Srijeda, 10.07.2024 | 11:52
IZVOR: cdm.me

Milatović: Protivnik sam svakog revizionizma kad je u pitanju Drugi svjetski rat

U susret obilježavanju 13. jula – Dana državnosti, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović u saradnji sa neformalnom grupom crnogorskih intelektualaca „STEGA“, otvorio je dijaloški forum na temu „Crna Gora između istorijskog revizionizma i evropskog antifašizma“ i tom prilikom kazao da je antifašizam jedan od najvećih stubova u razvoju crnogorskog društva.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

“U susret obilježavanju 13. jula, danas na Cetinju razgovaramo o antifašizmu, kao jednom od najvažnijih stubova u razvoju crnogorskog društva. Smatram da je pokretanje dijaloga o temama koje, po svojoj važnosti, nadjačavaju svakodnevne političke i ideološke razlike, od presudnog značaja za izgradnju slobodnog, demokratskog i prosperitetnog društva”, poručio je Milatović.

On je kazao da antifašizam, u tom smislu, predstavlja neupitan vrijednosni kolosjek koji vodi ka očuvanju međunacionalnog sklada, multikulturalizma i građanskog karaktera našeg društva.

“Kao Predsjednik države želim da gradim mostove prema svim ljudima i organizacijama koji ovoj zemlji žele dobro. Ostajem otvoren za saradnju sa svim društvenim akterima čije djelovanje je vođeno idealom bolje i pravednije Crne Gore u kojoj ćemo, više nego do sada, biti spremni da čujemo i razumijemo jedni druge”, rekao je Milatović, a saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću Predsjednika.

Kako prenosi Cetinjski list, Milatović je rekao da je protivnik svakog revizionizma kad je u pitanju Drugi svjetski rat.

“Kao neko čiji su preci ugradili sebe u temelje današnje Crne Gore kroz učešće u Narodnooslobodilačkoj borbi (NOB) želim da budem afirmator antifašističkog pokreta. Protivnik sam svakog revizionizma kad je u pitanju Drugi svjetski rat”, rekao je Milatović i dodao da „pokušaj revizionizma vidi kao napad na ono što bi danas trebalo da budemo”.

Forum je okupio više akademika, profesora, privrednika, književnika, publicista i drugih uglednih nezavisnih intelektualaca.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mikić: Vlast pokazala odnos prema djeci time što je ODBILA da glasa za povećanje dječijih dodataka za 50%

Petak, 17.10.2025 | 19:10

,,Poslanici parlamentarne većine nijesu danas glasali za usvajanje Predloga poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA da se svoj djeci u Crnoj Gori poveća iznos dječijeg dodatka za 50 odsto, time su pokazali još jednom odnos prema našoj najmlađoj populaciji na kojoj počiva i budućnost naše države", saopštio je poslanik URE Zoran Mikić.

MCP: Joanikije i ambasadorka Izraela se saglasili o značaju PREKIDA vatre u Gazi

Petak, 17.10.2025 | 17:28

Mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikije susreo se danas u Cetinjskom manastiru sa ambasadorkom Izraela u Crnoj Gori i Srbiji Avivit Bar-Ilan, a tom prilikom su se, između ostalog, saglasili o značaju prekida vatre u Pojasu Gaze.

Skupština imenuje svog predstavnika u Briselu – MOST IZMEĐU Podgorice i evropskih institucija

Petak, 17.10.2025 | 15:26

Crna Gora se nalazi u završnoj fazi evropske integracije, u kojoj Skupština ima ključnu ulogu, saopštili su iz Skupštine.

Vuković: Politička SITUACIJA onakva kako smo najavljivali – Podrška EU pada, raste broj protivnika NATO-a

Petak, 17.10.2025 | 14:39

Na polovini mandata Vlade, politička situacija u zemlji je baš onakva kakva smo najavljivali da će biti onda kada je PES uveo u vlast nekadašnji DF, saopštio je potrpredsjednik i poslanik DPS-a u Skupštine Crne Gore, Ivan Vuković.

Mandić: Mislim da je PES najjači; Mi, oni i Demokrate bićemo vlast od 2027. godine

Petak, 17.10.2025 | 12:38

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić, prokomentarisao je dio rezultata ispitivanja javnog mnjenja koje je sproveo CEDEM, a koji se odnosi na rejting političkih partija.

MPNI: JEDNAK pristup visokom obrazovanju za sve studente

Petak, 17.10.2025 | 21:53

Na današnjoj sjednici Skupštine Crne Gore jednoglasno je usvojen Zakon o visokom obrazovanju. Ovim zakonom postavljaju se temelji savremenog, pravednog i međunarodno prepoznatljivog sistema visokog obrazovanja, u skladu sa strateškim opredjeljenjima države i evropskim standardima, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Ljudi rođeni u ova tri mjeseca doživljavaju velike ŽIVOTNE PROMJENE do kraja oktobra

Petak, 17.10.2025 | 21:32

Astrolozi ističu da kosmičke energije sredinom i krajem oktobra 2025. godine donose snažne preokrete za ljude rođene u tri posebna mjeseca.

Žakelj: Vidjeli smo dva RAZLIČITA poluvremena, moramo da vratimo samopouzdanje

Petak, 17.10.2025 | 21:14

Druga pobjeda Budućnost Volija u ABA ligi - savladana je Bosna 91:82, ali trener Andrej Žakelj je opet imao razloga da mnogo toga zamjeri svojoj ekipi.

GRADIĆE se opšta bolnica u Pljevljima, dom zdravlja u Siti kvartu i klinika za hematologiju

Petak, 17.10.2025 | 20:37

Predstavnici crnogorskog Ministarstva finansija i Banke za razvoj Savjeta Evrope (CEB) potpisali su ugovor o kreditu od 83 miliona eura, koji je namijenjen unapređenju zdravstvene infrastrukture u Crnoj Gori.

MneStat: Prosječna PLATA u avgustu 1.015 EURA, realni rast zarada 12,68 odsto

Petak, 17.10.2025 | 20:20

Prosječna neto plata u Crnoj Gori u avgustu 2025. iznosila je 1.015 eura, što je nominalno više za 154 eura ili oko 17,8 odsto u odnosu na avgust prošle godine. Kada se uračuna inflacija od 4,6 odsto, realni rast plata iznosi 12,68 odsto, navodi se u saopštenju MneStat-a.

Večera BEZ GRIŽE SAVJESTI: Zdrava salata sa grilovanom piletinom

Petak, 17.10.2025 | 19:54

Salata sa grilovanom piletinom i povrćem je lagan i hranljiv obrok - savršen kao brza večera.

Koje vrste tjestenine su NAJZDRAVIJE? Na spisku nije ona koju skoro svi jedemo

Petak, 17.10.2025 | 19:27

Ukoliko se često nepravedno smatraju "neprijateljima" zdrave ishrane, ugljeni hidrati su ključni izvor energije za tijelo.

Mikić: Vlast pokazala odnos prema djeci time što je ODBILA da glasa za povećanje dječijih dodataka za 50%

Petak, 17.10.2025 | 19:10

,,Poslanici parlamentarne većine nijesu danas glasali za usvajanje Predloga poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA da se svoj djeci u Crnoj Gori poveća iznos dječijeg dodatka za 50 odsto, time su pokazali još jednom odnos prema našoj najmlađoj populaciji na kojoj počiva i budućnost naše države", saopštio je poslanik URE Zoran Mikić.

Vujović o istrazi SDT-a: Sloboda medija NIJE UGROŽENA

Petak, 17.10.2025 | 18:46

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović ostaje pri stavu da nije ugrožena sloboda medija istragom koju je pokrenulo Specijalno državno tužilaštvo (SDT), a u okviru koje će, kako je to najavljeno, biti saslušani i urednici pojedinih medija. Kako je poručila u izjavi za RTNK, u ovakvim slučajevima koje je pokrenuo SDT, svako je dužan da svjedoči, naročito uzimajući u obzir da su mnogi učestvovali u raspirivanju vjerske mržnje.

TEŠKA NESREĆA u Srbiji: Prevrnuo se autobus, dvije osobe POGINULE, oko 80 povrijeđenih

Petak, 17.10.2025 | 18:40

Dvije osobe su poginule, a oko 80 osoba je povrijeđeno pošto se kod Sremske Mitrovice prevrnuo autobus, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije.