Iako je posljednjih dana vrijeme šućmurasto, biljke uveliko rade u baštama i na terasama, a mi smo tu da im pomognemo da bujaju i cvketaju još više. Zato je važnu kakvom ih tečnošću zalivamo.
Foto: Ilustracija, Pexels
Čime sve treba da zalivate biljke
– Kišnica je fantastična kao voda za zalivanje jer je meka i sadrži nizak nivo soli, samo treba da pronađete način da je sakupljate i čuvate.
– Odstajala česmovača obogaćena prihranom.
– Voda u kojoj kuvate povrće često je bogata vitaminima i mineralima koji mogu pomoći biljkama. Vodite računa da u vodi kojom zalivate nema soli, šećera, ulja ili skroba, te da je iskoriste čim se ohladi kako biste spriječili razvoj bakterija.
– Kada mijenjate vodu u akvarijumu, tu tečnost možete koristiti za zalivanje biljaka zato što je bogata korisnim mineralima. Ne koristite vodu iz akvarijuma koja ima soli.
– Svaki izvor vode kao što su ribnjak, jezero, jezero za navodnjavanje ili potok pravi je izbor za biljke, ako nisu zagađeni – ukoliko u njima ima biljaka i životinja, dobra za zalivanje.
Čime nikako ne smijete da zalivate biljke
– Ostaci kafe sadrže određenu dozu kisjelosti, što ih čini nepoželjnim za biljke, naročito ako sadrže mlijeko ili šećer.
– Kisjela voda je loša za biljke, jer previše ugljen-dioksida koji se nalazi u njoj formira vrstu ugljene kisjeline.
– Mlijeko sadrži šećer, proteine i masti, pa je veoma je loš izbor za zalivanje biljaka.
– Tečnosti koje sadrže vještačke zaslađivače ne bi trebalo koristiti. U to spadaju gazirani, negazirani sokovi i sva energetska pića. Osim puno šećera, mogu sadržati i dosta kisjelina koje škode biljkama.
– Voda iz bazena za kupanje sadrži hlor koji je veoma jak i koji se koristi za uništavanje gljivica i bakterija u bazenu.
– Morska voda sadrži veliku količinu soli što je čini lošim izborom za vaše biljke.
KOMENTARI (0)