Nedjelja, 23.06.2024 | 14:08
IZVOR: klix.ba

Niz ZDRAVSTVENIH PREDNOSTI: Da li JABUKE zaista pomažu u procesu mršavljenja?

Postoji niz dijeta i savjeta, koji vam mogu pomoći u gubitku kilograma. Međutim, uz te silne preporuke, ljudi često zaborave da i neke jednostavne i lako dostupne namirnice poput jabuka mogu pomoći u procesu mršavljenja.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Jabuke su izvrsna opcija za zdravu ishranu. Osim što je jeftino, ovo voće je hranjivo i praktično. Kao i sve druge namirnice, jabuke same po sebi ne potiču mršavljenje, ali ako ih konzumirate umjesto slatkiša ili nekih drugih kaloričnih namirnica, mogu itekako pomoći u gubitku kilograma. Riječ je o niskokaloričnom voću, koje zavisno od veličine može sadržavati između 80 i 130 kalorija. Nutricionistkinja Melisa Mitri navodi da prirodni šećeri u jabukama mogu pomoći u smanjenju želje za slatkišima.

Osim toga, imaju visok udio vlakana što će vam pomoći da se duže osjećate sitima. Prema USDA, jabuka sadrži četiri do pet grama vlakana, osiguravajući otprilike 12 do 16 posto vašeg preporučenog dnevnog unosa vlakana.

"Jabuke su nevjerovatno zasitne i mogle bi pomoći u obuzdavanju gladi, olakšavajući održavanje manjka kalorija za mršavljenje", navodi Mitri.

Važno je istaknuti da jabuke imaju i niži glikemijski indeks, stoga neće naglo povećati nivo šećera u krvi. Pored toga, sadrže i visok udio vode te i na taj način održava vas sitima.

Takođe, jedan od razloga zbog kojih biste mogli doživjeti debljanje mogla bi biti povećana upala u tijelu, koja izaziva druge fiziološke učinke poput inzulinske rezistencije i promjena u metabolizmu. Stoga, konzumiranje protuupalnih namirnica poput jabuka moglo bi vam pomoći u smanjenju hronične upale, potencijalno smanjujući dodatno debljanje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šaranović: NAJVEĆE REFORME MUP-a do sada – poglavlje 24 pred zatvaranjem

Srijeda, 05.11.2025 | 11:02

Profesionalizacija policije, koja više nije samo deklarativna, već stvarna i vidljiva u praksi, potvrđena je i prepoznata kroz dosadašnje izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima, poručio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović na radnom doručku sa novinarima, povodom Izvještaja Evropske komisije.

Micotakis Milatoviću: : Crna Gora ima punu podršku Grčke na evropskom putu

Srijeda, 05.11.2025 | 10:47

Premijer Grčke Kyriakos Micotakis čestitao je predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću na pozitivnom Izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore.

EK: Prepoznat NAPREDAK Crne Gore u oblasti socijalne politike, zaštite djece i porodice

Srijeda, 05.11.2025 | 10:45

Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije saopštilo je da je u Izvještaju Evropske komisije za 2025. godinu prepoznat značajan napredak Crne Gore u oblastima koje su u neposrednoj nadležnosti ovog resora – socijalne i dječje zaštite, deinstitucionalizacije, brige o porodici, demografije, zaštite osoba sa invaliditetom i zaštite žrtava nasilja.

Lekić: Spajićeva odluka o UKIDANJU bezviznog režima neubjedljiva, promišljena politika je nužna

Srijeda, 05.11.2025 | 10:37

Duhovno je i moralno samoubistvo klicati i pozivati na protjerivanje jedne etničke grupe, ma koja god ona bila, prokomentarisao je incidente i proteste u Podgorici koji su prethodili hapšenju turskih državljana bivši ministar inostranih poslova i dugogodišnji diplomata Miodrag Lekić.

Odabrani NAJBOLJI STUDENTI Univerziteta Crne Gore za studijsku 2025/26. godinu

Srijeda, 05.11.2025 | 10:30

U skladu sa Pravilnikom o nagrađivanju najboljih studenata Univerziteta Crne Gore, rektor Univerziteta prof. dr Vladimir Božović donio je Odluku kojom se dodjeljuju nagrade za 17 studenata koji su postigli najveći uspjeh tokom studija za studijsku 2025/26. godinu.

Mještani Buljarice: Nećemo biti ućutkani niti prodati

Srijeda, 05.11.2025 | 10:24

Mještani Buljarice, okupljeni kroz građansku inicijativu Naša Buljarica, upozoravaju javnost na planove za prodaju ovog izuzetno vrijednog dijela crnogorske obale stranom investitoru Mohamedu Alabbaru i njegovoj kompaniji Eagle Hills, saopšteno je iz ove građanske inicijative.

Milatović: DIJELIMO BOL sa građanima BiH u ovom teškom trenutku

Srijeda, 05.11.2025 | 09:53

Sve nas je pogodila tužna vijest o tragediji u Domu penzionera u Tuzli u kojoj su stradali štićenici te institucije, i povrijeđeno na desetine njih, saopštio je predsjednik Jakov Milatović.

Od početka godine boravak OTKAZAN za 1.601 stranca, protjerano njih 170

Srijeda, 05.11.2025 | 09:47

Policijski službenici su juče, 4. novembra 2025. godine, na nivou svih regija, realizovali 76 represivnih mjera shodno Zakonu o strancima u okviru kojih je: podnijeto 59 prekršajnih prijava, odnosno izdato naloga, donijeto 11 rješenja o povratku lica, otkazan boravak za pet stranih državljana, te iniciran prestanak privremenog boravka za jednog stranog državljanina, saopšteno je iz Uprave policije.

ANKETA: Da li donori organa treba da dobijaju MJESEČNU NAKNADU za svoj humani čin?

Srijeda, 05.11.2025 | 09:22

Glasajte u našoj novoj anketi!

Nova ROMANSA - Sofi Tarner u VEZI sa poznatim pevačem?

Srijeda, 05.11.2025 | 09:06

Prema pisanju stranih medija, frontmen grupe Coldplay, Kris Martin, i glumica iz Igre prijestola, Sofi Tarner, navodno su započeli romansu.