Nedjelja, 30.06.2024 | 08:01
IZVOR: rtcg.me

"Veći PRIHODI budžeta, a i BROJ ZAPOSLENIH"

Crna Gora je u prvom kvartalu 2024. godine ostvarila stopu realnog rasta BDP-a od 4,4 odsto, svrstavajući se među vodeće zemlje po stopi rasta u Evropi. Za razliku od ekonomije Evropske unije, koja je stagnirala s rastom od 0,1 odsto, Crna Gora pokazuje značajan ekonomski napredak. Ovo se navodi u mjesečnom makroekonomskom izvještaju Ministarstva finansija za maj 2024.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Kako se navodi u izvještaju, bruto investicije u osnovna sredstva porasle su za 8,2%, a privatna potrošnja za 5,7%, dok je izvoz roba i usluga zabilježio pad od 21,0% u prvom kvartalu. Tokom prvih četiri mjeseca 2024. godine, zabilježeno je 2.107.901 noćenja domaćih i stranih turista, što predstavlja godišnji pad od 14,7%. Najviše noćenja ostvarili su turisti iz Rusije (35,2%), Srbije (14,0%) i Turske (9,0%).

Dodaje se i da je industrijska proizvodnja porasla za 3,1% u istom periodu, vođena rastom prerađivačke industrije (20,5%) i sektora "Vađenja ruda i kamena" (18,2%), dok je proizvodnja električne energije bila niža za 13,9% u odnosu na isti period prošle godine.

Stopa inflacije porasla je za 4,9% u prvih pet mjeseci 2024. godine, a najveći doprinos rastu potrošačkih cijena dale su kategorije "Stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva" (1,0 p.p.) i "Odeća i obuća" (0,9 p.p.). Inflacija je u maju takođe iznosila 4,9%, bez značajnih promjena na mjesečnom nivou.

Globalna ekonomija pokazuje znake poboljšanja

Prema majskom izveštaju OECD-a, globalna ekonomija pokazuje znake poboljšanja, iako je rast i dalje umjeren. OECD je revidirao prognozu globalnog privrednog rasta za 2024. godinu sa 2,9% na 3,1%, dok je za 2025. godinu prognoza povećana sa 3,0% na 3,2%. Očekivanja rasta američke ekonomije za 2024. godinu povećana su sa 2,1% na 2,6%, dok je za Eurozonu prognoza povećana sa 0,6% na 0,7%.

Predviđa se da će inflacija u zemljama OECD-a pasti na 5,0% ove godine i na 3,4% u 2025. godini, uz podršku čvrste monetarne politike i slabijih pritisaka na cene robe i energije. Inflacija se smanjuje i procenjuje se da će se do kraja 2025. godine vratiti na ciljeve centralnih banaka u većini velikih ekonomija.

Pozitivni trendovi na tržištu rada

Indikatori tržišta rada pokazuju pozitivne trendove. Prema Anketi o radnoj snazi, broj zaposlenih u prvom kvartalu 2024. godine iznosio je 280,5 hiljada, što predstavlja povećanje od 8,2% u odnosu na isti kvartal prošle godine. Stopa nezaposlenosti iznosila je 11,9%, što je godišnji pad od 3,6 procentnih poena. Prosječna neto zarada u prva četiri meseca 2024. godine uvećana je za 6,3% i iznosila je 823 eura, dok je prosječna penzija sa obračunatim razlikama u aprilu iznosila 510,09 eura, što je godišnji rast od 36,3%.

Fiskalni sektor bilježi rast prihoda

Prihodi budžeta u periodu januar-april 2024. godine iznosili su 896,1 miliona eura, što je 12,7% procijenjenog BDP-a, i povećani su za 12,4% u odnosu na isti period 2023. godine. Najveći rast u odnosu na plan zabilježen je kod poreza na dobit pravnih lica (39,4%), poreza na dohodak fizičkih lica (32,1%), doprinosa (11,8%) i poreza na dodatu vrednost (1,1%). Izdaci budžeta za period januar-april ove godine iznosili su 841,5 miliona eura, što je 12,0% procijenjenog BDP-a, i manji su za 7,6% u odnosu na planirane.

Kapitalni budžet realizovan je u iznosu od 42,89 miliona eura, što je za oko 23 miliona eura (113,0%) više nego za četiri meseca 2023. godine. U periodu januar-april 2024. godine, ostvaren je suficit budžeta od 54,6 miliona eura, dok je samo u aprilu zabilježen suficit od 59,4 miliona eura.

Finansijski sektor sa pozitivnim rezultatima

Bankarski sektor je u aprilu 2024. godine ostvario pozitivan finansijski rezultat od 53,9 miliona eura, što je godišnji rast od 19,8%. Ukupni krediti na kraju aprila 2024. iznosili su 4.368,6 miliona eura, što je godišnji rast od 11,8%. Novoodobreni krediti u periodu januar-april 2024. godine iznosili su 537,9 miliona eura, što je rast od 33,6% na godišnjem nivou.

Evropska centralna banka je početkom juna smanjila referentne kamatne stope u Eurosistemu za 0,25 procentnih poena.

Spoljnotrgovinska razmjena i investicije

Ukupna spoljnotrgovinska razmjena u periodu januar-april 2024. godine iznosila je 1.452,0 miliona eura, što je rast od 3,6% na godišnjem nivou. Izvoz je smanjen za 26,2%, dok je uvoz povećan za 10,9%. Neto priliv stranih direktnih investicija (SDI) iznosio je 161,8 miliona eura, što je 9,9% manje u odnosu na isti period prošle godine. Najveće učešće u ukupnom prilivu SDI imale su Srbija, Ruska Federacija, Turska i Njemačka.

"Crna Gora nastavlja sa snažnim ekonomskim rastom uprkos izazovima na globalnom tržištu, pokazujući otpornost i sposobnost prilagođavanja promjenama u međunarodnom okruženju", navodi se u dokumentu. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević odgovorio Čarapiću: Za kad ti to treba?

Srijeda, 17.12.2025 | 09:50

Lider DNP-a Milan Knežević, prokomentarisao je izjavu poslanika Vasilija Čarapića iz PES-a, da mještani Botuna treba da oslobode parcelu i omoguće početak gradnje Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Podgoričanin osumnjičen za vrijeđanje Oskara Hutera na nacionalnoj osnovi, podnijet zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka

Srijeda, 17.12.2025 | 09:39

Osnovno državno tužilaštvo podnijelo je zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv R. Š. iz Podgorice osumnjičenog za širenje mržnje i podsticanje diskriminacije na štetu poslanika DPS-a Oskara Hutera.

Mujović: Odlučan sam da se završi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Srijeda, 17.12.2025 | 08:59

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović saopštio je da je odlučan u nastojanju da se izgradnja projekta postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu završi, jer je to dobro i za Zetu, i za Podgoricu i za cijelu Crnu Goru. Gostujući u Jutarnjem programu TVCG, istakao je da je riječ o ekološkom postrojenju koje postoji na više lokacija u Evropi, kojoj, kako kaže, svi težimo.

Joanikije: Kapela će se vratiti na Lovćen kad mi budemo bolji, složniji i kada se pokajemo za grijehe

Srijeda, 17.12.2025 | 13:27

Kako se navodi u objavi na sajtu MCP, Joanikije je sinoć u sali Centra za kulturu Pljevlja održao predavanje na temu: Tajna Lovćenske kapele.    

Veliki gest Luke Dončića: Pokloni za cijeli tim Lejkersa

Srijeda, 17.12.2025 | 09:44

Luka Dončić je odlučio da uoči Božića počasti svoje saigrače i zaposlene u Los Anđeles Lejkersima.

Košta: Evropski put Crne Gore značajno ubrzan, radujem se samitu u toj državi

Srijeda, 17.12.2025 | 21:47

Predsjednik Evropskog savjeta, Antonio Košta, poručio je da je put Crne Gore ka Evropskoj uniji jasno ubrzan, budući da je naša država ove sedmice uspješno zatvorila pet pregovaračkih poglavlja.

Đukanović: Rekao si da će eksplodirati TE; Abazović: Ne, nego da se ne desi nadstrešnica

Srijeda, 17.12.2025 | 21:11

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Milutin Đukanović ušao je u raspravu sa liderom GP URA Dritanom Abazovićem nakon što ga je optužio da je i ranije insinuirao u parlamentu da će Termoelektrana Pljevlja eksplodirati.

Spajić: Gradimo stabilna partnerstva za bogatiju Crnu Goru

Srijeda, 17.12.2025 | 20:51

Podrška poslanika CDU – najveće političke stranke u Njemačkoj našem evropskom putu je čvrsta, a Crna Gora svojim rezultatima postavlja primjer ostalim državama kandidatima, kazao je premijer Milojko Spajić.

BS: Priznavanje vozačkih dozvola između Crne Gore i Njemačke važna vijest za dijasporu

Srijeda, 17.12.2025 | 20:49

U Berlinu je danas između Crne Gore i Njemačke potpisana Zajednička izjava o namjeri i procedurama priznavanja vozačkih dozvola između dvije države, tim povodom Bošnjačka stranka saopštila je da je to važna vijest za dijasporu.

Ministarstvo: Od prvog dana se radi na rješavanju situacije u Pljevljima

Srijeda, 17.12.2025 | 20:30

Ministarstvo energetike i rudarstva saopštilo je da razumije i dijeli zabrinutost građana Pljevalja povodom aktuelne situacije i poručuje da se od samog početka intenzivno radi na njenom rješavanju, u skladu sa zakonom i preporukama struke.

Uskoro predlog zakona koji predviđa zabranu društvenih mreža za mlađe od 13 godina

Srijeda, 17.12.2025 | 20:23

U skupštinsku proceduru uskoro će se naći prijedlog zakona o zaštiti djece u digitalnom prostoru koji, između ostalog, predviđa zabranu korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 13 godina, te ograničavanje upotrebe mobilnih telefona u školama.

FK Budućnost: Odluka je u interesu kluba

Srijeda, 17.12.2025 | 20:16

FK Budućnost je prihvatnjem ostavke doskorašnjeg trenera Dejana Vukićevića povukla potez u interesu kluba i ostvarenja sportskih ciljeva u nastavku sezone, piše u saopštenju najtrofejnijeg kluba u državi u kojem je i ozvaničen prekid saradnje sa iskusnim stručnjakom.

Milatović: Pred nama je još puno posla, ali pravac je jasan, sljedeća stanica EU

Srijeda, 17.12.2025 | 20:10

Pred nama je još puno posla ali pravac je jasan, sljedeća stanica EU, objavio je na mreži X predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Brnabić optužila opoziciju za zastoj na EU putu: Crna Gora i Albanija nemaju one koji se žale na svoju zemlju

Srijeda, 17.12.2025 | 19:52

Odgovarajući na kritike opozicije da se Srbija više ne nalazi na evropskom putu i da se vlast izdaje za lažne evropejce predsjednica parlamenta Srbije Ana Brnabić je napala evropski put Crne Gore i Albanije i EU da je licemjerna.

Direktno izabrani predsjednici mjesnih zajednica efikasnije će rješavati probleme građana

Srijeda, 17.12.2025 | 19:38

Mjesne zajednice u Glavnom gradu će, nakon što stanovnici direktno izaberu predsjednike, mnogo efikasnije nego ranije rješavati konkretne probleme građana. To su ocijenili odbornici vlasti u Jutarnjem programu RTV Podgorica.