Utorak, 11.06.2024 | 12:50
IZVOR: kolektiv.me

Spajić u Berlinu: Ukrajina nije sama, Evropa je ujedinjena u teškim vremenima

„Uvjeren sam da bi svi mnogo više voljeli da smo se okupili sa punim fokusom na pomoć u oporavku Ukrajine poslije završenog rata, ali kako teče i treća godina ruske agresije, ovakva konferencija prava je šansa da pokažemo prijateljima iz Ukrajine da nijesu sami“, poručio je predsjednik Vlade Milojko Spajić u uvodu Konferencije o oporavku Ukrajine u Berlinu.




Foto: Vlada Crne Gore/Bojana Ćupić

„Ratni sukob na tlu Evrope potvrdio je potrebu da pružimo zajednički odgovor, zato želim da ponovim da je Crna Gora potpuno uz Ukrajinu, spremna da pruži puni doprinos u implementaciji hitnih mjera za oporavak, rekonstrukciju i modernizaciju ove države. Siguran sam da će konferencija donijeti mnogo novih, kvalitetnih ideja i da će se iz Berlina čuti glasno poruka da je Evropa ujedinjena u ovim teškim vremenima“, zaključio je premijer Spajić.

Treća konferencija ove vrste okupila je veliki broj političkih lidera, predstavnike međunarodnih organizacija, finansijskih institucija, privatnog i civilnog sektora, think tank organizacija, te pripadnike ukrajinske dijaspore, kako bi razmijenili mišljenja o modalitetima saradnje u cilju pružanja konkretne pomoći Ukrajini u njenom sveobuhvatnom oporavku i razvoju.

„Ukrajina će pobijediti u ovom ratu, jer su pokazali snagu i lojalnost ka evropskim principima, jer su odabrali evropski put i mi smo na tom putu uz njih. Budućnost Ukrajine u Evropskoj uniji, to smo rekli nekoliko dana nakon početka ruske agresije i stojimo uz to i danas“, istakao je kancelar Savezne Republike Njemačke Olaf Šolc, koji je otvorio Konferenciju.

Foto: Vlada Crne Gore/Bojana Ćupić

Činjenica da se događaj ove vrste prvi put održava u zemlji Evropske unije, pokazatelj je namjere da se iz EU pokaže nedvosmislena podrška, ali i pruži doprinos ukrajinskoj stabilnosti i progresu kroz njen dalji napredak u evropskom integracionom i reformskom procesu.

U tom kontekstu će posebna sredstva biti opredijeljena za ekonomski oporavak Ukrajine, a predsjednik te zemlje, Volodomir Zelenski apostrofirao je potrebu da se u najskorijem roku pomogne osiguravanje stabilnosti energetskih izvora, koji su konstantna meta ruskih napada.

„Ovaj rat ima više bitaka, onih na frontu, ali moramo misliti i o ekonomskim uslovima, kako bi omogućili Ukrajincima normalan život.  Vidimo ovdje u Berlinu da je veliki broj zemalja uz nas, posebno smo zahvalni na pomoći u jačanju naših odbrambenih sistema. Jedan od resursa koji Rusija pokušava da nam uskrati, jesu izvori za proizvodnju energije, već smo izgubili dosta izvora u velikim gradovima. Oporavak i rekonstrukcija tog sektora će pomoći ne samo Ukrajini, već čitavoj Evropi. Moramo pokazati da Rusija ne može izazvati prekid energetskih izvora, kad god poželi. Zato moramo korišćenjem modernih tehnologija, iskoristiti potencijale Ukrajine i tako osigurati neophodne izvore energije“, naglasio je predsjednik Ukrajine Zelenski.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen naglasila je da je šest milijardi eura pomoći već opredijeljeno, ali i da će EU posebno afirmisati ulaganja privatnog sektora kako bi ubrzali modernizaciju ukrajinske ekonomije, što će biti ključno za oporavak država.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đurović: Crna Gora čuva suverenost i ona nije ugrožena ulaskom u EU

Četvrtak, 04.12.2025 | 21:06

Kako Crna Gora čuva svoj suverenitet, tema je emisije Argumenti koja se emituje od 20h na TVCG 1.

Vučić: Izbori u maju ili decembru naredne godine

Četvrtak, 04.12.2025 | 20:47

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je realno da izbori budu u maju ili decembru naredne godine, navodeći da na lokalnim izborima nije bilo nijedne primjedbe i da opozicija zna da nije bilo krađe, jer su bili jednako zastupljeni, te da uprkos porazu od 43 razlike u jednom gradu nijesu čestitali SNS-u pobjedu, prenosi Nova.rs.

Lazović nakon teškog poraza: Ništa nije izgubljeno, vjerujem da možemo protiv Srbije

Četvrtak, 04.12.2025 | 20:38

Svjetsko prvenstvo za rukometašice - uprkos teškom porazu od Njemačke naša selekcija je i dalje u igri za četvrtfinale.

Saslušan Nikola Selaković, na teret mu se stavlja zloupotreba službenog položaja i falsifikovanje službene isprave

Četvrtak, 04.12.2025 | 20:24

Oglasilo se Javno tužilaštvo za organizovani kriminal: Evo šta se stavlja na teret osumnjičenom ministru

Ivana Šoć preminula zbog propusta ljekara

Četvrtak, 04.12.2025 | 20:16

Cetinjanka Ivana Šoć preminula je u februaru 2011. godine od ugušenja – otkazivanja pluća izazvanog komplikovanom infekcijom virusa svinjskog gripa H1N1 usljed propusta ljekara koji nijesu na vrijeme prepoznali ozbiljnost stanja u kojem se pacijentkinja Šoć nalazila, piše Pobjeda.

Stojović: Odlazak Janovića iz DPS-a, udarac koji se ne može sakriti ispod tepiha

Četvrtak, 04.12.2025 | 19:43

Kada ličnost kredibiliteta Nikole Janovića odluči da okrene leđa DPS-u, mnogi s pravom zaključuju da partijski brod tone zbog sopstvenih, godinama nagomilanih grešaka i ignorisanja realnosti, kazao je poslanik PES-a Gordan Stojović.

Milatović: Ljudi iz prethodnih vlasti ukrali imovinu od građana, stekli je nezakonito, u saradnji sa kriminalom

Četvrtak, 04.12.2025 | 19:34

"Zašto više nemamo 'antimafija' zakon", pitao je predsjednik države

Ibrahimović u Beču: OEBS ostaje važna platforma za dijalog i očuvanje evropske bezbjednosti

Četvrtak, 04.12.2025 | 19:26

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović učestvovao je na 32. zasjedanju Ministarskog savjeta OEBS-a, koji je održan u Beču u okviru finskog predsjedavanja, i tom prilikom ukazao da, u trenutku kada se Evropa i svijet suočavaju sa povećanim bezbjednosnim izazovima, uloga multilateralizma ostaje od ključnog značaja za očuvanje principa međunarodnog prava i demokratskih vrijednosti.

Milatović na otvaranju Evropske kuće u Bijelom Polju: Sjever ne smije biti zaboravljen, vrijeme je za rezultate

Četvrtak, 04.12.2025 | 19:12

Kako je saopšteno iz njegovog Kabintea, Milatović je kazao da je put u EU put za dobro svih naših građana. Za unapređenje vladavine prava, za socijalnu pravdu, za ekološku Crnu Goru.

DPS o ostavci Janovića: Želimo mu sreću u daljem samostalnom djelovanju

Četvrtak, 04.12.2025 | 18:59

Iz Demokratske partije socijalista (DPS) kazali su da ne vide ništa sporno u odluci njihovog dosadašnjeg poslanika Nikole Janovića da napusti tu političku partiju.