Subota, 13.07.2024 | 12:30
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: 13. jul svijetli datum naše istore podsjetnik da zajedno možemo postići velike stvari

13. jul, Dan državnosti Crne Gore simbol je hrabrosti, odlučnosti, sloge, zajedništva i nepokolebljive volje naših predaka, saopštila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

"Danas se sjećamo 13. jula 1878. godine, kada je na Berlinskom kongresu Crna Gora priznata kao samostalna država, ali i istog datuma 1941. kada je crnogorski narod počeo ustanak protiv fašizma. Bio je to prvi masovni ustanak u porobljenoj Evropi, koji je zadivio svijet. Dan državnosti simbolizuje ne samo našu bogatu, ali i bolnu istoriju i tradiciju, već i naše zajedničke vrijednosti slobode, pravde, jedinstva, antifašizma. Sa dubokom zahvalnošću, sjetom, divljenjem i ponosom sjećamo se svih koji su kroz vijekove, svojim riječima, djelima, ali i položenim životima, čuvali luču slobode i dostojanstvo naše voljene Crne Gore. Nepokolebljivo je naše zalaganje za jaku, stabilnu i prosperitetnu državu, za jačanje institucija, unapređenje demokratskih vrijednosti, očuvanje nacionalnog identiteta i građanskog karaktera društva, jer to je ključ u izgradnji svjetlije budućnosti i dug onima koji su nam ostavili ovu zemlju u amanet nesebično služeći svima nama".

Kako je navela Vujović, "naša je moralna obaveza da novim naraštajima prenosimo svjedočanstvo o onima koji su ugradili sebe u temelje multietničke Crne Gore".

"Svjetli datumi naše istorije su podsjetnik da samo ujedinjeni i složni možemo postići velike stvari, oni su inspiracija za buduće generacije, ali nas i opominju da izvučemo pouke iz prošlih uspjeha i grešaka. Izuzetno je važno, u danima kad slavimo postajanje države i vrijednosti na kojima počiva - a to su borba protiv okupatora, tiranije, fašizma, podsjetiti se da svakog dana, treba dodati još jedno djelo koje ide u prilog jačanju ovih tekovina. Zato, u danima slavlja, položimo cvijeće na grobove onih koji su stvarali ovaj najslavniji pravni okvir za lijepu sliku naše domovine. "Na grobu će iznići cvijeće, za daleko neko pokoljenje.'' Budimo njih dostojni i budimo ponosni na Crnu Goru! Bez obzira na sve različitosti, koje su ujedno i naše bogatsvo, neupitna je i vječna naša ljubav prema Crnoj Gori. Svim građanima i građankama čestitam 13. jul Dan državnosti!", zaključila je Vujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Francuska: Više muškaraca osumnjičeno za seksualno zlostavljanje dječaka, umiješan i otac

Utorak, 03.02.2026 | 21:34

Petogodišnje dijete navodno je pretrpelo seksualno nasilje uz upotrebu droge. Dijete je bilo povezano sa odraslim muškarcima preko svog oca, saopštilo je tužilaštvo.

Uspješno završen projekat Youth 4Smart Cetinje: Tehnologija i inovacije u rukama mladih (VIDEO)

Utorak, 03.02.2026 | 21:07

Završnom konferencijom projekta „Youth 4SMART CETINJE: od ideje do pametnog rješenja“ zaokružen je višemjesečni rad mladih, institucija i stručnjaka na razvoju pametnih rješenja za lokalnu zajednicu.

Podnijeta krivična prijava protiv Miloša Rajkovića i drugih zbog bespravne sječe u Rožajama

Utorak, 03.02.2026 | 19:31

Delić i Kankaraš su kazali da je krivična prijava rezultat velikog broja prijava za bespravne sječe na prostoru Rožaja koje su prijavili građani u tom gradu i prva u nizu krivičnih prijava koje će biti podnijete u narednom periodu

Bivša potpredsjednica Vlade Srbije napala Novaka Đokovića: "Poruku šalje čovjek koji je izbačen iz srednje škole"

Utorak, 03.02.2026 | 19:20

Zorana Mihajlović napala Novaka, dovodeći u pitanje njegovo obrazovanje i optužujući ga da cilja na političku karijeru

Popović: PES se ponižava pred Mandićem zbog opstanka Vlade

Utorak, 03.02.2026 | 18:57

Ovih dana svjedočimo očajničkim dodvoravanjima funkcionera Pokreta Evropa sad predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću, jer isti znaju da opstanak Vlade Milojka Spajića zavisi od volje devet poslanika Nove srpske demokratije, ocijenila je poslanica Demokratske partije socijalista, Sonja Popović.

Ministarstvo finansija: Vraćanje zakona koji su prošli kompletnu proceduru može ugroziti institucionalnu efikasnost i evropsku agendu

Utorak, 03.02.2026 | 20:57

Vraćanje zakona koji su prošli kompletnu proceduru može ugroziti institucionalnu efikasnost i evropsku agendu, saopštili su iz Ministarstva finansija.

Nimanbegu: Realna osnova da Ulcinj postane još jedan centar atletike u Crnoj Gori

Utorak, 03.02.2026 | 20:44

U kabinetu Predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua danas je održan sastanak posvećen unapređenju atletske infrastrukture i stvaranju uslova da Ulcinj postane značajan centar atletike u Crnoj Gori.  

Pep ipak smatra da je malo pojačanja: Drugi će osvojiti jer nismo dovoljno kupovali

Utorak, 03.02.2026 | 20:32

Godinama su kritičari tvrdili da katalonski stručnjak ne duguje uspjehe trenerskom geniju, već novcu koji mu je klub stavio na raspolaganje. Gvardiola je sada odlučio da im odgovori – ironično i bez mnogo ustezanja.    

VIDEO: Mesi čestitao 120 godina „Mundo Deportivu“: Hvala vam na svim godinama koje ste bili uz mene, pogotovo u najtežim trenucima

Utorak, 03.02.2026 | 20:21

Fudbalski mag Lionel Mesi uputio je čestitku povodom 120. rođendana katalonskog sportskog lista „Mundo Deportivo“, kroz video poruku emitovanu na svečanoj večeri povodom jubileja.  

Stojović: Vraćanjem zakona na ponovno izglasavanje se ne jača demokratska rasprava, već se direktno koče evropske integracije

Utorak, 03.02.2026 | 19:58

Poslanik Pokreta Evropa sad Gordan Stojović poručio je da evropske reforme ne mogu biti talac političkog nadgornjavanja.