže na značaj i aktivnu ulogu njih samih u očuvanju životne sredine. Uz druženje sa poznatim literarnim junacima puhom Đorđem i djevojčicom Tarom (autora Žarka Vučinića) predstaviće osnovne karakteristike šuma i šumarstva, skrivena prirodna bogatstva naših monumentalnih stabala, važnost njihovog očuvanja, koncept “Svijet bez otpada” - Zero Waste, kako bi se podstakla želja mladih za aktivnim boravkom u prirodi. To se namjerava postići putem: informisanja, edukacije i interaktivnog uključivanja mladih i nastavnika prisutnih na radionici.

Žarko Vučinić rođen je u Beogradu 1972. godine. Diplomirani je inženjer šumarstva i pisac za djecu koji živi i radi u Crnoj Gori. Svoju prvu knjigu za djecu „Čudesni svijet puha Đorđa“ objavio je 2016. godine, a za njen nastavak „Puh Đorđe i duhovi triftara“ dobio je nagradu Udruženja crnogorskih pisaca za djecu i mlade za najbolju knjigu za djecu u 2017. godini. Posljednji dio ekološke trilogije „Puh Đorđe u zamci Spiridona Ledenog“ objavio je 2018. godine. Na Prvom festivalu knjige - humanistike, kulture i umjetnosti u Crnoj Gori - FesK Kotor (FesKK) 2018. godine, izdavačka kuća „Gligorije Dijak“ iz Podgorice je dobila priznanje za inovativno-obrazovnu praksu, za trilogiju autora Žarka Vučinića. Drugi put je dobio nagradu za najbolju crnogorsku knjigu za djecu u 2019. godini za svoj ekološko obrazovani roman „Djevojčica Tara i čarobno drvo“, koja je dobila i internacionalnu nagradu „Lukijan Mušicki“. Regionalnu književnu nagradu „Mali princ“ dobio je 2020. za roman „Djevojčica Tara i čarobno drvo“. Njegova knjiga poezije „Dendromanija - ludorije iz šume”, objavljena 2021, proglašena je za najbolju knjigu za djecu od UCPDM. U aprilu 2022. godine je objavio svoju šestu knjigu za djecu i mlade pod nazivom „Autarija”. To je obrada pet malo poznatih legendi sa sjevera Crne Gore obogaćena sa epsko-fantastičnom naracijom koja opisuje važnost moralnih načela i uticaj drevnih priča na odrastanje mladih generacija.

Žarko Vučinić dobitnik je nagrade Međunarodnog festivala za djecu „Susreti pod Starom maslinom“; Grand Prix - Prve nagrade za najbolje spisateljsko pero „Aidin maslačak Bajka”, za „Bajku o Belom jelenu”. Ekološki roman „Drvo bez hlada“ objavio je 2023. godine. Od 2020. godine je predsjednik Udruženja crnogorskih pisaca za djecu i mlade.

Kreator je koncepta „Priroda, djeca, mašta - učimo uz puha Đorđa“ i istoimene edukativne radionice čiji je cilj povratak djece prirodi, koju je promovisao pred više od 8000 mališana iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine. Član je Komisije za obrazovanje i komunikaciju IUCN-a, (Međunarodne unije za zaštitu prirode). Zbog zapaženog rada sa djecom, brige o djeci i zalaganja za prava djeteta, 2018. godine je proglašen za Ambasadora djece svijeta od organizacije „Država dece sveta” iz Srbije. U martu 2020. godine je dobio međunarodnu nagradu Veliko svjetsko ime u književnosti koju dodjeljuje Udruženje za zaštitu čovječanstva iz Nigerije. Instutut ITMUT iz Sao Paola (Brazil) proglasio ga je za počasnog doktora za književnost zbog podrške razvoju književnosti u svijetu 2020. godine.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

U Kotoru počela ekspertska misija Organizacije gradova svjetske baštine

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:31

U Palati Bizanti danas je počeo radni dio ekspertske misije Organizacije gradova svjetske baštine, koja u Kotoru boravi 18. i 19. juna. Misiju je otvorio potpredsjednik Opštine Kotor dr Igor Kumburović, poželjevši dobrodošlicu predstavnicima OWHC-a i učesnicima radionica, saopšteno je iz te opštine.

Evropski filmski festival od 19. juna u svih 25 crnogorskih opština

Srijeda, 17.06.2026 | 09:23

Publika širom Crne Gore od 19. juna do 18. avgusta imaće priliku da besplatno prati savremena ostvarenja evropske kinematografije u okviru Evropskog filmskog festivala, koji će biti organizovan u svih 25 crnogorskih opština, saopšteno je iz Evropske kuće.

Otvoren III FunFest: Cetinje je grad žive i savremene kulture

Subota, 13.06.2026 | 10:50

Na Ljetnjoj pozornici sinoć je svečano otvoren III FunFest Cetinje, festival komedije i zabave koji je i ove godine okupio brojne ljubitelje pozorišne umjetnosti i kulturnih sadržaja – javlja CZK Prijestonice.

U Beranama uhapšen državljanin Srbije kojeg potražuje NCB Interpol Beograd

Subota, 04.07.2026 | 15:15

Policija je u Beranama uhapsila državljanina Srbije N. L. (38) iz Kraljeva, kojeg potražuje NCB Interpol Beograd.

Skupština i FPN potpisali memorandum o saradnji: Znanje najvažniji resurs

Subota, 04.07.2026 | 15:08

Generalni sekretar Skupštine Boban Stanišić i dekan Fakulteta političkih nauka UCG Boris Vukićević potpisali su Memorandum o saradnji.

Bečić iz Plužina: Crnu Goru na evropskom putu više niko neće zaustaviti

Subota, 04.07.2026 | 14:45

Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić poručio je tokom posjete Plužinama da će reformski procesi i evropski put države biti nastavljeni uprkos, kako je naveo, pokušajima opstrukcija i političkih manipulacija. Govoreći na skupu u okviru obilaska opština i reevidencije članstva, Bečić je istakao da su ustavne promjene istorijski interes države, a da Demokrate ostaju posvećene borbi protiv kriminala, jačanju institucija i direktnom radu sa građanima.

Kandić odgovorio Periću: Objavite dokaze ili je cijela priča bila šarada

Subota, 04.07.2026 | 14:33

Odbornik PES-a u Skupštini Glavnog grada Stevan Kandić odgovorio je predsjedniku Skupštine Glavnog grada Srđanu Periću na tvrdnje da se iz budžeta Glavnog grada finansiraju „botovi“, poručujući da za takve optužbe mora ponuditi dokaze.

Možemo li bebu mazati kremom za sunčanje

Subota, 04.07.2026 | 14:21

Sunčeve zrake mogu biti ugodne i korisne, ali za bebinu osjetljivu kožu predstavljaju poseban izazov.

Brisel razmatra zatvaranje još tri poglavlja?

Subota, 04.07.2026 | 14:09

Radna grupa Savjeta Evropske unije za proširenje razmatrala je juče nacrte pozicija za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. U pitanju su poglavlja 8 (konkurencija, poglavlje 29 (carinska unija) i poglavlje 14 (transportna politika).

Novak: Ona ima 44 godine, legenda je i ljudi je osuđuju umjesto da uživaju

Subota, 04.07.2026 | 13:54

Novak Đoković odmah nakon plasmana u 4. kolo Vimbldona na zvaničnoj pres konferenciji govorio je o godinama i konstantnom osuđivanju po društvenim mrežama.

Ljumović: Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana

Subota, 04.07.2026 | 13:37

Odluka da se promijeni ime Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ očajnički je trzaj zgubidana, svjesnih da više nikada neće biti u prilici da prevare građane, kazao je predstavnik Evropskog saveza Aleksandar Ljumović.

Jamal dostigao legendarnog Džej-Džeja Okoču

Subota, 04.07.2026 | 13:35

Lamin Jamal nastavlja da pomjera granice i ruši rekorde na Svjetskom prvenstvu.

Papa Lav i potezi koji će odjeknuti: Trampu je održao moralnu lekciju, a posjetom "Kapiji Evrope" šalje poruku Briselu

Subota, 04.07.2026 | 13:02

Papa Lav održao je govor povodom 250. godišnjice nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država te je kroz niz poruka uputio i indirektne kritike američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.