Četvrtak, 30.05.2024 | 17:12
IZVOR: cdm.me

Kovačević: Prijave DPS-a najbolja potvrda da radimo u korist građana

DPS nastavlja da pokazuje svoju političku nemoć u Nikšiću i u Crnoj Gori. Iako su njihove šaptačke divizije opstale, oni ne mogu građane da ubijede da više vjeruju njihovim riječima nego svojim očima, pa tako grad koji nikad nije bio življi u večernjim satima proglašavaju da je u mraku, saopštio je predsjednik te opštine Marko Kovačević.




Foto: arhiva, gov.me/screenshot

Kako je naveo, projekat adaptacije postojeće rasvjete u Nikšiću novim LED svjetlosnim izvorima odrađen je po najsavremenijim standardima, na način da se čitava investicija isplaćuje iz ušteda električne energije.

“Osim toga, imamo smanjenje CO2 gasova i obnovljenu čitavu infrastrukturu sa savremenim sistemom za praćenje čitave mreže javne rasvjete, koji eliminiše nelegalne priključke na mreži. Sve to sa približnim finansijskim izdacima onim koje smo imali prije ovoga projekta. Dakle, gotovo za isti novac na godišnjem nivou imamo obnovljenu infrastrukturu, uštede električne energije, smanjenje CO2 gasova i SKADA sistem za kontrolu mreže javne rasvjete, kroz koji će se eliminisati svi nelegalni priključci na mreži, i garanciju na period od 20 godina za svaku sijalicu”, kazao je Kovačević.

Ističe da je vrijednost samog projekta,  preko devet miliona eura, ali se ta vrijednost isplaćuje iz ušteda električne energije koje su Opštini Nikšić garantovane u periodu od 20 godina. Tako da je bezočna laž da je vrijednost sijalice preko 800 eura, jer se kompletna infrastruktura isplaćuje ne sa nekim dodatnim sredstvima u budžetu, već sa garantovanim uštedama električne energije.

“Račun za troškove električne energije za javnu rasvjetu prije početka sprovođenja ovog projekta, recimo za mjesec mart bio je skoro 55.000 eura, a za mart ove godine je 16.000 eura, što jasno pokazuje da je ovo uspješan projekat”, kazao je Kovačević.

Prema njegovim riječima, do 15. juna tekuće godine izvođač je u obavezi da eliminiše sve nelegalne priključke na mreži, čime će sistem javne rasvjete biti na ispravnosti od 100 posto. Nelegalni priključci su razlog zašto u pojedinim naseljima nema rasvjete, jer je SKADA sistem postavljen na principu da, kada se u određenom rejonu pojavi jedan nelegalni priključak, za čitav taj rejon se gasi sva rasvjeta dok se nelegalni priključak ne ukloni.

“Ovaj projekat je dobio pohvale i sa međunarodnih adresa, posebno od predsjednice Slovenije, i u skladu je sa državnom strategijom Crne Gore u ovoj oblasti. Izvođač je respektabilna firma iz ove oblasti koja dolazi iz EU. Projekat je sproveden po Zakonu o efikasnom korišćenju električne energije, u kome se ovaj model finansiranja navodi odvojeno od klasičnih načina finansiranja, što je praksa u zemljama EU u kojima se ovakve investicije knjiže vanbilansno”, istaklao je on.

Kako dalje navodi, neusklađenost drugih zakona sa ovim dovela je do zaključaka u izvještaju DRI, koja ima obavezu da kada posumnja u zloupotrebe službenog položaja, izvještaj proslijedi i Višem tužilaštvu, što je u slučaju Opštine Nikšić izostalo, a podsjetiću da je većina kadrova u DRI bila politički bliska DPS-u i da niko od njih nema interes da štiti Marka Kovačevića.

“Čitav ovaj projekat je bio od samog početka transparentan, tako da su svi mogli da prate o čemu se radi. Kroz samo sprovođenje projekta Opština Nikšić je u prošloj godini imala pasivni prihod od oko 500.000eura, a u garantnom periodu imaće pasivni prihod od preko 2.000.000 eura. Nikakvog negativnog uticaja ovaj projekat nema na budžet Opštine, naprotiv, on je baziran na štednji postojećih sredstava, a ne na trošenju novih sredstava. Naravno, sve je to vrlo jasno i sve će ove prijave proći kao i prethodne, koje su podnosili protiv mene oni koji su trideset godina držali na snazi mrak u Nikšiću. Znamo da je njima mrklo u glavi i da misle da je to opšte stanje, ali dok DPS-u nije smrklo, Nikšiću i Crnoj Gori nije moglo da svane”, zaključio je Kovačević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

U Podgorici, Pljevljima i B. Polju veoma loš kvalitet vazduha

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:27

Kvalitet vazduha u Podgorici, Pljevljima i Bijelom Polju je ocijenjen kao veoma loš, objavljeno je na sajtu Vazduh.me.

Đukanović: Blokada TE Pljevlja nanijela bi nepopravljivu štetu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:06

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović je u emisiji "Naglas" kazao da bi eventualna blokada Termoelektrane Pljevlja od revoltiranih građana zbog gašenja kotlarnice u Skerlićevoj ulici mogla da nanese nepopravljivu štetu te da bi trebale i godine da se TE vrati u funkciju. On je istakao i da TE trenutno manje zagađuje vazduh nego prethodnih godina, ali da je neko želio da napravi predstavu.  

Građani Pljevalja najavljuju blokadu Termoelektrane ukoliko se ne riješi problem kotlarnice

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:43

Građani Pljevalja koji se griju iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici uputili su hitan javni poziv Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Direkciji za ekološku inspekciju, Ministarstvu zdravlja i Agenciji za zaštitu životne sredine, povodom najavljenog zatvaranja pomenute kotlarnice.

Vlada dala saglasnost za novi javni poziv za zapošljavanje 514 visokoškolaca u policiji

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:36

Vlada Crne Gore je dala saglasnost da ministar unutrašnjih poslova, najkasnije do preksjutra, raspiše novi javni poziv za zapošljavanje 514 viskoškolaca u zvanju policijskog službenika, saopštio je zamjenik premijera Crne Gore Aleksa Bečić.

Šćepanović izabran za direktora Uprave policije u punom mandatu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:08

Vlada Crne Gore izabrala je večeras Lazar Šćepanovića za direktora Uprave policije u punom mandatu.

KSCG izabrao najbolje u 2025: Nikola Vučević, Marija Leković, Đorđije Jovanović, Zorana Radonjić…

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:38

Proglašenjem najboljih krunisana je još jedna košarkaška godina koju su obilježili nastupi naših košarkaša i košarkašica na Evropskom prvenstvu.

U Podgorici, Pljevljima i B. Polju veoma loš kvalitet vazduha

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:27

Kvalitet vazduha u Podgorici, Pljevljima i Bijelom Polju je ocijenjen kao veoma loš, objavljeno je na sajtu Vazduh.me.

Đukanović: Blokada TE Pljevlja nanijela bi nepopravljivu štetu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:06

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović je u emisiji "Naglas" kazao da bi eventualna blokada Termoelektrane Pljevlja od revoltiranih građana zbog gašenja kotlarnice u Skerlićevoj ulici mogla da nanese nepopravljivu štetu te da bi trebale i godine da se TE vrati u funkciju. On je istakao i da TE trenutno manje zagađuje vazduh nego prethodnih godina, ali da je neko želio da napravi predstavu.  

Građani Pljevalja najavljuju blokadu Termoelektrane ukoliko se ne riješi problem kotlarnice

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:43

Građani Pljevalja koji se griju iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici uputili su hitan javni poziv Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Direkciji za ekološku inspekciju, Ministarstvu zdravlja i Agenciji za zaštitu životne sredine, povodom najavljenog zatvaranja pomenute kotlarnice.

Šćepanović izabran za direktora Uprave policije u punom mandatu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:08

Vlada Crne Gore izabrala je večeras Lazar Šćepanovića za direktora Uprave policije u punom mandatu.

Vlada telefonski odlučila o više kadrovskih pitanja i finansiranju vjerskih škola

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:21

Vlada je 26. decembra, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, odlučila o nekoliko predloga zakona, među kojima su oni o pozorišnoj djelatnosti i kinematografiji, razrješenju više rukovodilaca i članova Upravnih odbora centara za socijalni rad, predsjednice Upravnog odbora Komanskog mosta, ali i o generalnom direktoru Direktorata za međunarodnu saradnju i IPA projekte u Ministarstvu dijaspore. Usvojena je i informacija o podršci vjerskim obrazovnim ustanovama s predlozima ugovora o finansiranju i podršci Srednje vjerske škole – Medresa „Mehmed Fatih“, Podgorica i Srednje vjerske škole Gimnazija „Sveti Sava“, Podgorica.

Kris Džener ostavila jak utisak pozirajući pored partnera: Ko bi rekao da je 25 godina starija od njega?

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:47

Ako je suditi po najnovijim porodičnim fotografijama s Badnje večeri, Kris Džener definitivno ne stari.

DPS Pljevlja o zatvaranju kotlarnice u Skerlićevoj: Neophodno je zaštiti građane i obezbijediti održivo rješenje

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:35

Opštinski odbor DPS Pljevlja saopštio je da je predao u proceduru zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Skupštine opštine Pljevlja, povodom rješenja Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera – Direkcije za ekološku inspekciju, kojim je naloženo pečaćenje kotlovskog postrojenja Kotlarnice u Skerlićevoj ulici.

Najmanji grad u Evropi koji fascinira posjetioce - ima samo 30 stanovnika

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:23

Na sjeveru Istre, na brežuljku okruženom vinogradima, šumama i gotovo zaboravljenom tišinom, smješten je Hum – grad koji s ponosom nosi titulu najmanjeg grada u Evropi.

Đokovićeva poruka iz Dubaija: Olimpijske igre u Los Anđelesu su prioritet!

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:07

Novak Đoković, najbolji teniser svih vremena, jasno je stavio do znanja da ne planira penziju i da su mu Olimpijske igre u Los Anđelesu 2028. godine glavni cilj.