Četvrtak, 06.06.2024 | 15:14
IZVOR: Pr Centar

Ljudskim pravima i njihovom poštovanju potrebna svakodnevna posvećenost

Ljudskim pravima i njihovom poštovanju potrebna je svakodnevna posvećenost, poruka je sajma na kojem se predstavilo 15 nevladinih organizacija iz različitih gradova, koje su u radu fokusirane na zaštitu svih ranjivih grupa, uključujući osobe s invaliditetom, Rome i Egipćane, mlade, žene i LGBTIQ+ osobe i ostale.




Foto: PR Centar

Programski direktor u Juventasu Jovan Bojović kazao je da u sklopu projekta „U pravo vrijeme – podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD iz oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture“ tokom današnjeg dana realizuju niz aktivnosti kako bi skrenuli pažnju na važnost promocije i očuvanja ljudskih prava, te unapređenja stanja demokratije u Crnoj Gori.

„Ljudska prava i demokratija predstavljaju suštinske temelje svakog društva, omogućavajući svim građanima slobodu, jednakost i pravdu. U vremenu kada su ove vrijednosti ugrožene, važno je da se zalažemo za njihovu zaštitu i unapređenje, kako bismo osigurali pravedno i slobodno društvo za sve. Danas organizujemo različite aktivnosti, uključujući panel diskusiju i sajam nevladinih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava i demokratijom. Građanima Podgorice prezentujemo rad ovih organizacija i način na koji se mogu informisati o njihovim aktivnostima“, rekao je Bojović na Trgu nezavisnosti.

Podsjetio je da Juventas kontinuirano promoviše i radi na unapređenju ljudskih prava i većeg učešća građana u demokratskim procesima.

„Ovim događajem poručujemo da svaki dan treba posvetiti ljudskim pravima i da je važno svakodnevno govoriti o njihovom poštovanju. Na sajmu nevladinih organizacija učestvuje 15 organizacija iz različitih crnogorskih gradova koje se bave zaštitom ljudskih prava“, rekao je Bojović.

Kazao je da su se na sajmu predstavile organizacije koje se bave svim ranjivim kategorijama, među kojima su one koje se bave pravima osoba s invaliditetom, podrškom Romima i Egipćanima, pravima mladih, te ženskim pravima.

Izvršna direktorica Mreže za evropske politike (Master), Andrea Popović, kazala je da ta organizacija sprovodi projekat “Ja imam pravo” s ciljem da svi građani, a posebno mladi, ostvare svoja prava u Crnoj Gori.

„Naš projekat je posvećen informisanju i edukaciji mladih o ljudskim pravima, kako bi se oni aktivno zalagali za ostvarivanje svojih prava u javnosti“, istakla je Popović.

Popović je ukazala da Master realizuje brojne projekte u oblasti ljudskih prava.

„Građani koji posjete naš štand mogu vidjeti materijale proistekle iz tih projekata, uključujući vodiče, publikacije i druge zanimljivosti. Nastavićemo da promovišemo ove materijale kroz naše aktivnosti, a svi građani su dobrodošli da posjete naše društvene mreže kako bi bili informisani o našim aktivnostima“, kazala je Popović.

Predstavnica nevladine organizacije Ekvivalent, Anđela Miličić, naglasila je važnost ovakvih događaja jer pružaju priliku za uvid u rad različitih organizacija i njihove ciljeve.

Prema njenim riječima, ovakvi događaji omogućavaju jedinstvo unutar nevladinog sektora i promovišu njihove specifične poruke i ciljeve.

„Organizacija Ekvivalent se prvenstveno bavi zastupanjem prava osoba s invaliditetom, odnosno marginalizovanih grupa. Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku za promociju aktivnosti koje se tiču zastupanja prava osoba s invaliditetom u oblastima kao što su zapošljavanje, obrazovanje, preduzetništvo, turizam, te pristupačan turizam za osobe s invaliditetom“, navela je Miličić.

Istakla je da posjetioci štanda NVO Ekvivalent mogu dobiti i detaljne informacije o aktivnostima organizacije u oblasti turizma.

„Organizacija će raditi na razvoju aplikacije koja će omogućiti osobama s invaliditetom pristup informacijama o pristupačnim lokalitetima u Crnoj Gori, odnosno turističkim aranžmanima“, rekla je Miličić.

S obzirom na to da se Crna Gora propagira kao značajna turistička destinacija, Miličić vjeruje da će dalji angažman organizacije doprinijeti poboljšanju položaja osoba s invaliditetom.

Nakon sajma, u sklopu ovog projekta biće realizovan niz drugih aktivnosti, uključujući radionicu o LGBTIQ+ pravima, projekciju filma „Gdje je dom?“ u KIC-u „Budo Tomović“ u 18 sati i 45 minuta, te performans „U pravo vrijeme“ na Trgu nezavisnosti u 20 sati, čime će biti zaokružen dan posvećen poštovanju ljudskih prava.

Aktivnosti su finansirane od strane Delegacije Evropske unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR), a kofinansira Ministarstvo javne uprave, koji Juventas realizuje u saradnji sa organizacijama Help Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona Fide.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Berane: U akciji “Petarda” oduzeto oko 3.300 pirotehničkih sredstava

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:25

Uprava policije je saopštila da je u Beranama u sklopu akcije “Petarda” od M.K. oduzela oko 3.300 pirotehničkih sredstava.

Žugić o tragediji na Savinom kuku: Insistiram na potpunoj i transparentnoj istrazi, utvrđivanju odgovornosti i hitnim mjerama

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:19

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić saopštio je da je sa dubokim žaljenjem primio vijest o nesreći na Savinom kuku, u kojoj je život izgubio državljanin Njemačke, dok je njegova supruga povrijeđena.

Purić: Žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:11

Uprava i svi zaposleni u Turističkom centru Durmitor duboko su potreseni jučerašnjim tragičnim događajem na skijalištu Savin kuk, u kojem je život izgubio državljanin Njemačke, napisao je direktorski centra Marinko Purić. Kazao je da žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad.

UIP: Psa Meda nijesmo oduzeli postupajući po zakonu, ne zbog "naredbe" Mujovića

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:05

Uprava za inspekcijske poslove Glavnog grada obavještava javnost da je administrativno izvršenje oduzimanja kućnog ljubimca, zakazano za 23. decembar 2025. godine, odloženo isključivo u skladu sa zakonskim propisima, na osnovu neobavezujuće preporuke gradonačelnika, bez ikakvog političkog ili ličnog uticaja.

Pejović: Tragedija na Savinom kuku ne smije biti svedena na puki „nesrećan slučaj“

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:52

Tragedija koja se juče dogodila na Savinom kuku ne smije biti svedena na puki „nesrećan slučaj“, poručila je nezavisna poslanica u Skupštini Crne Gore Jevrosima Pejović.

Purić: Žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:11

Uprava i svi zaposleni u Turističkom centru Durmitor duboko su potreseni jučerašnjim tragičnim događajem na skijalištu Savin kuk, u kojem je život izgubio državljanin Njemačke, napisao je direktorski centra Marinko Purić. Kazao je da žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad.

Pejović: Tragedija na Savinom kuku ne smije biti svedena na puki „nesrećan slučaj“

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:52

Tragedija koja se juče dogodila na Savinom kuku ne smije biti svedena na puki „nesrećan slučaj“, poručila je nezavisna poslanica u Skupštini Crne Gore Jevrosima Pejović.

Dodijeljene godišnje MAIA nagrade za izuzetna dostignuća u oblasti vještačke inteligencije

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:37

U okviru svečane dodjele nagrada, uručene su godišnje MAIA nagrade za izuzetna dostignuća u oblasti vještačke inteligencije i nauke, u organizaciji Montenegrin AI Association (MAIA) i uz podršku Ministarstva dijaspore.

Održan NextGen AI Challenge: Mladi inovatori predstavili rješenja zasnovana na vještačkoj inteligenciji

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:25

Dvodnevni događaj NextGen AI Challenge & Awards, u organizaciji Montenegrin AI Association (MAIA), uspješno je završen, okupivši mlade istraživače, studente i stručnjake koji su kroz primjenu vještačke inteligencije predstavili inovativna rješenja za unapređenje javnih sistema i društva.

Zaplijenjeno više od 300 kg rezanog duvana: Uhapšen Crnogorac, prijava protiv Albanca

Nedjelja, 21.12.2025 | 11:00

U pojačanim aktivnostima usmjerenim na suzbijanje prekograničnog kriminala, policijski službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ zaplijenili su juče više od 300 kilograma rezanog duvana i procesuirali dvije osobe – jednog državljanina Crne Gore i jednog državljanina Albanije.

Knežević odgovorio Vajcu: Moram s majkom vidjeti da prodamo kravu da spasimo Podgoricu bankrota

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:52

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević odgovorio je europarlamentarcu Tomasu Vajcu. Poslanik je reagovao na intervju koji je jutros objavljen u Pobjedi.

Najduža noć u godini i zvanični početak zime, ali i povratak Sunca

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:32

Decembarski solsticij ili početak zime označava da se Sunce nalazi na najjužnijoj tački na nebu u jednoj godini.

Danilovgrad: Krivične prijave protiv dvije osobe, oduzeto 600 paklica cigareta

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:15

Danilovgradska policija je u cilju suzbijanja sive ekonomije, te ilegalne trgovine akciznim robama, sa fokusom na duvanske proizvode bez akciznih marki, izvršila kontrolu u tom gradu i oduzela 600 paklica cigareta, duvan, petarde, filtere za cigarete, kafu i krivično procesuirala tri osobe, saopštili su iz Uprave policije.

Botunjani na razgovore pristaju samo ako se promijeni lokacija

Nedjelja, 21.12.2025 | 10:06

Sa najviših državnih i adresa Glavnog grada i Kancelarije Evropske unije Botunjani su pozvani da se nastave razgovori o traženju kompromisa za gradnju kolektora, na šta su oni, ekipi Dana odgovorili da razgovora nema osim u slučaju promjene lokacije.

U Ohridskom jezeru postavljena novogodišnja jelka pod vodom

Nedjelja, 21.12.2025 | 09:49

Ronioci Ronilačkog centra “Amfora” postavili su novogodišnju jelku pod vodom u “Zalivu kostiju” na Ohridskom jezeru, simbolično obilježavajući predstojeće novogodišnje i božićne praznike.