Srijeda, 19.06.2024 | 10:07
IZVOR: Kolektiv.me

Vještačka inteligencija u Crnoj Gori: Edukacija i odgovorna upotreba ključ za budućnost

Ministarstvo javne uprave (MJU) posvećeno je promovisanju bezbjedne, etične i odgovorne upotrebe vještačke inteligencije. Naš cilj je da kroz edukaciju i otvoreni dijalog pomognemo zajednici da se pripremi za sve buduće izazove, kazao je generalni direktor Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise, Dušan Polović.




Foto: Ministarstvo javne uprave

Kako su kazali, u okviru projekta Digitalna akademija, uspješno je realizovan Meet Up na temu “Uticaj vještačke inteligencije na svakodnevni život”, u Podgorici.

Predavači na događaju bili su inženjer mašinskog učenja Nikola Bulatović, te UNDP konsultant Goran Paštrović, koji su učesnicima detaljnije govorili o različitim segmentima vještačke inteligencije.

Događaj je otvorio generalni direktor Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise, Dušan Polović, koji je, navode, naglasio značaj razumijevanja modernih tehnologija, imajući u vidu uticaj koje vrše na sve aspekte svakodnevnice.

“Ministarstvo javne uprave prepoznaje značaj ovih tema i posvećeno je promovisanju bezbjedne, etične i odgovorne upotrebe vještačke inteligencije. Naš cilj je da kroz edukaciju i otvoreni dijalog pomognemo zajednici da se pripremi za sve buduće izazove”, kazao je Polović.

Iz resora javne uprave ističu da su u okviru Meet Upa obrađene teme poput osnova vještačke inteligencije, etike i povjerenja, javne i informatičke bezbjednosti, te zloupotrebe i odgovornosti korišćenja vještačke inteligencije.

Interaktivna diskusija o osnovama, etici i bezbjednosti vještačke inteligencije uz naglasak na važnost razumijevanja i odgovorne upotrebe moderne tehnologije.

Meet Up je realizovan kao dio projekta “E usluge i digitalna infrastruktura kao odgovor na COVID19”, koji finansira EU, a sprovodi UNDP u saradnji sa Ministarstvom javne uprave.

Iz Ministarstva javne uprave su najavili predstojeću saradnju sa Svjetskom bankom, sa kojom će u okviru BEST projekta, definisati strateški pravac i Mapu puta razvoja vještačke inteligencije u Crnoj Gori, u cilju ostvarivanja spremnosti za rješavanje svih potencijalnih izazova i ostvarivanje benefita koje ova oblast donosi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

MJU: Besplatan javni WiFi u 24 opštine

Utorak, 10.02.2026 | 18:21

Pristup internetu danas nije luksuz, već osnovni preduslov za aktivno učešće u savremenom društvu. Kroz inicijativu WiFi4WB jačamo digitalnu infrastrukturu na lokalnom nivou, smanjujemo digitalni jaz i stvaramo temelje za javnu upravu po mjeri građana, poručio je ministar javne uprave, Maraš Dukaj, na zvaničnoj kick-off ceremoniji, kojom je obilježen početak uspostavljanja besplatnih Wi-Fi mreža u 24 opštine u Crnoj Gori.

Lutrija Crne Gore: Porodica Mićunović ne posjeduje ni jednu akciju Lutrije

Utorak, 10.02.2026 | 17:25

"Lutriju Crne Gore kontroliše 1.400 njenih akcionara", navodi se u reagovanju.

UNICEF upozorava: Opasnosti za djecu na internetu rastu

Utorak, 10.02.2026 | 17:31

Organizacija UNICEF danas je, povodom Međunarodnog dana bezbjednog interneta, upozorila na ozbiljne rizike sa kojima se izlažu djeca na internetu.

Podnijeta krivična prijava protiv Dodika zbog vrijeđanja bošnjačkog naroda

Utorak, 10.02.2026 | 17:15

Delegati Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine podnijeli su Tužilaštvu Bosne i Hercegovine krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika, predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata, koja se odnosi na njegove posljednje izjave kojima se, kako navode, vrijeđa i ponižava bošnjački narod, piše Radio Slobodna Evropa.

Marković: Nezavisnost svakog tužioca predstavlja ključni preduslov za efikasan rad

Utorak, 10.02.2026 | 16:36

Rezultati Državnog tužilaštva jasno potvrđuju napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i u zaštiti temeljnih prava, kazao je vrhovni državni tužilac Milorad Marković na sastanku Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost.

Lutrija Crne Gore nakon 76 godina prestaje sa radom

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 18:35

Udruženje priređivača igara na sreću (UPIS) saopštilo je da je Akcionarsko društvo Lutrija Crne Gore, nakon 76 godina postojanja, prinuđeno da od 5. februara ove godine obustavi obavljanje djelatnosti priređivanja igara na sreću u Crnoj Gori.

Leković: Demokrate i vrh bezbjednosnog sektora meta broj jedan kavačkog klana

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 19:09

Poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković ističe da najnoviji AI video koji se plasira sa naloga povezanih sa kavačkim klanom najbolje pokazuje da su Demokrate i vrh bezbjednosnog sektora meta broj jedan tog klana i ostataka organizovanog kriminala.

Penzioneri: Tražimo stvarno, vidljivo i pravedno povećanje penzija za penzionere sa najnižim primanjima

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 19:58

Udruženje penzionera i invalida rada sa najnižim primanjima otvorenim pismom obratilo se predsjedniku Vlade Milojku Spajiću i svim članovima Vlade, vođeni dubokim ogorčenjem, razočarenjem i poniženjem koje je izazvala odluka o povećanju najnižih penzija u iznosu od svega 1,70 eura.

Milatović: Manevar sa zakonima je bio potreban da ogolim nerad i neodgovornost Skupštine

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 21:18

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović ističe da njegova ocjena da se sistem raspada u potpunosti odgovara realnom stanju i samo je nešto što svi građani vide. Kazao je i da je vratio zakone, odnosno izveo taj dvostruki manevar, da bi ukazao na neodgovornost Skupštine prema građanima.

Danas nastavak potrage za nestalima u Morači

Utorak, 10.02.2026 | 08:05

Ronioci Regionalnog centra Bijela nastavljaju danas potragu za osobom koja je u noći između subote i nedjelje kod mosta Luča u Podgorici automobilom sletjela u nabujalu rijeku.

MJU: Besplatan javni WiFi u 24 opštine

Utorak, 10.02.2026 | 18:21

Pristup internetu danas nije luksuz, već osnovni preduslov za aktivno učešće u savremenom društvu. Kroz inicijativu WiFi4WB jačamo digitalnu infrastrukturu na lokalnom nivou, smanjujemo digitalni jaz i stvaramo temelje za javnu upravu po mjeri građana, poručio je ministar javne uprave, Maraš Dukaj, na zvaničnoj kick-off ceremoniji, kojom je obilježen početak uspostavljanja besplatnih Wi-Fi mreža u 24 opštine u Crnoj Gori.

SO Žabljak usvojila inicijativu za isticanje trobojke na zgradama lokalne samouprave

Utorak, 10.02.2026 | 18:01

Inicijativa za isticanje trobojke na zgradi Opštine Žabljak i svim preduzećima čiji je osnivač Skupština opštine danas je usvojena u lokalnom parlamentu, na prijedlog predsjednika SO Žabljak i svih odbornika Nove srpske demokratije (NSD), saopšteno je iz te stranke.

Mandić sa ambasadorom Alšemeilijem: Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju veliki broj investicija u narednom periodu

Utorak, 10.02.2026 | 17:41

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se sa novoimenovanim ambasadorom Ujedinjenih Arapskih Emirata, Nj. E. Hamisom Rašedom Ahmedom Lebsailom Alšemeilijem.

Lavrov: Pregovori o Ukrajini u toku, ne treba imati pretjerani entuzijazam

Utorak, 10.02.2026 | 17:28

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov upozorio je danas da su pregovori o Ukrajini još u toku i da ne treba da se ima bilo kakav pretjerani entuzijazam oko njih i navodnog pritiska koji američki predsjednik Donald Tramp vrši na Evropu i Ukrajinu.

Lutrija Crne Gore: Porodica Mićunović ne posjeduje ni jednu akciju Lutrije

Utorak, 10.02.2026 | 17:25

"Lutriju Crne Gore kontroliše 1.400 njenih akcionara", navodi se u reagovanju.

Merino uspješno operisan poslije povrede

Utorak, 10.02.2026 | 18:16

Vezni igrač Arsenala Mikel Merino uspješno je operisan nakon što je pretrpio frakturu stopala tokom utakmice Premijer lige protiv Mančester junajteda krajem januara. Povreda je zahtijevala hiruršku intervenciju kako bi se osigurala stabilnost i dugoročna funkcionalnost stopala.

UNICEF upozorava: Opasnosti za djecu na internetu rastu

Utorak, 10.02.2026 | 17:31

Organizacija UNICEF danas je, povodom Međunarodnog dana bezbjednog interneta, upozorila na ozbiljne rizike sa kojima se izlažu djeca na internetu.

Podnijeta krivična prijava protiv Dodika zbog vrijeđanja bošnjačkog naroda

Utorak, 10.02.2026 | 17:15

Delegati Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine podnijeli su Tužilaštvu Bosne i Hercegovine krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika, predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata, koja se odnosi na njegove posljednje izjave kojima se, kako navode, vrijeđa i ponižava bošnjački narod, piše Radio Slobodna Evropa.

Bad Bunny srušio rekord za najgledaniji nastup na poluvremenu Super Bowla u istoriji

Utorak, 10.02.2026 | 17:06

Bad Bunny postavio je novi rekord za najgledaniji nastup na poluvremenu Super Bowla u istoriji, ostvarivši 135,4 miliona pregleda širom svijeta.

CNP: „Pred penzijom“ premijerno sjutra veče na Sceni Studio

Utorak, 10.02.2026 | 16:46

Predstava „Pred penzijom, komedija o duši“, prema tekstu Tomasa Bernharda u režiji Nataše Milićević, biće premijerno izvedena sjutra veče (srijeda, 11. februar) na Sceni Studio Crnogorskog narodnog pozorišta u 20 sati, a publika će moći da je pogleda i u petak, 13. februara u istom terminu, dok su sve ulaznice rasprodate.