Nedjelja, 02.06.2024 | 08:46
IZVOR: avaz.ba

Obratite PAŽNJU ako planirate da posjetite Veneciju - Ovo su NOVA PRAVILA

Gradske su vlasti ranije ove godine uvele dnevnu ulaznicu za turističku posjetu.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

U Veneciji su na snagu stupila nova pravila koja zabranjuju upotrebu prienosivih zvučnika za vodiče, i ograničavaju broj turista u jednoj turističkoj grupi na 25 osoba.

Mjere su uvedene kako bi se pokušao limitirati uticaj prevelikog broja turista na ovaj italijanski grad. Istorijski kvartovi Venecije čine taj grad jednim od najposjećenijih mjesta u Evropi, prenosi BBC.

Gradske su vlasti ranije ove godine uvele dnevnu ulaznicu za turističku posjetu Veneciji koja iznosi  5 eura, a prethodno su početkom 2021. zabranile pristajanje golemih brodova za krstarenje.

Masovni  turizam

Pretjerani turizam već dugo se smatra jednim od najozbiljnijih problema grada koji treba hitno riješiti. U Veneciji danas živi nešto više od 250.000 stanovnika, a u 2019. godini gradske su vlasti evidentirale više od 13 miliona turista.

Obzirom da se od tada broj posjetitioca smanjio, statističari prilika smatraju da će u godinama koje slijede njihov broj premašiti statistike od prije pandemije.

Venecija je odavno doživjela egzodus lokalnog stanovništva koji su se iselili zbog straha da bi turisti mogli preplaviti grad.

Nova pravila

Ocio, udruženje  građana koja prati broj stalnih stanovnika u gradu, nedavno je ažurirala podatke. Po njima u istorijskoj četvrti danas ima oko 49.000 kreveta za turiste, što je više od broja dostupnog samom stanovništvu.

Promjene turističkih pravila uslijedile su pošto su prošle godine UNESCO-vi stručnjaci upozorili da bi se Venecija mogla dodati na listi ugroženih mjesta svjetske kulturne baštine s obzirom na to da i uticaj klimatskih promjena i masovni turizam gradu prijete nepovratnim promjenama.

Na kraju se to ipak nije dogodilo, jer je UNESCO prepoznao nastojanja da se problemi riješe postavljanjem sistema protiv poplava i mjerama koje omogućuju manji uticaj masovnog turizma na grad i na život stanovnika. 

ČITAJTE I OVO!

Obratite PAŽNJU ako planirate da posjetite Veneciju - OTKRIVENO kojim danima će se PLAĆATI ULAZ

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vraneš: Ovo ni DPS nije radio – Pljevlja su ponižena, Spajić ne bi smio ovako da omalovažava

Srijeda, 03.12.2025 | 08:29

Na svečanom otvaranju rekonstruisanog puta Mijakovići – Vrulja, održanom prekjuče, nije se pojavilo rukovodstvo Opštine Pljevlja, iako se dionica nalazi upravo na teritoriji te opštine. Među prisutnima su bili premijer Milojko Spajić i ministarka saobraćaja Maja Vukićević, ali ne i predsjednik Opštine Pljevlja, Dario Vraneš.

Najbolja studentkinja Pomorskog fakulteta Kotor: Dejana Pudar briljira sa prosjekom 10

Srijeda, 03.12.2025 | 09:45

Za izuzetne rezultate i prosjek 10, Dejana Pudar proglašena je najboljom studentkinjom Pomorskog fakulteta Kotor u 2025/26. godini i dobitnicom nagrade Univerziteta Crne Gore, koju joj je uručio rektor prof. dr Vladimir Božović.

Knežević: VDT-a Markovića treba smijeniti, Mandiću sam govorio da sa njim pravimo grešku

Srijeda, 03.12.2025 | 10:36

Poslanik i predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je da nije zadovoljan radom Vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića, poručivši da Marković treba da bude smijenjen.

Datum za istoriju naše avijacije: Aerodromi prvi put u istoriji opslužili tri miliona putnika

Srijeda, 03.12.2025 | 11:35

Treći decembar 2025. godine postaje jedan od simbola crnogorske avijacije. Prvi put u istoriji, kroz vrata Aerodroma Podgorica i Aerodroma Tivat, u jednoj godini, prošlo je tri miliona putnika. 

DPS: Potrebno osnivanje posebnih ustanova za osobe sa smetnjama iz spektra autizma

Srijeda, 03.12.2025 | 11:32

Poslanica Demokratske partije socijalista Zoja Bojanić Lalović istakla je da je klub DPS-a inicirao izmjene i dopune Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojom traže osnivanje ustanova za podršku licima sa smetnjama iz spektra autizma.

Tramp povezao Srbiju sa pokušajem krađe predsjedničkih izbora u SAD

Srijeda, 03.12.2025 | 21:37

Američki predsjednik Donald Tramp u utorak je na svojoj društvenoj mreži „Truth social“ podijelio objavu sa „X“ mreže u kojoj se navodi da je Ilon Mask spriječio namještanje rezultata američkih predsjedničkih izbora 2024. godine tako što je onesposobio kompjutere kompanije „Dominion voting systems“ u Srbiji, piše N1 Beograd.

Radonjić se izvinio, Milojević tražio da se igrač vrati – Zvezda dala ”pomilovanje”

Srijeda, 03.12.2025 | 21:07

Nemanja Radonjić ponovo je u konkurenciji za sastav Crvene zvezde nakon što je suspendovan pred meč sa Javorom i privremeno odstranjen iz ekipe. Razlozi tada nisu bili zvanično navedeni, iako je bilo jasno da se radi o disciplinskim prekršajima.  

Pejović: Nijedna mjera nije preduzeta kako bi se institucionalno riješila situacija i okončale blokade na Cetinju

Srijeda, 03.12.2025 | 20:40

Blokada će i u četvrtak početi u 15.20 časova.

Više od polovine Crnogoraca povremeno konzumira alkohol, svaki treći puši

Srijeda, 03.12.2025 | 20:07

Više od polovine odraslih u Crnoj Gori poseže za alkoholom, makar povremeno, dok se svaki treći stanovnik izjašnjava kao pušač. Kada ove navike uporedimo s evropskim prosjekom, postaje jasno da smo i dalje u vrhu po konzumiranju alkohola i duvana.

"Vlada da objavi nalaze komisije bez odugovlačenja"

Srijeda, 03.12.2025 | 20:00

Pored zahtjeva za objavljivanje preliminarnih nalaza CPT, HRA je pozvala Vladu da donese odluku o automatskoj objavi budućih CPT izvještaja, bez potrebe za pojedinačnim odobrenjem u odnosu na svaki izvještaj pojedinačno

Italijanski novinar zakuvao, Trinkijeri i Partizan ipak bez dogovora?

Srijeda, 03.12.2025 | 20:25

Ništa od drugog mandata u beogradskom klubu?

Zečević: Rekonstrukcija puta u Dajbabama će biti završena do Nove godine

Srijeda, 03.12.2025 | 19:30

Mještani podgoričkog naselja Dajbabe već dugo upozoravaju na loše stanje lokalnih saobraćajnica. Iz preduzeća Putevi poručuju da bi rekonstrukcija mogla početi vrlo brzo. Ipak, početak radova u velikoj mjeri zavisi od vremenskih prilika, dok se paralelno završavaju radovi na drugim saobraćajnicama u gradu.

Plenković: Crna Gora bi mogla ući u EU prije 2030.

Srijeda, 03.12.2025 | 19:43

Za razliku od ranijih Evropskih komisija, sadašnja ima stvarnu političku volju za proširenjem Evropske unije, kazao je danas hrvatski premijer Andrej Plenković u Zagrebu, dodajući da je neka vrsta odluke moguća do 2030. budu li neke kandidatkinje tehnički spremne.

VIDEO - Čikagovih TOP 10, dominacija Vučevića

Srijeda, 03.12.2025 | 19:30

Na zvaničnom youtube kanalu Čikago Bulsa osvanula je kompilacija 10 najboljih poteza ekipe u novembru mjesecu.

Institut Dr Simo Milošević: Na kraju septembra u plusu od šest miliona eura

Srijeda, 03.12.2025 | 19:03

Kompanija Instituta ,,Dr Simo Milošević“ Igalo je u prvih devet mjeseci poslovala sa profitom od 6,05 miliona eura, pokazuje finansijski izvještaj tog preduzeća za prva tri kvartala, piše Pobjeda.