Četvrtak, 27.06.2024 | 18:01
IZVOR: Cdm.me

Mujović i Šimun potpisali ugovor o izvođenju radova na Opštoj bolnici Nikšić i Domu zdravlja Podgorica-Konik

U okviru projekta „Energetska efikasnost u Crnoj Gori – druga faza (MEEP 2)“ Ministar energetike i rudarstva Saša Mujović i ministar zdravlja dr Vojislav Šimun potpisali su danas sa kompanijom Roaming Montenegro, ugovor o izvođenju radova u zdravstvenim institucijama Opšta bolnica Nikšić (glavna zgrada, zgrada psihijatrije i Dječiji dispanzer) i Dom zdravlja Podgorica-Konik.




Foto: Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

Mujović je kazao da smo svjedoci da vrlo često sa najvećim pijetetom govori o energetskoj efikasnosti i njenom značaju i da stalno potencira da je energetska efikasnost i ulaganje u nju podjednako važno kao i ulaganje u nove izvore energije.

“Danas je veliko zadovoljstvo što imamo priliku da nastavimo jedan projekat koji je uspješan i koji je započet još 2009. godine sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj”, rekao je Mujović.

On je kazao da je to glavni zadatak tog projekta jeste da se poboljša energetska efikasnost u javnim zgradama, što je jako bitna oblast i do sada je uloženo nešto više od 13 miliona eura, rekonstruisane su 33 javne institucije i to 24 zdravstvene , 8 obrazovnih institucija i jedan studentski dom.

„Mi inženjeri volimo da pričamo o konkretnim stvarima, a jedna jeste da poboljšanjem energetske efikasnosti računi za utrošenu energiju postaju manji.Ako se to kvantifikuje možemo reći da su uštede na nivou preko 40 procenata, što zaista daje puni smisao i veliku težinu cijelom ovom projektu.Takođe, treba napomenuti da se upravo od tih ušteda stvaraju dodatni, novi fondovi koje možemo iskoristiti za nova ulaganja u pogledu poboljšanja energetske efikasnosti“, istakao je Mujović.

Ministar Mujović je istakao važnost stepena zadovoljstva korisnika usluga javnih zdravstvenih ustanova gdje njihov osjećaj komfora i ugodnosti u takvim uslovima, a nakon sprovedenih dosadašnjih rekonstrukcija, povećan za preko 90 procenata.

“Dakle, sa jedne strane štedimo, a sa druge poboljšavamo uslove za život naših građana i to je zaista jedna najljepša i najugodnija situacija, tako da se radujem što ćemo sa ovim projektima nastaviti. Danas smo potpisali projekat koji se tiče renoviranja Opšte bolnice u Nikšiću kao i Doma zdravlja na Koniku“,rekao je Mujović i dodao da nema nikakvu dilemu da će građani Nikšića i stanovnici jednog od najmnogobrojnijih naselja u Podgorici- Koniku osjetiti benefite svega ovoga što su danas potpisali.

“Nastavljamo da gradimo našu Crnu Goru i vjerujemo da ćemo svakim danom pokušati da napravimo makar male iskorake i učiniti sve da ova država dobije ono što zaslužuje“, zaključuje ministar Mujović.

Ministar zdravlja Vojislav Šimun rekao je da je danas potpisan ugovor sa kompanijom ROAMING MONTENEGRO za izvođenje radova na unaprijeđenju energetske efikasnosti u Opštoj bolnici Nikšić i to na glavnoj zgradi, uključujući Psihijatrijsko odjeljenje i Dječiji dispanzer, kao i na zdravstvenom objektu Konik Doma zdravlja Podgorica. Vrijednost ugovora iznosi gotovo milion i 200 hiljada eura.

Ugovor se odnosi na izvođenje radova na: zamjeni fasadne bravarije, postavljenju tremo izolacije na fasadi, postavljanju termoizolacije krovnih ravni, zamjeni i unapređenju sistema za osvjetljenje i grijanje.

“U toku je i evaluacija ponuda za izbor izvođača radova na objektima Dom zdravlja Bar i Dom zdravlja Herceg Novi.Podsjetiću da Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo energetike i rudarstva implementiraju projekat „Energetska efikasnost u Crnoj Gori“, sa ciljem unapređenja objekata u dijelu energetske efikasnosti i stvaranje boljih i komfornijih uslova za rad zaposlenih i boravak pacijenata u zdravstvenim ustanovama”, kazao je Šimun.

Ministar Šimun je podsjetio da je do sada kroz projekat u zdravstvene institucije uloženo oko 10,3 miliona eura, a energetski su adaptirane 24 zdravstvene ustanove i to:

KCCG, uključujući Institut za bolesti djece, šest bolnica (Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Cetinje, Kotor, Bar), tri specijalne bolnice (Risan,Brezovik, Psihijatrija Dobrota-Kotor), 11 domova zdravlja (Cetinje, Kotor, Nikšić, Kolašin, Andrijevica, Berane, Plav, Rožaje, Ulcinj, Tivat, Podgorica-Golubovci) i dvije zdravstvene stanice (Petnjica i Murino).

U toku je izvođenje radova u pet zdravstvenih ustanova, i to: domovi zdravlja Podgorica-Blok V, Danilovgrad i Mojkovac, Zdravstvena stanica Žabljak i Opšta bolnica Nikšić. Radovi na svim ovim objektima trebalo bi da budu završeni do 1. septembra 2024. godine.

”Zahvaljujući ovom projektu značajno se unapređuju uslovi u zdravstvenim ustanovama, ali se primjenom mjera energestke efiksanosti ostvaruju i značajne uštede u potrošnji energenata i električne energije, što će svakako imati i finansijske benefite”, zaključuje ministar Šimun.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, jogurt po sniženim cijenama

Petak, 01.05.2026 | 15:40

Akutni problem naših poljoprivrednika je riješen: od ponedjeljka kreće otkup svih viškova mlijeka, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Radulović: Asfaltiran još jedan kilometar bulevara Tivat–Jaz, završeno oko 88 odsto trase

Petak, 01.05.2026 | 11:39

Asfaltiran još 1 km bulevara Tivat - Jaz, ukupno oko 88% trase je pod asfaltom, saopštio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Dragaš na Japan–Montenegro Forumu: Nova partnerstva i investicije za energetski sektor Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:10

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je danas na Japan–Montenegro Business Forumu, koji je održan u Podgorici, uz prisustvo brojnih predstavnika institucija, kompanija i finansijskih organizacija iz Japana i Crne Gore.  

MF: Snažan fiskalni rezultat, rast prihoda, premašen plan u prvom kvartalu

Četvrtak, 30.04.2026 | 20:56

Budžet Crne Gore u prva tri mjeseca 2026. godine bilježi snažne i stabilne rezultate, uz ukupne prihode od 635,4 miliona eura, što je 26 miliona eura ili 4,3% iznad plana i čak 54,9 miliona eura više nego u istom periodu prethodne godine. Ovakav rezultat potvrđuje nastavak pozitivnih ekonomskih trendova i snažnu fiskalnu stabilnost, uz rast u svim ključnim kategorijama prihoda, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Ko će upravljati crnogorskim aerodromima?

Četvrtak, 30.04.2026 | 17:32

Vlada je početkom mjeseca usvojila prijedlog Ugovora o davanju koncesije za aerodrome u Tivtu i Podgorici na 30 godina južnokorejskoj kompaniji Incheon International Airport Corporation (IIAC). Još se ne zna kada će o tome raspravljati poslanici.

Lozinke odlaze u ISTORIJU? Evo šta bismo mogli da koristimo umjesto njih

Petak, 01.05.2026 | 19:13

Stručnjaci GCHQ-a tvrde da je novi sistem prijave bezbjedniji, brži i da nas konačno rešava decenijskih glavobolja sa pamćenjem šifara.

Murinjo: Niko iz Real Madrida nije razgovarao sa mnom, to mogu da garantujem

Petak, 01.05.2026 | 18:34

Trener Benfike Žoze Murinjo rekao je da nije bilo kontakta između njega i Real Madrida, uprkos spekulacijama pojedinih medija da bi španski gigant mogao da ga angažuje na ljeto.

Subota donosi SUNCE - Pročitajte detaljniju prognozu za 02. MAJ

Petak, 01.05.2026 | 18:00

U južnim i centralnim predjelima pretežno sunčano, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i meteorologiju (ZHMS).

Naučnici su otkrili gdje se nalazi ivica Mlječnog puta - BLIŽA je nego što se očekivalo

Petak, 01.05.2026 | 17:04

Naučnici su otkrili gdje se nalazi ivica Mlječnog puta, a čak je bliža nego što se očekivalo. Iako zvuči jednostavno, uočiti kraj galaksije iz našeg položaja u njenim spiralnim kracima zadatak je koji decenijama zbunjuje naučnike.

Večeras nam stiže "CVIJETNI MJESEC" - Evo zbog čega se tako zove

Petak, 01.05.2026 | 15:00

Oni koji uživaju u toplom vremenu večeras će imati priliku da vide spektakularan prizor - i to ne želite da propustite.

FOTO: Otvoren novi objekat granične policije na Božaju

Petak, 01.05.2026 | 13:14

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, zajedno sa pomoćnikom direktora za Sektor granične policije Dejanom Bojićem i načelnikom Regionalnog centra granične policije „Centar“ Branislavom Kneževićem, obišao je novoizgrađeni objekat Stanice granične policije I Podgorica, koji je stavljen u funkciju u blizini graničnog prelaza Božaj.

Ove naminice su NAJBOGATIJE VLAKNIMA

Petak, 01.05.2026 | 22:00

Iako se stalno naglašava važnost voća i povrća u prehrani, većina ljudi ne unosi preporučene dnevne količine vlakana. Vlakna su ključna ne samo za dobru probavu, već pomažu i u očuvanju zdravlja srca, regulaciji nivoa šećera u krvi te kontroli apetita.

Pejović: Kroz reformska rješenja usvojena u Skupštini Crne Gore povećane su plate i penzije

Petak, 01.05.2026 | 12:25

U ime Skupštine Crne Gore i u svoje ime, svim građankama i građanima Crne Gore čestitam Prvi maj – Međunarodni praznik rada. Ovaj praznik nas podsjeća na značaj rada, solidarnosti i zajedničke borbe za dostojanstvene uslove života, saopštio je potpredsjednik Skupštine Boris Pejović.

Uz ovaj TAJNI SASTOJAK, pripremite neodoljiv BAKIN KOLAČ

Petak, 01.05.2026 | 16:16

Neki recepti nikada ne izlaze iz mode, bez obzira na trendove, nove tehnike i savremene deserte.

VIDEO - Džej Lo u novoj ROMANTIČNOJ KOMEDIJI: Na platformi Netfliks stiže film o kojem će se pričati

Petak, 01.05.2026 | 12:34

"Kraljica romantičnih komedija", kako zovu Dženifer Lopez, ponovo se vraća na veliko platno.