Petak, 19.07.2024 | 11:27
IZVOR: tuzlanski.ba/N1

Širom svijeta došlo do problema u IT mrežama: Pali sistemi medija, aerodroma i banaka

U brojnim država svijeta prijavljeni su problemi sa IT mrežama koji su izazvali masovni prekid velikih banaka, medijskih kuća i avio prevoznika.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Prema pisanju britanskih medija, probleme su prijavile željezničke kompanije u Velikoj Britaniji.

"Naši IT timovi aktivno istražuju kako bi utvrdili uzrok problema. Ne možemo pristupiti dijagramima vozača na određenim lokacijama, što dovodi do potencijalnih otkazivanja u kratkom roku. Pogođeni su i drugi ključni sistemi", navele su željezničke kompanije.

Mnoge kompanije koje se oslanjaju na kompjuterski rad, a imaju sistem Windows nisu u mogućnosti da rade. Avioni širom SAD, Australije su prizemljeni. U problemu su i banke i trgovine, piše Guardian.

Američka savezna država Aljaska upozorila je da su pogođene njene hitne službe, a postoje i izvješća da je pogođena Londonska berza.

Australija je posebno teško pogođena jer su letovi prizemljeni, supermarketi su doživjeli haos na kasama a televizijske mreže ostale su u neredu jer je sve otkazalo.

Uzrok prekida rada nije jasan, ali mnogi od pogođenih povezuju ga s operativnim sistemima za računara Microsoft.

“Istražujemo problem koji utiče na mogućnost korisnika da pristupe raznim Microsoft 365 aplikacijama i uslugama”, istaknuli su iz Microsofta.

Povodom širokorasprostranjenih IT problema oglasio se i Microsoft te su saopštili kako je došlo do problema u radu nekoliko servisa koji su zasnovani na tzv. "Cloudu" zbog čega su prijavljene brojne tehničke poteškoće.

"Nastavljamo se baviti problemima naših '365 aplikacija' koje se nalaze u 'lošem stanju'", naveli su iz Microsofta.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

UP: Racije u centralnoj regiji, kontrolisano oko 400 osoba, devet uhapšenih

Subota, 02.05.2026 | 14:34

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ su sinoć na teritoriji Podgorice, Danilovgrada i Cetinja, sproveli akciju kontrole učesnika u saobraćaju i ugostiteljskih objekata, operativno interesantnih osoba i članova OKG, sa posebnim fokusom na lociranje i hapšenje međunarodno traženih osoba.

Kotor: Utopilo se trogodišnje dijete

Subota, 02.05.2026 | 21:50

Tragedija...

Brisel proglašen Evropskom prijestonicom demokratije 2027.

Subota, 02.05.2026 | 16:01

Brisel je zvanično proglašen Evropskom prijestonicom demokratije za 2027. godinu, a ta počasna titula odaje priznaje glavnom gradu Belgije za napore da jača demokratiju u najširem smislu, kako na evropskom tako i na lokalnom nivou, prenio je juče portal Focus on Belgium.

Milatoviću kristal i svileni šal, Spajiću šoljice, Mandiću sablja i spomen-medalja makedonskog suda

Subota, 02.05.2026 | 14:42

Predsjednik države Jakov Milatović, Skupštine Andrija Mandić i Vlade Milojko Spajić prošle godine su dobili protokolarne poklone vrjedne ukupno 4.595 eura, pokazaju katalozi darova koje je objavila Agencija za sprečavanje korupcije (ASK).

Otkriveno blago iz doba Vikinga: Više od 3.000 srebrnih novčića pronađeno u Norveškoj

Subota, 02.05.2026 | 16:10

U Norveškoj je otkriveno skoro 3.000 srebrnih novčića iz doba Vikinga, što predstavlja najveće otkriće te vrste u norveškoj historiji.

Turković: Ako ste 2020. zarađivali 524, danas treba da zaradite 725 eura

Nedjelja, 03.05.2026 | 12:15

Ako ste 2020. godine zarađivali 524 eura, danas treba da zaradite 725 da bi bili na isto, kazao je državni sekretar Ministarstva finansija Tarik Turković.

MUP: Nivo prijetnje od terorizma nizak, nadležni budno prate situaciju

Nedjelja, 03.05.2026 | 12:00

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore saopšteno je da je održan redovni sastanak Nacionalnog međuresornog operativnog tima za prevenciju i suzbijanje nasilnog ekstremizma, terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma, na kojem su razmatrana tekuća pitanja i prioriteti u radu Tima.

Joković: Bez slobode novinara nema ni slobode građana

Nedjelja, 03.05.2026 | 12:22

Lider Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković uputio je svim medijskim poslenicima čestitke povodom Svjetskog dana slobode medija, uz, kako je kazao, duboko poštovanje za profesiju koja predstavlja temelj svakog slobodnog društva.

Rasvijetljena teška krađa u Beranama, kriivčna prijava protiv dva maloljetnika

Nedjelja, 03.05.2026 | 11:48

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever” su, postupajući po prijavi da je iz jednog maloprodajnog objekta u Beranama otuđen materijal u vrijednosti od skoro 2.000 eura, rasvijetlili krivično djelo i podnijeli krivičnu prijavu protiv dvije maloljetne osobe, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Špadijer: Glavni grad u prvom kvartalu prihodovao 53,3 miliona eura, rebalans budžeta nije potreban

Nedjelja, 03.05.2026 | 11:36

Vršilac dužnosti sekretara Sekeretarijata za finansijske poslove i analizu budžeta Glavnog grada Balša Špadijer kazao je za Portal RTV Podgorica da je u prvom kvartalu ove godine prihodovano 53, 36 miliona eura, te da rebalans budžeta nije potreban.

Jokić dobio ponudu koju će teško moći da odbije

Nedjelja, 03.05.2026 | 12:07

Srpski košarkaš, Nikola Jokić, dobio je ponudu da nastavi karijeru u Denver Nagetsima, gde je i sada, a ukoliko to učini postaće jedan od najplaćenijih igrača ikada.

TO Budva: Otkazana mala povorka zbog tragičnog događaja

Nedjelja, 03.05.2026 | 11:23

Organizatori Budvanskog karnevala obavještavaju javnost da se mala povorka, planirana za danas u 16 časova, neće održati.

Mesiju dao gol za 3:0, a na kraju izgubio

Nedjelja, 03.05.2026 | 11:07

Fudbaleri Orlando Sitija pobijedili su u gostima ekipu Intera iz Majamija rezultatom 4:3 (1:3) u utakmici MLS-a.

Ryanair produžava rok za čekiranje i predaju prtljaga na 60 minuta prije polijetanja

Nedjelja, 03.05.2026 | 10:50

Kompanija Ryanair produžava rokove za čekiranje i predaju prtljaga od 10. novembra.

Jokić neće dobiti novog trenera: Adelman ostaje na klupi Denvera

Nedjelja, 03.05.2026 | 10:45

Dejvid Adelman će i sljedeće sezone najvjerovatnije biti na klupi Denvera.