I dok teniski turnir odiše luksuzom i često se povezuje sa plemićima i A-listama, postoji razlog zašto su jagode sa šlagom istorijski povezane sa šampionatom.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Kada dođe ljeto, nema ništa bolje od posudice svježih jagoda sa šlagom. Ne samo da je nevjerovatno ukusno, prijatno i osvježavajuće, već je dobitna kombinacija koja je postala sinonim za Vimbldon.
Zašto su jagode sa šlagom povezane sa Vimbldonom?
U suštini, izgleda da se svodi na ovo: smatralo se da je „trendi“ jesti jagode kada je Vimbldon prvi put počeo, a voće je bilo dostupno u pravo vrijeme.
Profesionalci iz All-England Lawn Tennis Club nisu sto odsto sigurni odakle jagode sa šlagom na ovakvom događaju, jer nema dovoljno istorijskih podataka o tome, ali se veruju da je povezivano sa turnirom još od ranih 1900-ih.
Jagode u posudicama
Neki spekulišu da se u jagodama možda čak i uživalo još na prvom prvenstvu u Vimbldonu 1877. godine, iako to nije potvrđeno.
U to vrijeme, jagode su se smatrale donekle luksuzom jer su imale kratku sezonu rasta i bile su dostupne samo nekoliko nedjelja svake godine – a to vrijeme se savršeno poklapalo sa dvonedeljnim turnirom na Vimbldonu.
Pošto živopisno voće nije bilo dostupno tokom cijele godine, a izgledalo je tako estetski prijatno, bio je savršen izbor za posluživanje gostima više klase koji su pratili tenis, objašnjava Courts Magazine.
Na jagode se gledalo kao na „modu“ u 19. vijeku, a to se poklapa sa početkom Vimbldona i smatra se najprihvatljivijom teorijom koja objašnjava istorijske asocijacije.
Danas, zahvaljujući napretku u poljoprivredi, možemo da uživamo u ovom voću tokom cijele godine.
Oko 1,9 miliona jagoda se konzumira godišnje na šampionatu u Vimbldonu, što je ukupno 140.000 posudica ovog voća.
Isporučuje ih Hugh Lowe Farms u Kentu, koji vodi Marion Regan, koja je 2014. godine dobila priznanje MBE za svoje usluge svježim proizvodima.
Farma šalje jagode na turnir više od 25 godina, ručno ih beru i isporučuju voće svakog jutra kako bi se obezbijedilo samo ono najbolje, prenosi Metro.
KOMENTARI (0)