Četvrtak, 27.06.2024 | 12:36
IZVOR: kolektiv.me

Šaban: Zabrinjava trend rasta NEOSIGURANIH VOZILA

Direktor Nacionalng biroa osiguravača Crne Gore Boris Šaban predočava  da je glavni razlog  povećanja neosiguranih vozila konstantantni rast broja vozila na drumovima, pa se logično povećava i broj onih koji  ne ispunjavaju svoje zaonske obaveze.  




Foto: Ilustracija/Pixabaay.com

"Proteklih godina zadovoljni smo bili rezulatatima u edukativnom i informativnom smislu koji smo mi sami postizali kroz različite vidove interakcije sa gradjanima. Pitanje neregistrovanih vozila je jedno od korpusa pitanja koje se tiču bezbjednosti u saobraćaju. Tu je napravljena i izvanredna koordinacija sa našim osnivačima, osiguravajućim kućama sa jedne strane i Upravom policije sa druge strane. Imali smo zavidan trend rezultata uprkos i tadašnjem ukupnom rastu broja vozila uopšte ali nova dešavanja su takva da je statistika neumoljiva. Imamo ozbiljan skok neosiguranih vozila”, kazao je Šaban.

Prema njegovim riječima u toku 2023. godine iz sredstava Garantnog fonda isplaćen je iznos od 1.597.452 €. U toku 2022. godine taj iznos je, pak, bio 1.004.999 eura - što je tada jasno ukazivalo na ohrabrujući rezultat rada NBOCG ako uporedjujemo sa periodom između 2013. i 2022. godine, gdje se takodje povećavao, ali blaže, broj ukupnih vozila ali prosječno na godišnjem nivou iz sredstava Garantnog fonda isplaćivan je iznos od 1.031.556 €.

Navedeni podaci ukazuju da je je tokom 2023. godine uočeno uvećanje od oko 55%, u odnosu na raniji desetogodišnji period.

Kako se navodi u saopštenju, u prvih 5 mjeseci 2024. godine konstatovano je uvećanje isplata iz sredstava Garantnog fonda, koje približno iznosi oko 10% u odnosu na isti period prethodne godine, pa se na taj način može projektovati isplata za 2024. godinu na nešto višem nivou u odnosu na 2023. godinu.

Govoreći o dijelu koji se odnosi na prijavljene odštetne zahtjeve, direktor NBOCG iznosi sljedeće podatke:

"U toku 2023. godine prijavljena su 664 odštetna zahtjeva a 2022. godine bilo je 505 tih zahtjeva. U periodu između 2013. i 2022. godine, prosječno je na godišnjem nivou prijavljivano 464 odštetna zahtjeva. Navedeni podaci jasno ukazuju da je je tokom 2023. godine uvećanje prijavljenih zahtjeva od 43%, u odnosu na raniji desetogodišnji period. U prvih 5 mjeseci 2024. godine uočeno je uvećanje prijavljenih odštetnih zahtjeva, koje približno iznosi oko 20%, pa i na taj način možemo projektovati potencijalnu isplatu iz sredstava Garantnog fonda za 2024. godinu na nešto višem nivou u odnosu na 2023. godinu”.

Šaban na kraju dodaje da su osmišljeni planovi za različite vidove pojačanog suočavanja sa ovim novim momentima ali da mora da postoji i šira društvena akcija.

"Mediji su ti koji su shvatili značaj ovog opšte-društvenog problema i pomažu prenoseći naše apele ali primjetno je da je u izvjesnoj mjeri, zbog objektivnih razloga, smanjena kontrola od strane nadležnih. To se vidi u sabraćaju, nepoštovanje propisa, brzina, parkiranje bahatost i sl. Na kraju  NBOCG apeluje na građane da izvrše svoju zakonsku obavezu kako se ne bi desilo da se mala saobraćajna nezgoda pretvori u noćnu moru".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dizel već poskupio za još 25 centi, država i dalje bez reakcije

Srijeda, 11.03.2026 | 08:30

Cijene naftnih derivata će porasti i za 14 dana, i to najmanje za isti iznos kao u utorak, kazao je "Danu" sekretar Udruženja naftnih kompanija (UNKCG) Draško Striković i dodao da i ukoliko dođe do smirivanja situacije na Bliskom istoku da cijene neće padati brzo kao što su porasle, već će to potrajati duži vremenski period.

EPCG podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog štete od 5,8 miliona eura

Srijeda, 11.03.2026 | 08:10

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela je krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv šest osoba, zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete.

DPS Pljevlja: Strunjaš da bude smijenjen zbog sramotne objave, tužilaštvo da pokrene postupak

Utorak, 10.03.2026 | 18:51

Iz opštinskog Odbora Demokratske partije socijalista u Pljevljima zatražili su od ministarke prosvjete, nauke i inovacija, Anđele Jakšić Stojanović da smijeni direktora Srednje stručne škole u tom gradu, Bojana Strunjaša, zbog kako su kazali, izazivanja mržnje na vjerskoj, nacionalnoj i političkoj osnovi.

Kos: Članstvo se zaslužuje kroz reforme, ne prihvatamo trojanske konje

Utorak, 10.03.2026 | 19:49

Komesarka EU za proširenje Marta Kos saopštila je da se napredak zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji mora iznova i iznova zasluživati kroz reforme. Poručila je i da zemlje koje bi EU potkopavale iznutra ne mogu postati članice. S druge strane, izvjestilac Evropskog parlamenta o Strategiji proširenja EU Petras Auštervičijus kazao je da EU mora biti spremna na da se reformiše kako bi se pripremila za novo proširenje.

Podignuta optužnica za pokušaj ubistva u Herceg Novom

Utorak, 10.03.2026 | 20:23

Više državno tužilaštvo u Podgorici je, nakon sprovedene istrage, podiglo optužnicu protiv L.P, koji se sumnjiči da je 12. decembra prošle godine u Herceg Novom pokušao da ubije S.P.

Iran neće učestvovati na Mundijalu!

Srijeda, 11.03.2026 | 15:47

Fudbalska reprezentacija Irana neće učestvovati na Svjetskom prvenstvu ove godine, potvrdio je tamošnji ministar sporta Ahmad Donjamali.  

Šaranović na Salzburg Forumu: Jačanje granica jedan od prioriteta za EU integracije Crne Gore

Srijeda, 11.03.2026 | 15:31

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović učestvovao je na sastanku Salzburg Forum, koji se održava pod predsjedavanjem Mađarska u mjestu Egersalok, gdje su ministri i predstavnici država regiona i Evropske unije razgovarali o savremenim bezbjednosnim izazovima, upravljanju granicama i saradnji sa evropskim agencijama, saopšteno je iz MUP-a.

Evropski parlament usvojio dokument o strategiji proširenja: Nijedna država ne smije se tretirati kao dio paketa

Srijeda, 11.03.2026 | 15:21

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su danas Strategiju o proširenju Evropske unije (EU) u kojoj se ocjenjuje da je proširenje strateški odgovor na promjenljivu geopolitičku stvarnost i vitalna investicija u bezbjednost i stabilnost EU.

Vlada odlučila o više predloga

Srijeda, 11.03.2026 | 14:54

Vlada je 10. marta 2026. godine, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, odlučila o više predloga.

Milanović poručio izraelskom ambasadoru: Ovo je braco Zagreb, nije Tel Aviv

Srijeda, 11.03.2026 | 14:42

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, reagujući na izjave izraelskog ambasadora da Hrvatska provjeri iransku ambasadu u Zagrebu zbog moguće podrške terorizmu, danas je poručio da je ubijanje u Gazi takođe terorizam, prenosi portal Index.hr.

Đukanović: Nisam finansirao aktivnosti na društvenim mrežama, ne znam ko je Filip Đuranović

Srijeda, 11.03.2026 | 14:36

"Ispred Vas stoji čovjek koji za cijeli svoj život ne posjeduje nešto, a za šta nema validnu dokumentaciju. Ja sam neko ko je skoro 40 godina vodio evidenciju o svim svojim kupovinama, o čemu za sve posjedujem i dokaze", kazao je uhapšeni biznismen.  

Proglašen najbolji grad na svijetu za 2026. godinu

Srijeda, 11.03.2026 | 14:33

Britanski magazin Time Out objavio je listu 50 najboljih gradova u 2026. godini, a prvo mjesto zauzeo je Melburn.

Sjednica Ustavnog suda o Sporazumu sa Emiratima odložena za 16. mart

Srijeda, 11.03.2026 | 14:23

Sjednica Ustavnog suda na kojoj će se razmatrati inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona kojim je potvrđen Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata odložena je za ponedjeljak, 16. mart. To piše u saopštenju Ustavnog suda.

Turković: Cijene nafte na svjetskom tržištu stabilne

Srijeda, 11.03.2026 | 14:16

Cijene nafte su već treći dan zaredom stabilne, nakon ogromnog skoka od prije nekoliko dana, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu finansija, Tarik Turković.  

Ptičji grip: Uginulo više od 200 komada živine, slučaj iz Bijelog Polja prijavljen tužilaštvu

Srijeda, 11.03.2026 | 14:11

Veterinarska inspekcija u Bijelom Polju utvrdila je da su na dvije komercijalne farme u februaru zabilježena masovna uginuća živine, a da vlasnici o tome nijesu obavijestili nadležne službe, već su sami uklonili i zakopali uginule životinje.