Nedjelja, 14.07.2024 | 11:13
IZVOR: citymagazin.rs

Jedno povrće treba da JEDETE SVAKI DAN, a ovo su RAZLOZI

Ako ste u mogućnosti paradajz bi trebalo da konzumirate svaki dan jer je u pitanju povrće koje topi salo, blagotvorno utiče na krvnu sliku kao i na varenje, prenosi nova.rs.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Mnogi ljudi ne konzumiraju paradajz dovoljno često, a postoji nekoliko važnih razloga zašto bi trebalo da ga uvrstite u obavezan deo vaše ishrane. 

Istraživanja pokazuju da likopen, koji se nalazi u paradajzu, može sprečiti razvoj ćelija raka, posebno raka prostate, želuca i debelog crIJeva, prenosi „Healthline“. Takođe je korisno znati da se kuvanjem paradajza se povećava nivo likopena u poređenju sa sirovim paradajzom.

Paradajz je bogat vitaminom C, koji je prirodni antioksidans. Osim toga, sadrži vitamin A, gvožđe i kalijum, koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja nerava i normalne cirkulacije krvi.

Vitamin K, prisutan u paradajzu, važan je za zgrušavanje krvi. Svakodnevno konzumiranje paradajza takođe će vam pomoći da održite kožu zdravom i sjajnom.

Paradajz može smanjiti štetu izazvanu konzumiranjem duvana zahvaljujući kumarinskoj i hlorogenskoj kiselini koje sadrži.

Ako pokušavate da smršate, paradajz će vam biti od velike pomoći. Ima malo kalorija, a bogat je vlaknima, što znači da će vas duže držati sitim i u potpomaže da se salo topi bolje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Marković: Milatović opanjkavanjem Vlade opstruira evropski put Crne Gore

Subota, 07.02.2026 | 13:23

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je ušao u terminalnu fazu destrukcije, vjerovatno iz razloga što nije zadovoljan rezultatima upornog lobiranja po svijetu u želji da opanjkavanjem sadašnje Vlade izazove usporavanje evropskih integracija, kazala je poslanica Pokreta Evropa sad, Branka Marković.

Herceg Novi: Dvoje uhapšeno zbog pokušaja otmice

Subota, 07.02.2026 | 12:46

Hercegnovska policija identifikovala je i uhapsila dvije osobe koje se sumnjiče za pokušaj otmice u Sutorini.

Lisičić: Koncesija aerodroma - pretvaranje Tivta u podstanara na sopstvenoj zemlji

Subota, 07.02.2026 | 12:57

Odbornik SDP u SO Tivat i predstavnik Evropskog saveza Ćazim Lisičić izjavio je da je aerodrom "zlatna koka" koja treba da razvija taj grad, a ne da puni džepove koncesionaru, te da koncesija aerodroma predstavlja pretvaranje Tivta u podstanara na sopstvenoj zemlji.

Zelenski: Amerika je dala Ukrajini i Rusiji rok do juna za dogovor o okončanju rata

Subota, 07.02.2026 | 13:10

Sjedinjene Američke Države dale su Ukrajini i Rusiji rok do juna da postignu sporazum o okončanju gotovo četverogodišnjeg rata, izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski novinarima.

Živković sa Klajnom u Vašingtonu: Doprinos NATO-u kroz povećanje izdavanja za odbranu mora biti prioritet Crne Gore

Subota, 07.02.2026 | 12:17

Odgovorno članstvo u NATO i doprinos njegovom budućem razvoju kroz povećanje izdavanja za odbranu moraju biti prioriteti državne politike Crne Gore, kazao je predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković.

Spalević najavio: Prijave protiv nelegalnih graditelja u kanalu Mareze

Subota, 07.02.2026 | 12:31

Spalević najavio krivične ili prekršajne postupke protiv vlasnika protivpravnih objekata - kapija, toaleta, mostova, kućica za pse u kanalu Mareze, koji bi trebalo da bude očišćen do kraja marta

Podgorica: Rasvijetljeno 11 krađa, uhapšeno sedam osoba

Subota, 07.02.2026 | 12:03

Podgorička policija rasvijetlila je 11 krađa izvršenih u proteklih mjesec i po. Osam osoba je procesuirano od kojih je sedam uhapšeno, saopšteno je iz Uprave policije.

Pretresi na sjeveru Crne Gore: Policija oduzela oružje, silikonske maske i municiju

Subota, 07.02.2026 | 11:31

U opsežnoj policijskoj akciji, policija je jutros na sjeveru Crne Gore pretresima pronašla i oduzela oružje, silikonske maske i veću količinu municije.

Janis podigao 23 miliona u opkladama, pa postao akcionar iste platforme

Subota, 07.02.2026 | 11:23

Jedan od košarkaša današnjice nastavlja da širi uticaj i van parketa, ali ovoga puta uz zanimljivu pozadinu koja je već uzburkala sportsko-finansijsko tržište.

Kerik: Ne zanosim se previše

Subota, 07.02.2026 | 11:06

Majkl Kerik, privremeni menadžer Mančester junajteda, uoči predstojećeg susreta sa Totenhemom još jednom je naglasio da njegov lični status nije važan – najbitniji je uspjeh kluba.