Ponedjeljak, 17.06.2024 | 15:35
IZVOR: cdm.me/kolektiv.me

Koprivica PODNIO PRIJAVU protiv vlasnika Bemaxa

Danas dokazujemo i procesuiramo ono što svi godinama znaju, čuju i vide – bezočnu pljačku budžeta građana ove zemlje. Danas otvaramo novo poglavlje u borbi protiv korupcije – kucamo na poslednji sprat korupcionaške piramide. Prvi stanar je Bemax, ali narednih nedjelja otvaramo i preostala vrata, kazao je potpredsjednik Vlade Momo Koprivica povodom aktivnosti u borbi protiv korupcije.




Foto: gov.me/screenshot

U svom obraćanju Koprivica je naveo da su Veselin Kovačević, dotadašnji vlasnik kompanije Bemax i Ivan Ubović, sin Ranka Ubovića, potpisali 1.jula 2022 godine ugovor o prenosu vlasništva po cijeni od 750 000 eura.

U ugovoru je navedeno da je Kovačević osnovao kompaniju sa početnim ulogom od svega 12.000 eura u januaru 2007 godine, kao i da je naknadno uplatio dodatni ulog od 300.000 eura i na nju prenio nenovčana sredstva od 437.800 eura, što čini ukupni ulog 749.800 eura, i to se po zakonu računa kao nabavna cijena-vrijednost osnivačkog uloga prilikom osnivanja uvećana za iznos povećanja kapitala.

“Ako je razlika između prodajne i nabavne cijene pozitivna to je kapitalni dobitak na koji se primjenjuje poreska stopa. U ovom slučaju kada se od prodajne cijene 750.000 oduzme tzv. nabavna cijena od 749.800 eura, proizilazi da je Kovačević prodajom kompanije Bemax zaradio 200 eura što po zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica predstavlja njegov kapitalni dobitak koji je podvrgnut oporezivanju. Dakle, budžet Crne Gore je po osnovu ove transakcije prihodovao cijelih 30 eura jer je tada važeća poreska stopa bila 15 odsto”, kazao je Koprivica.

Kompanija Bemax je, ističe on, prema zvaničnim finansijskim izvještajima na kraju 2021. godine imala stalnu imovinu u vrijednosti od 120 miliona eura, ukupan kapital kompanije je procijenjen na 142 miliona eura, a kompanija je na računu imala i čistu neraspoređenu dobit iz ranijih godina u iznosu od 141 milion eura.

“Bemax je za 2021. godinu ostvario i neto dobit od 14 miliona eura, a u 2020. godini neto dobit od 27,5 miliona eura. Ovo sve govori da je Kovačević prodao svoju kompaniju za manje od 1 odsto njene stvarne vrijednosti, odnosno ukupnog kapitala. Odnosno, vrijednost za koju je prodata kompanija iznosi svega 5 odsto njene prošlogodišnje neto dobiti. Očigledno je iskazana prodajna cijena u ugovoru lažirana prodajna cijena, vještački umanjena u cilju što manjeg plaćanja državi na ime poreza. Dakle, da je kompaniju prodao po vrijednosti od 142 miliona eura na koliko je procijenjen njen kapital samo šest mjeseci ranije u bilansu koji je predao Upravi prihoda i carina, porez bi iznosio 12,8 miliona eura. Upravo Bemaks patriotizam znači da se državi plaća 30 eura, umjesto 12,8 miliona eura, odnosno da najmanje plaćaju oni koji su najviše profitirali”, navodi Koprivica.

Pita zašto su se vlasnici Bemaksa upustili u ovu "operaciju besprizornog lažiranja prodajne cijene, da bi platili manji porez državi".

“Znali su za jednu slabost poreskog zakona, koja nije slučajna već smišljeno ostavljena. Naime, u slučaju prodaje nepokretnosti, motornih vozila i slično, poreski zakoni su pružali mogućnost da nadležni poreski organ izvrši procjenu njihove prodajne cijene i utvrdi stvarnu tržišnu vrijednost. Jedino u slučaju prodaje akcija i udjela u privrednom društvu, ovu mogućnost nijesu predviđali”, navodi Koprivica.

Međutim, dodaje, rešenje za zaštitu budžeta i u ovom slučaju postoji.

“Zbog postojanja ove vrste zloupotreba koje predstavljaju pljačku državnog budžeta u decembru 2022. godine u Skupštini smo usvojili izmjene Zakona kojim je omogućeno da Poreska uprava izvrši provjeru obračuna poreza na kapitalnu dobit prilikom prenosa udjela u kompanijama unazad pet godina. Preciznije predmetnim izmjenama nadležni poreski organ ima pravo utvrđivanja prave prodajne vrijednosti udjela u preduzeću kada je nominalna vrijednost niža od tržišne. U postupku donošenja ove norme utvrđen je javni interes i stoga može imati povratno dejstvo koje i Ustav dozvoljava. Norma ima povratno dejstvo i to je u cilju zaštite javnog interesa radi suzbijanja zloupotreba koje nastaju kada prodavac i kupac udjela u preduzeću dogovaraju kao prodajnu cijenu onu koja je niža od tržišne pa tako nanose štetu državnom budžetu. Navedena mjera daje mogućnost nadležnom poreskom organu da utvrdi stvarnu tržišnu vrijednost udjela otklanjanjem prevarnih dejstava lažiranih aranžmana. Na ovaj način se u javnom interesu otklanjaju štete koje predmetnim zloupotrebama trpi budžet Crne Gore”, kazao je Koprivica.

Zatim je poručio.

“Mafija je razotkrivena, zato aktiviraju spavače da sruše 44.Vladu i vrate DPS. Naš odgovor mora biti jasan i odlučan. To je obaveza i prema 30.avgustu, da se izborimo protiv svih oblika nepravde”, ističe Koprivica

Podnio je, kaže, krivičnu prijavu protiv vlasnika Bemaksa za krivično djelo zloupotreba ovlašćenja u privredi iz čl. 276 u vezi sa krivičnim djelom utaja poreza i doprinosa iz čl. 264 Krivičnog zakonika Crne Gore;

“Podnio sam Inicijativu Poreskoj upravi za pokretanje postupka poreske kontrole pomenutih lica i kompanije i primjene člana 37 e stav 3 Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica. Borba protiv finansijskih mahinacija, izigravanja zakona, korupcije i kriminala naše su ključne obaveze i osnovni ciljevi, i na tom putu uložićemo maksimalne napore, u cilju sveukupne reforme sistema”, zaključuje Koprivica.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Poreska uprava: U 790 kontrola utvrđene nepravilnosti kod 115 obveznika

Petak, 03.07.2026 | 19:30

Poreski inspektori su u periodu od 1. maja do 30. juna 2026. izvršili ukupno 790 kontrola, pri čemu su nepravilnosti utvrđene kod 115 poreskih obveznika.  

Crna Gora po prvi put dobija nacionalnu asocijaciju finansijskih direktora

Petak, 03.07.2026 | 21:22

Asocijacija menadžera Crne Gore (AMM) organizuje Konstitutivnu sjednicu CFO Asocijacije Crne Gore, koja će biti održana u ponedjeljak, 6. jula, sa početkom u 20.00 časova, u hotelu Hilton Podgorica.

Otkazan svečani doček novog aviona Air Montenegra

Petak, 03.07.2026 | 20:05

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro otkazala je svečani doček novog aviona, koji je bio planiran za danas na Aerodromu Podgorica. Iz kompanije su saopštili da je događaj otkazan, uz izvinjenje predstavnicima medija, navodeći da će javnost naknadno biti obaviještena o razlozima otkazivanja, kao i o svim daljim informacijama u vezi sa ovim događajem.   

Prihodi od igara na sreću porasli 35,9 odsto, za pola godine u budžet više od 24,5 miliona eura

Petak, 03.07.2026 | 15:21

Prihodi od igara na sreću u Crnoj Gori u prvih šest mjeseci ove godine dostigli su 24,57 miliona eura, što je 35,9 odsto više nego u istom periodu prošle godine, saopšteno je iz Uprave za igre na sreću. Samo u junu prihodovano je 4,61 milion eura, odnosno 46,34 odsto više nego u junu 2025. godine.     

Radulović: Luka Bar nije poslovala s gubitkom, minus od 6,44 miliona eura posljedica je procjene imovine

Petak, 03.07.2026 | 14:41

Ministar pomorstva i koordinator rada Ministarstva saobraćaja Filip Radulović kazao je da je istina da je Luka Bar AD poslovnu 2025. godinu završila sa negativnim rezultatom od 6.440.456 eura.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 03.07.2026 | 21:55

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost u sjevernim predjelima.

Poreska uprava: U 790 kontrola utvrđene nepravilnosti kod 115 obveznika

Petak, 03.07.2026 | 19:30

Poreski inspektori su u periodu od 1. maja do 30. juna 2026. izvršili ukupno 790 kontrola, pri čemu su nepravilnosti utvrđene kod 115 poreskih obveznika.  

Možemo li bebu mazati kremom za sunčanje?

Petak, 03.07.2026 | 21:45

Sunčeve zrake mogu biti ugodne i korisne, ali za bebinu osjetljivu kožu predstavljaju poseban izazov.

Džastin Biber nastupa u finalu Svjetskog prvenstva?

Petak, 03.07.2026 | 21:32

Džastin Biber navodno je u pregovorima za nastup na poluvremenu finala Svjetskog prvenstva u fudbalu.

Crna Gora po prvi put dobija nacionalnu asocijaciju finansijskih direktora

Petak, 03.07.2026 | 21:22

Asocijacija menadžera Crne Gore (AMM) organizuje Konstitutivnu sjednicu CFO Asocijacije Crne Gore, koja će biti održana u ponedjeljak, 6. jula, sa početkom u 20.00 časova, u hotelu Hilton Podgorica.

Siner bez problema sa Bruksbijem

Petak, 03.07.2026 | 21:10

Italijanski teniser, Janik Siner savladao je danas Amerikanca, Džensona Bruksbija 3:0 i plasirao se u četvrto kolo Vimbldona.  

Apel Ministarstva pomorstva: Stroge sigurnosne mjere opravdane, učesnici da poštuju propise

Petak, 03.07.2026 | 20:46

Povodom današnje pomorske nezgode u Budvi u kojoj je povrijeđen ronilac, kao i nedavne nesreće na Skadarskom jezeru kad su nakon sudara čamaca teže povrijeđene tri osobe, Ministarstvo pomorstva upućuje apel svim učesnicima u pomorskom saobraćaju da dosljedno poštuju propise i odgovornim ponašanjem doprinesu sigurnosti na moru.

Mitrović: Momci zaslužuju sve čestitke

Petak, 03.07.2026 | 20:21

Selektor crnogorskih košarkaša Zvezdan Mitrović bio je očekivano zadovoljan velikom pobjedom u Portugalu, a pogotovo odnosom i zalaganjem koje su njegovi izabranici imali tokom meča, pogotovo znajući težinu trenutka u kojoj se našla selekcija poslije velikog broja otkaza.  

Otkazan svečani doček novog aviona Air Montenegra

Petak, 03.07.2026 | 20:05

Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro otkazala je svečani doček novog aviona, koji je bio planiran za danas na Aerodromu Podgorica. Iz kompanije su saopštili da je događaj otkazan, uz izvinjenje predstavnicima medija, navodeći da će javnost naknadno biti obaviještena o razlozima otkazivanja, kao i o svim daljim informacijama u vezi sa ovim događajem.   

Kako vježbanje može poboljšati mentalno zdravlje?

Petak, 03.07.2026 | 19:35

Kada se suočavate s problemima mentalnog zdravlja, uključivanje kretanja i vježbanja u vašu rutinu može biti moćan način za podizanje raspoloženja.