Nedjelja, 09.06.2024 | 12:56
IZVOR: kolektiv.me

Izložba radionice ženskog stripa WOMCOM 11. juna u KIC-u

Izložba radova nastalih na umjetničkoj rezidenciji u okviru projekta Moć žena u stripu - WOMCOM biće otvorena u utorak, 11. juna, u izložbenom holu KIC-a „Budo Tomović“, u 20 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

"Women Power in Comics - WOMCOM je dvogodišnji projekat koji podstiče saradnju i angažovanje među strip autorkama i ilustratorkama sa ciljem istraživanja i rješavanja rodnih pitanja u stripu, kao i osnaživanje strip umjetnica kroz rezidencije, izložbe i konferencije. Projekat se bavi i promocijom njihovog ravnopravnog tretmana u smislu plaćanja, vidljivosti i reprezentacije, imidžom žena u stripu, kao i društvenim promjenama koje se odražavaju ili bi se mogle odraziti u stripu, u vezi sa slikom i ulogama žena u stripu",  navode organizatori. 

WomCom obuhvata dvije konferencije sa ciljem stvaranja ambijenta za diskusiju, predstavljanje primjera dobre prakse i istraživanja u oblasti ženskih uloga i imidža u stripu.

"Jedan od važnih rezultata je i WomCom digitalna platforma namijenjena umjetnicama i umjetnicima koja će ne samo prenositi rezultate projekta, već će postati i referentni repozitorijum strip umjetnica i njihovih radova u Evropi, donosiće vijesti sa strip scene i služiti kao platforma za razmjenu znanja i unošenje pozitivnih društvenih promjena u svijet stripa i učešće žena u njemu", ističe se u saopštenju. 

Dio projekta su i četiri umjetničke rezidencije, zamišljene kao prostori za saradnju i zajedničko stvaranje evropskih strip umjetnika i umjetnica (većinom žena).

Radovi koji su izloženi nastali su na dvije umjetničke rezidencije održane tokom 2023. godine u Novom Sadu i u Mađarskoj. Na rezidencijama su autori i autorke stvarali umjetničke radove pod vođstvom i mentorstvom renomiranih evropskih strip umjetnica i kustoskinja.

"Projekat okuplja partnere PostScriptum Ltd iz Grčke, Bakelit Multi Art Center iz Mađarske, Kino Šiška iz Slovenije, Autonomni kulturni centar Attack iz Hrvatske, Udruženje strip autora Crne Gore i Studentski kulturni centar Novi Sad iz Srbije. Vrijednost projekta WomCom je pola miliona eura, a nosilac je SKC Novi Sad - jedina ustanova Zapadnog Balkana kojoj je odobren projekat na konkursu EU programa Kreativna Evropa 2022. godine u ulozi nosioca projekta u kategoriji projekata saradnje srednje veličine.

Postavka se može pogledati do 21. juna.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Veče Hadži Petra Božovića 05. maja u KIC-u

Subota, 02.05.2026 | 10:55

U okviru „Dana podgoričke kulture” 5. maja u 20 sati biće priređeno Veče Hadži Petra Božovića u velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović”.

Raznovrstan i sadržajan maj u KIC-u

Petak, 01.05.2026 | 10:31

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” nastaviće i tokom maja sa promocijom reprezentativnih umjetničkih vrijednosti kroz bogat i pažljivo koncipiran program.

Vujović: Prvi Showcase crnogorskog pozorišta otvoriće vrata crnogorskom teatru na međunarodnoj sceni

Četvrtak, 30.04.2026 | 15:09

Prvi Showcase crnogorskog pozorišta, koji Ministarstvo kulture i medija organizuje od 13. do 17. maja u Podgorici, Cetinju, Budvi i Tivtu, predstavlja važan iskorak u strateškom i promišljenom međunarodnom pozicioniranju savremenog crnogorskog teatra, ocijenila je ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović, ističući da će ovaj događaj okupiti relevantne međunarodne selektore, producente i kritičare i kroz pažljivo odabran program i profesionalni dijalog doprinijeti većoj vidljivosti domaće produkcije na međunarodnoj sceni.  

Sejfo Seferović gost tribine „Podgoričke priče” u KIC-u

Subota, 25.04.2026 | 09:33

Među umjetnicima koji su svojim djelovanjem obilježili kulturni i umjetnički život Glavnog grada, posebno se izdvajaju oni koji su decenijama posvećeno gradili pozorišnu i filmsku scenu.

Ćalasan: Narodni muzej između tradicije i inovacije, kulturno nasljeđe da bude dostupno svima

Subota, 25.04.2026 | 08:20

Narodni muzej Crne Gore počeo je sa programom obilježavanja 130 godina od osnivanja i 100 godina od obnove rada, a kako ističe direktor Jakša Ćalasan za Portal RTCG, jubilej nije samo prilika za retrospektivu, već i za kritičko promišljanje uloge muzeja danas – šta znači savremenom društvu i kako može biti relevantan novim generacijama.

Pronađeno tijelo muške osobe stradale na Skadarskom jezeru

Srijeda, 06.05.2026 | 12:50

Nakon četiri dana intenzivne i zahtjevne pretrage, pronađeno je tijelo muške osobe koja je stradala u nesreći na Skadarskom jezeru, saopštio je CdM-u rukovodilac sektora za operativne aktivnosti Regionalnog ronilačkog centra Bijela Danilo Mijajlović.

Spajić: Izabran izvođač radova za izgradnju obilaznice oko Budve

Srijeda, 06.05.2026 | 11:46

Konzorcijum koji čine kompanije Briv Construction, Hering, Herc gradnja, Shandong i IPSA Institut Sarajevo odlukom Monteputa izabrani su za projektanta i izvođača radova na brzoj saobraćajnici duž Crnogorskog primorja, dionica Markovići – Lastva Grbaljska (obilaznica Budve) – prva faza, saopštio je predsjednik Vlade Crne Gore, Milojko Spajić.

Dva znaka više neće biti ista nakon ove nedjelje

Srijeda, 06.05.2026 | 12:22

Ova nedjelja donosi ljubavni preokret za ljude rođene u dva horoskopska znaka.

Iz SNP-a kazali da su prodata dva “Majbaha”

Srijeda, 06.05.2026 | 15:22

Socijalistička narodna partija pozdravlja informaciju da su prodata dva službena vozila marke „Majbah“, čija je ukupna vrijednost prelazila milion eura. Smatramo da je riječ o važnom koraku ka odgovornijem odnosu prema državnim resursima i jasnoj poruci da vrijeme bahatosti, luksuza i rasipanja novca građana mora ostati iza nas.

Još dvije krivične prijave zbog lažnih diploma

Srijeda, 06.05.2026 | 14:30

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) podnijelo je podgoričkom Osnovnom sudu krivične prijave protiv S.Đ. i R.A. zbog sumnje da su dostavile lažne i neistinite obrazovne isprave.

Radević: Zirojeviću, uozbiljite se, u VCG ne postoji potpukovnik sa inicijalima V.B

Četvrtak, 07.05.2026 | 11:03

Državna sekretarka Sandra Radević reagovala je na navode poslanika SD-a Nikole Zirojevića, koji je ranije zatražio od Ministarstva odbrane da se javno izjasni o navodima da jedan pripadnik Vojske Crne Gore već sedam mjeseci ne dolazi na posao, uprkos tome što je protiv njega formalno pokrenut postupak nečasnog otpusta, i naveo da se postupak nečasnog otpusta navodno opstruira unutar sistema od strane potpukovnik V.B. Radevićeva kaže da Zirojević po ko zna koji put iznosi neistine i poluinformacije sa namjerom da pokupi koji politički poenčić.

Igalo: Uhapšene dvije osobe zbog tuče, Baranin izboden nožem

Četvrtak, 07.05.2026 | 10:46

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija u Igalu nakon fizičkog sukoba uhapsila dvije osobe.

Joković: Crna Gora i Turska – prijatelji i partneri u zaštiti vodnih resursa

Četvrtak, 07.05.2026 | 10:28

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković predvodio je delegaciju Crne Gore na 5. Istanbul International Water Forumu, održanom 5. i 6. maja u Istanbulu u Turskoj.

Zirojević: Vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, nečastan otpust opstruira potpukovnik

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:55

Da li bi iz resora odbrane bili ljubazni da nam odgovore da li je tačno da pomenuti vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, upitao je poslanik Evropskskog saveza Nikola Zirojević.

Laković: Vojnik ne razumije da nije u redu pjevati Draži jer ide u crkvu koja odaje počast Đurišiću

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:19

Nezavisni poslanik Miodrag Laković osvrnuo se na jučerašnji snimak pripadnika Vojske Crne Gore, na kojem jedan od njih kliče ratnom zločincu Draži Mihajloviću, dok drugi sve bilježi kamerom.

Nezgoda na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 06.05.2026 | 21:33

Na putu Podgorica-Cetinje došlo je do saobraćajne nezgode, a najmanje dvije osobe su povrijeđene, pišu “Vijesti”.

FSCG kaznio Sutjesku sa 3500, a Budućnost sa 3000 eura

Srijeda, 06.05.2026 | 21:17

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore, postupajući po prijavama Komisije za takmičenje FSCG, na sjednici održanoj 06.05.2026 godine, izrekla je disciplinske mjere:

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 06.05.2026 | 21:41

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.

Zašto nikada ne bi trebalo da sjedite prekrštenih nogu?

Srijeda, 06.05.2026 | 21:54

Dugotrajno sjedenje prekrštenih nogu bi trebalo izbjegavati zato što ono može izazvati neravnomjerno opterećenje kukova, karlice i donjeg dijela leđa.

Američki F-18 otvorio vatru na iranski tanker

Srijeda, 06.05.2026 | 21:29

Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je da su njene snage u Omanskom zalivu pucale na tanker pod iranskom zastavom i onesposobile ga.