Ostvareni suficit upravo pokazuje da nijedan cent troškova nastalih po osnovu povećanja minimalnih penzija nije finansiran iz zaduženja već naprotiv, kao što smo i najavili prilikom usvajanja budžeta, iz tekućih prihoda, ocijenio je član Predsjedništva Pokreta Evropa sad (PES) Branko Krvavac.
Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/ B.Ćupić
On je u saopštenju za medije naveo da je prema podacima Ministarstva finansija o izvršenju budžeta, za prva četiri mjeseca ove godine ostvaren pozitivan budžetski rezultat tj. suficit budžeta od 55 miliona eura.
“Prihodi budžeta u periodu januar-april veći su u odnosu na prošlu godinu za gotovo 100 miliona eura što je rast od 12,4 odsto a u odnosu na planirane za 86,6 mililiona eura ili 10,7 odsto. Ukoliko izuzmemo efekat jednokratnih prihoda, u odnosu na prethodnu godinu, ukupni prihodi veći su za čak 167 miliona eura ili preko 23 odsto. Na drugoj strani, Kapitalni budžet kroz koji se finansiraju infrastrukturni projekti, veći je u odnosu na isti period prošle godine za 113 odsto”, istakao je Krvavac.
Ovakav budžetski rezultat, prema njegovim riječima, ostvaren je i pored povećanja minimalne penzije na 450 eura kao prve mjere programa „Evropa sad 2“ čime je, kaže, unaprijeđen standard za preko 74 000 penzionera.
“Naša politička konkurencija je prilikom usvajanja Zakona budžetu za 2024. godinu tvrdila da će se povećanje minimalnih penzija finansirati iz zaduženja, povećanja PDV-a, prodaje Elektoprivrede Crne Gore i sl. Danas nakon sedam mjeseci rada 44. Vlade upravo egzaktni podaci su ti koji demantuju te tvrdnje, a na korist svih građana Crne Gore. Ostvareni suficit upravo pokazuje da nijedan cent troškova nastalih po osnovu povećanja minimalnih penzija nije finansiran iz zaduženja već naprotiv, kao što smo i najavili prilikom usvajanja budžeta, iz tekućih prihoda”, ukazao je funkcioner PES.
Ovaj rezultat, kaže, ostvaren je upravo u mjesecima kada je finansiranje budžeta najizazovnije imajući u vidu da se “najveći dio prihoda naplati tokom ljetnje turističke sezone koja nas tek očekuje”.
“Nastavljamo dalje, odlučni da govorimo o reformama koje unapređuju standard svih građana bez selektivnosti kojom smo svjedočili u godinama iza nas, razvoju infrastrukture i evropskim integracijama. Takmičimo se u rezultatima a ne dnevno političkim manipulacijama”, zaključio je Krvavac.
KOMENTARI (0)