Srijeda, 12.06.2024 | 09:07
IZVOR: b92.net

Brojna poboljšanja, nove funkcije,... Evo šta sve donosi Apple iOS 18

Naredno ažuriranje iPhone softvera stiže tokom jeseni, sa velikim brojem poboljšanja, novih funkcija i integracijom vještačke inteligencije.




Foto: YouTube screenshot/Apple

Jedna od najvećih izmjena, koje stižu na iOS 18 jeste podrška za Rich Communication Service (RCS). Protokol za bezbjedniju razmjenu poruka nudi brojna poboljšanja u odnosu na SMS, uključujući end-to-end enkripciju, bolje dijeljenje media fajlova i podršku za prave grupne razgovore.

Apple je ranije istakao da će prihvatiti podršku za RCS tokom 2024. godine kako bi se povinovao pravilima Evropske unije, pa ne čudi što se funkcija pominje u novitetima za iOS 18.

Novitet za Messages će biti i mogućnost za "tapback" odgovora korišćenjem emodžija i stikera, formatiranje teksta i efekata, kao i mogućnost slanja poruka preko satelitske komunikacije.

iPhone korisnici će imati više kontrole nad svojim početnim ekranima u iOS 18 verziji. Korisnici će moći da slobodnije pomjeraju ikonice aplikacije, kao i da mijenjaju boju aplikacija. Kada su u pitanju dizajn i interfejs, ovo će predstavljati jednu od većih promjena koje stižu na iPhone početni ekran poslednjih godina i nudi korisnicima slične funkcije koje Android korisnici imaju već godinama.

Control Center će biti ažuriran kako bi koristio više opcija za prilagođavanje i korisnicima će omogućiti da programiraju brze kontrole kako za ugrađene opcije, tako i za eksterne aplikacije.

Photos aplikacija dobija veliki redizajn u iOS-u 18, a naglasak je na inteligentnom organizovanju grupa fotografija. Novi dizajn odbacuje stari prikaz u slojevima i koristiće dizajn sa jednom stranicom, gdje je svaku fotografiju moguće pregledati zasebno, ili kao Collections. Korisnici će moći i da filtriraju elemente kao što su skrinšotovi, računi i drugo.

U iOS 18 stiže nekoliko opcija za poboljšanje privatnosti, a ovo se u najvećoj mjeri odnosi na zaključavanje i skrivanje aplikacija. Korisnici mogu da zaključaju aplikaciju kako bi osjetljive informacije ostale iza Face-ID ili Touch-ID zaštite. Ovo će spriječiti da osjetljive informacije vide čak i oni kojima povremeno dajete svoj iPhone. Skrivanje aplikacije, s druge strane, skriva program u posebnom skrivenom folderu koji drugi ne mogu da vide.

Veliki redizajn dobija Calculator aplikacija, sa poboljšanim konvertovanjem novca, poljem sa strane koje prikazuje nedavnu aktivnost i integraciju sa Notes aplikacijom.

Calculator pop prvi put postaje i dio iPadOS 18 ažuriranja. U okviru iPadOS Calculator aplikacije i Math Notes, koji korisnicima omogućava da ispisuju matematičke jednačine pomoću Apple Pencil uređaja, a aplikacija će ih sama rješavati.

iPadOS 18 uma novi Tab Bar, koji je sličan Dynamic Island-u na iPhone uređajima. Ova traka omogućava lakši pristup kontrolama, čak i kada ste u aplikaciji. Notes aplikacija za iPadOS ima novu funkciju Smart Script, koja poboljšava korisnikov rukopis na tabletima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kalač: Majka Vehida Murića pozvala policiju nakon što joj je rekao da je okrvario ruke

Utorak, 21.04.2026 | 18:20

Rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Rožajama Aldin Kalač kazao je za CdM da je majka Vehida Murića (25), osumnjičenenog za trostruko ubistvo na Starom Aerodromu u Podgorici, pozvala policiju nakon što joj je sin priznao zločin.

Božović: Neću da proslavljam 21. maj, niko me ne može natjerati

Srijeda, 22.04.2026 | 08:26

Poslanica NSD Jelena Božović kazala je da je 21. maj “nekom bitan, a nekom ne”.

Kotor ponovo na evropskoj mapi: Muzejima nagrada Europa Nostra za projekat “Pacijenca”

Utorak, 21.04.2026 | 17:06

Projekat „Pacijenca” Muzeji Kotor dobitnik je prestižne nagrade Europa Nostra, čime je Crna Gora prvi put nakon gotovo 25 godina dobila ovo značajno priznanje u oblasti očuvanja kulturne baštine.

Doživotna zabrana pušenja za sve rođene poslije 2008. godine u Velikoj Britaniji

Utorak, 21.04.2026 | 19:18

Britanski 17-godišnjaci i svi mlađi od njih suočiće se sa doživotnom zabranom kupovine cigareta, nakon što je Zakon o duvanu i vejpu usvojen u Parlamentu.

Damjanović: Ministarstvo finansija nosilac institucionalnog okvira reformi

Utorak, 21.04.2026 | 18:38

Drugi sastanak Nadglednog odbora Instrumenta za reforme i rast okupio je predstavnike Vlade Crne Gore, Evropske komisije, međunarodnih partnera i civilnog društva, s ciljem sagledavanja dosadašnjeg napretka u sprovođenju Reformske agende.

Mandić: Blagosloveni smo jer smo prvi na planeti donijeli rezoluciju o Jasenovcu, to je uradila ova malena Crna Gora

Srijeda, 22.04.2026 | 16:05

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je danas, povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve logora Jasenovac, Mauthauzen i Dahau, položio vijenac Svetim srpskim novomučenicima jasenovačkim ispred Časnog Krsta kod hrama Svetog Arhangela Mihaila u Doljanima.  

Jovanović: Cilj nam je da SAD i Crna Gora potpišu G2G sporazum - korist za građane i jačanje partnerstva

Srijeda, 22.04.2026 | 15:41

Predsjednik i direktor Export-Import Banke Sjedinjenih Američkih Država (EXIM) John Jovanović ocijenio je da je njiihov cilj da SAD i Crna Gora potpišu G2G porazum o strateškim projektima. On je to izjavio na Adria Future Samitu 2026, koji okuplja više od 1.000 učesnika i donosi niz panela posvećenih ekonomiji, investicijama, energetici i inovacijama, uz poruku da region mora razgovore pretvoriti u konkretne projekte i odluke. Prenos uživo na MNE PLAY.

Abazović: Građani za Možuru dali više od 72 miliona eura, umjesto na korupciju mogli smo imati nove četiri bolnice

Srijeda, 22.04.2026 | 15:40

  Građani Crne Gore su do sada za vjetroelektranu Možura dali nešto više od 72 miliona eura. Za taj iznos mogle su biti izgrađene čak četiri nove bolnice ili vjetropark u vlasništvu države koji bi struju po povoljnim uslovima prodavao svojim građanima, umjesto što sad plaćamo cijenu nečije korupcije, saopštio je predsjednik Građanskog Pokreta URA Dritan Abazović.  

Spajić: Vlada radi sve da Crna Gora bude poželjna destinacija za ulaganja

Srijeda, 22.04.2026 | 15:27

Premijer Milojko Spajić kazao je da Vlada radi sve da smanji percepciju investitora da je Crna Gora rizicna destinacija za ulaganja, jer, kako je rekao, potrebne su nam investicije da bi lakše postali 28. članica Evropske unije i da bi generacije povjerovale u bolju budućnost. On je to izjavio na Adria Future Samitu 2026, koji okuplja više od 1.000 učesnika i donosi niz panela posvećenih ekonomiji, investicijama, energetici i inovacijama, uz poruku da region mora razgovore pretvoriti u konkretne projekte i odluke. Prenos uživo na MNE PLAY.

Ćulafić sa Vajcom: Crna Gora ozbiljno napreduje u Poglavlju 27

Srijeda, 22.04.2026 | 15:53

Crna Gora bilježi napredak u Poglavlju 27, ocijenjeno je na sastanku ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića sa poslanikom Evropskog parlamenta iz grupacije Zelenih i kopredsjedavajućim parlamentarnog Odbora EU i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje Tomasom Vajcom u Briselu.

Zećaninu određeno zadržavanje zbog nedozvoljenog držanja oružja

Srijeda, 22.04.2026 | 15:06

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata M.U. zbog produženog krivičnog djela nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija, saopšteno je iz tog tužilaštva.

Konatar: Poslanici URA traže da Skupština podrži povećanje penzija i obeštećenja za radnike

Srijeda, 22.04.2026 | 15:15

Poslanici Građanskog pokreta URA predložili su proširenje Dnevnog reda Skupštine kako bi se razgovaralo o predlozima za povećanje svih penzija za 40 eura i isplate obeštećenja za radnike državnih firmi koje su pošle u stečaj, kazao je šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar.

Adžović: Dosljedna primjena vladavine prava ključna za privlačenje investicija u regionu

Srijeda, 22.04.2026 | 14:53

Kapital ne zazire od rizika, već od neizvjesnosti, zbog čega je dosljedna i predvidiva primjena vladavine prava ključna za privlačenje investicija u regionu, poručila je ministarka javnih radova Majda Adžović na panelu upriličenom u okviru Adria Future.

Vuković Kuč i Bojadžić: Sporni zakoni u fokusu razgovora u Strazburu

Srijeda, 22.04.2026 | 14:49

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista Crne Gore Aleksandra Vuković Kuč i sekretar za međunarodnu saradnju Jasmin Bojadžić sastali su se u Strazburu sa predsjednicom Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Petrom Bajr, gdje su, uz čestitke povodom stupanja na dužnost, razgovarali o nedavno usvojenim zakonima u Crnoj Gori i daljem praćenju stanja ljudskih prava.

Osumnjičenom za trostruko ubistvo u Podgorici određeno zadržavanje do 72 sata

Srijeda, 22.04.2026 | 14:48

Vehid Murić (25) osumnjičen da je ubio Rožajce Denisa (28) i Nezrina Hota (35) i Novopazarca Kenana Miraljemovića (56) priveden je u tužilaštvo na saslušanje. Njemu je nakon što je iznio odbranu određeno zadržavanje do 72 sata.