Četvrtak, 13.06.2024 | 12:40
IZVOR: b92.net/Daily Mail

Makron će PODRŽATI predlog - Francuska ZABRANJUJE djeci mobilne telefone?

Emanuel Makron će podržati predloženu zabranu korišćenja pametnih telefona za mlađe od 11 godina i društvenih mreža za mlađe od 15 godina širom Francuske.




Foto: YouTube screenshot/Emmanuel Macron; Ilustracija, Pixabay (kolaž)

Francuski predsjednik podržava predloge iznijete u izvještaju ranije ove godine od strane panela eksperata koje je naručila Jelisejska palata, usred sve veće zabrinutosti zbog negativnih efekata upotrebe tehnologije i društvenih medija na djecu i tinejdžere.

Makron je to pitanje uvrstio u svoju predsjedničku agendu početkom godine usred pada rejtinga odobravanja.

Ali nema riječi o tome kako bi takva opšta zabrana bila sprovedena, a zakonodavci sada treba da odluče koje aplikacije će se kvalifikovati za zabranu i da iznesu sitnije detalje o sprovođenju preporučenih mjera. 

Preporučeno je da se svoj djeci mlađoj od 11 godina ne smije dozvoliti da koriste pametni telefon i da im se ne smije dati pametni telefon sa pristupom internetu prije 13. godine.

Aplikacije na društvenim mrežama bi trebalo da budu zabranjene za sve mlađe od 15 godina, dodaju, a maloljetnici stariji od 15 godina treba da imaju pristup samo platformama koje se smatraju „etičkim“ – iako u izvještaju nije precizirano koje bi platforme bile isključene iz takvih ograničenja.

Trenutno nema vremenskog okvira za donošenje novog zakona i nejasno je u kojoj mjeri bi on slijedio preporuke stručnjaka.

Grupa je rekla da bi svi budući potezi trebalo da se fokusiraju na pooštravanje pravila za tehnološke kompanije.

Način na koji će takva zabrana biti sprovedena ostaje nejasan, a komentatori su podijeljeni oko toga da li će proizvođači aplikacija i tehnološke kompanije biti primorani da ugrade starosna ograničenja u svoje aplikacije ili će roditelji snositi odgovornost za sprovođenje zabrane kod kuće.

Neki alati za ograničavanje vremena na ekranu i vremena rada na aplikacijama društvenih medija su već ugrađeni u većinu pametnih telefona, ali ta ograničenja korisnik može da promijeni u bilo kom trenutku.

Ovo je izazvalo pitanja da li će francuska vlada nastojati da uvede zakon koji obavezuje tehnološke kompanije da omoguće neku vrstu alata za verifikaciju starosti.

KOMENTARI (2)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Yes
13.06.2024 13:51

Normalna drżava .

5 0
Matilda
14.06.2024 11:32

Dabogda i kod nas da se to desi .

1 0

OSTALE VIJESTI

Izbjegavajte da pretražujete ove pojmove preko Google-a – tako postajete meta hakerskih napada

Nedjelja, 25.01.2026 | 11:55

Google Authenticator je popularna aplikacija za dvostruku autentifikaciju, ključna za zaštitu online računa, međutim sajberkriminalci su počeli da ciljaju upravo ljude koji traže ovu aplikaciju, kupujući oglase koji se prikazuju pri vrhu rezultata pretraživanja.

Aplikacije vam se same gase? Ovo su najčešći razlozi i provjerena rješenja

Subota, 24.01.2026 | 21:45

Pad aplikacija, odnosno njihovo iznenadno zatvaranje ili prestanak rada, česta je pojava na telefonima. Uzrok najčešće leži u tehničkim problemima, ali većina se može riješiti jednostavnim koracima.

Instagram kakav poznajemo odlazi u istoriju: Meta mijenja definiciju “prijatelja”

Četvrtak, 22.01.2026 | 18:13

Instagram testira promjenu koja bi mogla iz korijena da izmijeni način na koji koristimo ovu aplikaciju. Fokus više nije na broju pratilaca, već na onome što Meta naziva “stvarnim vezama”.

Švedska uklonila hit sa top lista, jer je nastao uz pomoć vještačke inteligencije

Četvrtak, 22.01.2026 | 17:13

Pjesma “I know, You’re Not Mine – Jag vet, du är inte min” izvođača Jacub, koja je u kratkom vremenu prikupila više od pet miliona strimova i bila prva na Spotify listi u Švedskoj, uklonjena je sa zvaničnih nacionalnih top lista. Razlog je što je utvrđeno da je pjevač AI-generisan.

Prva fotografija zabilježena kamerom satelita “Luča”

Četvrtak, 22.01.2026 | 11:17

Zabilježena je prva fotografija kamerom satelita “Luča”, saopšteno je iz organizacije Montenegro Space Research.

Tolić: Predstojeća sezona biće izazovna; Stojanović: Četvrta letjelica stiže tokom drugog kvartala

Nedjelja, 25.01.2026 | 21:31

Predstojeća sezona biće veoma izazovna, sa povećanim brojem letova ka novim odredištima, kazao je za TV Podgorica Roko Tolić, direktor Aerodroma Crne Gore. Izvršni direktor avio-kompanije To Montenegro Vukadin Stojanović najavio je da će tokom drugog kvartala nacionalna flota biti bogatija za još jednu letjelicu.

Barak i Mišel Obama: Ovo mora stati, Amerikanci probudite se

Nedjelja, 25.01.2026 | 21:02

Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama i njegova supruga Mišel izdali su zajedničko saopštenje u kojem su osudili ubistvo Aleksa Pretija u Minesoti.

Skoro deset hiljada ljudi prijevremeno umrlo u Crnoj Gori zbog zagađenja vazduha

Nedjelja, 25.01.2026 | 20:14

Za deset godina gotovo 10.000 građana prijevremeno je umrlo u Crnoj Gori zbog zagađenja vazduha, podatak je evropske Agencije za životnu sredinu, objelodanjeno je u Dnevniku TVCG.

Dragović: Ne brane se privatnost i ljudska prava samo Pajković, već i svih žena koje doživljavaju ucjene ovakve vrste

Nedjelja, 25.01.2026 | 19:51

Predsjednica Asocijacije žena Pokreta Evropa sad Jovana Dragović oštro je osudila javni linč koji se vodi protiv Mirjane Pajković, žene koja je, kaže, žrtva zloupotrebe prava na privatnost.

Koliko je 0,2 promila alkohola u krvi?

Nedjelja, 25.01.2026 | 21:23

Sat vremena prije nego što sjednete za volan, pogledate u čašu piva i zapitate se - mogu li ovo da popijem?

Pripremite sami: Piletina u sosu od luka

Nedjelja, 25.01.2026 | 20:38

Uz dodatak paprike i paradajza, ukus postaje još bogatiji.

Prva pumpa na auto-putu do jula

Nedjelja, 25.01.2026 | 19:44

Prva benzinska pumpa na dionici auto-puta od Smokovca do Mateševa biće otvorena u prvoj polovini ove godine, a očekuje se da će “Jugopetrol” u nju uložiti više od tri miliona eura. Radovi na objektu s desne strane trase, kod odmorišta Gornje Mrke, u završnoj su fazi.

Vučić delegaciju Evropskog parlamenta nazvao nevažnim ljudima

Nedjelja, 25.01.2026 | 20:10

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je da se formira operativni tim i ojačaju kapaciteti da bi Srbija brže napredovala na evropskom putu.

Za godinu 100 krivičnih prijava zbog lažnih diploma; Raste kultura prečica i korupcije da se diplome dobiju bez znanja

Nedjelja, 25.01.2026 | 19:22

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je da je u protekloj godini podnijeto 100 krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovnih isprava.

Đurašković: Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda moraju se graditi

Nedjelja, 25.01.2026 | 19:12

Pitanje izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Crnoj Gori više nije tema za raspravu, već imperativ. Bez sistemskog rješavanja ovog problema nema zatvaranja Poglavlja 27, ali ni zdrave životne sredine za građane koji ovdje žive. O zagađenju naših rijeka i nužnosti izgradnje više postrojenja govori ekspert za zagađenje voda i vazduha Pavle Đurašković.