Četvrtak, 18.07.2024 | 10:14
IZVOR: avaz.ba

Evo kako TRČANJE zaista UTIČE na naše tijelo

Trčanje mnogi doživljavaju kao aktivnost za koju su potrebne određene fizičke predispozicije, misleći pri tome da će od trčanja imati koristi samo ako redovno trče po nekoliko kilometara.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ali, istina je da i 5 minuta trčanja dnevno može bitno pridonijeti vašem zdravlju i kondiciji.

Bolji san

Fizička aktivnost ubrzava otkucaje srca i povećava protok krvi koja tijelo opskrbljuje kiseonikom što pogoduje i boljem radu mozga. Naučno je dokazano da kraće aerobne vježbe, poput trčanja, poboljšava moždane funkcije, zdravo razlučivanje i kardiovaskularno zdravlje.

Pet minuta trčanja svaki dan povoljno će uticati i na hipokampus, dio mozga kojeg pogađa Alzheimerova bolest, što znači da se smanjuje i rizik od ove bolesti.

Kada svaki dan trčite, zadovoljniji ste sobom jer znate da ste svaki dan napravili nešto dobro za sebe i da ste postigli neki uspjeh. Istraživanja su pokazala da trčanje povećava proizvodnju endokanabinoida, hemijskih supstanci u mozgu povezanih s osjećajem ugode i užitka.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Trčite li svakodnevno pet minuta pucat ćete od pozitive i bolje ćete reagovati u stresnim situacijama.

Trčite li svako jutro uveliko ćete poboljšati kvalitetu sna, odnosno bolje ćete spavati, dokazalo je istraživanje. A bolji san pratiće i bolje raspoloženje i koncentracija tokom dana, a bićete i manje umorni tokom dana.

Ali, i večernje trčanje može poboljšati spavanje što se događa jer nakon trčanja temperatura tijela, koja je tokom aktivnosti porasla, opet padne te lakše utonemo u san.

Brzo hodanje

Trčanje može uzrokovati privremeno povišenje krvnog pritiska, ali sveukupno ono djeluje baš suprotno – pogoduje snižavanju krvnog pritiska, holesterola i rizika od dijabetesa. Iste te beneficije koje dobivate od pet minuta trčanja dnevno može vam pružiti i 15 minuta brzo hodanja.

Trčite li svaki dan, barem na 5 minuta, rizik od kardiovaskularnih bolesti možete smanjiti skoro za pola. Kod osoba koje redovno trče postoji manji rizik od smrti za čak 30 posto od bilo kojeg uzroka te 45 posto manji rizik od smrti uzrokovane kardiovaskularnim bolestima.

Ljepša koža

Kako se trčanjem poboljšava cirkulacija, istovremeno će vam i koža izgledati ljepše i zdravije. Osim toga, trčanjem ćete poboljšati tonus kože tijela pa će ona biti zategnutija, a time i izgledati mlađe.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nova svađa Đukanovića i Abazovića, razmijenili teške riječi i uvrede

Nedjelja, 28.12.2025 | 13:15

Nakon što su nedavno imali verbalni obračun u holu Skupštine, predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Milutin Đukanović i lider GP URA Dritan Abazović razmijeni su teške riječi i uvrede na prvoj zajedničkoj sjednici odbora Skupštine Crne Gore na kojoj se govori o odgovornosti za štetu u životnoj sredini u Opštini Pljevlja.

Budućnost sjutra zvanično predstavlja Grofa Božovića i Nenada Maslovara

Nedjelja, 28.12.2025 | 12:58

Fudbalski klub Budućnost AD Podgorica organizuje konferenciju za medije na kojoj će javnosti zvanično biti predstavljeni novi šef stručnog štaba Miodrag Grof Božović i sportski direktor Nenad Maslovar.

Jedini grad na svijetu bez automobila i ulica, dobro poznat svima

Nedjelja, 28.12.2025 | 12:43

Jeste li znali da jedini grad na svijetu bez automobila nalazi se u Evropi?

"Vlada Opštinu Zeta gotovo izbrisala iz budžeta za 2026."

Nedjelja, 28.12.2025 | 12:24

Opština Zeta izražava duboko nezadovoljstvo zbog, kako kažu, politički motivisane odluke Vlade Crne Gore da u Predlogu budžeta za 2026. godinu opredijeli svega 160.000 evra za lokalni put koji je u međuvremenu završen.

Makron o Bardo: Tugujemo za legendom, živjela je slobodu

Nedjelja, 28.12.2025 | 12:09

Predsjednik Francuske Emanuel Makron odao je počast preminuloj glumici Brižit Bardo, ističući da je bila primjer kako se živi sloboda.

Koprivica: Lazovićeva izjava bila dovoljna da Jovićević odbaci krivičnu prijavu

Nedjelja, 28.12.2025 | 12:00

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, Momo Koprivica, za Portal RTCG istakao je da je tužiteljka Sanja Jovićević odbacila krivičnu prijavu zbog nezakonitog skidanja zabrane ulaska Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, jer joj je Zoran Lazović rekao da ne postoji pravilnik o skidanju zabrane ulaska. Koprivica je našem portalu dostavio odgovor na tvrdnje bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića da je potpredsjednik Vlade u emisiji na TVCG Sanji Jovićević prijetio hapšenjem.

Specijalna jedinica policije na UAE SWAT Challenge-u 2026

Nedjelja, 28.12.2025 | 11:52

Specijalna jedinica policije (SJP) Uprave policije nalazi se među registrovanim timovima za učešće na UAE SWAT Challenge 2026, jednom od najprestižnijih svjetskih takmičenja specijalnih policijskih jedinica, koje će biti održano početkom februara 2026. godine u Dubaiju, Ujedinjeni Arapski Emirati, saopštila je crnogorska policija.

WhatsApp sprema veliku novinu: Zabava će biti podignuta na viši nivo

Nedjelja, 28.12.2025 | 11:43

WhatsApp kanali postaju interaktivni.

Teniski stručnjak: "Alkaras je najbolji igrač u istoriji"

Nedjelja, 28.12.2025 | 11:10

Rik Mejsi, nekadašnji trener sestara Vilijams i jedan od najuticajnijih teniskih stručnjaka, ponovo je privukao pažnju javnosti izjavom o Karlosu Alkarasu.

Abazović: Oni koji primaju po 2.600 eura, ne mare za građane i glasaju protiv dječjih dodataka, promijeniti ih prvom prilikom

Nedjelja, 28.12.2025 | 10:40

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da zvaničnici parlamentarne većine žive dobro jer primaju po 2.000–2.600 eura, da im zato nije stalo do građana i djece i ne razumiju zašto nekome znači uvećanje dječjeg dodatka od 30 eura.