Petak, 19.07.2024 | 15:39
IZVOR: una.rs

NEMATE APETIT po ovoj vrelini? Evo koje doba dana je NAJBOLJE za obrok kada su velike vrućine

Bez obzira što nemate volju, morate konzumirati odgovarajuće obroke.




 Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Sjedenje pored zamrzivača i jedenje gomile sladoleda može zvučati kao privlačna opcija, ali konzumiranje odgovarajućih obroka je važno jer nam to daje dobru energiju potrebnu našem tijelu za funkcionisanje.

Ali zašto upravo toplo vrijeme otežava jelo i šta možemo da uradimo povodom toga? Nataša Evans, registrovani nutricionista, objašnjava da naša tijela rade na održavanju ravnoteže, inače poznato kao „homeostaza“.

"Što se tiče temperature, ovo se naziva termoregulacija. Naša tijela su mnogo toplija tokom toplotnog talasa i naporno rade da bi nas rashladila, uz znojenje i smanjeno kretanje. Zašto se apetit smanjuje kada je vruće napolju? Konzumiranje i varenje hrane povećava našu tjelesnu temperaturu, tako da naša tijela obično žele manje hrane kada je vrućina", objašnjava Nataša.

"Znate onaj trenutak kada ste pojeli obrok na vrućini, a odjednom vam je još toplije, počnete da crvenite i znojite se. To je zbog termičkog efekta hrane i našeg tijela koje kasnije pokušava da nas ohladi. U suštini, naša glad ima tendenciju da se smanji, jer naša tijela prirodno drže temperaturu pod kontrolom", kaže ona.

Nataša takođe napominje da istraživanja pokazuju da se naša osjetljivost na insulin takođe poboljšava tokom toplijih mjeseci, što znači uravnoteženiji šećer u krvi, manju želju za grickalicama i manje žudnje za hranom.

"Naša tijela prirodno žude za toplom hranom tokom hladnijih mjeseci i za hladnijom, svežijom, lakšom hranu tokom ljetnjih mjeseci", dodaje ona.

Dok nutricionista Eva Hamfris kaže da je „najbolje vrijeme za jelo kada ste gladni“. Ima smisla. Ona priznaje da ručanje tokom hladnijeg doba dana, kao što su jutro i veče ili više užina tokom dana, umjesto da jedete veće obroke, može pomoći da se ublaže termogeni efekti hrane.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da se ne jede kasno uveče.

Masti i proteini se vare sporije od ugljenih hidrata. Dakle, ako slučajno jedete kasno uveče i ako je to obrok bogat proteinima, to može poremetiti vaš san. Zbog toga, ako ipak volite da jedete kasnije, obroci sa više ugljenih hidrata i manje proteina mogu pomoći.

Nataša Evans takođe objašnjava da obilna večera pred spavanje može povećati našu tjelesnu temperaturu.

Obje nutricionistkinje se slažu da vodu treba biti u velikim količinama, jer je hidriranje izuzetno važno, naročito kada tokom velikih vrućina.

Takođe upozoravaju da dehidracija može da utiče na naše varenje, usporavanjem pražnjenja crijeva, pa zapamtite - hidratacija je ključna.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Rat i u Bijeloj kući: Melanija povrijedila najstariju Donaldovu kćerku

Četvrtak, 15.01.2026 | 13:18

Ivanka Tramp navodno je žestoko povrijeđena zbog tvrdnji da ju je Melanija isključila iz dokumentarnog filma o sebi i da je nije pozvala ni na premijeru.

Četvoro astronauta vratilo se na Zemlju: Sletjeli u Pacifik zbog hitnog medicinskog stanja

Četvrtak, 15.01.2026 | 10:13

Četiri astronauta u kapsuli SpaceX Crew Dragon spustila su se u more rano u četvrtak u Tihom okeanu, čime je okončan nedjelju dana dug napor da se neimenovani član posade vrati kući radi procene zdravstvenog problema.

Drugu dionicu auto-puta gradiće Powerchina konzorcijum

Četvrtak, 15.01.2026 | 12:05

Monteput d.o.o. je, nakon otvaranja finansijskih ponuda u okviru tendera za projektovanje i izvođenje radova na auto-putu Bar–Boljare, dionica Mateševo–Andrijevica, donio odluku o izboru izvođača za izradu glavnog projekta i izgradnju druge dionice auto-puta.

Manival: Crna Gora značajno unaprijedila mjere protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Četvrtak, 15.01.2026 | 10:26

Crna Gora je postigla značajan napredak u unapređenju okvira za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, zaključuje Komitet stručnjaka Savjeta Evrope za evaluaciju mjera za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma (Manival) u izvještaju objavljenom danas.

(VIDEO) Rama: Mi smo mali, Crna Gora ima 50 miliona stanovnika

Četvrtak, 15.01.2026 | 14:47

Albanski premijer Edi Rama našalio se na račun Grčke i Crne Gore tokom panel-diskusije održane u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, objavio je profil Kosovo and Balkans Daily News na društvenoj mreži X.

Pljevlja: Uhapšen višestruki povratnik, kod njega pronađena 54 grama marihuane

Petak, 16.01.2026 | 09:51

Pljevaljska policija je, po nalogu tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, uhapsila operativno interesantnu osobu H.C. (29) zbog sumnje da je izvršio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, saopštila je Uprava policije (UP).

Direktorica Komunalnog preduzeća Zeta: Božović da nam dostavi predlog ugovora

Petak, 16.01.2026 | 09:48

Direktorica JKP Zeta Rajke Pantović reagovala je na izrečene navode direktora Deponije Podgorica Aleksandra Božovića, koji je sinoć demantovao izjavu predsjednika Opštine Zeta, Mihaila Asanovića, da je bilo ko zabranio odlaganje otpada na podgoričkoj Deponiji.

Predsjednik Opštine Mojkovac osuđen na pola godine

Petak, 16.01.2026 | 08:13

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić osuđen je na uslovnu kaznu zatvora od pola godine, koja se neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.

Bijela kuća: Evropski vojnici koji su stigli na Grenland ne brinu Trampa

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:35

Portparolka Bele kuće Kerolajn Levit izjavila je danas da vojne aktivnosti evropskih zemalja na Grenlandu nisu promijenile namjere američkog predsjednika Donalda Trampa da to arktičko ostrvo postane američka teritorija, prenio je Si-En-En (CNN).

VIDEO: Pahlavi: Priznao bih Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao nuklearni program

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:14

Sin svrgnutog iranskog šaha Reza Pahlavi, koji živi u Vašingtonu, objavio je danas da bi, u slučaju povratka na vlast u Iranu, odmah priznao Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao razvoj iranskog nuklearnog programa i obustavio podršku terorističkim grupama na Bliskom istoku.

Venus Vilijams navija za Đokovića: „Želim da vidim Novaka kako osvaja 25. Grend slem titulu”

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:13

Novak Đoković u Melburnu kreće u pohod na 25. grend slem trofej.

SZO traži da se poskupe zaslađena pića i alkohol

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:00

Gojaznost je u porastu širom svijeta. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija objavila dva izvještaja u kojima poziva na akciju u vezi sa zaslađenim pićima i alkoholom.

Forum žena SDP: Napad na Elzu je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:49

Napad na Elzu Numanović je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama, saopštile su predstavnice Foruma žena SDP i Evropskog saveza.

Jočić: Raspisan javni poziv za prijavu štete od poplava u Podgorici

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:35

Glavni grad raspisao je javni poziv za prijavu štete od poplava koje su nedavno zadesile Podgoricu – nadležni poručuju da će u što kraćem roku izaći na teren i proslijediti izvještaj Vladinoj komisiji koja će odlučiti o visini naknade, prenosi RTV Podgorica.

Bešić: Izlazak DNP iz vlasti ne bi proizveo krupne probleme

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:29

Profesor Fakulteta političkih nauka iz Beograda Miloš Bešić smatra da Demokratska narodna partija (DNP) neće izaći iz vlasti, a i ako to učini, po njegovom mišljenju, to neće proizvesti krupnije probleme.