Nedjelja, 16.06.2024 | 08:03
IZVOR: cdm.me/gradski.me

Prošle godine isplaćeno 1,59 MILIONA EURA zbog ŠTETE nastale u UDESIMA neosiguranih vozila

Evidentno je da imamo porast broja neosiguranih vozila na drumovima, kazao je Gradskom portalu izvršni direktor Nacionalnog biroa osiguravača Crne Gore Boris Šaban.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

„U jednom dijelu to je moguće opravdati i porastom ukupnog broja vozila pa je samim tim i procenat onih koji izbjegnu da izvrše svoju zakonsku obavezu veći. Sa druge strane kontrola od strane nadležnih organa je smanjena, usljed nedostatka kapaciteta što se dodatno odražava na ovaj negativan trend“, kazao je Šaban.

Do početka juna prijavljeno 280 slučajeva štete, skoro 100 više nego 2022.

To pokazuju i podaci o broju prijavljenih šteta po osnovu neosiguranih vozila u uporednom periodu za posljednje tri godine.

Iz Nacionalnog biroa osiguravača navode da je do početka juna prijavljeno 280 slučajeva štete, do istog perioda 2023. prijavljeno je 235 slučajeva, a 2022. godine „svega“ 186.

Podaci o visini isplata govore o tom porastu, pa je prošle godine isplaćeno čak 1.597.452, dok je 2022. isplaćeno 1.004.999 eura.

Efikasnije djelovati – pojačati kontrole i sankcije

Šaban navodi da je NBOCG proteklih godina aktivno radio na smanjenju ove pojave kroz kampanje ali i saradnju sa Upravom policije u zajedničkim akcijama.

„Međutim, naše viđenje je da se mora efikasnije djelovati, kroz pojačane kontrole i jače sankcionisanje kako bi se stalo na put ovoj štetnoj pojavi. Upravo napominjem ovo radi građana koji redovno izmiruju svoje obaveze da trošak isplate šteta za neosigurana vozila utiče negativno na visinu premije koju svi plaćamo. Takođe, po ko zna koji put podvlačimo neizbježne procese koji se tiču regresa protiv lica koja izazovu udes neregistrovanim vozilom. Što znači regres – pravo da naplatimo iznos isplaćene štete. Ne treba da napominjemo kakve neprijatne posljedice može da ima podatak da je neko lice u obavezi da plati nekolko hiljada eura pod prijetnjom izvršenja. Zato ponavljamo dokazanu činjenicu da ‘vožnja neregistrovanog vozila je najskuplja vožnja’“, istakao je Šaban.

„Podizanje svijesti osiguranja jedan od prioriteta“

On navodi da je pitanje podizanja svijesti osiguranja jedan od prioriteta Nacionalnog biroa osiguravača Crne Gore i branše osiguranja uopšte.

„Naše permanentne edukativne kampanje su usmjerene upravo da građanima ukažu na značaj osiguranja kao efikasnog vida zaštite imaovine i lica“, kazao je Šaban.

Ističe da su značajni rezultati postignuti i u dijelu razumijevanja suštine obaveznih osiguranja u saobraćaju.

„Iskustva kako naša tako i iz regiona ukazuju na to da je neizostavno posmatrati edukaciju kao konstantan proces, te da se te aktivnosti moraju svakodnevno sprovoditi koristeći razne vidove promotivno-edukativnih metoda rada. Neophodno je, dakle, biti kontantno prisutan u javnom prostoru. U tom cilju zajedno sa našim regulatorom Agencijom za nadzor osiguranja, radimo na izradi Komunikacione strategije u cilju podizanja svijesti ljudi o značaju osiguranja. Sve analize i egzaktni parametri ukazuju na to da se uspijeva na taj način doći do građana kako bi kroz adekvatne i tačne informacije mogao podizati svoju svijest o osiguranju. Svjesni smo da to nije lak proces ali da bi bila uzlazna linija onda ključna riječ na koju se moramo oslanjati je – upornost“, istakao je Šaban.

Sistem registracije mora biti efikasniji

Prema njegovim riječima, sistem registracije vozila mora biti efikasniji, navodeći da su u nekoliko navrata prezentovali, uslovno rečeno, “Austrijski model” registracije vozila, kao uspješan primjer saradnje osiguravajućih društava i države.

„Naša želja je da se proces registracije učini brzim i jednostvanijim za građane a sa druge strane da državi pruži bolji uvid i kontrolu na vozilima u saobraćaju. Tržište osiguranja je ponudilo pomoć državnim organima nekoliko puta do sada izražavajući spremnost da učestvuje i pomogne realizaciju projekata u cilju podizanja bezbjednosti u saobraćaju. U prilog tome nedavno smo Glavnom gradu donirali radare za mjerenje brzine koji su postavljeni na Bulevaru Josipa Broza Tita. Nacionalni biro osiguravača će, svakako, nastaviti da podržava i pomaže projekte kojim se podiže sigurnost na našim drumovima“, poručuje Šaban.

„Osiguranje imovine da bude obavezan vid osiguranja“

Podsjeća da su na konferenciji u aprilu u Budvi najavili pokretanje inicijative da se osiguranje imovine uvrsti kao obavezan vid osiguranja. Riječ je, kako kaže, o izmjeni zakonske regulative tako da je to proces koji zahtijeva vrijeme i analize prije konačne odluke.

„I pored činjenice da premija po glavi stanovnika raste, penetracija osiguranja je i dalje mala u poređenju sa zemljama Evope. Normalno to ukazuje na činjenicu da postoji prostor za rast. Moramo uzeti u obzir i limitirajuće faktore: standard stanovništva, zatim trenutnu ekonomsku razvijenost – a koji utiču na razvijenost tržišta osiguranja uopšte“, zaključio je Šaban.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Odbijeno jemstvo 1.199.000 eura za Milivoja Katnića

Utorak, 28.04.2026 | 15:37

Viši sud odbio je jemstvo u iznosu 1.199.000 eura koje je porodica penzionisanog glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića ponudila u nekretninama da bi se on u daljem toku postupka branio sa slobode.

Izvještavanje o trgovini ljudima uglavnom informativno, sa ograničenim istraživačkim pristupom

Utorak, 28.04.2026 | 16:19

Medijsko izvještavanje o trgovini ljudima u Crnoj Gori uglavnom je informativno, dok je istraživačko novinarstvo na tu temu veoma ograničeno, pokazala je analiza koju je za ministarstva unutrašnjih poslova i kulture i medija naručila Misija OEBS-a u Crnoj Gori.

Visoki zvaničnik izraelske policije vrijeđao arapske poslanike, nazvao ih teroristima i psima

Utorak, 28.04.2026 | 16:09

Visoki zvaničnik izraelske policije koristio je društvene mreže za napade na arapske poslanike, a jednog od njih Ahmada Tibija, nazvao je “teroristom”. Time je očigledno prekršio policijske propise koji zabranjuju političko izražavanje na internetu, a nakon upita novina neke od spornih objava su izbrisane, piše Haaretz.

Bijelo Polje: Oboren pješak u centru grada

Utorak, 28.04.2026 | 15:19

U centru Bijelog Polja danas je došlo do saiobraćajne nezgode u kojoj je oboren pješak, prenosi Portal Vijesti iz Bijelog Polja.

Optuženi priznao krivicu za planiranje napada na koncert Taylor Swift u Beču

Utorak, 28.04.2026 | 15:46

Na početku suđenja u austrijskom Wiener Neustadtu 21-godišnji državljanin Austrije priznao je krivicu po optužbama da je planirao napad na koncert Taylor Swift u Beču 2024. godine.

Apelacioni sud demantovao Bogdanovića: Neodgovorne tvrdnje urušavaju povjerenje u pravosuđe

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 16:53

Apelacioni sud Crne Gore saopštio je da osuđuje, kako navode, netačne, neprovjerene i neodgovorne izjave poslanika Demokrata Borisa Bogdanovića, ocjenjujući da tvrdnje o tome da se sudstvo raspada i da je bezbjednost građana ugrožena predstavljaju pokušaj dovođenja javnosti u zabludu i izazivanja nepotrebne panike.  

Mikić: Region će napredovati kada jednako osudimo sve zločine i poštujemo sve žrtve

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:11

Poslanik i izvršni direktor Građanskog pokreta URA Zoran Mikić poručio je da će Balkan krenuti naprijed tek kada se prestane sa političkim licemjerstvom, odnosno nakon što se jednako osude svi zločini i jednako poštuju sve žrtve ratova na ovim prostorima.  

Četiri osobe poginule u nesreći na autoputu Ruma-Šabac, vozač pogriješio uključenje

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:30

Četiri osobe poginule su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 13 časova na autoputu Ruma-Šabac, potvrđeno je za N1 u MUP-u Srbije.

Bogdanović: Sramno saopštenje Apelacionog suda

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:15

Boris Bogdanović, generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata oštro je reagovao na saopštenje Apelacionog suda, ocjenjujući ga kao pokušaj skretanja pažnje sa suštine slučaja ukidanja pritvora osuđenom za ubistvo. Poručio je da problem nije u pogrešno navedenom prezimenu, već u činjenici da pravosudni sistem nije donio odluku u zakonskom roku, čime je, kako tvrdi, nanesena šteta pravdi i povjerenju građana.

MPNI podnijelo krivičnu prijavu zbog lažne diplome

Utorak, 28.04.2026 | 08:25

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je da je podnijelo još jednu krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da je J.Đ. dostavio lažnu i neistinitu obrazovnu ispravu.

Odbijeno jemstvo 1.199.000 eura za Milivoja Katnića

Utorak, 28.04.2026 | 15:37

Viši sud odbio je jemstvo u iznosu 1.199.000 eura koje je porodica penzionisanog glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića ponudila u nekretninama da bi se on u daljem toku postupka branio sa slobode.

Izvještavanje o trgovini ljudima uglavnom informativno, sa ograničenim istraživačkim pristupom

Utorak, 28.04.2026 | 16:19

Medijsko izvještavanje o trgovini ljudima u Crnoj Gori uglavnom je informativno, dok je istraživačko novinarstvo na tu temu veoma ograničeno, pokazala je analiza koju je za ministarstva unutrašnjih poslova i kulture i medija naručila Misija OEBS-a u Crnoj Gori.

Visoki zvaničnik izraelske policije vrijeđao arapske poslanike, nazvao ih teroristima i psima

Utorak, 28.04.2026 | 16:09

Visoki zvaničnik izraelske policije koristio je društvene mreže za napade na arapske poslanike, a jednog od njih Ahmada Tibija, nazvao je “teroristom”. Time je očigledno prekršio policijske propise koji zabranjuju političko izražavanje na internetu, a nakon upita novina neke od spornih objava su izbrisane, piše Haaretz.

Bijelo Polje: Oboren pješak u centru grada

Utorak, 28.04.2026 | 15:19

U centru Bijelog Polja danas je došlo do saiobraćajne nezgode u kojoj je oboren pješak, prenosi Portal Vijesti iz Bijelog Polja.

Pripremite jednostavne mini američke palačinke: Mogu se kombinovati uz više dodataka

Utorak, 28.04.2026 | 15:58

Ove palačinke gotove su za pola sata, a njihova priprema je jednostavna

Optuženi priznao krivicu za planiranje napada na koncert Taylor Swift u Beču

Utorak, 28.04.2026 | 15:46

Na početku suđenja u austrijskom Wiener Neustadtu 21-godišnji državljanin Austrije priznao je krivicu po optužbama da je planirao napad na koncert Taylor Swift u Beču 2024. godine.

Održan sastanak o inicijativi za spomen-obilježje žrtvama deportacije iz 1992.

Utorak, 28.04.2026 | 16:29

Povodom inicijative za podizanje spomen-obilježja žrtvama deportacije bosansko-hercegovačkih izbjeglica iz 1992. godine u Herceg Novom, za koju se od 2010. godine zalažu porodice žrtava tog ratnog zločina i nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Centar za žensko i mirovno obrazovanje – ANIMA, u Herceg Novom je danas održan sastanak odbornica i odbornika lokalnog parlamenta sa ministarkom kulture i medija Tamarom Vujović, predstavnicama NVO HRA i ANIME i Alenom Bajrovićem, sinom stradale žrtve deportacije.  

Ivanović i Al Šemeli: Fokus na ekonomske i investicione saradnje

Utorak, 28.04.2026 | 15:25

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović sastao se danas sa ambasadorom Ujedinjenih Arapskih Emirata u Crnoj Gori, Njegovom ekselencijom Khamisom Rašedom Ahmedom Al Šemeilijem, saopštili su iz Kabineta potpredsjednika Vlade.

Đurović u EP: Crna Gora posvećena ispunjavanju završnih mjerila u oblasti životne sredine

Utorak, 28.04.2026 | 15:10

Predsjednik Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Dejan Đurović učestvovao je u radu sjednice Odbora za životnu sredinu, klimu i bezbjednost hrane Evropskog parlamenta i predstavio napredak Crne Gore u procesu pristupanja Evropskoj uniji u ovim oblastima.

Otkriveno još sedam novih organskih molekula na Marsu

Utorak, 28.04.2026 | 15:18

Stena koju je otkrio Nasin rover „Kjuriositi“ na Marsu sadrži „najraznovrsniju kolekciju” gradivnih elemenata života do sada pronađenu na Crvenoj planeti, uključujući sedam jedinjenja koja tamo ranije nikada nisu otkrivena, potvrđuje novo istraživanje.