Konzumacija biljnih proizvoda može biti korisna, djelujući kao zaštita od zdravstvenih problema ili može predstavljati rizik.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Želite da smanjite rizik od razvoja hroničnih bolesti i živite duže, a istovremeno da pomognete planetu? Jedite biljnu hranu, kažu stručnjaci. Ipak to ne znači da takva prehrana nema rizika, dodao je Duane Mellor, registrovani dijetetičar.
“Ne možemo uvijek pretpostaviti da je biljna hrana zdrava jer, na kraju krajeva, šećer je biljni. Mnoge namirnice koje ne sadrže proizvode životinjskog porijekla, što uključuje kekse, čips, slatkiše i bezalkoholna pića, tehnički su biljnog porijekla, ali ih većina ljudi ne smatra dijelom zdrave prehrane”, rekao je Mellor.
Zapravo, jedenje takve biljne brze hrane dramatično povećava loš holesterol i hipertenziju te može dovesti do povezanih srčanih bolesti i rane smrti, prema novoj studiji koju autori nazivaju prvom koja pokazuje da je ultraprerađena biljna hrana povezana s povećanjem rizika od kardiovaskularnih bolesti.
“Konzumacija biljnih proizvoda može biti korisna, djelujući kao zaštita od zdravstvenih problema, ili može predstavljati rizik – sve zavisi o stepenu obrade te hrane”, rekla je autorka studije Renata Levy.
Ultraprerađena hrana podvrgava se višestrukim industrijskim procesima. Neprerađena hrana uključuje svježe voće i povrće, jaja i mlijeko. Minimalno prerađena hrana uključuje kulinarske sastojke kao što su so, začinsko bilje i ulja te hranu kao što su konzervisana riba i smrznuto povrće.
Ultraprerađena biljna hrana povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti za pet odsto, a rizik od rane smrti povećava za 13 odsto, otkrila je studija.
Istraživači su takođe otkrili da zamjena ultraprerađene biljne hrane sa svježim, smrznutim ili minimalno prerađenim biljkama smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih i srčanih bolesti, prenosi CNN.
KOMENTARI (0)