Srijeda, 03.07.2024 | 22:02
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Jeste li čuli za PRAVILO 80/20? Evo kako vam može POMOĆI

Atletičari  se često kunu u pravilo 80/20 za organiziranje svog treninga.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ukratko, ideja je da 80 posto vašeg trčanja treba biti niskog intenziteta, a samo 20 posto srednjeg ili visokog intenziteta. Rekreativni sportisti često trče bliže razmjeri 50/50. Pravilo 80/20 sugeriše da bismo trebali uzeti neka od tih bržih trčanja i usporiti ih kako bismo postigli bolju ravnotežu treninga.

Pravilo 80/20 popularizirano je u knjizi Mata Fitzgeralda 2014., 80/20 Running.

Fitzgerald je svoje preporuke temeljio na istraživanju Stephena Seilera, koji je otkrio da su elitni sportisti u raznim sportovima izdržljivosti, uključujući trčanje, biciklizam i skijaško trčanje, radili oko 80 posto svojih treninga intenzitetom puno nižim nego što bi ikada koristili u utrkama.

Drugim riječima: da biste istrenirali svoje tijelo da ide brzo, morate odradtii puno kilometara sporo. Ovo je slično ideji “polariziranog treninga”, što znači da se držite ekstrema – ili radite vrlo lagano ili vrlo naporno, umjesto da provodite puno vremena između, piše lifehacker.com.

Fitzgerald je u svojoj knjizi brojao minute u lakim, umjerenim i jakim nivoima intenziteta. Ali ako radite intervalno trčanje, on je brojao intervale i oporavak između njih kao dio vašeg napornijeg rada. Ipak, hlađenje nakon tih intervala računalo bi se kao niski intenzitet.

Tako da možete učiniti isto. Takođe je dobro razmišljati o kilometrima i serijama. Ako izvodite jedno teško trčanje na svaka četiri lagana trčanja, i dalje radite 80/20 (sve dok su ta trčanja otprilike slične kilometraže).

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 21:57

U utorak se očekuj pretežno oblačno vrijeme, povremeno sa kišom u južnim oblastima, ponegdje pljusak, moguća i grmljavina, snijegom i susnježicom u sjevernim predjelima. 

Suspendovan sudija sa derbija Inter - Juve

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 21:35

Sudija nedavnog "Derbija Italije" između Intera i Juventusa Federiko La Penja suspendovan je na mjesec od strane Sudijske komisije FS Italije.

Gojković: Svaki bod je važan u borbi za F4, Aleksić: Igramo sa puno oscilacija

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 21:46

Jadran je opravdao ulogu favorita protiv Budućnosti u Podgorici 22:10 i nastavio borbu za plasman na Fajnl-for Regionalne lige. Trener Novljana Vladimir Gojković kazao je da je zadovoljan što nijesu potcijenili rivala.  

Kanadski premijer stvara veliki savez protiv Trampa

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 21:38

Kanadski premijer Mark Karni pokrenuo je inicijativu za formiranje jedne od najvećih ekonomskih alijansi na svijetu, okupljajući Evropsku uniju i veliku indo-pacifičku trgovinsku grupu u pokušaju da ublaži posledice najavljenih carina Donalda Trampa.

Lindsey Vonn se nakon četiri operacije vratila kući

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 21:10

Američka skijašica Lindsey Vonn napustila je Italiju nakon što je podvrgnuta četvrtoj operaciji lijeve noge, potvrđeno je iz bolnice u kojoj se liječila.

Estonski ministar: Ukoliko Rusija napadne baltičke zemlje, uslijediće razorni kontranapad

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 20:49

NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se Moskva usudi da izvrši invaziju na baltičke države, upozorio je ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahkna, odbacujući strahove da bi Moskva mogla brzo da osvoji teritoriju na istoku. U intervjuu za britanski Telegraf na marginama Minhenske bezbjednosne konferencije, on je rekao da će baltičke države Estonija, Letonija i Litvanija "odbiti sve osvajače" i da će nakon toga uslijediti razorni kontranapad na rusku teritoriju.

Bed Bani izazvao turistički bum nakon Supeboula: Svi sad žele u Portoriko

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 20:36

Nastup portorikanskog superstara Bed Banija na poluvremenu Superboula izazvao je ogroman talas interesovanja za putovanja u Portoriko, pokazuju najnoviji podaci platforme Expedia.

Iz Partizana u NBA za milion i 750 hiljada dolara

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 20:23

Zanimljiv transfer u kojek je učestvovao tim iz Admiralbet ABA lige – dosadašnji košarkaš Partizana Kameron Pejn karijeru će nastaviti u NBA ligi, u ekipi Filadelfije.

Preminuo američki glumac Robert Duval

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 19:51

Vijesti o smrti Roberta Duvala aobjavljena je na Fejsbuku, putem izjave njegove supruge Lusijane Duval.

Sarajevo: Održan četvrti protest zbog tramvajske nesreće, nadležnima iznijeta četiri zahtjeva

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 19:23

U Sarajevu je danas održan i četvrti protest povodom iskakanja tramvaja iz šina, pri čemu je prošlog četvrtka poginuo student iz Brčkog, a teško povrijeđena 17-godišnja srednjoškolka ostala bez noge.