Četvrtak, 06.06.2024 | 13:11
IZVOR: rtcg.me

Crna Gora u evropskom VRHU po BROJU ZATVORENIKA

Prema godišnjem izvještaju Savjeta Evrope o zatvorskoj populaciji, konstatovano je da se Crna Gora nalazi u evropskom vrhu po broju pritvorenika.




Foto: arhiva, gov.me/screenshot

Prema Godišnjoj statistici zatvorskih kazni Savjeta Evrope (SPACE I) za 2023. godinu konstatovano je da prenatrpanost zatvora i dalje predstavlja veliki problem u značajnom broju evropskih zatvorskih uprava.

U zemljama sa preko 500.000 stanovnika, dvanaest zatvorskih uprava prijavilo je da ima više zatvorenika nego slobodnih mjesta u januaru 2023.

Stopa zatvorenika u Crnoj Gori znatno je visočija od evropskog prosjeka, i ona iznosi 168 osuđenika na 100.000 stanovnika. Imajući u vidu da je prosjek u Evropi 124, to ukazuje na visoku stopu zatvaranja u poređenju sa drugim zemljama u Evropi.

U izvještaju se navodi da su zemlje sa najvećom stopom zatvaranja Turska (408 zatvorenika na 100.000 stanovnika), Gruzija (256), Azerbejdžan (244), Moldavija (242), Mađarska (211), Poljska (194), Slovačka (183), Albanija (179), Češka (176), Litvanija (174) i Letonija (172).

Nakon Crne Gore koja se našla na 168 mjestu, slijede Srbija (162), Estonija (151) i Sjeverna Makedonija (142).

Sa druge strane, naglašeno je da se naša država ne suočava sa problemom prenatrpanosti u zatvorima, iako je broj zatvorenika na 100 raspoloživih mjesta u Evropi porastao za 2 odsto od januara 2022. do januara 2023. godine (sa 91,7 na 93,5 zatvorenika).

“Šesnaest zatvorskih uprava doživjelo je značajan porast u stopama zatvorske populacije od januara 2022. do januara 2023: Republika Moldavija (+52 odsto), Sjeverna Makedonija (+26 odsto), Kipar (+25 odsto), Turska (+15 odsto), Azerbejdžan (+13 odsto), Irska (+12 odsto), Crna Gora (+11 odsto), Jermenija (+11 odsto), Hrvatska (+10 odsto), Mađarska (+8.7 odsto), Sjeverna Irska (UK) (+8.3 odsto), Gruzija (+8.2 odsto), Bugarska (+8.1 odsto), Austrija (+6.8 odsto), Italija (+5.7 odsto) i Švedska (+5.1 odsto), u zemljama sa preko 500,000 stanovnika. Stope zatvaranja su značajno pale samo na Malti (-22 odsto), u Litvaniji (-8.9 odsto), Estoniji (-8.8 odsto) i Grčkoj (-5.2 odsto), dok su ostale stabilne u 23 zatvorske uprave”, navodi se u izvještaju.

Sa druge strane, sedam zatvorskih uprava prijavilo je gustinu zatvora od više od 105 zatvorenika na 100 raspoloživih mjesta, što ukazuje na veliku pretrpanost.

Kipar (166 zatvorenika na 100 mjesta), Rumunija (120), Francuska (119), Belgija (115), Mađarska (112), Italija (109) i Slovenija (107). Pet zatvorskih uprava prijavilo je veoma visoku gustinu zatvora: Grčka (103), Švedska (102), Sjeverna Makedonija (101), Hrvatska (101) i Turska (100).

“Druge uprave su prijavile gustinu zatvora ispod 100, ali su bile na ivici prenatrpanosti”, istakli su izvještaju.

Dodaju da nasilna krivična djela i krivična djela u vezi sa drogom predstavljaju više od polovine glavnih zločina za koje evropski zatvorenici služe zatvorske kazne.

“Najčešća krivična djela su krivična djela narkotika (19 odsto osuđene populacije), zatim slijede ubistvo i ubistvo u pokušaju (13 odsto), krađa (12 odsto), seksualna djela (8,9 odsto), razbojništvo (7,7 odsto) i napad i zlostavljanje (6,7 odsto)”, piše u pomenutom izvještaju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Teža saobraćajna nesreća na Marezi - Više osoba POVRIJEĐENO

Subota, 13.09.2025 | 20:30

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila večeras na bulevaru Podgorica- Danilovgrad, kod skretanja za Marezu više osoba je povrijeđeno

Policija u devet pretresa ODUZELA oružje, municiju i drogu

Subota, 13.09.2025 | 16:55

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ jutros su, u koordiniranim aktivnostima usmjerenim na suzbijanje svih oblika kriminaliteta, sa akcentom na ilegalno posjedovanje oružja, izvršili devet pretresa na devet lokacija u Beranama, Rožajama i Bijelom Polju.

Mitropolit Mihailo pisao Milatoviću: Poziv na poštovanje USTAVNIH načela ravnopravnosti VJERSKIH zajednica

Subota, 13.09.2025 | 16:19

Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo, uputio je otvoreno pismo predsjedniku Crne Gore, Jakovu Milatoviću, od kojeg traži dosljednu primjenu Ustava, zakona i međunarodnih obaveza.

UP - Pronađeni kokain, marihuana i oko 2000 eura, uhapšeni osumnjičeni

Subota, 13.09.2025 | 15:51

U okviru planskih represivnih aktivnosti usmjerenih na sprečavanje zloupotrebe opojnih droga i identifikaciji lica koja se bave tzv. uličnom prodajom narkotika, službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva – Jedinice za borbu protiv droge su sinoć, oko ponoći, izvršili kontrolu vozila kojim je upravljalo lice Z.R.(65) iz Kragujevca, državljanin Republike Srbije, i kod istog pronašli oko 95 grama kokaina i marihuane i skoro 2.000 eura, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Šćepanović: Novim ZAKONOM predviđeni STROŽJI KRITERIJUMI restriktivniji pristup izdavanju ORUŽANIH LISTOVA

Subota, 13.09.2025 | 15:01

Direktor Uprave policije, Lazar Šćepanović, održao je juče sastanak sa izvršnom direktoricom Akcije za ljudska prava (HRA), Teom Gorjanc Prelević i sa direktoricom Centra za ženska prava, Majom Raičević. Cilj sastanka je bilo bliže predstavljanje aktivnosti koje Uprava policije sprovodi radi odgovora na aktuelne bezbjednosne izazove i konkretne korake koje je Uprava policije preduzela nakon dva tragična događaja na Cetinju. Među istaknutim stvarima na kojima se radi je novi zakon o oružju.

Šeron Ozborn podijelila POTRESNU OBJAVU: "Još uvijek tražim oslonac"

Nedjelja, 14.09.2025 | 08:11

Šeron Ozborn i dalje prolazi kroz težak period nakon smrti svog muža Ozija Ozborna.

Italijanski mediji: Remek-djelo Adžića, jedan od onih GOLOVA koji uzdižu igrače u NEBO

Subota, 13.09.2025 | 21:52

Italijanski mediji su saglasni - crnogorski biser Vasilije Adžić golom protiv Intera najavio je veliku karijeru.

Džejla Ramović žrtva velike PREVARE, hitno se oglasila: „Preduzeću sve pravne korake!“

Subota, 13.09.2025 | 21:42

Popularna pjevačica i pobjednica Zvezda Granda Džejla Ramović oglasila se povodom lažne reklame u kojoj je zloupotrebljen njen identitet.

Trbušnjaci za RAVAN STOMAK: Evo koliko je NEOPHODNO uraditi po mišljenju trenera

Subota, 13.09.2025 | 21:41

Trbušnjaci ciljaju na trbušne mišiće i stvaraju napetost kako bi se olakšao proces topljenja sala.

Usisivač vam SLABIJE vuče - Nije kvar, već preskačete NAJVAŽNIJI dio ODRŽAVANJA

Subota, 13.09.2025 | 21:27

Najčešći razlog slabe usisne snage nije "kvar", već zapušena roler četka (brush roll) i prljavi filteri.

Vučić: Svi MORAMO da se angažujemo i izborimo za SVOJU ZEMLJU

Subota, 13.09.2025 | 21:10

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je večeras tokom šetnje građana protiv blokada na Voždovcu u Beogradu da "svi moramo da se angažujemo i izborimo za svoju zemlju”, kako bi se zaustavio pokušaj razaranja Srbije.

Savić: Čeka nas TEŽAK put, u svakom meču moramo da pružimo MAKSIMUM

Subota, 13.09.2025 | 21:05

Selektor Crne Gore Dejan Savić kazao je da će svaka utakmica na Evropskom prvenstvu biti vrlo teška.

Dolina LJEPOTE I STRAHA - Ovo je NAJOPASNIJA turistička destinacija na SVIJETU (FOTO)

Subota, 13.09.2025 | 20:44

Napušteni rudnik pretvoren je u očaravajuću, ali opasnu turističku atrakciju u Kini.

Teža saobraćajna nesreća na Marezi - Više osoba POVRIJEĐENO

Subota, 13.09.2025 | 20:30

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila večeras na bulevaru Podgorica- Danilovgrad, kod skretanja za Marezu više osoba je povrijeđeno

Jednostavan trik može SPASITI vaše OČI od umora uzrokovanog EKRANIMA

Subota, 13.09.2025 | 20:13

Stručnjaci preporučuju brzu tehniku kojom ćete u nekoliko sekundi smanjiti naprezanje očiju od računara i mobitela.