Srijeda, 10.07.2024 | 11:40
IZVOR: Kolektiv.me

Monteput o zahtjevima Crmničana: Rješenje za Sozinu tražiti kroz subvencionisanje putarine, ne kroz izmjene Zakona o putevima

Povodom zahtjeva mještana Crmnice za oslobađanje plaćanja putarine,  ističemo da je Monteput za pronalaženje rješenja kroz dijalog, a ne kroz proteste i blokadu saobraćaja tunela Sozina kojima se pravi višestruka šteta svim građanima, turistima i turističkim poslenicima, i nadasve ugrožava bezbjednost učesnika u saobraćaju, saopšteno je iz ovog preduzeća.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/MediaBiro

"Vjerujemo da ćemo po ovom pitanju postići dogovor, tim prije što smo upravo kroz dijalog sa mještanima Crmnice našli rješenje za poziciju trase autoputa kroz Crmnicu, u korist svih Crmničana, a zadovoljstvo time predstvnici mještana su i putem medija istakli. Pozvali smo, a i ovim putem pozivamo još jednom, predstavnike mještana Crmnice na sastanak, da kroz dijalog nađemo rješenje za njihov zahtjev za oslobađanje plaćanja putarine, kroz prepoznavanje svih kategorija mještana koje pogađaju troškovi putarine, uz predlog da troškovi putarine budu subvencionisani iz dobiti Monteputa. Dužnost nam je bila da predstavnike poslaničkih klubova upoznamo sa  posljedicama koje mogu proizaći ako se rješavanju zahtjeva mještana Crmnice pristupi kroz izmjene Zakona o putevima".

Kako su naveli iz Monteputa, "Rješenje zahtjeva mještana kroz izmjene Zakona o putevima, tiče se i šire javnosti, jer bi se na ovaj način Crmničani doveli u povlašćen položaj u odnosu na druge građane, odnosno diskriminisalo bi stanovnike ostalih mjesnih zajednica sa teritorija koje gravitiraju autoputu i tunelu Sozina, što je i u suprotnosti sa EU propisima koji uređuju ovu oblast".

"To bi proizvelo kontinuirane izmjene Zakona, što bi otežalo primjenu i sprečavanje zloupotreba. Domino efekat ovakvog pristupa je i što se obesmišljava ustanovljen način finansiranja izgradnje i održavanja infrastrukturnih objekata kroz naplatu putarine. U krajnjem dovodi u nepovoljan položaj državu prilikom ugovaranja i planiranja budućih dionica, njihove izgradnje, finansiranje i naplatu putarine", zaključeno je u saopštenju Monteputa.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vlada proglasila šest avio-linija javnim interesom

Četvrtak, 26.02.2026 | 18:25

Linije iz Podgorice ka Briselu, Frankfurtu, Parizu, Amsterdamu, Zagrebu i Bariju proglašene su javnim interesom od 1. juna 2026. do 31. maja 2030. godine.

Kvadrat stana u novogradnji skuplji za više od 1.000 eura nego 2021. godine

Četvrtak, 26.02.2026 | 16:37

Prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u Crnoj Gori porasla je sa 1.194 eura u 2021. na 2.200 eura u 2025. godini, što predstavlja rast od čak 1.006 eura, pokazuju podaci Uprava za statistiku MONSTAT. U Podgorici je u istom vremenskom periodu cijena povećana sa 1.211 na 2.127 eura.

Crnogorski parlament će i ove godine kupovati nova vozila - građani plaćaju 124 hiljade eura

Četvrtak, 26.02.2026 | 15:24

Skupština Crne Gore planira da ove godine potroši skoro 4,5 miliona eura, koliko je "težak" objavljeni Plan javnih nabavki za najveći zakonodavni dom. Crnogorski parlament će i ove godine kupovati nova vozila za koja će građani platiti 124 hiljade eura.

Sjutra potpisivanje ugovora sa kineskim konzorcijumom za dionicu auto-puta

Četvrtak, 26.02.2026 | 14:57

Izvršni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i predstavnici kineskog konzorcijuma Power China-Stecol-PCCD, potpisaće sjutra ugovor o projektovanju i izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, Mateševo-Andrijevica.

Vuković: Proširivanje prava roditeljskog odsustva zahtijevaće dodatna budžetska sredstva

Četvrtak, 26.02.2026 | 14:17

Ministar finansija Novica Vuković kazao je proširivanjem roditeljskog odsustva sa 12 na 14 mjeseci, od čega su dva mjeseca predviđena za očeve, podrazumijevaće i dodatni trošak za budžet.

Šira ovlašćenja tajnoj službi - operativci mogu da zovu i bez policije

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:27

Šta piše u amandmanima na Predlog zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost  

Prokuplje: Maloljetnici pretukli nastavnika škole i vršnjaka

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:11

Dvojica maloljetnika iz Prokuplja pretukla su vršnjaka (13), a prethodno su napali nastavnika i pomoćnog radnika Osnovne škole “9. oktobar”. Policiji je slučaj prijavila majka pretučenog djeteta.  

Zirojević: Predsjednik Višeg suda najavio nedolazak na sjednicu odbora, klasičan kukavičluk i bijeg od odgovornosti

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:59

Nakon što je predsjednik Višeg suda Zoran Radović obavijestio predsjednika Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Zorana Mrkića da neće prisustvovati sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu čija je tema “Utvrđivanje okolnosti u vezi s bjegstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice”, reagovao je poslanik Socijaldemokrata i član Evropskog saveza, Nikola Zirojević.   

Crna Gora pred zatvaranjem poglavlja 21 na Međuvladinoj konferenciji 17. marta

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:12

Međuvladina konferencija na kojoj će Crna Gora zatvoriti poglavlje 21 - Transevropske transportne mreže, trebalo bi da bude održana 17. marta, saznaje TVCG u Briselu.

Živković: Tivat primjer uspješne razvojne politike DPS-a, danas na sceni imamo agoniju koju moramo okončati što prije

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:41

Predsjednik Demokratske partije socijalista, Danijel Živković, boravio je juče u radnoj posjeti opštini Tivat, gdje je sa rukovodstvom Opštinskog odbora, članovima partije i građanima razgovarao o aktuelnoj političkoj situaciji, razvojnim projektima i prioritetima za dalji napredak grada, saopšteno je iz ove partije.

Revolucionarno otkriće: Jedna krvna analiza može da predvidi koliko ćete živjeti

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:36

Jednostavna krvna analiza mogla bi pomoći u predviđanju ko će vjerovatno duže živjeti, pokazuje novo istraživanje.

Šljukić: Zaštitari u školama već daju rezultate, radi se na trajnom rješenju

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:35

Uvođenje zaštitara u crnogorske škole u drugom polugodištu već daje rezultate, ocijenili su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. Ipak, kako kaže državni sekretar Marko Šljukić za RTV Podgorica, paralelno se radi na trajnom sistemskom rješenju, kako bi nasilja u školama bilo što manje.  

Da li je hodanje dovoljna fizička aktivnost za postizanje vaših fitnes ciljeva?

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:23

Za neke ljude hodanje je temeljni dio njihove svakodnevne rutine vježbanja. Međutim, ako je hodanje vaš jedini oblik vježbanja, da li je to zaista dovoljno?

Žene zainteresovane i kompetentne za politiku, ali ih ograničavaju rodne norme i neprijateljsko okruženje

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:13

Žene u Crnoj Gori nisu manje zainteresovane i kompetentne za politiku, ali ih ograničavaju duboko ukorijenjene rodne norme, stereotipi o društvenim ulogama, nejednaka raspodjela moći unutar političkih struktura, kao i neprijateljsko okruženje koje uključuje diskreditaciju, govor mržnje i rodno zasnovane napade u javnom prostoru.    

Evropski centar za slobodu medija izdao upozorenja zbog verbalnih napada Vučića i Brnabić na N1 i Novu

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:02

Evropski centar za slobodu štampe i medija izdao je dva upozorenja o verbalnim napadima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednice skupštine Ane Brnabić na televizije N1 i Nova.