Nedjelja, 21.07.2024 | 10:40
IZVOR: kolektiv.me

PROČITAJTE: Šta su vas slagali o Evropi sad 2

Neistina 1: Ukida se Fond PIO i ugrožava se isplata penzija i “decenijama izgrađivan sistem međugeneracijske solidarnosti”




Foto: Pokret Evropa sad

Istina: Fond PIO ostaje u cjelosti u dosadašnjem organizacionom formatu i biće likvidan. Nažalost, decenijama izgrađivan sistem međugenerecijske solidarnosti nije odgovarajući opis Fonda PIO. Populistički političari kriju od građana da ovaj Fond od 2009. postoji kao dio jedinstvenog trezorskog sistema, dakle kao samo jedna budžetska jedinica, što znači da on već 15 godina nije fond u punom smislu. Penzija se obračunava na osnovu bruto osnovice, koja povećanjem plata raste, a ne na bazi stope doprinosa.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 2: Minimalna plata neće iznositi 700 eura

Istina: Dvije kategorije minimalnih plata u prosjeku čine iznos od 700 eura. Mjera kojom se predviđa da se minimalna plata za radnike bez visokoškolske kvalifikacije trenutno uveća za 33%, na 600 eura, je posljedica razgovora sa socijalnim partnerima čime je prevenirano otpuštanje radne snage a istovremeno je obezbijeđen rast životnog standarda zaposlenog. Porast minimalne plate za visokoškolce sa 450 eura na 800 eura, što je čak 77%, najbolje govori o potpunoj pouzdanosti implementacije plana povećanja minimalne zarade.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 3: Povećanja plata i penzija uzrokovale su inflaciju u Crnoj Gori

Istina: Inflacija je globalni fenomen koji je zadesio ekonomije u kojima se plate i penzije nijesu povećavale. Ekonomski eksperti navode da je uzrok inflacije u Crnoj Gori “rast cijena [uvezene] hrane i energije zajedno sa uticajem ciklusa pandemije i rata u Ukrajini” (Ivanovic, 2023). Koordinaciono tijelo Vlade posmatraće kretanje opšteg nivoa cijena i u slučaju neopravdanog rasta reagovati ograničenjem marži.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 4: Samo plate manje od minimalnih će biti povećane

Istina: Plate svih zaposlenih u Crnoj Gori biće povećane. Dok će se zaposlenima sa platama manjim od predviđenog iznosa minimalne zarade, one uvećati na iznos minimalnih, usljed snižavanja stope doprinosa, dotle će svi ostali zaposleni takođe imati veća primanja.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 5: Povećaće se stopa PDV-a

Istina: Stopa PDV-a od 21% ostaje nepromijenjena. Ova konstrukcija bila je dio kampanje protiv podizanja životnog standarda građana u kojoj su se nagađanja neukih ekonomista ispostavila netačnim i pokazala kao puke maliciozne fabrikacije.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 6: Penzije neće rasti, iako je to bilo predizborno obećanje Pokreta Evropa sad!

Istina: Predizborno obećanje PES-a je glasilo "Minimalna penzija 450 eura" i to obećanje ispunjeno je već u januaru ove godine, a penzije će dodatno rasti opet u januaru naredne godine. Podizanje iznosa minimalne penzije na 450 euro je vraćanje duga našim penzionerima koji su gradili ovu državu, a do skoro ponižavani nedostojanstvenim primanjima. Rastom plata, porašće i penzije od januara 2025. za najmanje 7% uz dodatno prilagođavanje godišnjoj stopi inflacije. Ova Vlada penzionerima obezbjeđuje trajno povećanje primanja i ne kupuje glasove jednokratnim naknadama.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 7: Rasprodajom državne imovine i prihodom od koncesija finansiraće se “Evropa sad 2”

Istina: Finansiranje "Evrope sad 2" nema nikakve veze sa prodajom državne imovine, prihodima od legalizacije nelegalno izgrađenih objekata niti dugoročnim koncesijama. Rastom prihoda iznad planiranih za 2024. godinu, rastom lične potrošnje po osnovu implementacije "Evrope sad 2", uvođenjem treće stope PDV-a u turizmu, markiranjem goriva, oporezivanjem dobitaka od igara na sreću, proširenjem obuhvata akciznih proizvoda finansiraće se povećanje zarada. Tako će ova reforma u najmanju ruku biti fiskalno neutralna, što znači da neće proizvesti deficit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 8: “Evropa sad 2” finansiraće se iz zaduženja

Istina: Niti jedan jedini cent se nećemo zadužiti za finansiranje programa "Evropa sad 2”. Novac od zaduženja će Vlada koristiti isključivo za kapitalne projekte ili za otplatu naslijeđenog duga. Ova Vlada poštuje zlatno pravilo da se svi tekući rashodi, poput troškova koji proističu iz programa "Evropa sad 2", finansiraju isključivo iz tekućih prihoda.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 9: Zbog podizanja plata i penzija Crna Gora je prezadužena

Istina: Neto javni dug u ovom trenutku je na nivou od 53.67% BDP-a što je rekordni minimum u proteklih 10 godina. Prije implementacije prvog “Evropa sad” reformskog paketa, u 2020. on je iznosio 84.34% BDP-a. Ako vidimo da se javni dug smanjio, a plate i penzije povećale, to znači da se one finansiraju isključivo iz tekućih prihoda, a dug koji je naslijeđen servisira se novim povoljnim zaduženjima.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Neistina 10: Porašće siva ekonomija, a Vlada nema plan kako da to spriječi

Istina: Crna Gora nikada do sada nije imala ovako odlučan plan borbe protiv sive ekonomije, a italijanska agencija za sprovođenje zakona (Guardia di Finanza) postaće naš partner u suzbijanju privrednog kriminala. U sektorima trgovine, saobraćaja, ugostiteljstva, građevinarstva i poljoprivrede uvešće se mjere pojednostavljenja poreske administracije, podrške tranziciji u formalnu ekonomiju i transformacija neprijavljenog rada u formalnu zaposlenost.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GLAVNA NEISTINA: “Evropa sad 2” ne postoji i nikada se neće realizovati.

Istina: Rezultati govore.

PR objava

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Ivo
22.07.2024 08:39

Pa polakote,u svakom slučaju je mnogo bolje nego kada je bio DPS na vlasti,valjda penzioneri nisu zaboravili da im se penzija nije godinama povećavana a i kada bi se to desilo iznosilo je od 2do 8e zavisi od visine penzije i mnogo drugih radnji,bolje je sada u svakom slučaju

6 4

OSTALE VIJESTI

Voli cijene za najpovoljniju trgovinu

Četvrtak, 02.04.2026 | 09:07

Širok izbor proizvoda po najpovoljnijim cijenama na tržištu u svim Voli i Naš diskont marketima.

Još se ne zna kada će biti proizvedeni prvi kristali soli

Četvrtak, 02.04.2026 | 08:27

Nacionalni parkovi privremeno upravljaju Ulcinjskom solanom do 10. maja, a osnivanje privrednog društva za upravljanje tim resursom kasni, konstatovano je na odboru Zelene poslaničke grupe u Skupštini u svjetlu evropskih integracija. Kako se čulo od nadležnih, imovinska pitanja i dalje su otvorena, a neizvjesna je i proizvodnja soli. Nevladin sektor opominje nadležne da se radi o zahtjevnom procesu te da procedure ubrzaju.

Vlada CG: Na korak od dogovora da Sveti Stefan ponovo postane svjetska turistička destinacija

Četvrtak, 02.04.2026 | 08:21

Vlada Crne Gore na današnjoj sjednici će dobiti Predlog uslova poravnanja u arbitraži koja se vodi pred međunarodnim sudom u Londonu između Crne Gore i kompanije Adriatic properties, što je finalni korak ka ponovnom otvaranju grad-hotela Sveti Stefan.

Milatović u Skoplju sa privrednicima: Jačanje trgovine i poslovnog povezivanja regiona

Srijeda, 01.04.2026 | 19:56

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se u Skoplju sa predstavnicima poslovne zajednice Sjeverne Makedonije, ističući potrebu za povećanjem trgovinske razmjene, investicija i direktne saradnje među kompanijama, uz cilj da ekonomska saradnja prati kvalitet političkih odnosa dviju država.

Cijene nafte pala ispod 100 dolara nakon Trampove najave o skorom završetku sukoba

Srijeda, 01.04.2026 | 21:08

Cijene nafte spustile su se ispod granice od 100 dolara po barelu, dok su svjetske berze zabilježile rast nakon izjava predsjednika SAD Donalda Trampa da bi sukob sa Iranom mogao biti okončan „u vrlo kratkom roku“.

Ivanović o sporazumu DPS-a sa Jedinstvenom Rusijom: Morate nekako da se pravdate, a značajno je da zna Brisel šta ste pričali o nama

Srijeda, 01.04.2026 | 13:29

Poslanica Demokratske partije socijalista Aleksandra Vuković Kuć pitala je Ivanovića kako ocjenjuje najave pojedinih čelnika crnogorskih opština da neće obilježiti 20 godina obnove nezavisnosti Crne Gore.

(VIDEO) Suze Mesija na oproštaju od argentinske publike

Srijeda, 01.04.2026 | 10:18

Leo Mesi će vjerovatno predvoditi Argentinu na Mundijalu ovog ljeta, ali je sinoć protiv Zambije na “Bombonjeri” u Buenos Ajresu (5:0) odigrao posljednju utakmicu u svojoj domovini.

Katić: Opština Herceg Novi ne organizuje proslavu 21. maja, ali ne brani obilježavanje

Srijeda, 01.04.2026 | 10:29

Predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić, saopštio je da lokalna uprava nema u planu organizaciju svečanosti povodom Dana nezavisnosti Crne Gore, ali da to ne znači da bilo kojoj instituciji ili pojedincu uskraćuje pravo da, u skladu sa zakonom, organizuje proslavu.

DPS: Krivična prijava zbog protivzakonitog isticanja trobojke na Žabljaku

Srijeda, 01.04.2026 | 10:08

Opštinski odbor DPS Žabljak podnio je krivičnu prijavu protiv predsjednika Skupštine opštine Žabljak, Ivana Popovića, i više odbornika vlasti – Rajka Grbovića, Milke Bulić, Stojanke Bulić, Božidara Kasalice, Dejana Bojovića, Vukomana Lalovića, Ane Vemić, Gorana Radojevića, Tanasija Zorića, Pera Popovića, Zdravka Krstajića, Jelene Popović, Dragana Vukićevića, Spasoja Anđelića i Dejana Rondovića – zbog, kako navode, protivzakonitog isticanja trobojke na Žabljaku.

Aerodrom Banja Luka uvodi liniju za crnogorsko primorje: Od 9. juna počinju letovi za Tivat

Srijeda, 01.04.2026 | 09:59

Aerodrom Banja Luka objavio je novu avioliniju za Tivat, a letovi će se odvijati dva puta sedmično, utorkom i petkom. Letovi se uspostavljaju od 9. juna, direktno iz Banje Luke za Tivat.

Potvrđena presuda bivšem državnom tužiocu za zloupotrebu službenog položaja

Četvrtak, 02.04.2026 | 09:32

Apelacioni sud Crne Gore odbio je kao neosnovane žalbe Specijalnog državnog tužilaštva i optuženog Srđe Jovanovića i potvrdio presudu Višeg suda u Podgorici.

Božović čestitao Dan studenata: Budite spremni da se borite za integritet i slobodu

Četvrtak, 02.04.2026 | 09:20

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, uputio je čestitku povodom Dana studenata, poručujući akademcima da ostanu budni, hrabri i spremni da se beskompromisno bore za svoj integritet i slobodu, uz podsjećanje na istorijsku simboliku 4. aprila.

Gutić povodom Svjetskog dana autizma: Gradimo društvo bez predrasuda

Četvrtak, 02.04.2026 | 09:12

Autizam je dio ljudske raznolikosti — pravo je svakog djeteta da bude poštovano, uključeno i podržano svakog dana, poručio je ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić povodom Svjetskog dana autizma.

Savić odabrao za Memorijalni turnir "Matija Šarkić"

Četvrtak, 02.04.2026 | 09:07

Pionirska reprezentacija Crne Gore učestvovaće krajem ove sedmice na Drugom memorijalnom turniru "Matija Šarkić".

Akcija “Stranac”: Policija preduzela 71 mjeru, otkazan boravak za 15 stranih državljana

Četvrtak, 02.04.2026 | 08:57

Granična policija je juče u akciji "Stranac", zbog utvrđenih nepravilnosti prilikom kontrole otkazala boravak za 15 stranih državljana, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Dom učenika i studenata u Baru raspisao tender za radove na rekonstrukciji dijela krova

Četvrtak, 02.04.2026 | 08:44

JU Dom učenika i studenata "Dušan Marović" Bar raspisao je tender za izbor izvođača radova na rekonstrukciji dijela krova, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

Kovačević protiv izgradnje postrojenja za uništavanje zaraženih životinja

Četvrtak, 02.04.2026 | 08:33

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević oštro se protivi izgradnji postrojenja za uništavanje zaraženih životinja, saznaje RTNK.

Još se ne zna kada će biti proizvedeni prvi kristali soli

Četvrtak, 02.04.2026 | 08:27

Nacionalni parkovi privremeno upravljaju Ulcinjskom solanom do 10. maja, a osnivanje privrednog društva za upravljanje tim resursom kasni, konstatovano je na odboru Zelene poslaničke grupe u Skupštini u svjetlu evropskih integracija. Kako se čulo od nadležnih, imovinska pitanja i dalje su otvorena, a neizvjesna je i proizvodnja soli. Nevladin sektor opominje nadležne da se radi o zahtjevnom procesu te da procedure ubrzaju.

Tramp: Udaraćemo Iran izuzetno snažno još dvije-tri nedjelje

Četvrtak, 02.04.2026 | 08:23

Donald Tramp je u televizijskom obraćanju naciji rekao da su Sjedinjene Države gotovo ostvarile svoje strateške ciljeve u ratu s Iranom, te da će američke snage nastaviti da ciljaju iranske vojne objekte u naredne dvije do tri sedmice.

Zgrada Dnevnog centra Cetinje osvijetljena plavom bojom

Srijeda, 01.04.2026 | 21:37

Zgrada Dnevnog centra na Cetinju večeras je obasjana plavom bojom u znak solidarnosti i podrške za sve osobe koje žive sa razvojnim poremećajima autističnog spektra.