Ponedjeljak, 08.07.2024 | 14:08
IZVOR: b92.net/index.hr

Pritisnu gas umjesto kočnice, pa izazovu udes – U ovoj zemlji su našli način da to SPRIJEČE

Japan je 2023. godine zabilježio 3.110 saobraćajnih nesreća koje su izazvali vozači koji su pomiješali papučicu gasa sa kočnicom, u kojima je smrtno stradalo 38 ljudi.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Japan je uveo inovaciju u bezbjednost na putevima. Prema novom zakonu, zahtijevaće se da svi novi putnički automobili sa automatskim mjenjačem imaju tehnologiju koja sprečava vozače da nenamjerno ubrzavaju pritiskom na gas umjesto kočnice, saopštilo je njihovo ministarstvo saobraćaja.

Kako se Japan suočava sa ubrzanim starenjem stanovništva, nada se da će novo pravilo smanjiti broj saobraćajnih nezgoda, koje često izazivaju stariji vozači. Nova pravila su u skladu sa propisima UN i trebalo bi da stupe na snagu u junu sledeće godine. 

"Japan predlaže da to postane međunarodni standard još od 2022. godine", rekao je ministar saobraćaja Tecuo Saito na konferenciji za novinare krajem juna.

"Pripremićemo se za nove propise i pokušati da poboljšamo bezbjednost automobila", rekao je on.

Kako bi sistem trebalo da funkcioniše?

Tehnologija će suzbiti neželjeno ubrzanje, što znači da će automobil stati prije nego što udari u objekat ili usporiti na manje od 8 kilometara na sat ako se sudar ne može izbjeći, čak i ako vozač do kraja pritisne pedalu gasa na udaljenosti od 1 do 1,5 metara od prepreke.

Kada se tehnologija aktivira, displej u vozilu će takođe prikazati upozorenje: "Sklonite nogu sa pedale za gas", navodi ministarstvo.

Ministarstvo će revidirati svoje propise nakon što se u novembru ove godine formalno usaglase propisi UN, koji zahtijevaju da se na novim modelima sa automatskim mjenjačem prvo instalira tehnologija, prije nego što se ona proširi na nove automobile već postojećih modela.

"Manuelci" izuzeti od novog pravila

Automobili sa manuelnim mjenjačem izuzeti su od novog pravila jer je manja vjerovatnoća da će izazvati nesreće usled pritiskanja pogrešne pedale, navodi ministarstvo.

Većina novih automobila u Japanu već je opremljena sličnom tehnologijom, a neki proizvođači automobila takođe prodaju proizvode koji se mogu naknadno ugraditi u postojeće automobile.

Prema Institutu za istraživanje i analizu podataka o saobraćajnim nezgodama, Japan je 2023. godine zabilježio 3.110 saobraćajnih nesreća koje su izazvali vozači koji su pomiješali papučicu gasa sa kočnicom,  u kojima je smrtno stradalo 38 ljudi, dok su 4.343 osobe povrijeđene.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mirjani Pajković demoliran automobil u Podgorici

Srijeda, 17.06.2026 | 11:31

Samostalnoj savjetnici Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu manjinskih i ljudskih prava, Mirjani Pajković, tokom noći je oštećen automobil koji je bio parkiran ispred zgrade u kojoj živi u Podgorici.

Ulcinj: Uhapšen Podgoričanin zbog nastavka nelegalne gradnje u zoni Morskog dobra

Utorak, 16.06.2026 | 18:06

Policija je u Ulcinju uhapsila A.M. (40) iz Podgorice zbog sumnje da je, uprkos zabrani nadležne inspekcije i pečaćenju gradilišta, nastavio izvođenje građevinskih radova na objektu u mjestu Kruče, u zoni Morskog dobra. Osumnjičeni je prethodno već procesuiran zbog istog krivičnog djela.  

Spalević: U toku pripreme idejnog projekta za izgradnju šetališta uz kanal Mareza

Utorak, 16.06.2026 | 19:09

Kao zamjenik gradonačelnika inicirao sam da se, u okviru treće faze uređenja kanala Mareza, realizuje i izgradnja šetališta uz kanal na potezu od Komanskog mosta do Tološa, saopštio je zamjenik gradonačelnika Podgorice Boris Spalević.

Bečić i Šaranović pohvalili policiju: Samit istorijski bezbjednosni uspjeh

Srijeda, 17.06.2026 | 09:30

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović prisustvovali su danas proširenom kolegijumu direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića u Centru za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije, gdje su rukovodiocima i službenicima odali priznanje za uspješno obezbjeđenje Samita Evropska unija – Zapadni Balkan u Tivtu.

Žrtva mafijaške likvidacije ispred policijske stanice u Barseloni je državljanin Srbije

Utorak, 16.06.2026 | 19:33

Pripadnici katalonske policije uspjeli su da identifikuju muškarca koji je prošle srijede ubijen hicem u potiljak, ispred policijske stanice Nacionalne policije u Barseloni. Riječ je o državljaninu Srbije za kojim je bila raspisana Evropska potjernica za hapšenje i predaju (OEDE) od strane belgijskih vlasti.

Skandal oko privatizacije HTP „Boka“: Čarapić i Božović traže kontrolno saslušanje tri ministarstva zbog štete od preko 50 miliona eura?

Srijeda, 17.06.2026 | 16:38

Privatizacija Hotelsko-turističkog preduzeća (HTP) „Boka“, nekadašnjeg giganta turističke privrede Herceg Novog i Crne Gore, ponovo se našla pod lupom parlamenta. Zvanični zahtjev za hitno održavanje kontrolnog saslušanja podnijeli su poslanici Vasilije Čarapić i Bogdan Božović, saznaje naš portal iz zvanične dokumentacije.     

Albijanić: SNS, DPS i Knežević će pokušati da utiču na prekrajanje izborne volje

Srijeda, 17.06.2026 | 16:09

Narodni poslanik u Skupštini Srbije Miloljub Albijanić rekao je danas da će se preko Demokratske partije socijalista (DPS), Srpske napredne stranke (SNS) i njene “crnogorske ispostave” Demokratske narodne partije Crne Gore uticati na izbor gradonačelnika Podgorice na sjutrašnjoj sednici Skupštine glavnog grada Podgorica, piše nasportal.info.

Pravimo šum: Kako se iz glasa mladih rađaju promjene u zajednici

Srijeda, 17.06.2026 | 15:57

Tokom vikenda u Nikšiću se čuo jedan drugačiji šum. Ne onaj koji zaglušuje, već onaj koji budi.  

Zirojević: Braunović me obavijestio da je napadnut od strane ministra unutrašnjih poslova Šaranovića

Srijeda, 17.06.2026 | 15:52

Poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević obavijestio je medije da ga je penzionisani načenik kolašinske policije i kandidat za direktora Uprave policije na posljednjem konkursu, Zoran Braunović, obavijestio da je u prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova napadnut od strane ministra, Danila Šaranovića. Braunović, kako se navodi u dopisu koji je Zirojević dostavio medijima, traži zaštitu od strane Odbora za bezbjednost i odbranu kojim Zirojević, kao zamjenik predsjednika, trenutno predsjedava.  

Krapović: Modernizacija VCG među ključnim prioritetima

Srijeda, 17.06.2026 | 15:35

Ministar odbrane Dragan Krapović učestvovao je, na poziv ministarke vojske i veterana Republike Francuske Katrin Votren, na Sajmu odbrane i bezbjednosti „EUROSATORY“, jednom od najznačajnijih svjetskih događaja posvećenih predstavljanju savremenih dostignuća u oblasti odbrane i bezbjednosti.

Jovanović sa predstavnicama Ambasade Australije o razvojnim potencijalima Budve

Srijeda, 17.06.2026 | 15:30

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović ugostio je danas zamjenicu ambasadora i konzula Australije Therese O’Meally, regionalnu konzularnu službenicu sa sjedištem u Istanbulu Jo Hardie, kao i konzularnu službenicu Ambasade Australije u Beogradu Biljanu Bižić. Sagovornici su razgovarali o razvojnim prioritetima Budve, njenim potencijalima i izazovima, sa posebnim osvrtom na njenu ulogu kao najvažnijeg turističkog centra Crne Gore.

Evropski parlament usvojio rezoluciju o Crnoj Gori

Srijeda, 17.06.2026 | 15:22

Evropski parlament EP usvojio je danas godišnju rezoluciju o Crnoj Gori, te potvrdio da Crna Gora ostaje najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, uz mogućnost završetka pristupnih pregovora do kraja 2026. godine ukoliko nastavi sadašnji tempo reformi, prenosi RSE.

Milatović: Crna Gora ostaje odlučna da završi pregovore do 2026.

Srijeda, 17.06.2026 | 14:41

Milatović sa predstavnicima Odbora za evropske poslove Senata Francuske: Članstvo Crne Gore u EU bila bi potvrda da je proširenje živo i zasnovano na rezultatima

Zenović: Proširenje donosi koristi državama koje pristupaju, ali i samoj EU

Srijeda, 17.06.2026 | 14:33

“Proces proširenja smo do sada posmatrali samo sa aspekta koristi koje on donosi državama koje pristupaju EU. Sada je važno da pokažemo da ovaj proces donosi benefite i samoj Uniji čineći je inkluzivnijom i konkurentnijom”, kazao je glavni pregovrač Crne Gore s EU Predrag Zenović.  

(VIDEO) Dara upoznala Novaka Đokovića i Taru, odmah zaigrali Bangarangu

Srijeda, 17.06.2026 | 14:56

Kako je mali svijet.