Subota, 22.06.2024 | 09:47
IZVOR: RTV Nikšić

Odović - Ispoštovaćemo svaku odluku suda vezano za Đukanovićeve kuće

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović kazao je da će taj resor ispoštovati svaku odluku suda vezano za rušenje jedne od kuća bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića na porodičnom imanju u Kočanima.




Foto: arhiva, Vlada Crne Gore

On je rekao da nije upoznat sa odlukom da se jedna od kuća na porodičnom imanju Đukanovića sruši, te da u ministarstvu nije donijeto bilo kakvo rješenje.

„Te kuće su predmet sudskog postupka. Ministarstvu su apsolutno vezane ruke sve do momenta dok sud ne kaže da li postoji ili ne mogućnost da se legalizuje i ja neću ići protiv odluka suda“, istakao je Odović u emisiji „Perspektiva“ RTNK.

„Planski dokument za Nikšić ključni korak ka urbanom razvoju prostora i ekonomskom napretku“

Komentarišući Odluku Vlade o usvajanju izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana (PUP) Opštine Nikšić donesenu na sjednici Vlade prošle sedmice, Odović je kazao da je to poprilično kvalitetan dokument koji će i te kako pospješiti dalji razvoj grada.

„Taj PUP je po rangu drugi, odmah nakon Prostornog plana Crne Gore, tako da je zaista važan planski dokument. Trudili smo se da omogućimo da se svi projekti koji su značajni za razvoj Nikšića direktno iz PUP-a mogu sprovoditi, govorim o dolasku Lidla, Big Fashionu, Sunčanom gradu, Centru za obradu otpada, ali i mnogim drugim projektima. Mislim da smo došli do kvalitetnog rješenja koje će poštovati i prostorno urbanističke parametre, ali i da se počne sa transformacijom prostora Nikšića u moderan i ljudima prilagođen za život“, istakao je Odović.

On je naveo da će se Big Fashion nalaziti na prostoru nekadašnjih radničkih naselja za potrebe Željezare, a lokacija je uz Ulicu Vuka Karadžića, prije Željezare.

„Što se tiče Lidla, on će biti izgrađen na nekadašnjoj parceli upravne zgrade Boksita, uz Bulevar 13. jul, gdje se planira razvoj više uslužnih djelatnosti. Što se tiče Centra za upravljanje otpadom, planiran je u krugu Željezare, a podrazumijeva reciklažu i završni tretman otpada kao i proces cirkularne ekonomije“, rekao je Odović.

„Trasa dijela saobraćajnice Nikšić – Cetinje planirana preko lokaliteta Paprati“

Govoreći o novoj trasi dijela saobraćajnice Nikšić – Cetinje, kaže da je planirano da trasa ide preko lokaliteta Paprati, što se pokazalo kao funkcionalnije i ekonomičnije rješenje, ali će se svakako graditi priključak na dionicu magistrale Nikšić – Podgorica. Kada je riječ o dionici puta Nikšić – Čevo, ona će biti zadržana i rekonstruisana.

Odović je kazao da su sve smjernice za izdavanje UT uslova date u samom PUP-u. „Upravo ovaj dokument je dovoljan da bi se kasnije izdali UT uslovi direktno iz njega.“

„Ovim dokumentom smo starim i devastiranim prostorima našli novu namjenu i udahnuli im novi život, jer to je danas praktično centar Nikšića. Kada se izgradi Lidl to će biti novi mali centar toga kraja, od koga će početi novi razvoj. Big Fashion će tek da bude velika priča. Nadam se da će stara naselja, kao i sam Nikšić, ponovo početi da liče na savremeni urbani centar Crne Gore“, istakao je Odović. Dodaje da će novi projekti značiti i otvaranje novih radnih mjesta, „ali i kroz razne druge aktivnosti koje imamo u saradnji sa lokalnom samoupravom.“

Kada je riječ o Prostornom planu Crne Gore do 2040. godine, kaže da je Javna rasprava trajala 90 dana i rezultovala je sjajnim sugestijama i primjedbama građana i stručne javnosti.

„Sada je u toku priprema izvještaja sa Javne rasprave koji će sve sugestije obraditi. Ovaj krovni dokument za razvoj Crne Gore u narednih 15-tak godina trebalo bi da bude usvojen na Vladi do kraja trećeg kvartala, ali nadam se da ćemo već krajem septembra, početkom oktobra imati prvi nacrt koji će moći da ide na Vladu“, naveo je Odović.

Govoreći o hidroelektrani Komarnica, kaže da su inputi od Ministarstva energetike i rudarstva bili da se ona zadržava i da će biti predmet dalje analize „i upravo je ona kapija za prelazak Crne Gore na zelenu energiju“.

„Što se tiče hidroelektrane Boka ona takođe ostaje naznačena u planu kao potencijalno moguća, tu je prilično problematizovan uticaj na životnu sredinu, to je projekat koji je daleko od toga da bude realizovan u skorašnjem roku. Što se tiče Brajića, tu smo i neposredno bili uključeni u rješavanje problema koji je nastao sa mještanima. I hidroelektrana Kruševo je ostala u Prostornom planu Crne Gore kao mogućnost o kojoj će se kasnije razmišljati“, naveo je Odović.

„Neće biti gradnje vojnog poligona na Sinjajevini“

Osvrnuvši se na priču o vojnom poligonu na Sinjajevini kazao je da su se ljudi koji su branili Sinjajevinu sjajno organizovali i uradili pravu stvar.

„U razgovoru sa premijerom Spajićem dobili su uvjeravanje da ovaj poligon neće biti na Sinjajevini. Nadam se da smo uspjeli da stavimo konkretno „ne“ na tu temu, po poslednjoj informaciji koju sam imao na Sinjajevini nije ucrtan vojni poligon“, rekao je Odović.

Govoreći o rješenju za koridor brze saobraćajnice u primorskom regionu, kazao je da se rade mikropodešavanja same trase.

„Trasa je planirana u zaleđu, neće se dirati Boka Kotorska, već će se ići zaobilaznom trasom mimo Lepetana i Kamenara. Rješenje koje je najbliže realizaciji je ono koje će ići preko Luštice“, naveo je Odović.

Kada je riječ o novinama koje donosi Zakon o izgradnji objekata, kaže da će se predložiti da prijava gradnje bude ostavljena za objekte do 5.000 m2, a da se za sve objekte preko te visine možda vrati građevinska dozvola. Novina u nacrtu zakona je i da je tehnički pregled obavezan za sve objekte, osim za porodično stambene zgrade.

„Što se tiče privremenih objekata, tu stvari ostaju nepromijenjene, opštine su te koje će donositi planove privremenih objekata, a ministarstvo će na te planove davati saglasnost, odnosno Vlada. U zakon uvodimo i nove djelatnosti – ispitivanja i prethodna geološka istraživanja, to će obezbijediti sigurniju gradnju. Posle glavnog projekta imamo i upravljanje projektom, izradu i reviziju tehničke dokumentacije, građenje objekta, vršenje stručnog nadzora nad građenjem objekta i vršenje tehničkog pregleda“, naveo je Odović, dodajući da će u novi zakon biti utkana i mogućnost da licence budu oduzete, neke čak i trajno u slučaju većih povreda, a novčane kazne će se kretati od 5.000 do 40.000 eura.

„Legalizacija besplatna za kuće do 300 m2“

On je kazao da su se, kada je riječ o Zakonu o legalizaciji, odlučili za hrvatski model, koji podrazumijeva da će u roku od pet godina svi koji imaju bespravno sagrađeni objekat moći da podnesu zahtjev za legalizaciju, te da će samo neke velike omaške i greške biti razlog da se objekat ne legalizuje.

„Odlučili smo da postojećim porodičnim kućama koje su do 300 m2 legalizacija bude besplatna. Ono što se bude gradilo sada ili u narednom periodu svakako neće moći da bude predmet legalizacije. Nadam se da će biti legalizovan ogroman broj nelegalnih objekata, čime će se otvoriti mogućnost i da se uzimaju krediti“, istakao je Odović.

Komentarišući nelegalnu gradnju na Žabljaku, kaže da je lokalnoj samoupravi pružio priliku.

„Ono što je novina je da smo na Žabljaku uveli kancelariju urbanističko-građevinske inspekcije, pa ćemo na taj način gledati da se što strožije kazne nelegalni graditelji“, rekao je Odović i apelovao na građane da ne grade na neplanski način.

„Sramno mali broj građevinskih inspektora“

On je ocijenio da je broj građevinskih inspektora „sramno mali“.

„Sljedeći korak je kadrovski plan vlade, čime ćemo pokušati da taj broj povećamo za 15 do 20. Bitno je i kako svaki od njih obavlja svoj posao“, zaključuje Odović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vlada izvršila 20 kadrovskih promjena

Petak, 26.06.2026 | 17:46

Na 132. sjednici Vlade Crne Gore, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, usvojeno je 20 odluka koje se odnose na kadrovska pitanja. Promjene obuhvataju razrješenja, imenovanja i određivanja vršilaca dužnosti u državnoj upravi, zdravstvenim ustanovama, obrazovanju, sajber bezbjednosti i drugim institucijama.

Skupština opštine Bijelo Polje osnovala Savjet za prava djeteta

Petak, 26.06.2026 | 17:23

Skupština opštine Bijelo Polje osnovala je Savjet za prava djeteta ,kao stalno radno tijelo. Time je, prema riječima odbornice i podnosioca inicijative Vesne Pavićević, napravljen značajan korak ka stvaranju lokalne zajednice po mjeri djeteta i jačanju učešća djece u procesima donošenja odluka koje se tiču njihovog života.

Ivanović: Diplomatija ostaje nezamjenjiv instrument očuvanja mira

Petak, 26.06.2026 | 16:54

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović održao je završno predavanje na 19. međunarodnoj Ljetnjoj školi za mlade diplomate „Gavro Vuković“, koja je od 21. do 26. juna okupila mlade diplomate iz četrdeset osam država svijeta. Obraćajući se učesnicima, potpredsjednik Vlade je istakao da je Ljetnja škola „Gavro Vuković“ tokom gotovo dvije decenije izrasla u jednu od najznačajnijih platformi za stručno usavršavanje mladih diplomata, potvrđujući ugled Crne Gore kao države posvećene dijalogu, multilateralizmu i evropskim vrijednostima.

Đeljošaj: Predložen Zakon o robnim rezervama, Uprava će se formirati do kraja godine

Petak, 26.06.2026 | 16:34

Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je istakao da je Vlada danas utvrdila Predlog zakona o robnim rezervama čime će država moći da brzo reaguje u slučaju nepredviđenih velikih poremećaja i nestabilnosti na tržištu.

Savjet za demografiju: Crna Gora priprema sistemski odgovor na demografske izazove

Petak, 26.06.2026 | 16:03

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i predsjednik Savjeta za demografiju Damir Gutić predsjedavao je drugom sjednicom Savjeta za demografiju, na kojoj su razmatrane ključne mjere koje će predstavljati osnov za izradu Demografske strategije Crne Gore.

Zirojević objavio podatke o kupovini stana: Poručio: Nekoga ko je čist, nikakvim lažima i izmišljotinama ne možete uprljati

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:35

Nakon današnjih optužbi ministra odbrane Dragana Krapovića, poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević objavio je svu dokumentaciju o kupovini stana u Podgorici.

Na snazi narandžasti meteoalarm

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:38

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore izdao je novo upozorenje za sjutra, a narandžasti meteoalarm biće na snazi u sve tri regije države zbog ekstremno visokih temperatura i mogućih vremenskih nepogoda.

Cigarete poskupljuju od 20 do 30 centi

Petak, 26.06.2026 | 09:25

Proizvođač duvanskih proizvoda Japan tobako industri (JTI) objavio je u Službenom listu cijene koje će važiti od ponedjeljka, 6. jula i koje će biti više za 20 i 30 centi. Najjeftinija paklica cigareta koštaće 3,30 eura, a najskuplja 4,80 eura.

I povratnik u Seriju A želi Adžića

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:32

Interesovanje za Vasilija Adžića, mladog vezistu Juventusa i reprezentacije Crne Gore, nastavlja da raste u Seriji A, a u trku za njegov potpis uključio se i novopečeni prvoligaš Monca.

Šćepanović i Meken u Baru: Nastavak uspješne bezbjednosne saradnje Crne Gore i UK

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:18

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović i britanska ambasadorka u Crnoj Gori Don Meken posjetili su Pomorsku informativnu jedinicu u Baru, gdje je potvrđena nastavak snažne saradnje dvije zemlje u oblasti bezbjednosti, borbe protiv organizovanog kriminala i unapređenja kapaciteta crnogorskih institucija. Posebno je istaknuta podrška Ujedinjenog Kraljevstva u uspostavljanju pomorskog centra za obuku i razvoju operativnih kapaciteta.

Vučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru

Petak, 26.06.2026 | 17:00

Vučićević u Informeru, čiji je i vlasnik, a koji je blizak režimu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, u kontinuitetu širi govor mržnje na račun države Crne Gore i njenih građana

Vlada izvršila 20 kadrovskih promjena

Petak, 26.06.2026 | 17:46

Na 132. sjednici Vlade Crne Gore, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, usvojeno je 20 odluka koje se odnose na kadrovska pitanja. Promjene obuhvataju razrješenja, imenovanja i određivanja vršilaca dužnosti u državnoj upravi, zdravstvenim ustanovama, obrazovanju, sajber bezbjednosti i drugim institucijama.

Završena evaluacija zvanične statistike Crne Gore

Petak, 26.06.2026 | 17:35

Uprava za statistiku Crne Gore, zajedno sa ostalim proizvođačima zvanične statistike, uspješno je završila Peer Review evaluaciju Evropskog statističkog sistema, jednu od najznačajnijih međunarodnih procjena kvaliteta zvanične statistike. Evaluacija je sprovedena u periodu od 21. do 26. juna 2026. godine s ciljem ocjene usklađenosti sistema zvanične statistike Crne Gore sa standardima Evropskog statističkog sistema (ESS) i Kodeksom prakse evropske statistike saopšteno je iz Monstata.

Skupština opštine Bijelo Polje osnovala Savjet za prava djeteta

Petak, 26.06.2026 | 17:23

Skupština opštine Bijelo Polje osnovala je Savjet za prava djeteta ,kao stalno radno tijelo. Time je, prema riječima odbornice i podnosioca inicijative Vesne Pavićević, napravljen značajan korak ka stvaranju lokalne zajednice po mjeri djeteta i jačanju učešća djece u procesima donošenja odluka koje se tiču njihovog života.

Ivanović: Diplomatija ostaje nezamjenjiv instrument očuvanja mira

Petak, 26.06.2026 | 16:54

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović održao je završno predavanje na 19. međunarodnoj Ljetnjoj školi za mlade diplomate „Gavro Vuković“, koja je od 21. do 26. juna okupila mlade diplomate iz četrdeset osam država svijeta. Obraćajući se učesnicima, potpredsjednik Vlade je istakao da je Ljetnja škola „Gavro Vuković“ tokom gotovo dvije decenije izrasla u jednu od najznačajnijih platformi za stručno usavršavanje mladih diplomata, potvrđujući ugled Crne Gore kao države posvećene dijalogu, multilateralizmu i evropskim vrijednostima.

Đeljošaj: Predložen Zakon o robnim rezervama, Uprava će se formirati do kraja godine

Petak, 26.06.2026 | 16:34

Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je istakao da je Vlada danas utvrdila Predlog zakona o robnim rezervama čime će država moći da brzo reaguje u slučaju nepredviđenih velikih poremećaja i nestabilnosti na tržištu.

Savjet za demografiju: Crna Gora priprema sistemski odgovor na demografske izazove

Petak, 26.06.2026 | 16:03

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i predsjednik Savjeta za demografiju Damir Gutić predsjedavao je drugom sjednicom Savjeta za demografiju, na kojoj su razmatrane ključne mjere koje će predstavljati osnov za izradu Demografske strategije Crne Gore.

NVO traže od EU podršku u primjeni zakona i pristupu informacijama u procesu imenovanja članova Savjeta RTCG

Petak, 26.06.2026 | 15:33

Predstavnici 18 nevladinih organizacija dostavili su danas šefu Delegacije Evropske unije Johanu Satleru, zahtjev za podršku u primjeni zakona i pristupu informacijama u procesu imenovanja članova Savjeta RTCG-a

SDT: Bramerc pohvalio saradnju sa Specijalnim tužilaštvom

Petak, 26.06.2026 | 15:45

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc u izvještaju o napretku Savjetu bezbjednosti, za period od 16. novembra prošle do 15. maja ove godine, između ostalog je naveo da je, u izvještajnom periodu, Međunarodni rezidualni mehanizam blisko sarađivao sa Specijalnim državnim tužilaštvom (SDT), da je na osnovu te saradnje Specijalno državno tužilaštvo ostvarilo "pozitivan napredak“ u istragama i krivičnim postupcima. Kako je saopšteno iz SDT, naveo je i da Mehanizam i dalje želi da pruža potrebnu pomoć, po zahtjevima Specijalnog državnog tužilaštva.

Ćulafić: Građani pokazuju da zaštita životne sredine postaje zajednička vrijednost

Petak, 26.06.2026 | 15:10

Akcija Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera "Deset plastičnih flaša ili limenki za jednu sadnicu“ danas je uspješno realizovana u Beranama, gdje je podijeljeno oko 500 sadnica i prikupljeno oko 5.000 plastičnih flaša i limenki, saopšteno je iz tog resora.