Utorak, 04.06.2024 | 11:55
IZVOR: kolektiv.me

Solistički koncert pijaniste Matije Molčanova 5. juna u KIC-u

Solistički koncert pijaniste Matije Molčanova biće održan u okviru ciklusa „Mladi talenti“ u srijedu, 5. juna, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“, u 19 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Program koncerta činiće djela Johana Sebastijana Baha (Preludijum i fuga As-dur, I sveska DTK), Volfganga Amadeusa Mocarta (Sonata u c-molu KV 457), Johanesa Bramsa (Intermezzi br. 1 i 2 op. 118) Volodimira Mašika (Tokata  2017), kao i kompozicija za klavir četvororučno Morisa Moškovskog (Gavotte op. 43 br. 2) koju će mladi pijanista izvesti sa gošćom koncerta Elenom Vujović.

"Matija Molčanov (2004) je rođen u Kotoru. Prve muzičke korake napravio je u ŠOMO Budva, u klasi Biljane Bagarić, a nastavio školovanje u klasi svog oca, prof. Oleksija Molčanova u Tivtu, sve do završetka srednje muzičke škole 2024. godine. Kao učenik srednje škole ostvario je niz zapaženih rezultata i osvojio nagrade na međunarodnim i državnim takmičenjima kao solista i član kamernih sastava. Među najznačajnijim ističu se nagrade na I, II i III međunarodnom pijanističkom takmičenju u Tivtu, na online takmičenjima u Sremskoj Mitrovici (Srbija), Užgorodu i Kijevu (Ukrajina) i Istanbulu (Turska). Nedavno je osvojio prvu nagradu na Državnom takmičenju u kategoriji klavirski duo sa Elenom Vujović", navode iz KIC-a 

Pohađao je različite seminare kod profesora Bojana Martinovića, Jurija Kota, Vladimira Babina i Nikole Vučkovića. Više puta je nastupao na festivalu savremene klavirske muzike „Forte piano“ u organizaciji KIC-a „Budo Tomović“ i učestvovao u projektu „Vivum“ u organizaciji Zavoda za školstvo CG, pod pokroviteljstvom UNICEF-a.

Mladi ukrajinski kompozitor Volodimir Mašika je specijalno za Matiju komponovao dvije kompozicije, koje je premijerno izveo u Podgorici: „Četiri karakterna komada za djecu“ (2021) i „Varijacije u obliku etida u Ukrajinskom stilu“ (2022) za klavir i orkestar. Umjetnički je angažovan u pozorišnoj predstavi „Svijet mogućnosti“ reditelja Harisa Pašovića.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vujović: Prvi Showcase crnogorskog pozorišta otvoriće vrata crnogorskom teatru na međunarodnoj sceni

Četvrtak, 30.04.2026 | 15:09

Prvi Showcase crnogorskog pozorišta, koji Ministarstvo kulture i medija organizuje od 13. do 17. maja u Podgorici, Cetinju, Budvi i Tivtu, predstavlja važan iskorak u strateškom i promišljenom međunarodnom pozicioniranju savremenog crnogorskog teatra, ocijenila je ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović, ističući da će ovaj događaj okupiti relevantne međunarodne selektore, producente i kritičare i kroz pažljivo odabran program i profesionalni dijalog doprinijeti većoj vidljivosti domaće produkcije na međunarodnoj sceni.  

Sejfo Seferović gost tribine „Podgoričke priče” u KIC-u

Subota, 25.04.2026 | 09:33

Među umjetnicima koji su svojim djelovanjem obilježili kulturni i umjetnički život Glavnog grada, posebno se izdvajaju oni koji su decenijama posvećeno gradili pozorišnu i filmsku scenu.

Ćalasan: Narodni muzej između tradicije i inovacije, kulturno nasljeđe da bude dostupno svima

Subota, 25.04.2026 | 08:20

Narodni muzej Crne Gore počeo je sa programom obilježavanja 130 godina od osnivanja i 100 godina od obnove rada, a kako ističe direktor Jakša Ćalasan za Portal RTCG, jubilej nije samo prilika za retrospektivu, već i za kritičko promišljanje uloge muzeja danas – šta znači savremenom društvu i kako može biti relevantan novim generacijama.

U ponedjeljak otvaranje manifestacije „Dani Dragana Radulovića“

Petak, 24.04.2026 | 12:00

Manifestacija „Dani Dragana Radulovića“, svečano će biti otvorena u ponedjeljak, 27. aprila, u 11 sati, na platou ispred Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ u Podgorici.

CNP: “Mali bračni zločini” u četvrtak na Sceni Studio

Srijeda, 22.04.2026 | 13:02

Predstava “Mali bračni zločini”, autorski projekat glumaca Marije Đurić i Pavla Bogojevića, prema tekstu Erika Emanuela Šmita, u produkciji Crnogorskog narodnog pozorišta, biće izvedena sjutra (četvrtak, 23. april) na Sceni Studio u 20 sati. Sve ulaznice su rasprodate.

Stroža pravila za oružje: Granica 21 godina, dozvole kraće važe

Četvrtak, 30.04.2026 | 12:25

Vlada Crne Gore danas će razmotriti Predlog zakona o oružju i municiji, kojim se pooštravaju uslovi za posjedovanje oružja, povećava starosna granica i skraćuje rok važenja isprava, saopštio je potpredsjednik Vlade za bezbjednost Aleksa Bečić.

Ukida se OVA novčanica – možda je imate kod kuće

Četvrtak, 30.04.2026 | 11:47

Projekat izdavanja redizajnirane nove serije evro novčanica, koji je Evropska centralna banka (ECB) pokrenula krajem 2021. godine, ušao je u završnu fazu procesa dizajniranja.

Apel: Ne koristite planinarske staze u NP Durmitor

Četvrtak, 30.04.2026 | 12:17

Direktor NP Durmitor Pero Popović sastao se sa komandirom Službe zaštite i spašavanja iz Žabljaka Dragom Popovićem, i Zoranom Vojinovićem ispred Planinarskog kluba Durmitor i Gorske službe spašavanja.

Sa Cetinja do svjetske scene: Maša Vukićević nova Miss Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 13:37

Maša Vukićević sa Cetinja sinoć je izabrana za novu Miss Crne Gore i ona će našu zemlju predstavljati na izboru za miss svijeta u Vijetnamu. Vukićević je svoje prve utiske nakon proglašenja pobjede podijelila sa ekipom medijske agencije Media Biro.

Kažanegra Stanišić: Od početka godine 20 lažnih dojava o bombama

Četvrtak, 30.04.2026 | 11:05

Od početka godine evidentirano je oko 20 prijava lažnih dojava o bombama koje su se odnosile na više od 100 objekata, od čega su većinom bile obrazovne ustanove.

Šahmanović: Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:10

Crna Gora traži partnere koji vide budućnost, a ne samo tržište. Tražimo investicije koje traju, projekte koji mijenjaju ekonomiju i saradnju koja stvara novu vrijednost za cijeli region, poručio je ministar energetike i rudarstva, Damir Šahmanović, na danas održanom Japan–Montenegro Business Forumu.   

Bešić: PES ima najveći koalicioni potencijal, DPS i NSD u porastu

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:01

U susret izborima naredne godine, politički analitičar Miloš Bešić ocjenjuje za Televiziju Crne Gore da je još rano za precizne prognoze, ali ističe da Pokret Evropa sad ima najveći koalicioni kapacitet, dok DPS i NSD bilježe rast potencijala za saradnju, uz i dalje izražene političke podjele na sceni.

Sjutra sunčano i uglavnom suvo, do 22 stepena

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:56

U južnim i centralnim oblastima sunčano, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima i uglavnom suvo.

Ronaldo svjestan realnosti: Približavam se kraju, ali još uživam

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:45

Kristijano Ronaldo polako privodi kraju jednu od najvećih karijera u istoriji fudbala, ali motivacija i dalje ne jenjava.  

Njemačka: Savjesna građanka pomogla policiji prateći pijanog vozača koji je zaspao na raskrsnici

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:21

U bavarskom okrugu Berchtesgadener Land jučer se dogodilo nešto neuobičajeno.

Sudski savjet: Kampanja protiv sudstva ozbiljna prijetnja po vladavinu prava

Četvrtak, 30.04.2026 | 21:09

"Sudski savjet još jednom oštro reaguje na neosnovane kritike pravosuđa koje postaju ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj na pravosuđe. Danas su se ponovo mogle čuti vrlo neprimjerene i neutemeljne optužbe na račun pravosuđa, odnosno konkretno jednog sudije u Osnovnom sudu u Podgorici, povodom donijete sudske odluke, a koje dolaze od strane šefa jednog poslaničkog kluba u Skupštini Crne Gore. Iako smo više puta reagovali, kampanja protiv sudstva se produbljuje i postaje ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj", ukazano je u saopštenju Sudskog savjeta.   

Vučić o globalnoj krizi: Mi sada izvozimo benzin, imamo viška

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:44

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je ekonomsku krizu koja zbog sukoba na Bliskom Istoku zahvata čitav svijet.

Kejn ušao u istoriju Bajerna: Već među 10 najboljih strijelaca

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:33

Kada je Hari Kejn u avgustu 2023. godine stigao iz Totenhema u Bajern za 95 miliona eura, mnogi su sumnjali da li vrijedi toliki novac. Danas, dileme više nema.

Pun Mjesec u Škorpiji: Vodoliji cvjeta karijera, važne vijesti stižu Djevici, ključni trenutak u ljubavi za Bika

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:21

Pun Mjesec u Škorpiji (1. maj) donosi kulminaciju emocija, razotkrivanje tajni i potrebu da se "umre" u nekom starom obliku kako bismo se ponovo rodili.

Dragaš na Japan–Montenegro Forumu: Nova partnerstva i investicije za energetski sektor Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:10

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je danas na Japan–Montenegro Business Forumu, koji je održan u Podgorici, uz prisustvo brojnih predstavnika institucija, kompanija i finansijskih organizacija iz Japana i Crne Gore.