U Crnoj Gori je prošle godine registrovano 54 slučaja HIV infekcije, a ljekari vjeruju da kod trećine oboljelih infekcija nije dijagnostifikovana. Sa Edukativnog sastanka poručuju da je nužno smanjiti stigmu, kako bi se rizične grupe testirale.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Prošle godine registrovano je 54 slučaja HIV infekcije. Pacijenti se obično odluče na testiranje kada su u kasnom stadijumu infekcije, što, kako kažu ljekari, otežava liječenje.
"Trpe stigmu u društvu i s tim se zajedno moramo izboriti", kazala je Ivana Živković iz Ministarstvo zdravlja.
"Jedna od osnovnih preventivnih aktivnosti je smanjivanje stigme i diskreditacije", istakla je Aleksandra Marjanović iz Instituta za javno zdravlje.
Testiranje je, napominju ljekari, anonimno i besplatno, a rezultati poznati nakon 20 minuta. Ipak, strah kod osoba u riziku od HIV-a je prisutan, jer se suočavaju s predrasudama.
"Trećina osoba za koje se procjenjuje da imaju HIV nema predstavu da je inficirano i nije dijagnotifikovana, osoba koja otkrije infekciju ranije uključi se terapija one uspostave supresiju i ne prenose virus dalje", kazala je Alma Čičić iz Instituta za javno zdravlje.
I osobe oboljele od hepatitisa C najčešće se kasno javljaju ljekarima, kažu iz Klinike zainfektivne bolesti. Napominju da je liječenje u 95 odsto slučajeva uspješno, te da traje oko tri mjeseca.
"Najteža karika je oktrivanje infekcije jer prolazi bez simptoma a poslije 20-30 godina 20-30 odsto prelazi u cirozu jetre a 6 odsto prelazi u karcinom", kazala je Ivana Đuković-Savović iz Klinike za infektivne bolesti.
Zato, ljekari apeluju na rizične grupe da se na vrijeme testiraju, kako bi nastavili kvalitetno da žive.
KOMENTARI (0)