Nedjelja, 14.07.2024 | 08:44
IZVOR: b92.net

VELIKO FINALE na stadionu u Berlinu: Engleska i Španija za TRON EVROPE

Fudbaleri Španije igraće u nedelju od 21.00 u Berlinu u finalu Evropskog prvenstva za četvrtu titulu evropskog šampiona, a Engleska za prvu.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/Selección Española de Fútbol (SeFutbol)

Španija "juri" četvrtu titulu kako bi izjednačila rekord Njemačke/Zapadne Njemačke, dok će Engleska pokušati da osvoji prvi veliki trofej otkako je osvojila Svjetsko prvenstvo 1966. godine.

Španija je osvajala titule 1964, 2008. i 2012. godine.

Utakmica se na Olimpijskom stadionu u Berlinu, a selekcija Španije smatra se favoritom, pošto je pobijedila u svih šest utakmica na Evropskom prvenstvu i prema ocjenama, igrala je najbolje.

Osvajanjem titule, Španija bi nastavila period uspjeha na međunarodnoj sceni, poslije osvajanja Lige nacija prošlog juna i titule svetskog prvaka koju je osvojila ženska reprezentacija prošlog avgusta.

Nova mlada zvezda Španije je Lamin Jamal, koji je imao tri asistencije prije nego što je postigao efektan gol sa distance u pobjedi protiv Francuske u polufinalu i kao 16-godišnjak postao je najmlađi strijelac u istoriji evropskih prvenstava. Fudbaler Barselone u subotu je napunio 17 godina.

"Volio bih da nastavi da radi istom skromnošću, sa obje noge na zemlji, kako bi nastavio da napreduje, da uči istim stavom i profesionalizmom, istom zrelošću koje pokazuje na terenu. Izgleda kao mnogo iskusniji igrač", rekao je selektor Španije Luis de la Fuente.

Španija je posljednji put igrala u finalu velikog takmičenja 2012. godine, kada je u finalu Evropskog prvenstva pobijedila Italiju 4:0.

Engleska je na prethodnom Evropskom prvenstvu 2021. godine igrala u finalu protiv Italije i izgubila posle jedanaesteraca od Italije 3:5.

Engleski tim gubio je u sve tri utakmice u nokaut fazi na turniru u Nemačkoj. Džud Belingem je "makazicama" u petom minutu nadoknade vremena postigao izjednačujući gol protiv Slovačke i izborio produžetke.

Bukajo Saka je izjednačio u 80. minutu protiv Švajcarske u četvrtfinalu, prije nego što je Engleska prošla na penale, a rezervista Oli Votkins je u 90. minutu postigao pobjedonosni pogodak u polufinalu protiv Holandije.

Selektor Engleske Garet Sautgejt dobio je mnogo oštrih kritika zbog načina kojim vodi ekipu, ali je u tri uzastopna takmičenja stigao do same završnice, u polufinalu Svjetskog prvenstva 2018. i u dva uzastopna finala Evropskog prvenstva.

Kapiten Španije Alvaro Morata trenirao je posljednjih dana, nakon što je otežano hodao kada ga je poslije polufinalne utakmice protiv Francuske oborio na zemlju redar koji je pokušavao da zaustavi navijača koji je utrčao u teren.

Desni bek Dani Karvahal vraća se u ekipu poslije suspenzije.

Šestorica igrača postigla su najviše golova - po tri, na turniru u Nemačkoj, od kojih dvojica igraju u finalu - kapiten Engleske Hari Kejn i španski plejmejker Dani Olmo.

Tri gola postigli su još Georgi Mikautadze iz Gruzije, Holanđanin Kodi Gakpo, Ivan Šranc iz Slovačke i Džamal Musijala iz Nemačke.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ukoliko nemaš meridianbet.me nalog, registruj se i to uz najveći bonus dobrodošlice – 100€ BEZ IKAKVIH USLOVA!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Istraživanje Spektrum Analitika: DPS 26,3 odsto, PES 20,2 odsto, NSD 15,1 odsto, DNP 7,5 odsto...

Utorak, 28.04.2026 | 10:36

Demokratska partija socijalista ima podršku 26,3 odsto građana, Pokret Evropa sad 20,2 odsto, Nova srpska demokratija 15,1 a Demokratska narodna partija 7,5 odsto, pokazalo je istraživanje agencije Spektrum analitika.

MPNI podnijelo krivičnu prijavu zbog lažne diplome

Utorak, 28.04.2026 | 08:25

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je da je podnijelo još jednu krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da je J.Đ. dostavio lažnu i neistinitu obrazovnu ispravu.

Podnijet optužni predlog protiv ginekologa zbog sumnje na nedozvoljene polne radnje

Utorak, 28.04.2026 | 09:44

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je optužni predlog Osnovnom sudu u Podgorici protiv P.J, ljekara specijaliste ginekologije i akušerstva iz Podgorice, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljene polne radnje.

U Budvi uhapšen turski državljanin zbog falsifikovanja dozvole za privremeni boravak i rad u Crnoj Gori

Utorak, 28.04.2026 | 09:06

Budvanska policija je saopštila da je u Bečićima kontrolisala državljanina Republike Turske kod kojeg je pronađena falsifikovana dozvola za privremeni boravak i rad u Crnoj Gori, zbog čega je uhapšen.

Biografski film o Majklu Džeksonu srušio očekivanja: Prestigao i "Openhajmera"

Utorak, 28.04.2026 | 09:16

Film je privukao skoro sve demografske grupe,, pokazujući da loše recenzije kritičara nisu imale uticaja. 

Tramp: Merc ne zna o čemu govori, nije ni čudo što Njemačkoj ide tako loše i ekonomski i uopšte...

Utorak, 28.04.2026 | 21:37

Njemački kancelar Fridrih Merc kazao je ranije da Amerikanci očigledno nemaju strategiju u ratu sa Iranom.

Napadnut tehničar bjelopoljske bolnice, nanesene mu teške tjelesne povrede, osumnjičeni na saslušanju

Utorak, 28.04.2026 | 21:00

Iz bjelopoljske bolnice "Vijestima" je potvrđeno da je Milićević zadobio povrede u vidu preloma nosa.

Građani plaćaju „za svaki slučaj“ - Kada je zaista potrebna međunarodna vozačka?

Utorak, 28.04.2026 | 21:27

Većina građana prije putovanja izvadi međunarodnu vozačku dozvolu, iako im u mnogim slučajevima nije potrebna. Nacionalna vozačka dozvola važi u većini evropskih zemalja, zato je važno provjeriti gdje se traži međunarodna vozačka.

Ivanović: Radovi na sanaciji krova SC “Morača“ počinju ove sedmice, koštaće 940.000 eura

Utorak, 28.04.2026 | 20:37

Nakon višegodišnjeg zanemarivanja i brojnih najava – krov Sportskog centra “Morača” uskoro će biti rekonstruisan. Nadležni su za RTV Podgorica istakli da radovi počinju ove sedmice, koštaće oko 940 hiljada eura i neće remetiti održavanje utakmica. Najavljeni su i radovi na Stadionu malih sportova.

Šahmanović: Crna Gora spremna za investicije i kapitalne energetske projekte

Utorak, 28.04.2026 | 20:45

Crna Gora je spremna za investicije i kapitalne energetske projekte, saopštio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović, u Dubrovniku, gdje je otvoren prvi dan Foruma Tri mora, jednog od najznačajnijih regionalnih skupova posvećenih infrastrukturnoj, energetskoj i ekonomskoj integraciji Centralne i Jugoistočne Evrope.

Kotoranin osumnjičen da je pijan prijetio policajcima i lakše ih povrijedio

Utorak, 28.04.2026 | 20:10

 Uhapšen je Kotoranin D.B. (22), koji je osumnjičen da je prijetio policajcima i lakše ih povrijedio, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

MKM Fejziću: Obnova džamije u Radulićima nije zabranjena, poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost

Utorak, 28.04.2026 | 20:24

Ministarstvo kulture i medija (MKM) reagovalo je na navode reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića, i saopštilo da obnova Hajdar-pašine džamije u Radulićima nije zabranjena, već je poništavanje ranije saglasnosti pravna nužnost.

Božović: SDT uskoro u novoj zgradi, reforme u toku

Utorak, 28.04.2026 | 21:15

Ministar pravde Bojan Božović objašnjava da predložene izmjene Zakona o izvršenju i obezbjeđenju imaju, kako je naveo, dvostruki cilj: usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije i unapređenje njegove praktične primjene kroz otklanjanje nedostataka uočenih u dosadašnjoj praksi. Oskar Huter iz DPS-a pita ministra što nam znači usklađivanje sa evropskim vrijednostima, kad, kako tvrdi, ne poštujemo ni sopstveni Ustav.

Pekić: Drakonskim kaznama za roditelje riješiti problem lažnih dojava o bombama

Utorak, 28.04.2026 | 19:40

Nakon hapšenja državljanina BiH zbog lažne dojave o bombi u školi “Vasa Pavić”, ali i otkrivanja više maloljetnika koji su prethodno slali mejlove prijeteće sadržine, situacija se ne poboljšava – juče je nakratko prekinuto prvo državno takmičenje u Medicinskoj školi, takođe zbog lažne dojave o bombi. Eksperti za bezbjednost upozoravaju da je neophodno promijeniti zakon koji bi omogućio drakonske kazne za roditelje, prenosi RTV Podgorica.

Budućnost Voli rutinski do finala nakon ubjedljive pobjede u Baru

Utorak, 28.04.2026 | 19:03

Košarkaši Budućnosti savladali su Mornar u Baru 103:76 i bez problema završili polufinalnu seriju, uz kontrolu utakmice od samog početka.